Потребител:
Парола:
Регистрация | Забравена парола
Запомни моята идентификация
Украйна - демокрация в криза
Отиди на страница:
Добави мнение   Мнения:24 Страница 1 от 2 1 2 Следваща
Kotka
04 Апр 2007 08:00
Мнения: 13,187
От: Aruba
Много добра статия от Сп. "Тайм", да не вярва човек, че може да прочете нещо непреднамерено от атлантическите господа!
milcho
04 Апр 2007 08:20
Мнения: 13,257
От: Bulgaria
Ми не си ли спомняте, че Надежда Михайлова им предава "собствен опит"на оранжистите преди скоро време и кво стана, същото като у нас, само че по-бързо...за главата на Юшченко, тва става сега в Украината...
Mrx++
04 Апр 2007 08:22
Мнения: 20,876
От: Bulgaria
Абе Котка
пак разглеждат събитията от своята си камбанария. И така наречената "ефектна победа" на Ющенко беше доста пресилена. На редовните избори си победи Янукович-ама с финансирана от Запада оранжева революция сложиха Юшченко. . Инак историята си е същата като с нашето СДС. Само им дай малко власт и ще се изпокарат и почват да се ненавиждат.
Dante
04 Апр 2007 09:55
Мнения: 3,839
От: Bulgaria
Ако Юшченко не успее в тази доста рискована и дори бих казал, опасна игра, Украйна може да се окаже разделена - и то не само де юре, но и де факто на две не особено равни половини. Едната половина е Западна Украйна с център град Лвов и източната й част - с център или Киев или Харков. При неуспех Юшченко рискува да катализира тези процеси, които си текат още от времето на Горбачов. Украйна е една общо взето искуствена държава - западната й част е част от наследството на Жеч Посполита и има силни културни (а и не само) връзки с Полша и Литва. Град Лвов примерно между 1919 и 1940г. е бил в територията на Полша, а преди това е бил част от Австро Унгария. Същевремено в източната част на Украйна, която се води за проруски настроена живеят голям брой руснаци (особено в района на Харков, но и не само там). Да не споменаваме за п-ов Крим. Там нещата са суперкомплицирани.
ЗИП
04 Апр 2007 10:21
Мнения: 34,590
От: Bulgaria
Dante, сигурно си искал да кажеш" Не само де факто, но и де юре". Щото то и сега Украйна е разделена де факто.
Само една поправка, Киев не може да е център на Източна Украйна, просто защото се намира в центъра или по скоро на север от центъра. Това географски.
Но Киев не може и политически да е център на Изтока. Киев е мястото където Изтокът и западът на Украйна се срещат.
За самата Украйна ще е по-добре да се разцепи. Западът по лесно ще влезне в ЕС. Страната е разделена ментално, като в Босна.
Ако Русия реши още утре там могат да станат размирици и да се образуват сепаратистки региони като в Грузия или Молдова. Но Русия пази този ход за по-късно, евентуално за момента когато Западът реши че Украйна трябва да влиза в НАТО.
Пределно ясно че при избори, всички на Изток гласуват за Янукович, на запад за Тимошенко. Това се казва етническо гласуване. Лошото е че могат да се намерят провокатори, които да хвърлят страната в хаос. Един изстрел може да отпуши духа от бутилката.
Honda fan
04 Апр 2007 10:23
Мнения: 1,101
От: Bulgaria
оранжевата революция премина стремоглаво в нуюансите на фекалнокафявото
SJudge
04 Апр 2007 11:01
Мнения: 1,664
От: Bulgaria
А демократите й в нюансите на ожанрево-фекалното.
Мошенник
04 Апр 2007 11:55
Мнения: 4,376
От: Bulgaria
По то път и не минахме, ама убу не видехме!!
OLDMAD
04 Апр 2007 11:59
Мнения: 45,665
От: Bulgaria
Ако знаят какво ги чака
Сгугню
04 Апр 2007 12:00
Мнения: 15,094
От: Rwanda
При обединението на Рус през 883г. липсва все още разделение между великоруси, малоруси (украинци) и белоруси. Все още е налице дори племенно обособяване, дори до края на 10 век.
Обособяването украинската нация започва със създаването на Галицко-Волинска Рус (Червена Рус) през 11 век. По това време тези земи (днешна Запдна Украйна) са най-населените и икономически развитите в тогавашна Киевска Рус. Галиция съществува като отделна държава от средата на 11 век до 1343г. Тя също попада под властта на монголите през 13 век, но поради отдалечеността си и връзките си на Запад - в много по малка степен.
като скоба вметвам влиянието на Галицка Рус и в нашата история - там бяга Иван Асен ІІ при управлението на Борил, там се жени за първи път, оттам идва да вземе властта с помоща на галицка дружина, неговият роднина от Галиция - Ростислав Михайлович е силната фигура в България между 1241 и 1257.
В един период (1250-1270-80) Галиция дори доминира в Източна Европа, превъзхождайки Полша, Литва, руските княжества, България и Унгария дори.
