Потребител:
Парола:
Регистрация | Забравена парола
Запомни моята идентификация
Здравеопазването е като каца без дъно
Отиди на страница:
Добави мнение   Мнения:23 Страница 1 от 2 1 2 Следваща
гошо
07 Май 2007 22:00
Мнения: 4,631
От: Bulgaria
Аз преди доста време бях писал по въпроса, и гледам, че някои от гореизложените идеи се дублират, но не са достатъчно добре развити, за разлика от това:

http://forum.segabg.com/topic.asp?topic_i d=81472

Редактирано от - гошо на 07/5/2007 г/ 22:06:46

Pavlik Morozov
08 Май 2007 00:18
Мнения: 15,811
От: Bulgaria
бедни, бедни гайдарски - никога не е късно да станеш за резил.
да убеждаваш хората че на пробита каца просто трябва по-бързо наливане - не знам, някои може и да ти повярат

Pavlik Morozov
08 Май 2007 00:41
Мнения: 15,811
От: Bulgaria
не им слушайте приказките - гледайте им делата. за да разберете какво наистина мислят за дадена система управниците вижте какво е практическото им отношение към нея. да ги питам щом ни е отлична образователната система техните деца къде учат? да ги питам щом ни е достойна пенсионната система те как се осигуряват за старини? да ги питам щом е толкова добра здравната система - те къде и как се лекуват? а, а, шо кайш?

yapayapa
08 Май 2007 06:23
Мнения: 2,222
От: Belgium
Някога, в зората и прощъпулника на България като глобален миротворец, някаква фуражка изплака, че в бюджета на МО нямало средства за мисия на желаещ контингент. Един министър успокои авторитетно обществото от телевизионния екран - има, има - има откъде да ги вземем - от осигуряването, образованието, пенсионните. После тоя министър го ползваха за чучело при пазарлъците за голямата седалка на МВФ. Та, Morozov, искаш да им видиш зъбите - къде ли са ги правили?
Федя
08 Май 2007 09:09
Мнения: 7,159
От: Bulgaria
Поздравления за автора Отдавна не бях чел толкова добре подредена статия с анализи и варианти за изход от хаоса в главата на Гайдарски.
Разумната либерализация в здравеопазването би могла да се изрази и в това здравните осигуровки, които отиват в националната каса, за всички да са на база 6% от минималната работна заплата. Останалите средства от здравни вноски, които идват от разликата в работните заплати, могат да постъпват в специална здравна сметка.

Това е едно балансирано предложение, което ще има положително влияние върху възтановяването на добрите отношения лекар-пациент. Особено ако се свърже с контрол от страна на пациента върху изразходването на парите от личната осигурителна сметка. Изразходването на парите за здраве трябва да се прави на базата на реолно направените от болницата разходи, а не по "клинични пътеки".

Федя
08 Май 2007 09:11
Мнения: 7,159
От: Bulgaria
След като тези проблеми стоят със страшна сила, идеите на Министерството на здравеопазването за раздуване на бюджета и особено за натоварването на хората с допълнителна данъчна тежест са, меко казано, кощунство от страна на управляващите. С така заложената система колкото и средства да се наливат, те ще потъват, без да има реален ефект за пациентите.


Хипократ2006
08 Май 2007 10:26
Мнения: 1,564
От: Bulgaria

Наистина рядко смислена статия по темата. Явно авторът не само преписва чужди мисли като Я. Здравкова (която поради това редува умни неща с явни тъпотии), но и има разумен поглед върху ситуацията. На ход са властимащите!
bloody mary
08 Май 2007 10:35
Мнения: 4,698
От: Bulgaria
E4 - E6
televiz
08 Май 2007 11:27
Мнения: 636
От: Bulgaria
Въпросът, който стои със страшна сила е дали някой ще се вслуша в иначе много разумните мерки, предложени в материала.Опитът ми говори друго-дайте да вземем още от богатите/разбирай от глупавите, плащащи осигуровки в/ху реални доходи/и да дадем на бедните, щото понамаляха парите за соцелектората...
toly
08 Май 2007 12:19
Мнения: 4,974
От: Bulgaria
Голям майтап-авторът мисли че няма контрол в системата.Откак работя около 20 години контолът е най-затегнат. Даже има план заглоби-нещо нечувано и при социализма.
wise man
08 Май 2007 12:37
Мнения: 78
От: Bulgaria
Хора нямащи и хабер от здравеопазване, какъвто е авторът на статията, по-добре да не правят такива жалки свободни съчинения.
гошо
08 Май 2007 12:57
Мнения: 4,631
От: Bulgaria
Понеже в здравеопазването е пълно със специалисти, то самото е цъфнало, че и вързало. Неспециалистите да не се обаждат в строя, а болните да мрат както си му е реда!
KOPELE
08 Май 2007 13:05
Мнения: 217
От: Bulgaria
toly
08 Май 2007 13:14
Мнения: 4,974
От: Bulgaria
Едно джипи, което няма възможности да изнудва, се котира по- високо от специалиста финансово. Ето ви една мотивация за корупция. Така един ден младите лекари ще се демотивират да специализират и ще ни лекуват предимно корумпирани некадърници
Adder
08 Май 2007 14:02
Мнения: 33
От: Bulgaria
В статията има някои добри предложения. Не съм съгласен обаче с тезата , че всичко ще се оправи само с реформи, независимо от финансирането. Да се реформира недофинсирано здравеопазване е толково резултатно, колкото и да се наливат пари в нереформирано. Нали вече 7 години правим такава здравна реформа - къде е резултата ? Когато финансирането е мизерно всичките реформаторски напъни се изчерпват със създаването на куп рестриктивни правила ограничаващи лекарите и затрудняващи достъпа на пациентите до лекар, изследвания и медикаменти с цел да се пестят нестигащите за нищо пари. А дали парите сега са много или малко - зависи от целите които си поставяме (т.е като говорим за каци -какъв ще е обема). За африканско здравеопазване парите са повече от достатъчни , за европейско - мизерно малко. Според данните в статията през 2007г в Бг за здравеопазване са отделени- 2.2 мрд лв / 7млн население =314лв или около $220 годишно на човек. Според СЗО за 2004г средно за страните от Европейската общност тази сума е $2384 -т.е. 10 пъти по-голяма.При такава разлика всички дупки на кацата да се запушат пак 90% от нея ще са празни.
Apolitichen
08 Май 2007 14:05
Мнения: 9,749
От: Bulgaria
Хората с хабер от здравеопазване затриха нацията! А сега нагло искат и да я ограбят - не им стигали парите ... За какво? - За неуспешни трансплантации, например, щото така се гради стаж и репутация с цел последваща емиграция.
гошо
08 Май 2007 15:33
Мнения: 4,631
От: Bulgaria
Adder, ако ще се мерим със страните от ЕС, не е лошо да разгледаме:
- средната заплата тук, и там;
- цената на потребителската кошница тук, и там;

