Потребител:
Парола:
Регистрация | Забравена парола
Запомни моята идентификация
БНБ се опитва да овладее инфлацията с по-висока лихва
Отиди на страница:
Добави мнение   Мнения:142 Страница 1 от 8 1 2 3 Следваща »
paragraph39
02 Окт 2007 00:26
Мнения: 80,095
От: Bulgaria
Що ми се върти в главата СПОМЕН, че България въведе, по времето на управлението на СДС, т.нар. "Валутен борд" тъкмо, за да спре Инфлацията?!?
Или греша, а?!
Петър Петров
02 Окт 2007 00:52
Мнения: 2,254
От: Bulgaria
Параграфе,

Тук има някаква грешка. Нещо гнило, но то не е в Дания. Спомням си времена когато ОЛП беше 180.00% (от 10.05.1996), 240% (от 18.10.1996) и 300% (от 24.09.1996). Това не спря инфлацията. Сега също не става дума за спиране на инфрацията. ОЛП следва движението на лихвите на международните пазари. Такава е тенденцията. Даже мога да ти кажа, че следващият месец (или най-късно през декември) ОЛП ще бъде на нива между 4.41% - 4.50%. Дано да греша. Не мога да се съглася и с твърдението, че малките банки не вдигат цената на кредита. Може да не обявяват покачване на лихвите, но със сигурност са повишили (или ще повишат) такси и комисионни. Няма как иначе. Това е пазар. В края на годината ще стане ясно за всяка една от банките дали, какво и с колко са повишили.

Редактирано от - Петър Петров на 02/10/2007 г/ 00:54:36

рослава
02 Окт 2007 02:19
Мнения: 1,408
От: Bulgaria
Г-н Петров,
пояснете на нас, тези дето не сме икономисти, банкери или политици, а само имаме добра памет, какво се случи през изброените от Вас години?
Защото и аз като Парграфа си спомням, че въвеждането на Валутен борд бе обвързано именно с основния лихвен процент и с овладяване на инфлацията...

