Потребител:
Парола:
Регистрация | Забравена парола
Запомни моята идентификация
Зеленчуците поскъпват 5 пъти от борсата до сергията
Отиди на страница:
Добави мнение   Мнения:25 Страница 1 от 2 1 2 Следваща
Пешо Мастиката
27 Авг 2007 01:16
Мнения: 2,018
От: Bulgaria
Извод: спекула! Какво гласи законът срещу спекулата? Щото и на мен ми писна да купувам домати по 1.60 когато реално мога да ги взимам на 60-70 ст. Да не говорим за грозде по 3 лева и "сливенски" праскови по 2.80 Брей, в цяла България прасковите са все от сливен, картофите са от смолян
редник
27 Авг 2007 01:42
Мнения: 9,547
От: Bulgaria
Въпросът е - къде е държавата?
Защо се унищожиха държавните магазини "Плод и зеленчук" - те сега трябваше да се явяват регулатори на цените...
beagle
27 Авг 2007 02:03
Мнения: 20,732
От: Bulgaria
Мътна вода ... Време за риболов ...

ole-le
27 Авг 2007 02:03
Мнения: 5,620
От: Bulgaria
Не знам в кое тържище на коя "Дружба" и кога е пазарувал Драгомир Николов,
но миналата седмица за 60 стотинки там имаше само изгнили дребни домати, които за нищо не ставаха, а големите и полуизгнили бяха по левче. Що годе свестен домат продаваха между 1, 30 и 1, 60 лв.
*
Корнишоните твърдо държаха цена от лев, а за 50 стотинки се опитваха да се отърват от презрелите дебели жълти и горчиви корнишони, които дори и прасета няма да ядат.
*
Плодовете и зеленчуците в България поскъпват не толкова от борсата до пазара, а от нивата до борсата. Просто борсите се държат монополно и силово се координират от нЕкой "наши" дебеловрати "спонсори".
овца последна
27 Авг 2007 06:22
Мнения: 2,011
От: Bulgaria
В североизточна б-я се увеличават купувачите на едро от румъния.Като изкупят стоката много ясно че цената ще се вдигне -> ......
Графът
27 Авг 2007 07:45
Мнения: 4,109
От: Bulgaria
редник, добър въпрос! Но отговора и двамата го знаем – “държавата е лош стопанин”.
Не е решението във връщане на държавни търговски фирми. При добро желание държавата има достатъчно лостове за “внушение”. Преди години четох някъде, че в Англия (ако не греша) при констатирана печалба над общоприетото веднага започват масирани данъчни проверки...
Всичко друго би било корекция на пазарния механизъм.
А има и в нас лостове – ще мина и без домати или “сливенски” праскови тази година. Бананите да не би да не са полезни?
Чок觧
27 Авг 2007 08:10
Мнения: 7,337
От: Israel
Нормално е цените от борсата до магазина да скочат 3 пъти , но при положение , че цените на борсата са "на едро" , а не "пазарни" !
Търговецът закупува от борсата 1 тон домати примерно за 1000 лева .
1. За превоза до магазина - пари !
2. За продавача заплата - пари !
3. За наема на мястото или помещението - пари !
4. Доматите са нетраен продукт , може част от тях до вечерта да се скапят - загубата е също пари !
5. И накрая и за търговеца да остане печалба - пари !
Откъде да си покрие тия разходи и загуби , ако не тури 300% надценка ?
Както виждате , въпроса не е " на какво разстояние е сергията от борсата " !
Тъпанар
27 Авг 2007 08:21
Мнения: 483
От: Bulgaria
Съгласен с съм с Графа
Пусни им данъчните да видят защо производителя е изкарал 100 т. домати, а по тържища и магазини са продадени само 5-6 т.
Heat
27 Авг 2007 09:22
Мнения: 13,716
От: Bulgaria
Любима тема, как от фалшива изходна информация могат да се правят каквито си искаме изводи. Цените на борсата на булгарплод са достъпни и в интернет. Натиснете тук
Не е лошо да се обърне внимание и на текста, че потъмнените цени в списъка са най-често срещаните.
А по зеленчуковит магазини има загниващи домати и други зеленчуци и по 50 ст за килограм.
smiren
27 Авг 2007 09:31
Мнения: 539
От: Bulgaria
Драги Графе. Отговорът на въпроса който знаете и предполагате, че знаят и всички останали - “държавата е лош стопанин”, губи смисъл в бедните страни. По-скоро губи качеството "истинност". Това което предлагате, т.е. механизми за внушение е лишено от смисъл и е в областта на благородната фантастика. Не може или е много рядко, крадецът да си внуши , че кражбата е неходоносно начинание. Освен ако не допускате, че управляващите крадци са мазохисти. Яхтите е елитните приеми по-скоро говорят за обратното.
Разбира се, всеки си има право на изказ. Което и сторвате.
ами сега
27 Авг 2007 09:32
Мнения: 1,753
От: Bulgaria
Сега ли го разбраха?! От години се играе все същата мръсна игра.

