Потребител:
Парола:
Регистрация | Забравена парола
Запомни моята идентификация
Никой не вярва на оценките от училище
Добави мнение   Мнения:11 1
Calina Malina
21 Авг 2007 08:47
Мнения: 6,931
От: Bulgaria
Обичам този аргумент: "Много трудно е да се направят качествени тестове..." Особено в съчетание с другия, касаещ утвърдената традиция на исторически разработки, в които няма разлика между авторите им - "В това няма нищо лошо, защото при мизерните заплати на университетските преподаватели либералното икономическо мислене би трябвало да дава възможност на преподавателя да търси ниши за допълнителни приходи."
mehudi
21 Авг 2007 09:31
Мнения: 695
От: Bulgaria
защо не се премахнат вообще приемните изпити - който иска да влиза в 1-ви курс. от там нататък да започнат да изискват усилия и натрупване на знания и умения и който може да завърши. то сега като във военните училища едно време - който е влязъл, е завършил, ако не е научен, проблемът не е негов, а на преподавателля

и стига са се оплаквали от мизерни заплати. такова им е и преподаването.
Руританец
21 Авг 2007 10:19
Мнения: 3,941
От: Bulgaria
Принципно и аз смятам, че в университетите би трябвало да се влиза лесно и да се излиза трудно. В момента наистина трябва да си или много глупав, или изключително мързелив, или просто да се откажеш да учиш, за да не завършиш български универиситет. Дори СУ.
За заплатите обаче не съм съгласен. Те са обидно ниски. В този случай например ясно се вижда как една порочна система, каквато е тази на частните уроци, се крепи заради ниските заплати. Че кой университетски преподавател ще си играе на частни уроци, ако не му го налага ниското заплащане на основния му труд?
Доц. Дамянова е напълно права, че е погрешен самата си основа подходът да се субсидират университетите според броя приети студенти. Този брой изобщо не отразява качеството на обучението.
Принципно нещата е най-добре да се решат чрез тотално отрязване на измислените университети и пренасочването на всички средства към онези 5-6, които реално предлагат сносно образование (сносно, защото наистина качествено в България не се предлага никъде в момента). Останалите ВУЗ-ове или да стават частни, или да освободят, ако обичат, страната от присъствието си.
Cruella de Vil
21 Авг 2007 10:24
Мнения: 18,747
От: Bulgaria
Не съм съгласна с твърдението, че на матурите биха се получили толкова много отлични оценки. Зависи от трудността на поставените теми и задачи, критериите и от начина на оценяване. Ако максималният брой точки е 100 ще се постигне висока диференциация. По основни предмети като български език и математика изпитите могат да бъдат по два дена и да покриват много повече учебен материал.
Нормално матурите са поне по 6-7 предмета и това дава комплексна оценка на кандидата, по-добра отколкото изпит по един предмет. Също и оценката на знанията е далеч по-обективна и не зависи от училището, в което учи ученикът.
Тези въпроси са дискутирани многократно и въпреки предимствата на матурите съпротивата срещу тях е голяма, защото преподавателите са загрижени за допълнителните си доходи, а не за качеството на обучението, както правилно изтъква Калина Малина. Освен това матурите са директно огледало на подготовката по отделните предмети. Ако директорите се чудят как да въведат диференцирано заплащане, начинът е според средните оценки от зрелостните изпити. Естествено е матурите да срещат трърдата съпротива на повечето ученици, но така те учат по-малко и някои от тях излизат със съвсем недостатъчни знания. След това се записват да следват в някой от многобройните български университети и въпреки оскъдните си основни познания ги завършват пак благодарение на компромиси с оценките. Не може хем да се правят компромиси с оценяването на знанията, хем да искаме нашите университети да се сравняват с реномираните университети в Европа.
Федя
21 Авг 2007 11:39
Мнения: 7,159
От: Bulgaria
Доц. д-р Адриана Дамянова е завършила българска филология в СУ "Св. Климент Охридски" през 1983 г. Ръководител е на Катедрата по методика във Факултета по славянски филологии в СУ "Св. Климент Охридски".

- Лансира се теза, че отливът на кандидати от СУ е заради въвеждането на тестове в УНСС.
- Ние имаме много сериозни проблеми, защото навлизаме във висококонкурентна образователна среда, каквато е средата в обединена Европа, и в същото време сме като в социалистическо предприятие - заплащането зависи не от качеството на продукта, който произвеждаме, а от броя на обучаваните.

И въпросът тъп, и отговоът - тъп. Я да каже д-жа доцентката (или може би трябва да го напишем "доцента" какво бъдеще има един човек, завършил счетоводство или финанси в УНСС и един завършил "Славянска филология"?
Пък тогава да разпрява че "тестИсите пречели"
Даскала
21 Авг 2007 11:58
Мнения: 268
От: Bulgaria
Сигурно е права уважаемата доцент Дамянова, но ще си позволя да и припомня че в Средното училище се оценява по Държавно образователните изисквания. СУ оценява съгласно научните си подходи, по които се списват вестниците и говорят журналистите.............Обратния словоред не сме го измислили в нашето училище.
Неведнъж съм казвал и доказвал, че кандидт студентските изпити не мерят знания, а "сортират" кандидати. Останалото са измислици, бивалици и небивалици.Иначе всичките сме умни а поколението загива-от 3000 години вече........
lod
21 Авг 2007 12:18
Мнения: 33
От: Bulgaria
кой не знае че в СУ се влиза трудно и се излиза лесно?? нормално е всяко следващо поколение да затъпява с оглед на това, че за да получиш качествено образование, т.е. за да ти обърне внимание учител, трябва да му платиш за частен урок. учителите си го въведоха това като практика. решението е да отпаднат кандидат-студентските изпити. да се направи SAT и да се приема на негова база. а и стига с това, че се пишело на ниско езиково ниво.. езика трябва да служи на хората, а не хората да служат на езика.
Calina Malina
21 Авг 2007 12:36
Мнения: 6,931
От: Bulgaria
"Никой не вярва на оценките от училище"
Уважаема госпожо, а да не мислите, че някой вярва на оценките в дипломите на завършилите ВУЗ?!! Хеле, напоследък...
Slava
21 Авг 2007 15:14
Мнения: 10,564
От: Bulgaria
.
Редактирано: 1 път. Последна промяна от: Slava
grushenka
21 Авг 2007 21:04
Мнения: 280
От: Bulgaria
Не съм съгласна, че от СУ се излиза лесно. Нека, ако обича, който го твърди да каже кога и какво е завършил, защото ми е адски любопитно колко е актуално и достоверно такова твърдение. Струва ми се, че повечето такива писачи въобще не са учили в СУ и не са много наясно.
Съгласна съм, че оценките от учлилище нищо не значат. Абсолютно нищо. Съгласна съм и че тестът е една елементарна форма за изпитване, която има хиляди недостатъци, един от които е, именно двузначността на въпросите, некоректните отговори и т.н.
И в заключение, мисля че СУ дава УНИВЕРСИТЕТСКО образование, което не е малко. И поне имам база за сравнение, за разлика от предходните писали.
grushenka
21 Авг 2007 21:05
Мнения: 280
От: Bulgaria
Не мога да разбера какво и е хубавото на система, в която всички влизат, а не всички излизат. Тъпо звучи. Но щом иде от Германия...........
Добави мнение   Мнения:11 1