Потребител:
Парола:
Регистрация | Забравена парола
Запомни моята идентификация
НДСВ мисли за нова поправка в конституцията
Добави мнение   Мнения:21 1
СветлоПиво
17 Апр 2007 01:28
Мнения: 8,839
От: Canada
Като идея не е лошо. Изпълнението обаче е важно.........
paragraph39
17 Апр 2007 02:09
Мнения: 80,095
От: Bulgaria
/:/ "...когато народен представител напусне политическата сила, благодарение на която е станал такъв, да загуби и качеството си на депутат"..."
......................................... ......................................... .....................................
Аз- СЪГЛАСЕН!
А какво ще става с ИЗГОНЕНИТЕ/"отлюспените"/ от дадена ПГ депутати?!
Изобщо, крайно време е този АБСУРДЕН чл. 67 от Конституцията да бъде махнат- при положение, че Избирателната система е /партийно/ПРОПОРЦИОНАЛНА, този член е "чуждо тяло"!

Редактирано от - paragraph39 на 17/4/2007 г/ 08:05:34

ole-le
17 Апр 2007 04:38
Мнения: 5,620
От: Bulgaria
Вместо глупости за конституционни промени, които ще доведат до повече вреди, отколкото ползи, по.добре инициирайте, промени в избирателния закон за преминаване към изцяло мажоритарна система. Така всеки депутат ще е отговорен пряко пред избирателите си, а не пред партийните ръководства.
*
Но май искате точно засилване ролята на партийните ръководства ?
Ами тогава няма защо да избираме депутати. Въведете принципа на акционерните дружества. Направо всеки партиен лидер да разполата с толкова "акции", колкото гласа е привлякъл и да гласува с тях. Отцепване от себе си лидерът няма как да направи.
paragraph39
17 Апр 2007 08:04
Мнения: 80,095
От: Bulgaria
OLE-LE,
Аз-СЪГЛАСЕН!
В Парламента/?!/ да има само по един представител на парламентарните партии! Държавата да плаща на експерти, посочени от партиите, за изготвяне на законопроекти. А гласуването да става със съответната "тежест" на съответния партиен Глас!
Така ще се спестят разходи за издръжка на поне 230 депутати, коли за тях, техн. сътрудници, наем на жилища и прочие в размер на десеткки и стотици милиони левове!
Още повече, че според абсурдния член в Конституцията, избраният депутат НЕ представлява само избирателите си, но и ВСИЧКИ останали избиратели- разбирай, "леви", "средни" и "десни", български турци, цигани, хетеро и хомосексуалисти, мъже, жени, деца, Народ НАКУП ???!!!
......................................... .................................
КОНСТИТУЦИЯ НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ
...
Чл. 67. (1) Народните представители представляват не само своите избиратели, а и целия народ. Обвързването със задължителен мандат е недействително
...............
Iurista
17 Апр 2007 08:14
Мнения: 375
От: Bulgaria
Нам са нужни верни партийни войници ). Мандатът е свободен, това е основен принцип на парламентарната демокрация. Гласува се лично и по съвест.
Броят на депутатите категорично трябва да се намали - например наполовина.
баничка
17 Апр 2007 08:34
Мнения: 1,018
От: Bulgaria
НДСВ мисли за нова подправка в конституцията
Графът
17 Апр 2007 08:49
Мнения: 4,109
От: Bulgaria
Уважаеми ole-le, Вашата теза не е нещо ново. Както и моите възражения на нея.
Но преди да подновим такъв дебат е важно да сме наясно по един теоретичен въпрос:
- кой управлява една държава;
- кой може да управлява една държава;
- кой ще управлява нашата държава при така промяна.
И по един практически:
- как ще се управлява на практика държавата;
- кой ще носи отговорност за управлението.
Защото в крайна сметка това е фундаментът за обекта на дебата.
Моето мнение:
По първия въпрос – не може да се говори за демокрация ако в управлението не участват представители на различните класи (по-точно групи – една класа също не е монолитна) на обществото. Т.е. партии, доколкото те са (би трябвало да са!) представители на тези групи. Без такова участие ще имаме “нова, по-висша” форма на управление – както я определя Кадафи, който заявява, че такова е управлението в Либия.
По втория въпрос изобщо не мога да кажа нищо, защото не мога да си представя реално подобна ситуация...
Във връзка с последния абзац на мнението Ви:
Да, аз определено искам засилване, но не ролята, а отговорността на партиите. Защото сега те управляват, а формално (и според конституцията!) не отговарят. Ако се осъществи Вашето предложение за мажоритарни избори, то тогава пак те ще управляват, но вече съвсем официално няма да отговарят – нещо като народно събрание само от отлюспени депутати...
А последното Ви (силно иронично, доколкото разбирам) предложение аз съм направил във форума още преди години. Напълно сериозно. Тогава го мотивирах достатъчно, сега няма да го правя, защото е очебийна утопия – никъде, в никоя държава партиите няма да позволят да бъдат поставени под такъв контрол на обществото!
XYZxyz
17 Апр 2007 09:28
Мнения: 26,211
От: Antigua and Barbuda