Shako
02 Окт 2007 03:18
Мнения: 1,638
От: Bulgaria
На Цецито от Сега май му се приискало БНБто да е нещо като Фед. БНБ въобще няма дума при определянето на лихвения процент. От както сме в борда си има точни математически правила как се определя лихвата на всеки три месеца. Питайте Хърсев за подробности. Друг е въпроса, че на бая народ им се иска да бръкнат в тая далавера, ама да внимават, че там контрола е много строг и бият през ръцете. Ако искат - нека пробват, ама да ни кажат навреме да знаем кога да залягаме по софийските кюшета по време на престрелките.
morehappyman
02 Окт 2007 05:02
Мнения: 2,666
От: Austria
15 лева * 12 месеца * 20 години = 3600 лева
Делено на 60 000 = 0.06 * 100 = 6 %
Мда, какво ли са 6% увеличение
Кой ли ти ги брои дребните стотинки
Бачо
02 Окт 2007 05:15
Мнения: 3
От: Bulgaria
Размерът на основния лихвен процент (ОЛП), в сила от първо число на всеки календарен месец, е равен на средната аритметична величина от стойностите на индекса ЛЕОНИА (LEONIA: LEv OverNight Interest Average, справочен индекс на сключените и изпълнени сделки с депозити овърнайт в български левове) за работните дни на предходния календарен месец (базисен период).
За подробности виж: Методика за определяне на основен лихвен процент
(приета от Управителния съвет на БНБ с Решение № 149 / 16.12.2004г.,
в сила от 1 февруари 2005 година). Интересното в случая е, че БНБ само го обявява, а не го определя административно. Неговата величина се определя на пазарен принцип на междубанковия паричен пазар. С други думи в условията на валутен борд той не е сред инструментите, с които централната банка у нас може да влияе върху обема на паричното предлагане и оттам върху обема на предоставяните кредити в икономиката. Всяка търговска банка си провежда независима кредитна и лихвена политика, а ОЛП има единствено информативна и в никакъв случай регулативна роля. Съветвам авторът на статията да се информира по-добре, преди да напише нещо, защото дяволът се крие в подробностите!
Sta
02 Окт 2007 05:17
Мнения: 5,780
От: United States
Абе Рослава, кви икономисти, това си е политически разговор. На Параграфа Виденов му е любимия премиер. Първия и последен истински комунист-премиер. Обаче се шири мнението, че Виденов бил съсипал страната. И сега изведнъж - изненада. Въпреки борда имаме инфлация. Ето едно хубаво оправдание, направо не е за изпускане. Параграфа намеква деликатно, че инфлацията си идва изневиделица и това, което се случи на кумунягата Виденов било природен закон, нещо което идва от само себе си и няма нищо общо с политиката му. Даже няма връзка и с борда. Така му било писано на Виденов: сложна международна обстановка, брадати седесари, САЩ-ци вътрешни врагове и т.н. Благодат.
*
А П. Петров, загрижен за научната същност на проблема му казва, че между 287% и 7.28% инфлация има огромна разлика. Качествена. Дължаща се, както е известно на количествените натрупвания. Няма нищо икономическо в спора, само дето П.Петров се е объркал и бори политически лозунги с икономически аргументи. Което си е абсурдно и напомня за други ширещи се мнения за чугунени глави и т.н. Но това е друга тема. Пак политическа, не медицинска както изглежда на пръв поглед.
Бачо
02 Окт 2007 05:57
Мнения: 3
От: Bulgaria
Ако инфлацията за последната година е 12%, а моят доход се е повишил например с 20%, аз би трябвало да потривам доволно ръце, тъй като повечето хора ще кажат, че реално покупателната ми способност се е повишила. Дали обаче това наистина е така? Ако цените на горивата са се повишили например с 30% и аз всеки ден пътувам, ако обичам да похапвам салата, а цените на зарзавата са скочили с 50%, а цената на някои китайски тениски може дори да се е понижила, но аз да не искам да си ги купувам, защото милея за родното производсто, какво излиза? Ако цените на електроенергията, водата, сиренето, месото и др. подобни благинки са се повишили също с по-висок от официално отчетения от НСИ темп на инфлацията и аз потребявам предимно тези стоки, а не летя ежедневно за Париж (понеже цената на самолетния билет за там е намаляла)? Ако цената на кафето, което пия ежедневно, е скочила за последната година от 50 ст. на 80 ст.? С други думи ако структурата на разходите ми е такава, че потребявам предимно стоки, които поскъпват драстично, а почти не пазарувам такива, чиито цени са сравнително стабилни какво ме интересува това, че доходът ми е нараснал с 20%, като същевременно цените на стоките и услугите от "личната" ми потребителска кошница са нараснали например с 30%, а официално обявената инфлация за същия период е "едва" 12%. Естествено е, че в този случай "реално" нарасналия ми според статистиката доход няма да е достатъчен за набавянето на същото количество стоки, които съм купувал преди това и на практика аз съм обеднял, въпреки че номинално съм изкарал повече пари. Та такива са особеностите на нашата пазарна икономика!
Сократ XII
02 Окт 2007 07:59
Мнения: 685
От: Bulgaria

Основната причина за покачването е стремежът да се укроти инфлацията и така да се предпази икономиката от прегряване

Това казали анализатори. А на мен защо ми се струва, че всъщност се цели свиване на потреблението (това, което е резултат от заеми)?! И ако е така, откога и анализаторите станаха политици и почнаха с евфемизмите?!

За мен лично, лошо няма да се ограничава кредитирането - ясно е, че ако всички вземем заеми, единствения начин да ги върнем, ще бъде печатането на пари (понеже фалит в масов размер политиците няма да допуснат). Обаче има и други начини за ограничаване на кредитирането. В Сърбия например има ограничение, че потребителски заем трябва да се върне до две години. Това автоматично вдига месечната вноска и намалява апетита за заеми. Така лихвата (цената на заема не се пипа). В България обаче вдигат лихвата. Което първо има по-малък ефект и второ облагодетелства банките. Разни хора, разни решения. После що в Сърбия (след незнам колко войни и ембарга) учителската заплата е 400 Евро. Ето заради такива подробности!


