Потребител:
Парола:
Регистрация | Забравена парола
Запомни моята идентификация
Държавата Косово ще се роди на 28 ноември
Добави мнение   Мнения:14 1
ЗИП
21 Юли 2007 08:15
Мнения: 34,590
От: Bulgaria
Държавите Абхазия, Южна Осетия и Пирднестровската Република ще се родят на 29.11.2007
Учуден съм колко са точни моите прогнози за ситуацията на Балканите и Кавказ.
Отдавна твърдя че Русия ще блокира в ООН незвисимостта на Косово и ще принуди САЩ да ги признаят едностранно. Това ще даде картбланш на Москва да признае Абхазия, Южна Осетия и Приднестровието, които в момента са де факто независими.
Горещия картоф е в ЕС. Интересно е дали той ще признае независимостта на Косово. Правя прогноза. Няма да го направи, защото Косово е в центъра на Европа а и ЕС има много стриктни правила за малцинстава и самоопределението.
Въобще е много интересно. Една класическа партия шах между Русия и САЩ, в която ЕС ще изяде лайната накрая
ohubohu
21 Юли 2007 09:00
Мнения: 4,837
От: Bulgaria
ЗИП, напълно съгласен с мнението ти. Партията между САЩ и Русия ще завирши със загуба на ЕС.
Само не разбрах това -
ЕС има много стриктни правила за малцинстава и самоопределението
.
Къде ги тези евро правила на практика? Колкото партиите в БГ, а и самата държава, спазват собствените си правила!
Dinain
21 Юли 2007 13:02
Мнения: 18,280
От: Bulgaria
ЗИПе, направи някоя прогноза за температурите другата седмица в Букурещ - имам път натам. После ще се чудим заедно колко са точни и ще те обявим за месия
metamorph
22 Юли 2007 01:34
Мнения: 3,699
От: Bulgaria
"На 17 юли комисарят по външната политика и сигурността на ЕС Хавиер Солана предупреди Русия, че ако до 25 т.м. не приеме проекторезолюция за Косово, проблемът с бъдещия статут на сръбската провинция ще бъде обсъждан не в СС на ООН, а в рамките на Евросъюза, където Москва няма право на вето."
Добре:
Косоварите напират за независимост, дори и едностранна, с вероятната подкрепа на САЩ/ ама не съвсем без ЕС/.
Русия се опитва да блокира признаването на независима държава Косово в СС на ООН и настоява за още преговори между сърби и косовари. А горният цитат поставя по-скоро ултиматум на Русия( на фона на сблъсъка с ГБ? и ЕС за Луговой?). Той обаче влиза в леко противоречие с изразена позиция наскоро на германски дипломат ( или политик) участващ в преговорите около статута на Косово и който, струва ми се , изрази тенденцията към зацикляне на преговорите и подсказа за вероятна изчаквателна позиция на ЕС даваща шанс за нови преговори между сърби и косовари/ в предните броеве на Сега/.
Преди седмици, струва ми се, се появиха данни за корупционен скандал в който бяха замесени имената на ЕС представител за Косово и косовски политици( сред които и на Агим Чеку мисля) свързващи пари от наркотрафик и продажба на оръжие с подкуп на висш ЕС чиновник подпомагащ обявяването на независмо Косов/източникът беше сръбски!/
Буш посещава Албания и България , където се радва на топъл прием, и обявява намерението на САЩ да форсира обявяването на независимост на Косово. По темата в България се чу звучно мълчание и дипломатични недомлъвки.
Бущ се ангажира с подкрепа на сестрите ни в Либия.
При посещението на Вл. Путин в имението на Буш се спомена и това , че там са гостували и видни косовски "политици".
ВСС на Либия наскоро преразгледа смъртната присъда на сестрите и Ашраф, след като семействата на заразените деца започнаха да получават договорени 'компенсации" , "кръвнина" или по-вероятно откуп. Парите които получиха от специално създаден фонд за Бенгази така и не стана ясно откъде идват, освен от обобщаващото "ЕС, САЩ и други страни".
България продължава звучно и дипломатично да мълчи по въпроса за независимостта на Косово. В същото време договаря с Русия транзитиране на нефт и газ през българска територия/ минаваща в близост и до Косово?/
Предстоят местни избори , в подготовката на които нееднозначната партия ДПС се кани да увеличи " географското си влияние" и да спечели повече местна "представителност".
ЕС по-скоро одобрява независимо Косово или желае протакане на случая/може и неумишлено - поради бюрократични спънки/?
ЕС силно се нуждае от нефт и газ и е склонен да допусне Русия да го транспортира до нуждаешите се държави в рамките на съюза.
Как изглежда пъзела - ако може да се подреди естествено

Динаин
Душко
22 Юли 2007 01:49
Мнения: 11,027
От: Austria
Ашкосум Машаала Чоджум гюзбел дилайла,
БРАВО - още една Мюсулманска държава и то на БАЛКАНИТЕ !!!