Само на пръв поглед нещата са така - благодарение на партията еди-кой си станал депутат. Всъщност това не е така на 100%, защото и хората в листите с личните си качества привличат или отблъскват избирателите да гласуват за дадена партия или по-точно казано за хората в листата на дадена партия. По мое мнение е много неправилен подхода. Веднъж избран за депутат, всеки би трябвало да защитава интересите на цялото общество на основата на своите качества, знания, престави и т.н., а не да защитава по партийна команда отгоре всякакви дивотии. В този смисъл сегашните партийни групи в Народното събрание силно ограничават свободата на депутатите да си вършат работата, т.е. според мен са повече вредни, отколкото полезни. Затова и не виждам полза от предложението на национално движение симеон втори. Това, което все пак трябва да се направи е да се изясни точно какво е парламентарно представена партия. Ако един или няколко избрани вече депутати се отцепят в нова партия, това парламентарно представена партия ли е или не? Полагат ли и се субсидии или не и т.н.
paragraph39
17 Апр 2007 09:33
Мнения: 80,095
От: Bulgaria
IURISTA,
"Свободният Мандат" НЕ е квинтесенцията на Демокрацията!
НАПРОТИВ, "Свободният Мандат" е НЕдемократичен! Той "разрешава" на депутата да представлява РАЗЛИЧНИ и, дори, ПРОТИВОПОЛОЖНИ Интереси на различните групи/по класи!/ Избиратели! Как може един и същи депутат, например, да защитава интересите на ЛЕВИ и на ДЕСНИ Избиратели, на Наемнитке Работници и на Работодателите, на Бедните и на Богатите!?? Тогава, какъв смисъл има да има "леви", "средни" и "десни" партии в държавата, щом депутат, избран с листите на коя да е от тези партии , ще защитава интересите и на Избиратеите, гласували за ДРУГИ парти- с техните различни Програми и Политики?!?
Нали, в края на краищата, партиите се явяват на Избори със свои Програми, а конкретният Избирател избира коя от тпартийните Програми му ПАСВА на интересите му и гласува тъкмо за тази, а НЕ друга Програма- да бъде тя РЕАЛИЗИРАНА, чрез Политиката/законите и управлението на държавата!/, която Партията, за която е гласувал Избирателят, ще осъществява и чрез нейните депутати!?
Ерго, "Свободният Мандат" е НЕдемократичен, защото ПОДМЕНЯ вота на конкретния Избирател! Все пак, "народният Представител" е станал такъв тъкмо защото е бил в листата на партия, чиято Изборна Програма е спечелила гласове на Избиратели! Ако приемем, че избраният депутат вече НЕ е длъжен да реализира партийната Програма на партията, с чиято листа той е станал депутат, и за която партия и Програмата й са гласували съответният брой Из0биратели- това означава, че тези Избиратели са напразно са гласували на Изборите за избраната от тях партия и Програмата й! Но така се губи целия СМИСЪЛ на партийно-плуралистичната Демокрация!
paragraph39
17 Апр 2007 09:47
Мнения: 80,095
От: Bulgaria
XYZxyz,
ЗАКОН
за избиране на народни представители