________________________________
Морал - това са интересите на другите
Chicho Dr.
02 Окт 2007 08:07
Мнения: 8,006
От: USA
Параграф39, тогава Валутният борд изигра положителна роля и действително спря инфлацията. Но ето, че страната пак се управлява от комунисти и инфлацията е на лице. Моето мнение е, че докато не преминем на Евро, Валутният борд трябва да остане. Иначе, ако го премахнат сега в този момент, ти гарантирам, че още на другия ден американският долар ще бъде заздравен в България яко. Веднага спекулантите родни ще сменят курса от 1.3 лв за долар в 3.1 към същия.
хунвейбин
02 Окт 2007 08:26
Мнения: 9,895
От: Bulgaria
Икономически явления преди борда и след въвеждането на борда са различни.Инфлацията и дефлацията са присъщи явления на КАПУТАЛИЗМА , а имат и по особени характеристики особено когато този капутализъм е в български Бай Ганьовски вариант.
Shako по-малко , но Sta много в по необятни размери са надробили салата от глупости и простотии.
Sta е наговорил простотията , , И сега изведнъж - изненада. Въпреки борда имаме инфлация.”Борда се въвежда за да ограничи едната от двете възможни инфлации-тези при парите , но не и тази при цените на стоките.Според Shako понеже имало контрол и биели през ръцете имало математически правила и банките не можели да предизвикват инфлация.
И двете мнения са откачени.Банките не само че могат но и предизвикват яка инфлация и при условията на валутен борд с кредитната политика и особено с ИПОТЕЧНАТА.Такава ипотечна криза идва че престрелките по улиците са НЕИЗБЕЖНИ , защото това е хватка с която ще бъдат обрани огромната част от позволилите си такива ипотеки.А инфлацията при цените на стоките от първа необходимост вече влиза в нивата на галопиращата инфлация и дори в нивата на хипер инфлацията.

Просто остава да се разбере един от поредните цинични номера на капутализма.Вижте как сметките на учителските заплати , капуталистите ги оборват с това че се правили на КАПА и вижте друго , има ли нормален капиталист , а не откачен , който като прави и другите сметки-основно за инфлацията да ви обясни , защо и тя не се пресмята на капа.Или ще се водите по акъла на подобни откачалки и да твърдите , инфлацията е еднаква , за хората с различни доходи , когато тя засяга стоките и услугите от първа необходимост.Не е еднаква.Ограбват се бедните и се обогатяват апашите. Този криминален капутализъм няма как да не попадне във водовъртежа на нова икономическа криза съчетана с хипер инфлация и поредно ограбване на българите , няма как защото е КРИМИНАЛЕН и празни мозъци като тези на Shako и Sta са характерни за него.

