Потребител:
Парола:
Регистрация | Забравена парола
Запомни моята идентификация
В момента няма санкции за некоректни оценители
Добави мнение   Мнения:5 1
падналотмарс
12 Юни 2007 03:20
Мнения: 2,918
От: Bulgaria
тука има работа И за векеретата
mamut
12 Юни 2007 11:01
Мнения: 4,182
От: Bulgaria
интерсно от 1993г се занимавам с приватизация и тази госпожа не съм я срещал като оценител, по не мога да гарантирам че в промишлеността и енергетиката не работила , отделно има две асоциаци на оценители , и има метод за оценка чрез пазарни аналози и тогава оценката би трябвало не трябва да се различава от истинската пазарна цена.
Случайна
12 Юни 2007 11:56
Мнения: 1
От: Bulgaria
До мамут!
Ясно колко се занимаваш с приватизация. Тази жена води курсовете за оценители и е председател на Асоциацията на бизнесоценителите. Аз съм карала курса при нея 1998 година. А пък ти като си такъв приватизатор, вземи че си актуализирай базата данни с имена!!! Това, че ти не си чувал за нея говори лошо за теб самия!
hamer
12 Юни 2007 13:45
Мнения: 10,867
От: Bulgaria
Наистина има невероятни парадокси при тези оценки. Недвижим имот, придобит чрез търг обявен от земеделска кооперация се продава напр. за 17-18 хил. лева. Три-четири месеца след това новият собственик го продава на заинтересовано лице на сума 10 пъти по-висока, която е съобразно изготвена експертна оценка. И човек се пита дали тия от кооперацията им е изпила чавка акъла да продават такъв "скъп" имот за нищо пари или страните в следващата сделка си мислят, че на кредитиращата институция чавка й е изпила акъла да даде кредит на купувача за посочената на базата на въпросната оценка сума?
Същото е и като се сравняват данъчната и пазарната оценка. Струва ми се невероятно пазарната оценка в пъти да надвишава данъчната. Особено що се отнася до апартаменти, вили, ресторанти, магазини и др.п. имоти.
И защо не се търси отговорност - ами то е ясно - за да могат по-лесно да се разправят с неудобни стопански ръководители - винаги могат да ги обвинят или че продават евтино, или че купуват скъпо и прокуратурата да ги погне. Примери в тази насока - бол!
tegova
04 Сеп 2007 17:18
Мнения: 1
От: Bulgaria
Авторката се занимава от години с оценки, но е допуснала някои неточности, може би и умишлено. Експертната и оценителската дейност навсякъде по севта е независима. В регистъра на професиите в Република България няма професия "оценител". Това е дейност, за която се изисква определена квалификация и опит. Експертът и оценителят доказват своята правоспособност най-вече с професионализъм и с компетентност, а не само с документи (лицензи, сертификати и т.н.). Лицензите, които издава Агенция за приватизация са свързани със Закона за приватизация и Наредбата за анализите на правното състояние и приватизационните оценки..... С тях например не могат да се оценяват земеделски земи, подобренията и трайните насаждения, въпреки че също се водят "недвижими имоти" в ЗУТ. За тази дейност трябва удостоверение от МЗГ, които отмениха лицензионния режим. Агенция за приватизация работи при обучението на лицензирани оценители с няколко организации - подизпълнители, които провеждат обучението. С лицензите не могат да се извършват съдебни експретизи, защото трябва да има регистрация като вещо лице в съда и т.н. В съдебната система се признава квалификацията "сертифициран оценител" при кандидатстване за вещо лице. Банките и застрахователните институции работят с компетентни експерти, а не изрично с лицензцирани оценители, при които получения лиценз не е гаранция за компетентност и практически опит.
Проектозаконът за независимия оценител бе замислен във вреда на оценителите, поставяйки контрола на тази дейност във всички области на оценителската практика, в ръцете на група хора, които защитаваха частни финансови интереси. Проектозаконът например, забраняваше на оценителите да работят на трудов договор и ги задължаваше да се издържат единствено от оценителска практика. Всяка държава има не една, а няколко браншови организации, които представляват интересите на експертите и независимите оценители.
Добави мнение   Мнения:5 1