...
ДОПЪЛНИТЕЛНИ РАЗПОРЕДБИ
(Изм. на загл., ДВ, бр. 32 от 2005 г.)
§ 1. По смисъла на този закон:
1. ...
4. "парламентарно представени" са партиите и коалициите, които на предходните парламентарни избори са получили не по-малко от четири на сто от действителните гласове на национално ниво или са имали достатъчен брой народни представители за образуване на парламентарна група през целия период на пълномощията на предходното Народно събрание;
......................................... ............
ЗАКОН ЗА ПОЛИТИЧЕСКИТЕ ПАРТИИ
...
Чл. 25. (изм. доп. ДВ бр. 73/2006 г.)
(1) Държавната субсидия се отпуска ежегодно от централния бюджет за финансиране на политически партии или коалиции, които притежават законна регистрация, участвали са в последните парламентарни избори и имат избрани народни представители.
Станимир
17 Апр 2007 10:02
Мнения: 495
От: Bulgaria
Това няма ли да се зачете като ограничаване на свободите на депутатите? Иначе е хубава идеята, която са дали НДСВ.
kashaia
17 Апр 2007 10:49
Мнения: 582
От: Bulgaria
Чак сега ли НДСВ реши че трябва да мисли.Къде гледаха четири години докато бяха на власт.Или тогава бяха много заети с далавери и имоти-царски, депутатски и разни други.
paragraph39
17 Апр 2007 10:50
Мнения: 80,095
От: Bulgaria
СТАНИМИР,
Депутатите/народните Представители/, като такива, НЯМАТ "свобода"!
Те са ПРЕДСТАВИТЕЛИ- и "свободата" им е ограничена от Волята на този/и/, когото/които/ представляват!
Единствената депутатска "свобода" е да ИЗПЪЛНЯВАТ свободно Волята на тези, които депутатите представляват! Почти както адвокатът НЯМА "свободата" да излезе от рамките на това, което клиентът му му е възложил да извърши!
paragraph39
17 Апр 2007 10:54
Мнения: 80,095
От: Bulgaria
KASHAIA,
НЕ забравяй, че животът на този Парламент е почти преполовен! И, че рейтингът на НДСВ е паднал главоломно! А и ГЕРБ се появи! А може и предсрочни Избори да изкочат?!
Значи, при тези обстоятелства, най-вероятно, в НДСВ вече са притеснени от поява на "дезертьори"! И сега НДСВ се опитва да забрани "дезертирането" на своите!
Графът
17 Апр 2007 10:56
Мнения: 4,109
От: Bulgaria
В “Теми на форумците” има тема за избирателната система и току-що пуснах това мнение, но го повтарям и тук защо стана въпрос и за броя на депутатите.
Моето мнение, което не кореспондира с математиката (където съм абсолютно бос! ), но затова пък според мен е обосновано логично и конституционно:
В конституцията правото на глас е лично (нямам точния текст, paragraph39 е компетентен по въпроса). Което означава, че всякаква промяна на личния вот от когото и да е било е противоконституционна (закон не може да променя конституционни права).
Което от своя страна пък означава, че броят на депутатите задължително трябва да варира според това, колко са спечелили реално местата си. Преразпределение на гласовете (мандатите) под бариерата не трябва да има.
Просто, логично и абсолютно правилно!
Bonjorno
17 Апр 2007 19:01
Мнения: 3,927
От: Bulgaria
Не може депутат да се изхвърля от парламента, заради това че не иска да въврви под строй зад съответния лидер. Ако това се промени ето какво може да се получи:
1. Слагаме в листите известни и нормални хора, като им се обещава, че техните идеи ще се зачитат
2. Печелиме мандати в парламента
3. Лидерът прави каквото иска, изключва от групата всички другомислещи, слага верни на партията хора.

Резултат: тотална подмяна на хората спрямо избора

Въпрос: а какво правим, ако свършат хората от заявената предварително листа ?


Все пак дайте да не плачем пак по силната ръка и човека-лидер, водещ в послушни колони след себе си масите.
Born
17 Апр 2007 19:10
Мнения: 1,994
От: Bulgaria
А какво трябва да стане, когато политическата сила със сума ти депутати промени прокламираните преди изборите си идеи, за които са гласували гражданите? Не следва ли да се направи (как беше:инпийчмънт)? И тези депутати, които са се отказали от лъжливата формация трябва да бъдат изхвърлени от Народното събрание затова, че са излезли от нея поради нечестието й?
Nevezha3
17 Апр 2007 20:46
Мнения: 1,322
От: Bulgaria
В едно нещо Украйна да е по-напред от нас. Там президентът се усети и предложи подобен закон. А Мингова само следва светлия украински пример. Ако въведем мажоритарната система няма да има нужда от подобни ограничения. Иначе наште депутати спокойно могат да бъдат съкратени с поне 60.
Параграфът е прав - НДСВ иска да предотврати много вероятно бягство на негови депутати.

Редактирано от - Nevezha3 на 17/4/2007 г/ 20:51:59

NITRO
17 Апр 2007 20:58
Мнения: 619
От: Gabon
и те като СДС сляпо вярват в светлото бъдеще на партията малко позакъснели ми се струват тия напъни
Born
17 Апр 2007 21:15
Мнения: 1,994
От: Bulgaria
Горките царедворци. Ще видят те като НДСВ се преименува в НДСІІІХІІІ (Симеон ІІІ Хасан ІІІ). И спечелят изборите за ВИП Брадър. Представете си Шопаров като Китаеца, Ник.Василев като Азис, а н.В. като фолкпевицата(не и знам името, но само хленчи неразбрано).Голямо шоу ще бъде, нали?
paragraph39
18 Апр 2007 03:23
Мнения: 80,095
От: Bulgaria
ГРАФЪТ,
Ето справката в Конституцията, за която отвори дума:
КОНСТИТУЦИЯ НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ
...
Чл. 10. Изборите, националните и местните референдуми се произвеждат въз основа на общо, равно и пряко избирателно право с тайно гласуване.
...
Чл. 42. (1) Гражданите, навършили 18 години, с изключение на поставените под запрещение и изтърпяващите наказание лишаване от свобода, имат право да избират държавни и местни органи и да участват в допитвания до народа.
...................................
ЗАКОН ЗА ИЗБИРАНЕ НА НАРОДНИ ПРЕДСТАВИТЕЛИ...
Чл. 88. (1) Гласуването е лично.
Чл. 85. (1) (Доп. - ДВ, бр. 32 от 2005 г., в сила от 12.04.2005 г.) Избирателят удостоверява самоличността си с лична карта или личен (зелен) паспорт за страната - само за избирателите, ползващи се от привилегията на разпоредбата на § 9а от преходните и заключителните разпоредби на Закона за българските документи за самоличност.

(2) Наборните военнослужещи удостоверяват самоличността си с военна книжка.

Добави мнение   Мнения:21 1