Потребител:
Парола:
Регистрация | Забравена парола
Запомни моята идентификация
Мрачното наследство на чилийския диктатор
Отиди на страница:
Добави мнение   Мнения:150 « Предишна Страница 8 от 8 6 7 8
RestorantPriRene
12 Дек 2006 22:18
Мнения: 475
От: Bulgaria
el mojado, сложните икономически анализи са доста непонятна материя за човек, според когото "богатите са богати щото работят, а бедните са бедни щото не им се работи." Така че не очаквай от подобен екземпляр да прегледа мненията на икономистите Дет ми се смееше веднъж, че обяснявах на някакъв за алтруизъм и солидарност. Сега аз ти се смея
поздрави
Zmeja
12 Дек 2006 22:29
Мнения: 35,948
От: Bulgaria
ПАРИЖ, 12 декември. Наградата "Сахаров" бе връчена днес на лидера на белоруската опозиция Александър Милинкевич в сградата на Европейския парламент в Страсбург "за мирна съпротива срещу тоталитарния режим". Наградата от 50 хил евро е учредена през 1988 г. и се присъжда ежегодно на частни лица и организации за световен "принос в защита правата и основните свободи на човека".
---------
Още един демократ се облажи от европейските фондове.
Пейчо Пеев
12 Дек 2006 22:47
Мнения: 9,854
От: Bulgaria
Комунизмът си отиде и демокрацията вече има здрава основа в страните от бившия Варшавски договор, но службите за сигурност от времето на СССР все още карат региона да изтръпва близо 20 години след падането на Берлинската стена, пише в днешния си брой американският вестник “Ню Йорк Таймс”. Случаят с Александър Литвиненко, бивш агент на КГБ, който беше отровен през месец ноември в Лондон, не изглежда не на място сред смъртни заплахи в Румъния, самоубийство в България и няколко неразкрити убийства, които са доказателство, че специалните служби продължават да действат и днес. Някои от служителите на тайната полиция все още са на своя пост. Други се възползваха от приватизацията и днес са едни от най-големите икономически играчи
el mojado
12 Дек 2006 23:00
Мнения: 2,807
От: El Salvador
Ресторант, алтруизма барем да му беше сбъркал правописа като мен, че тез юнаци да скочат от радост, щото малко радост им остана напоследък.
3.5 % е ръста по пиночетино. С 3.5 % не отиваш никъде, подобно и с българските демократични 5 % ( 4.7% средно за света 2005).
Въпрос: Защо за икономиката на да кажем Франция никой не препоръчва фашистка диктатура, а за Чиле е приемлива? Май има нещо друго освен "за родину" ? Нима не можеше чикагските момчета да ги пратят съветници на Алиенде? Алиенде все пак не бил в много добри отношения с комунистите. Можел е да ги послуша. Но за национализацията на ресурсната индустрия надали...
Бачо Стоян
12 Дек 2006 23:01
Мнения: 47
От: Bulgaria
Ако режима на Алиенде останеше да управлява, колко ли щяха да са умрелите от глад и болести причинени от мизерия, безработица, недостиг на стоки от първа необходимост и т.н.? Може би много по-малко от 3000 човека...?! Ако има ред и законност, който е извършил престъпление-да получи заслужената си присъда! А за да се произнесе справедлива присъда е необходимо професионално и безпристрастно съпоставяне и претегляне значимостта на факти, събития, документи и т.н. - все неща, които са за друг един познат орган, но не и на подобен форум.
Не всяка диктатура създава предпоставки за преодоляване на кризисни състояния на обществото, както и не всяка "демокрация" води обществото до благоденствие. Ако начело на управлението се случат силни и общественоотговорни личности, резултатите и при диктатурата, и при демокрацията ще бъдат съпка напред за обществото и обратно.
Mrx++
12 Дек 2006 23:04
Мнения: 20,876
От: Bulgaria
Verdi
Много е неправилно да се мисли, че в древна Елада е имало само демокрация. Това е било само в Атина. Спарта например е пример за крайно тоталитарна град-държава. Един от най-големите гръзки философ Платон е считал, че най-доброто управление е тоталитарното. Когато му дали да приложи на дело идеит си, той така ги приложил, че изпаднал в немилост пред тиранинът на Сиракуза (ако не се лъжа) и без малко да го продадат в робство.
HiFly
12 Дек 2006 23:14
Мнения: 634
От: Bulgaria
Боже колко фашисти имало в България. И ще влизаме в ЕС. Брюкселските бюрократи трябва да са напълно превъртели.

Редактирано от - HiFly на 12/12/2006 г/ 23:21:51

oIo
13 Дек 2006 00:20
Мнения: 8,618
От: Bulgaria
Леволибералната латерна много фалшива днес.

In fact Пиночет извади Чили от марксистката икономическа касапница. Както може да се очаква от агент на КГБ с годишна заплата $30 хил., Алиендето набързо удави здравия разум и за три години докара инфлацията до 1000%, изпразни рафтовете на магазините и въведе купонната система при масова безработица и мизерия. Познато, нали?


От друга страна, "фашистът" Пиночет набързо стопи инфлацията до поносимите 10% и започна икономическото възстановяване на страната. В резултат Чили се радва на дългогодишен и стабилен растеж в рамките на 5-7% годишно (6.3% за 2005) и на просперитет, непредвиждан от комунистическите кухи манерки.


За съжаление на десиденти и съдисти, Чили изпреварва България по: растеж на икономиката, по GDP на калпак, по ниво на безработицата, по нисък процент на живеещите в бедност. С други думи, Пиночет е изпълнил заканата си - превърнал е Чили от нация на пролетарии, в нация на проспериращи личности.

Редактирано от - oIo на 13/12/2006 г/ 00:24:31

el mojado
13 Дек 2006 00:25
Мнения: 2,807
От: El Salvador
3.5 %
2005г. Куба 6%
Добави мнение   Мнения:150 « Предишна Страница 8 от 8 6 7 8