Производителите получават само колкото да не умрат; крайните потребители плащат колкото по пазарите на Европа, а посредата се гушат големите пари.

Като влязохме в ЕС на теория цените на земеделките продукти би трябвало да паднат - поради благата на земеделската политика на ЕС със субсидиите. Преди това ревяха, че цените им били по-високи от европейските, защото там производителите се субсидирали! Ами сега?

Преди десетина дни вървях с един швед (който беше за няколко дни в БГ - много добре си знаеше цените в момента в Швеция, искам да кажа). Та го прекарах през пазара и той, без да го питам, почна да ми разправя: "Да, цените на това са колкото нашите. А, това е по-евтино. Но пък онова е по-скъпо..." Нарочно прекъснах този разговор, защото нито исках да му разправям хора с какви доходи купуват на тези (като техните цени), нито бях в мазохистично настроение да си говорим за изкупни цени...

Миналата седмица, аз бях с Стокхолм. Минах през един пазар. Погледнах разкошните им, безбожно евтини цветя по първите сергии... Едни разкошни огромни оридеи на смешни цени, сравнени с цените на дребните стръкчета, които се намират из България... Нямах никакво настоение да си тровя нервите с това да вляза по-навътре и да видя цените на плодовете и зеленчуците...

Та, специално за оня дето е направил анализ на транспортните разходи за продукцията от производителя до потребителя: и на другите доматите не им растат нито на пазара, нито в ресторантите! И на другите прасетата им не стават на салам в търговските обекти. Транспортните разходи в нормалните държави са дори по-високи - поне защото на товараците и превозвачите заплатите им са много по-високи от нашите, данъци плащат, такси високи плащат... Тук търговците в огромната си част почти (или изобщо!) не плащат данъци; заплати не плащат; касова бележка не са виждали (на мен лично касова бележка на пазар още не ми е попадала - в Европа навсякъде по пазарите се работи с електронни везни и касови апарати).
редник
27 Авг 2007 10:01
Мнения: 9,547
От: Bulgaria
Графе,
Написал сте:
Всичко друго би било корекция на пазарния механизъм.
А нима у нас има нормални пазарни отношения, нима "преходът" е свършил? Под статията за предизвиканите пожари в Гърция написах, че това е див балкански капитализъм, но цените в Гърция са почти същите или малко по-високи при доста по-големи доходи... Държавата ни трябва да намери начин да регулира и "успокоява" цените, а и какво лошо има да има държавни търговски фирми...
Сирена
27 Авг 2007 10:14
Мнения: 3,190
От: Bulgaria

Чудя се ако и магазините за хранителни стоки си публикуват цените в интернет, дали пенсионерите ще се научат да го ползват?!