Решаващият момент за създаването на бъдещата украинска нация е завладяването на галиция през 40те години на 14 век от Полша. Пак по това време Централна Украйна е завладяна от Литва. От този момент, в продължение на 300 години Украйна и Русия имат разделени съдби и именно през този период се оформя и украинската нация - една нация оформена на базата на рулигиозният смес от католицизъм и униатство и стъпила на западноруския средновековен диалект. С течение на времето, след присъеднияването към Русия на основните територии на Украйна и заселването на пустеещите земи на Източна и Южна Украйна украинският етнос заема сегашните си земи и попада (на изток) под силно и формиращо руско и православно влияние. Западна Украйна (Галиция) не е под руска власт над 500 години - до 1793 - към Полша, до 1918 - към Австрия, до 1939 - към Полша отново. Това именно определя и твърде различиният манталитет на най-западните украинци спрямо техните централни и източни братя.
Васуки
04 Апр 2007 12:04
Мнения: 3,605
От: India
Големият проблем е в кадровия подбор, на който залагат ционистите в USrael. Видяхме го навсякъде в бившите соцстрани: избирателно залагат на иностранци (главно йодеи и верски и народностно различни мушмороци), на предатели и шабес-гойчовци, на извратеняци и морално разложени смрадове, на психопати и прочие сбърканяци. Такива човешки ресурси неизбежно водят до провал на партиите, които те формират и изпълват, дори и да им се подаде приемлива за населението идеология и относително търпима икономическа политика. Прави се обратното: налага се изцяло вредната за постсоца либерална лъжедемокрация и унищожителни за държавата антиреформи, всъщност икономическа разруха и индустриално опустиняване. Съпровожда ги неизбежният геноцид, от който хората се спасяват като напускат родината си или се криминализират индивидуално или като маргинализирани общности. Така дори само за една избирателна врътка с дори само едно "либерално-реформаторско" проамериканско правителство целият измислен USrael-ско идеологически и политически капитал се стопява до бледни останки. Остоват като носещи проамериканската политическа камарила само антикомунизмът, лишен от реални комунисти срещу саба си, и антирусизмът, лишен от реално руско присъствие в съответните страни. Проамериканската камарила намалява още повече. Тогава вместо напълно изразходвания антикомунизъм й пробутват античенгесарска гола пропаганда, а антирусизмът се подпира с членство в НАТО, гарнирано с военни на USrael бази. Обаче явната политическа и гражданска несъстоятелност на проамериканската камарила става очевАдна за огромното мнозинство от съответното население и от нея не остава политически боеспособен субект. Остават НАТО и щатските военни бази, толкова. Съгласно добре известния абсолютен природен принцип, срещу тях се появяват антиНАТОвски настроения и бурен или стаен антиамериканизъм. Компенсаторно нарастват обективно непродуктивните проруските настроения и носталгията към соца.
Пружината е натисната докрай, на USrael ръцете му вече изтръпват да я натиска, въпрос на време е да загубят силата си напълно, последвано може би от взривно разгъване в някои бивши соцстрани. Пак не е продуктивно това развитие, но пък е обективно. Пак.
Съзнавам, че обобщенията крият определени слабости, но тук са относително уместни, струва ми се. Дебело искам да подчертая, че неотклонното и всестранно отслабване на САЩ през последните 3-5 години не е ме радва, защото е заредено с много опасности за света и за Бг. Но ционисткият кагал превърна хубавата и силна страна в USrael, в своя дебела сопа, с която в безумието си да налага безбройните противници на сатанистката секта и така да губи потенциалите си. Където и да се е загнездила сектата и да е придобила власт над управлението на която и да е страна, винаги последната и населението й са плащали извънредно скъпа цена за глупостта да допуснат при себе си сектантите-"богоизбранци".
Развитието на събитията в Украйна е логично, редица форумци го предсказахме още при предишното "оранжево майданстване" и насилването на избирателите да приемат незаконната ревизия на изборите и налагането на Бушченко за президент. Крадливата Юлия си беше и остана долнопробна подлога на USrael и неизбежно се срина дори без нови избори. Ако не се предизвикат предсрочни такива, нейната партия ще се стопи като СДС у нас, а Бушченковата скоро ще я последва, когато той няма да се класира за президент. Трябва да бързат, за да се закачат все пак за новата Рада поне с половината от предишния си потенциал и да чакат дай падне тавана (по-добри времена). На американците им остава да се опитат да превербуват Янукович за НАТО, който не е забравил как го прее.аха. Не че е невъзможно, но е в границите на малките вероятности. Преди всичко защото мнозинството от населението от една страна е силно разочаровано от либералната "демокрация", а от друга по много причини преобладаващо е настроено проруски. Янукович има интерес да удължава времето до изборите чрез Конституциония съд, който вече заплаши, че ще подаде остовка поради "оказван силен натиск" върху него. Колкото повече се отдалечават изборите, толкова повече проамериканската камарила в Киев ще ги загуби.