Трябва да се РАдваме и Гордеем !!!
ОлоФЛените, Чичовците , ДиНайн и всички ще празнуват ,
ще има кючеци от 28 ноември до рождество христово, извинявам се до Новия Празник - Байрям Рамадан
Локи
22 Юли 2007 03:02
Мнения: 4,862
От: Bulgaria
" ще бъде обсъждан не в СС на ООН, а в рамките на Евросъюза"
Я някой да ми разясни, как така под юресдикцията на ЕС попада и независимостта на държави извън ЕС? Та дори и да беше от ЕС, не е в правомощията на ЕС да решава независимостта накоято и да е област. Русия ще вземе да реши за независимостта на някои други области в Шанхайската организация ( 中 国 国 际 广 播 电 台 )- същата работа. Ако е до "където Москва няма право на вето." - да разглеждат независимостта на някоя държава с общински съд в ЮАР примерно.

Редактирано от - Локи на 22/7/2007 г/ 03:02:33

paragraph39
22 Юли 2007 17:53
Мнения: 80,095
От: Bulgaria
ЛОКИ,
/:/ "..." ще бъде обсъждан не в СС на ООН, а в рамките на Евросъюза"..."
......................................... ......................................... .....................................
Все пак, казано е, че въпросът за независимостта на Косово ще бъде "ОБСЪЖДАН"- а НЕ решаван!- в рамките на Евросъюза!
Ми, да /си/ го обсъждат този въпрос в ЕС...-щом им е кеф! Русия, пък, може да го обсъжда в рамките на ОНД- що НЕ?!


Редактирано от - paragraph39 на 22/7/2007 г/ 21:35:31

Локи
22 Юли 2007 19:49
Мнения: 4,862
От: Bulgaria
paragraph39, ясно... Добре, като го обсъдят в ЕС, ще направят декларацийка "независимо Косово в еди кви си граници", и после какво ще правят?
Доколкото знам - лигитимността на такава декларазия (за независимост, решена от ЕС) е никаква. Т.е. ще трябва да я пуснат в ООН, а там пак има Русия.
Т.е. освен приказки (и хабене на парите на данъкоплатците - и моите) нищо няма да направят?
paragraph39
22 Юли 2007 21:37
Мнения: 80,095
От: Bulgaria
ЛОКИ,
ПРАВ си!
И аз на това обърнах внимание, всъщност!
"Всеки гьол да си знае жабите!"/Р39/
babajaga2-2
22 Юли 2007 23:18
Мнения: 2,734
От: Bulgaria
""САЩ са против безкрайните преговори за Косово и смятат, че пълната независимост е единствено възможното решение за областта, без значение дали това се харесва или не на Сърбия. Вашингтон е на мнение, че етническите албанци трябва да имат своя държава независимо от противоположното становище на Москва"
След тези думи на Конди няма какво да се каже. На дипломати4ески език това озна4ава "руснаци и сърби, ебете си майката". Руснаците автомати4но прилапват Приднестровието и т.н.
Но засега едниственото сигурно е: ще има независимо Косово!
Не дотам сигурно е: Косово ще се присъедини към Албания (не сега, по-късно).
Не дотам сигурно: македонците ще си имат големи неприятности.
Чичо Фичо
23 Юли 2007 00:10
Мнения: 24,838
От: United States
Как стоят нещата?
Руския нефт и газ през България няма да минават през Косово, а само през Гърция. Русия няма реално участие и интерес във въпроса за Косово. Тя изхожда от дилетантски романтични представи за "влиянието си в Сърбия". Влиянието й в Сърбия всъщност е нулево и сърбите си нямат хабер за Русия. Русия има най-вече интерес да не се кара с ЕС, особено сега, когато Путин очаквано омеква по Литвиненковия въпрос. ЕС е най-важният й търговски партньор, дава й нужните й технологии за енергийния сектор, купува все повече от него, Русия иска да инвестира усилено в ЕС.