хунвейбин
02 Окт 2007 08:50
Мнения: 9,895
От: Bulgaria
Задайте си въпроса , защо пропагандистите капуталисти изчисляват инфлацията за месеци и най много за година , а примерно не за определен период от време-да речем периода след 89 година.
Ако се изчисли за периода след 89 година инфлацията си е чиста хипер инфлация и надхвърля нивата 500 и 1000 и 1 500 %.Няма стоки които да не са си увеличили стойността -5-10-15 и дори 20 пъти..Доходите на болшинството от хората са увеличени и то само в ограничен социален слой най много 2 пъти-средната заплата е около 400 лева.само доходите на апашите , на клановите и корпоративни структури са пораснали в ХИЛЯДИ пъти.Това е едно към едно характеристика на бананов , криминален и долнопробен КАПУТАЛИЗЪМ, на българският КАПУТАЛИЗЪМ.
Затова апашите вият за някакви измислици и измишльотини-как валутният борд спирал инфлацията , ама комунисти не знаели да управляват и нея затова я имало.Оправдават се за да се прикрият като апаши.
България е такава долнопробна капуталистическа страна в която вече държавата няма инструментариум да владее процесите и да ги управлява.Няма ефективна и активна държавна собственост , няма държавна намеса , всичко печелившо е в ръцете на мафията.Такава халтава капуталистическа страна в света няма.Вчера ви дадох примера със страната класирана на първо място в света по човешки индекс НОРВЕГИЯ.Вижте как нормални капиталисти там се отнасят към държавата , държавната собственост , държавното регулиране .пък и попитайте , може ли да ограбиш държавата и да си на свобода и даже акъл да даваш.Апаши акъл да раздават и това е уникално явление характерно само за България.Апашите са уникалната демократична характеристика на България .
XYZxyz
02 Окт 2007 08:55
Мнения: 26,211
От: Antigua and Barbuda
Щеше да е добре, ако статията беше написана грамотно.
В случая както е отбелязано и в един коментар по-горе на Бачо, ОЛП-то следва пазара и по сегашната методика се определя пазара за предходния месец. Пазарът от своя страна следва логиката на европейския пазар или по-просто казано - гледайки лихвата на ЕЦБ, можеш спокойно да прогнозираш какъв ще е ОЛП в България. Е, има едно закъснение при нашето ОЛП, поради начина на формирането му - средна стойност на индекса ЛЕОНИА/индекс определян в края на всеки работен ден/ за предходния месец. Индексът ЛЕОНИА горе-долу следва лихвите в Европа, но ако ЕЦБ повиши лихвата по средата на месеца, то и ЛЕОНИА от средата на месеца се повишава, но понеже ОЛП е средна стойност, повишението му закъснява и е непълно. Та тази логика на ОЛП какво общо има с написаното в статията - нищо.
А_така
02 Окт 2007 08:55
Мнения: 2,194
От: Bulgaria
Инфлацията е полиграфически феномен и единствената причина за инфлацията е печатницата. Никакъв валутен борд няма в РБ след като има инфлация и то двуцифрена. Печатницата се върти на пълни обороти и никакви лихвени проценти няма да я овладеят, могат само да я ускорят, но не и да я забавят. Единствено облагодетелствани от печатната инфлация са Правителство 1:2:3:5:8, големите кредитори, мултимилионери и обикновени мошеници.
хунвейбин
02 Окт 2007 09:14
Мнения: 9,895
От: Bulgaria
А_така
Говориш поредните глупости.
Цените при капутализма са много видове , не са само тези дето ги наблюдаваш в магазина.По главните.Има цени на предлагането-на продавача , на търсенето-купуването и пазарна цена , която чрез конкуренция се явявала баланс на другите две и ги уравновесявала.
При валутен борд всичко е възможно , но това дето си го посочил е невъзможно-инфлацията да е полиграфически феномен.Два лева са едно евро , никаква полиграфия няма.Като се срути борда , тогава ще го наблюдаваме и полиграфическит феномен.
Друго има.Капутализма в България не произвежда стоки и услуги , те са ДЕФИЦИТНИ , дефицит не значи да ги няма в магазина , дефицит значи да ги има в магазина и хората да не могат да ги купуват и да ги купуват все по малко . Това се постига с ЦЕНИТЕ , с инфлацията при цените с намаляването на покупателната способност.