Графът
27 Авг 2007 10:22
Мнения: 4,109
От: Bulgaria
smiren, механизмите “на внушение” не ги предлагам аз – те отдавна си съществуват по света. Е, не се наричат “за внушение” (това шеговито определение написах за да избегна дълги обяснения за какво става дума), а за регулиране и правила. Защото никъде не разчитат на гол висок морал и възпитание. Спекулантът (не обърквайте понятията с управляващи, корупция и т.н.) много лесно бива убеждаван. За целта няма нужда да се открива колелото. Прочетете внимателно бележката на ами сега и си помислете, дали там нещата се регулират само с християнско възпитание...
Колкото до “истинността” на “държавата е лош стопанин” – това е друга песен. Защото става дума за основен стълб на сегашния строй - икономиката в частни ръце - при който няма категоризация на страните по богатство. Така че Вашият изказ в случая би трябвало да определя ясно Вашата позиция по въпроса: за или против частната икономика, за или против приватизацията на държавната икономика.
Графът
27 Авг 2007 10:46
Мнения: 4,109
От: Bulgaria
редник, и съм съгласен с Вас и не съм.
Нищо лошо няма да има държавни фирми. Преди време ми се мярна (вече не си спомням къде), че държавният сектор във Великобритания е повече от 30%. У нас не знам още колко е останало.
Тук, обаче, говорим по съвсем конкретен проблем. Не мисля, че е възможно (а не че е лошо!) държавата да се върне към продажба на дребно на хранителни продукти само заради озаптяване на спекулата. По тези проблеми се подхожда според случая – у нас по царско време имаше доста свиреп закон за спекулата, другаде използват тормоз с данъчни и други проверки и т.н.
Като говорим за зеленчуци – ами не може ли например да се стимулира (солидно) прякото излизане (без посредници) на пазарите от производителите? И още колко неща могат със сигурност да се направят.
Между другото, не трябва да се забравя, че когато говорим за реализация (и печалба) на производителите не става дума само за това, което купуваме на женския пазар или в магазина, а и за хранителната индустрия.
Valeriana
27 Авг 2007 10:53
Мнения: 477
От: Bulgaria
ole-le:

"Плодовете и зеленчуците в България поскъпват не толкова от борсата до пазара, а от нивата до борсата. Просто борсите се държат монополно и силово се координират от нЕкой "наши" дебеловрати "спонсори"."


Е, защо сега Прокуратурата не се самосезира? Не ядат ли, не ходят ли на пазар пустите му Велчев и сие? А МВР Министърът? А Премиерминистърът?...

Дебеловратите са само видимата част от айсберга. Невидимата са цялото ни Правителство и Матушката му Руската мафия дето добре ни е гушнала държавата.
Сирена
27 Авг 2007 11:21
Мнения: 3,190
От: Bulgaria

Доразвивам идеята за публикуване на цените от магазините в интернет: Държавата да задължи замяната на касовите апарати с такива с текущо (on-line) отчитане на продажбите през безжична мрежа (в Сърбия има подобна система). Така с един куршум се удрят два заека - първият е че се подобрява още повече отчитането и издаването на касови бележки. Вторият е, че държавата може да използва получената информация като я публикува в интернет. Така всеки ще може по всяко време да провери каква е последната продажна цена във всеки магазин и за всеки артикул. А това си е чисто пазарен метод за борба със спекулациите.

Има и БОНУС: Това може да се използва за да се въведе малко ред в системата с баркодовете. В момента, поради тясноведомствени интереси, които държат цените им високи, много производители използват един и същ баркод за различни стоки и така затрудняват цялата верига.

saw
27 Авг 2007 11:52
Мнения: 839
От: Bulgaria
Сирена, само да допълня, че въпросните сръбски касови апарати с GPRS комуникация са родно производство на DATECS.
total
27 Авг 2007 16:48
Мнения: 1,319
От: Bulgaria
Когато по един толкова важен за обществото проблем се пише така повърхностно и с толкова грешки, единственият извод, който остава да направим е, че стремежът да се фраскат бомбастични заглавия на първа страница пак е излапал здравия разум......
Бонусът от тая работа е едно здраво обществено изнервяне, което допълнително затлачва възможностите за разумно решение на проблема със криминалната спекула....
Shako
27 Авг 2007 18:29
Мнения: 1,638
От: Bulgaria
Нема да се оплаквате. Както се вижда от цените на слатинската зеленчукова борса внасяме домати и краставици от Полша! Да копат там поляците на бахчите. Уж биле със средна заплата 500евро но не могат да въртят далаверата там да се потят.
Окакто се появи ХИЛД в Софето и на тукашните пенсии им изгря слънцето на уличките. Ако щат и десет лева за домат да дадът - веднъж се живее.
Златни години ви казвам...
Мошенник
27 Авг 2007 18:55
Мнения: 4,376
От: Bulgaria
Потреблението също оказва влияние вурху цената, търговеца на дребно си вземе най-много два кашона домати/40-45кг/, занесе ги на сергията, тракне им една цена все едно е прехвърлил 400кг и работа та му върви, да му мисли производителя и потребителя!!
Добави мнение   Мнения:25 Страница 1 от 2 1 2 Следваща