Потребител:
Парола:
Регистрация | Забравена парола
Запомни моята идентификация
Ще прихване ли България от балтийската треска
Добави мнение   Мнения:7 1
ole-le
16 Апр 2007 06:20
Мнения: 5,620
От: Bulgaria
Първо, това в Балтийските републики не е прегряване, а инфлация;
*
Второ, в България имаме единствено ръст на монополни цени, стъкмистики с инфлацията и фалшив "ръст". Имаме и спекулативни цени на недвижимите имоти, плод най-вече на прането на пари и олигархическата концентрация на капитала и доходите.
*
Трето, прегряване имаме, тогава, когато започват да не достигат ресурси. Българската (а и балтийските икономики), нито са толкова големи, нито са затворени, за да могат да прегреят. Прегряване и то на световната икономика (което е единствено възможно при днешната глобализация), може да дойде само от Китай. Но явно икономическият ръст с по 10-12 % на 1/4 от човечеството не е в състояние да доведе до прегряване.
*
България не само, че не прегрява, но е на абсолютната нула и има нужда от размразяване на инициативата.
Me4o
16 Апр 2007 09:54
Мнения: 641
От: Bulgaria
Нещастници, все налитаме и ние "да се слагаме" при другите . "Цените на имотите ни ..." не знам какво си ! Не ми се вярва автора де не знае какви са цените на имотите по света, остави Атнина или Истанбул, в Букурещ панелна гарсониера на последен етаж (тип "Мечтата на Люлинеца" почва от 50 000 явро!
ТАПА
16 Апр 2007 11:02
Мнения: 6,883
От: Bulgaria
Не забравяйте, че 50% от жилищата и сградите не са обитаеми.
А другата истерия с т.н. МОЛове е поредният ненужен бетонен паметник.
STARSHI
16 Апр 2007 13:54
Мнения: 812
От: Bulgaria
Много изостава Сега, темата, беше актуална преди 2-3 седмици и отдавна е разнищена, тук само запълва страницата.
олелето горе-долу е написал нещата
Nevezha3
16 Апр 2007 17:49
Мнения: 1,322
От: Bulgaria
Съгласен с ole-le. Тази публикация е върхът на некомпетентността. Или на манипулацията целяща да оправдае ниските темпове на растеж у нас на фона на тези в Балтийските републики. Защо не прегря икономиката на Ирландия дето се е развивала с 10% ръст в продължение на едно десетилетие?
Doctora
16 Апр 2007 17:52
Мнения: 19,503
От: Bulgaria
ole-le
showstopper
17 Апр 2007 01:22
Мнения: 540
От: Bulgaria
Поредната статия натракана от журналист, който е толкова некомпетентен, че дори не знае какво точно да препише (преведе).

1. Основният показател за прегряваща икономкика е икономически растеж, който е значително по-висок от тренда. Не знам как е точният термин на български, ако има такъв изобщо - в страната още се борави с речника на полит икономията на социалиЗАМА. На английски е above trend economic growth. Тези данни в статията просто ги няма ама нейсе. Запуши я.
2. В статията са наметкани всякакви показатели (повечето ирелевантни към прегряването на икономиката) , без най-важния, разбира се. Авторката просто е компилирала от посредствени източници и така се стига до мултиплициране на малоумието в международен мащаб.
3. Прегряването се задейства когато производственият капацитет на икономиката започне да изостава от съвкупното търсене. За България такава ситуация засега не съществува. Икономиката използва все още под 60% от капацитета си и безработицата е над 10%. Ако може да се вярва на статистиката, разбира се. При прегряване на икономиката, работната сила е тази която обикновено първа започва да не достига. Тази ситуация не трябва да се бърка с демографската криза в БГ, която в крайна сметка ще ни принуди да внасяме работна сила от някъде дори когато има хора без работа, тъй като те просто не стават за нищо. Което естествено важи за огромната част от природонаселението. Иначе "държавата' нямаше да е на този хал.
4. Прегряването на икономиката обикновено води до инфлация - покачване на общото ниво на цените. В БГ няма такова нещо. Покачването на цените в отделни сектори на икономиката като строителната индустрия например е чисто спекулативно. Да се надяваме, че "държавата" (хе, хе, ама и аз съм един идиот оптимист) ще успее да спука балона контролирано, така че да не пострада цялата икономика
5. При евентуално прегряване, когато инфлацията действително ръгне нагоре , да се надяваме, че ще сработи механизма на валутния борд у нас, чиято задача е просто да не позволи печатането на пари, което да подхранва инфлацията. Поне засега се смята, че инфлацията е изцяло монетарен феномен и ако паричното предлагане е под контрол няма да се стигне до инфлация. Все пак да не забравяме обаче, че това е България и бордът е български - т.е. най-вероятно ще се избуши точно когато най ни трябва.
6. В крайна сметка става дума за държава със затихващи функции. А такива - кучета ги яли, както се казва. Как точно ще бомбира няма особено значение. Нито държавата е държава, нито икономиката е икономика. Ментета.
7. За малките отворени икономики прегряването е малко имагинерен проблем. Същинските проблеми за тях започват когато големите икономики прегреят. Засега почти е сигурно, че Китай и Индия почти са там, а и американската икономика работи на шест цилидъра както се казва. Когато те рецесират като реакция на прегряването, дребосъците направо ще гушнат чимшира, тъй като ще им секне кислорода на външните пазари. Правилният подход тук е диверсификаци, диверсификация и пак диверсификация на пазарите. Българските проститутки го разбраха този принцип, но не и нашите икономисти, бизнесмени и политици. Тя и диверсификацията не помага много в подобни случаи, но е по-добре да я има отколкото да я няма.
Добави мнение   Мнения:7 1