Потребител:
Парола:
Регистрация | Забравена парола
Запомни моята идентификация
МОН променя правилата за шестица в дипломата
Добави мнение   Мнения:8 1
Костас_Симитис
10 Юли 2007 00:10
Мнения: 1,511
От: Greece
Ето според мен как трябва да се формира годишната оценка. Във всеки от учебните срокове учениците трябва да получат поне 4 оценки. В края на всеки срок да се провежда пълен изпит върху целия материал по всички предмети; по математика решаване на задачи от всички типове; по литература писане на съчинение-разсъждение или отговор на литературно питане. Темите да бъдат общонационални, за да се уеднаквят критериите и изискванията.
Оценката от изпита да има тежест равна на половината от тежестта на останалите оценки.
Децата на социално-слабите родители да получават стипендия независимо от техния успех.
От останалите деца 30-те процента с най-високи оценки да получат стипендия.
Calina Malina
10 Юли 2007 08:49
Мнения: 6,931
От: Bulgaria
Не е за вярване, че такова обяснение може да дойде от министър-юрист!!! Да беше от т.нар. експерти - филолози, историци и т.н., които имат претенции да са и тълкуватели на закони и наредби, човек да разбере. Нооо, юристът е наясно, че законите и подзаконовите актове подлежат на логическо, системно тълкуване. Ето какво пише в прословутия член 22 от Наредбата за оценяване:
"Годишната оценка се оформя от учителя по съответния предмет, като се отчитат знанията и уменията на ученика върху учебното съдържание, изучавано през учебната година и при вземане предвид на срочните оценки."
Това, г-н Вълчев, в логиката се нарича конюнкция и тя е вярна, само ако и двете й съставляващи са истинни. Сл., изключено е при формиране на годишната оценка учителят да вземе предвид знанията и уменията на ученика и да изключи срочните оценки по предмета. Още повече, че "отчитането" на знанията и уменията става чрез текущите и срочните оценки. Учителската свобода за преценка е там, където резултатите през двата срока се различават в рамките на единица или две - тогава той има правото да вземе решение, дали да е средно аритметична или да постави оценката въз основа на впечатленията си от работата на ученика през годината. Но да има четворки и петици като срочни оценки, а в края на годината да постави шестица, е грубо нарушение на Наредбата за оценяване.
Доказателство на горното е и (3) на същия чел. 22, където се казва: "За учебен предмет, който по учебен план се изучава с един учебен час седмично в един от двата срока, годишната оценка се формира при вземане предвид на текущите оценки от единия учебен срок и срочната оценка от другия учебен срок." Такива са поне половината от учебните предмети, изучавани в средната степен на образование.
Така че, дадените обяснения и инициативи за промени не вървят. И като ще проявявате инициативност, не е ли по-добре: 1. да възложите тълкувателната дейност на наредбите на юрид. отдел на МОН; 2. да въстановите обучението по логика в 2 часа седмично. Вижда се, че има нужда от последното, доколкото логика се учи заедно с психология в 1, 5 само в средното образование (и в някои факултети на университетите). А после всички тълкуват.
Каменарче
10 Юли 2007 08:50
Мнения: 163
От: Bulgaria
Занижаване на критериите има при това доста голямо .Това , което днес е 6 преди 10 години не беше и не можеше да бъде нещо повече от Мн. добър 5. Но директорите натискат учителите да пишат високи оценки , за да останат децата в същото училище .
арта
10 Юли 2007 09:09
Мнения: 220
От: Bulgaria
Това си е чиста проба лицемерие, гусин Министър.От една страна изисквате обективни оценки, от друга спешни мерки за намаляване на отпадналите от образователната система.Давате ли си сметка, че ако напомпаните тройки станат реални двойки, % повтарящи и отпаднали ще се увеличи тройно.
cvetomila
10 Юли 2007 09:12
Мнения: 2
От: Bulgaria
Не съм съгласна със замразяването на стипендиите на отличните ученици, тъй като тези, които са се трудили през годината ще бъдат ощетени. Какъв стимул ще им се даде и как да им се обясни, че министърът е решил да им вземе това което са заслужили. За тези, които са написани неправилно да се търси отговорност от учителите и ако трябва да се наказват.
Госпожата
10 Юли 2007 14:06
Мнения: 395
От: Bulgaria
Както казва класикът Джулиано Вучи: "Гледам и не вярвам на ушите си!".
Де това да беше проблемът на българското образование! Ами направете истински, а не козметични реформи и нещата ще си дойдат на мястото. И шестиците сами ще се преподредят по шестобалната скала.
Апостола
10 Юли 2007 14:22
Мнения: 799
От: Bulgaria
Коста, прави ли сметка при 36 учебни седмици по един час седмично как можеш да изпитваш по трима души на час? Кога ще предава нов материал този учител, а?
Паисий
10 Юли 2007 19:54
Мнения: 3,940
От: Bulgaria
Мда, г-н Министъра пак не е в час!
Ако много държи на реалното оценяване трябва да върне повсеместните матури по всички предмети и проверителите да не са от същия град. Тогава ще има някаква обективност. Но май задачата е не да се постигнат обективни оценки, а да не могат учителите да "протестират" като пишат само шестици.
Добави мнение   Мнения:8 1