Русия има много по-голям икономически, политически и човешки интерес в България, отколкото в Сърбия. Тя инвестира в проекти за над 15 млрд евро у нас. Българите познават Русия и й симпатизират. България е ако не троянски кон, поне най-близката на Русия ЕС-заграница. А изолирана Сърбия няма никаква реална стойност за Русия.

България е лоялен член на ЕС, а позицията не ЕС е ясна - независимост (плана Ахтисаари, подкрепен единодушно от ЕС). Това е и позицията на България. Друга няма.

Какъв е егоистичния интерес на България - като махнем това, че сме лоялен член на ЕС? Той е: независимо Косово. Защо? Първо, защото ако Косово остане в Сърбия, ще има пак размирици, партизани, постоянна нестабилност. Ние сме в ЕС, растем бързо, искаме стабилност в региона. Второ, защото по-малка и по-хрисима Сърбия е по-добра за нас като съсед и конкурент (но също и реваншистка и непримирима Сърбия, която никога няма да влезе в НАТО и ЕС не ни е зле - ние сме уин-уин).

Русия не свързва Косово толкова с Абхазия, Южна Осетия и Приднестровието, колкото с Чечня. Но ЕС ясно каза, че Косово е уникален случай, не създава прецеденти за други страни. Т.е. най-вече за Русия и Чечня - единственият подобен конфликт, който се мери с Косово по разрушителност и страсти.

ЕС иска да покаже, че е решаващият фактор в Европа. Ако Русия блокира в ООН, въпроса ще се реши в ЕС. Ако Русия провали по някакъв начин това, ще унизи ЕС - ще демонстрира, че ЕС е гола вода и не командва дори в Европа. Ще покаже, че има само една свръхсила - но тя не е Русия. Това не е изгодно за Русия.
Чичо Фичо
23 Юли 2007 00:18
Мнения: 24,838
От: United States
Ние нямаме абсолютно никакъв интерес да се смесва Косово, по което сме засегната страна от региона и от ЕС - и сме за независимост, със споровете между Русия от една страна и Грузия и Молдова от друга. В тия спорове ние не взимаме страната на Русия - имаме си специфични интереси както в Русия, така и в Грузия и Молдова. В Молдова има голямо българско население и също голямо гагаузко (автономна република), което е редно ние също да вземем под крилото си, а не да го оставяме на Турция. Като член на ЕС (а Турция с ислямисткия си проблем) това ще е много по-лесно. Грузия е приятел (и генетически близка страна, както видяхме) и ние сме вратата й към ЕС - във Варна има вече няколко хиляди грузинци (и чеченци) и грузинските ресторанти на Златните са доста. Имаме ферибот Варна-Поти, част от Трасека, ще внасяме нефт и втечнен газ от Супса, ще инвестираме там в мощности за втечняване.
Meto ot Interneto
23 Юли 2007 09:37
Мнения: 17,783
От: Bulgaria
ЗИПа почти е уцелил десетката
Навремето Франция и Германия ги фана шубе за репутацията на натото и станаха съучастници в престъплението. Сега се чудят кво да правят.
А тия дето си мислят, че едностранно признаване на втора албанска държава е решение на проблема, много бързо ще разберат, че ще яко ше го дуфат.
Непонятно е мълчанието на българските власти. Независимост за шиптарите е прецедент, пряко засягащ националните интереси и териториалната цялост на БГ. Когато Костов беше на власт, правителството открито и ясно заяви, че е против това. Сегашните си траят. А требе да вземат пример от словаците.
Muktadasaxkoburgidiotski
23 Юли 2007 09:51
Мнения: 14,528
От: Mali
Ако някой чете анализите на Фичо , за които му плащат, ТАМ , то следният цитат заслужава внимание и одобрение - "...Русия има много по-голям икономически, политически и човешки интерес в България, отколкото в Сърбия. Тя инвестира в проекти за над 15 млрд евро у нас. Българите познават Русия и й симпатизират. България е ако не троянски кон, поне най-близката на Русия ЕС-заграница..." За съжаление , предполагам , че поради много ниското писателско КПД на ЧичоФ , въпросното прозрение най-вероятно ще иде по дефолт /за супервайзерите/ в папка junk...
Добави мнение   Мнения:14 1