Сгугню
04 Апр 2007 12:07
Мнения: 15,094
От: Rwanda
Тук трябва да се отбележи и състоянието на източните, южните и част от централните украинци. Между 25 и 40% от украинците изобщо не говорят украински, а само руски и всички те живеят в Централна, Южна и Източна Украйна. Там живеят и още 10 млн. руснаци (от общо 11 в Украйна), които са близо 33% от населението на тези региони.
Всичко това говори за процес на сливане на тези два етноса в тези региони.
Прогнозирам, че в някакво бъдеще Източна, Централна и Южна Украйна ще се присъединят към Русия, а живеещите там украинци ще станат част от руската нация - обособена субгрупа, вероятно под названието малоруси.
Западна Украйна, с население около 10-15 млн., ще си остане Украйна, със столица в Лвов, с преобладаваща религия - православни униати и преобладаващо украинско население.
Тук възниква въпроса каква ще бъде съдбата на росините (карпаторусите), които, ок. 0.5 млн., живеят обособенов най-западната част на Украйна и които езиково и верски са по-близки до Русия, отколкото до Украйна???
Старшината
04 Апр 2007 13:17
Мнения: 20,650
От: Bulgaria
.... спомняте ли си - преди време по тази тема си говорихме и за Мечката ...
gramove
04 Апр 2007 13:19
Мнения: 404
От: Bulgaria
Сгугню, виждам, че се интересуваш от въпроса, макар да не си съвсем наясно. Произходът на съвременната украинска нация и език е изключително сложен. Определени прояснения по въпроса може да ти даде едно четиво в интернет, публикувано под заглавието: “ЧЕРТОВЩИНА ПОД УКРАИНСКИМ СОУСОМ” http://ua.mrezha.ru/devils.htm. Съгласен съм, че материалът има известна тенденциозност, но някои факти (ако са верни) са направо потресаващи. Лично аз, когато го прочетох, бях изумен от възможните паралели между “създаването” на съвременния украински език и извращенията на македонизма.
historian
04 Апр 2007 16:21
Мнения: 2,031
От: Bulgaria
Идеята да се разцепи Украйна е опасно лекомислена. Това не е Чехословакия. Една голяма Украйна е по- подходящ обект за евроинтеграция, отколкото една малка "централноевропейска" останка от австрийско време. Руското население е по-малкият проблем, по-големият е да се създават малки държави на Изток - Балканите и Централна Европа стигат!
OLDMAD
04 Апр 2007 16:22
Мнения: 45,665
От: Bulgaria
ЕС си има Полша!
Предостатъчно е...
Nevezha3
04 Апр 2007 16:59
Мнения: 1,322
От: Bulgaria
Сгугню, по въпроса за т.нар. от теб карпаторуси в Словакия питай някой украинец. Ще получиш отговор, че това е украинско малцинство. Езиково и верски по-близки до Русия? Това твърдение го предлагам на обсъждане във форума. Особено верската му част.
Федаин
04 Апр 2007 17:02
Мнения: 4,803
От: Bulgaria
Смешно е дори да се мисли за разцепване на Украйна..Ако искаха да разцепват могат да го направят с всяка една Република.Прибалтийските републики могат да се превърнат в кантони за една седмица и тогава Европа наистина ще се види в чудо.Само че руската игра не сръбската.Като знам как при нас всеки по изявен се оказва агент на ДС каво остава за бившия съюз.Та накрая може да се окаже че и Юшченко е обикновен КГБист .По скоро се върви към възстановяване на Съюза и т.нар. победа на Запада в Студената Война е един ташак.Май просто едните решиха да се реорганизират в движение.Запада бил спечелил А колко спечели Роман Абрамович
Nevezha3
04 Апр 2007 17:47
Мнения: 1,322
От: Bulgaria
Юшченко изглежда е пред дилемата за по-малкото зло. Все пак по-добре предсрочни избори. Янукович, откакто е премиер, нарушава конституционния баланс и концентрира все повече власт в ръцете си. Ако спечели с достатъчно мнозинство бъдещите избори, да промени конституцията. Но не да подменя вота на избирателите чрез купуване на депутати, както прави сега.
Fabian
04 Апр 2007 19:05
Мнения: 126
От: Bulgaria
Обърнете внимание на две неща. Първо, и 'Тайм" признава, ч е повечето украинци са противмници на ЕС и НАТО. Второ, Юшченко разпуска радата с един аргумент - хора от неговата и на Тимошенко групи са ги напуснали. Доста фриволно и без законова база, прекалено недемократично.
А Украйна ще се разцепи. Западът е католически и то фанатизиран католицизъм. Крим отдавна е във война с Киев, Изтокът си иска Русия.
Nevezha3
04 Апр 2007 19:35
Мнения: 1,322
От: Bulgaria
Бре, Fabian, що за анализ? Единият купува депутати и това не било фриволно. Може би е демократично? Май си забравил, че миналото лято именно Юшченко протегна ръка на Янукович за "голяма коалиция". Той именно се опитва да сплоти украинската нация, а не премиерът. А от сп. Тайм не очаквай дълбокомислени заключения.
Добави мнение   Мнения:24 Страница 1 от 2 1 2 Следваща