И съответно:
- количествените и качествените показатели на здравеопазването тук, и там (смъртност, средна продължителност на живота, заболеваемост от различни групи болести, и т.н.)
Heat
08 Май 2007 15:53
Мнения: 13,716
От: Bulgaria
За опита за анализиране и осмисляне - добре, за резултатите от опита - зле.
Магическата пръчка не работи. Авторът се опитва да даде някакви аргументи, но не му се удава. Част от приказките звучат добре преди проверка на реалността. При увеличаване на здравната вноска и спиране на субсидията от данъци в касата (или нейния еквивалент) няма да влезе нищо повече. Еднакви вноски 6% върху минималната заплата - добре, но елементарна калкулация показва, че при 2.5 млн работещи ще се събират 1/4 от сегашните пари. А останалите от къде? Да не говорим за глупостта, че здравната каса предлага услуги. Услуги предлагат лекари и болници, а здравната каса ги плаща.
Не че не е ясно за какво започва лобистка кампания. Обществените средства за здравеопазване - в частни фондове, защото горките подбрани наши частници от сегашните такива фондове не предлагат конкурентен продукт и трябва да ги захраним някак.
Manrico
08 Май 2007 16:04
Мнения: 31,153
От: Bulgaria
Еднакви вноски 6% върху минималната заплата - добре, но елементарна калкулация показва, че при 2.5 млн работещи ще се събират 1/4 от сегашните пари. А останалите от къде?
Елементарно - както сме говорили много пъти, някой трябва да каже колко струва минималният пакет здравни услуги на човек. И ако той е 12лв месечно, някой трябва да внесе по 12лв за всеки. Ако държавата се пъне да покаже, че осигурява някого, да внесе за него толкова, колкото внасят и работещите за себе си.

_______________________
Можеш ли да докажеш на човек, видял розови слонове, че те не съществуват?
Heat
08 Май 2007 16:44
Мнения: 13,716
От: Bulgaria
някой трябва да каже колко струва минималният пакет здравни услуги на човек

Както и това много пъти сме си говорили този "някой" са политиците, защото това е въпрос на политика. Дори първата част няма смислен отговор - какъв е минималният пакет, какво остава нещо което го няма да се остойностява. Освен това трябва не само да бъде казано а да се докаже с публикувани калкулации колко струва.
Скоро ще станат 10 години от началото на здравните "реформи"и този елементарен въпрос все още си търси отговора.
Федя
08 Май 2007 18:07
Мнения: 7,159
От: Bulgaria
Heat, Хайде да се научиме да разграничаваме Зравното осигуряване от Социалните функции на държавата. От здравното осигуряване се ползват само ОСИГУРЯВАЩИТЕ СЕ, докат социалните функции на държавата (в здравеопазането) имат за цел да помагат на хората които по една или друга причина не могат да си го платят.
Еднакви вноски 6% върху минималната заплата - добре, но елементарна калкулация показва, че при 2.5 млн работещи ще се събират 1/4 от сегашните пари. А останалите от къде?

Хайде да си припомним източниците на финансиране на здравеопазването във ВСИЧКИ държави, независимо от икономическото им състояние:
1. Плащане в брой - най-старият начин. И сега се прилага навсякъде по света. Предпочита се в момента от богатите, които винаги имат необходимите суми под ръка и си плащат и за екстрите без проблем.
2. Осигуровки (най-модерния). От него се ползват основно представителите на наемния труд, занаятчиите и др свободни професии. Техните доходи не им позволяват да плащат медицинските улсуги в брой (нямат на разположение необходимите пари) и затова се подчиняват на принципа на солидарността (нека не задълбаваме в тази солидарност, за да не изместиме темата)
3. Държавата. Държавата финансира няколко направбения.
3.1. Армия, полиция, Гражданска отбрана, резерв.
3.2. Научна работа и обучение на специалисти в т.ч. и такива, за които няма много работа, но трябва да са на разполбожение при нужда.
3.3. Лечението на хора с болести, които не им позволяват да работят и да имат достатъчно високи доходи за добро осигуряване, но се нуждаят от скъпо струващо лечение. Пример психиатрично болни, онкоболни и др.
3.4. Социални дейности - подпомагане на инвалиди и др.
4. Благотворитеност. На този мощен финансов източник в България , за съжаление, не се дава възможност да се развие добре.
Доброто съчетаване на тези источници осигурава добро здравеопазване в развитите държави.
Добави мнение   Мнения:23 Страница 1 от 2 1 2 Следваща