Истинското явление е друго, така е само когато се посочва на разбираем език.
Import-infl , profil-infi в това е истинското явление.
Простаците някога даваха примера с бананите , а днес мълчат , за ябълки , чушки , домати , зелето , за елементарни неща , който в България вече не се произвеждат .Мълчат като ЗАДНИЦИ , атакувани от остър капуталистически запек.Клекнали са в клозетна поза и само пъшкат българските демократи и капуталисти.
Срути се капутализма , това е безспорният факт.
XYZxyz
02 Окт 2007 09:32
Мнения: 26,211
От: Antigua and Barbuda
Каква е истината за инфлацията след 1989-та година в България?
След 1989-та винаги имаше огромна инфлация, а не само в края на управлението на Жан Виденов.
Примерно
1991 г. - 473.6% /Димитър Попов и Филип Димитров/
1994 г. - 122% /Любен Беров и Ренета Инджова/
за 14 месеца управление на Ф.Димитров е 97.7%
февруари 1991 - 122.9% /Д.Попов/
март 1991 - 50.5% /Д.Попов/
май 1992 - 11.9% /Ф.Димитров/
април 1994 - 21.7% /Л.Беров/
Правителството на Жан Виденов задържаше инфлацията и това заедно с фалита на банките, предизвика в един момент шоковото й покачване, но до уличните протести на СДС нивата на инфлацията не бяха много по-различни от преди. През ноември 1996 година инфлацията беше 9.7%. През декември 1996 СДС започна уличните протести и инфлацията съвсем естествено скочи на 26.9% и 43.5% през януари. През февруари фактически вече СДС чрез уличния натиск управляваше държавата, щурмуваше парламента и направи преврат и съвсем естествено инфлацията скочи на 242.7% за февруари 1997-ма. Очевидно инфлацията беше изкуствено завишена и в следващите месеци съвсем естествено долара падна два пъти и после доста често имаше и дефлация.
Овчаря
02 Окт 2007 09:54
Мнения: 9,787
От: Bulgaria
Още лятото на 2006та в едно предаване на дарик някякви икономисти твърдяха, че лева е силно надценен и едно съотношение пет лева за евро ще оправи нещата.Така, че стягайте се.
Овчаря
02 Окт 2007 10:00
Мнения: 9,787
От: Bulgaria
През август 1996 г БНБ направи основната лихва 360% -последна отчаяна мярка.После нещата се отекоха.
хунвейбин
02 Окт 2007 10:10
Мнения: 9,895
От: Bulgaria
XYZxyz с характерното му формализирано мислене , подхвърля проблема при формалностите.А те не са съществени , защото процесите са обективни , закономерни и в тази обективност и закономерност трябва да се търси тяхното ГЛАВНО съдържание и смисъл.
Инфлацията при капутализма е позиционирана при купувача.Това е нормално.Собствеността е частна и затова се приема че откачен продавач няма.Спекулативен има , затова се контролира инфлацията, но откачен няма.
А когато собствеността е държавна , дали няма ОТКАЧЕНИ и правещи се на ОТКАЧАЛКИ продавачи.



Ако обезценяването се премести при ПРОДАВАЧА , при прехода и приватизацията това явление го има и това е ГЛАВНОТО , тогава инфлацията/обезценяването ще се види , че е най голяма при мангасарската приватизация и най силно засяга държавната собственост -ресурсите на България.България беше обезценена ДЕСЕТКИ ХИЛЯДИ ПЪТИ и на десетки хиляди пъти по ниски цени я заграбиха апашите , заграбиха и ограбиха нейните ресурси, ресурсите на България.Ограбването на българите по време на финансовата криза е част от този механизъм , за да не участвуват в приватизацията , но не е цялата част.Истинската част е самата мангасарска приватизация , създала и мафия та и феодалите и клановете.
------------
Инфлацията е постоянно и текущо явление.
След мангасарската приватизация , след превръщането на България в страна и държава притежание на мафията ни остава да наблюдаваме едно единствено явление СПЕКУЛАТИВНА ИНФЛАЦИЯ , КРИМИНАЛНА ИНФЛАЦИЯ на КРИМИНАЛНИЯТ КАПУТАЛИЗЪМ , защото може да има и обективна реална инфлация, това явление в България е обективно но само когато изходната база е криминалният капутализъм.
Manrico
02 Окт 2007 10:16
Мнения: 31,153
От: Bulgaria
Разбра се, че БНБ не определя, а само изчислява и съобщава ОЛП според положението на междубанковия пазар, но пък са се намерили анализатори, които са коментирали какви са стремежите на БНБ с това действие Да се чуди човек къде ги е намерила авторката тези анализатори

_______________________
Можеш ли да докажеш на човек, видял розови слонове, че те не съществуват?
Filco
02 Окт 2007 10:22
Мнения: 299
От: Bulgaria
Уважаеми форумци,
Говорейки за ИНФЛАЦИЯ, вие изпускате момента, че в момента няма никаква инфлация!
Инфлация има когато лева мени своят курс към еврото, защото лева е привързан към него!
Който печели левчета, пак печели толкова, те са си все толкова в евро!
Е, сега някои печелят повече, продавайки по-скъпо стоки и услуги, други плащат повече - потребителите. Т.е. има само завишавне нормата на печалба на активният капитал в Бългрия, от което печели предимно чуждият капитал, които е основен в България. От това следва поголовно обедняване на множенството от народа и неспасяем износ на национален доход, за наша сметка! Всичко е просто изземване от доходите на бедните ползвани единствено за препитание в полза на един нищожен процент богаташи.
Това не инфлация, а пореден обир извършван от глобализма в България!
Добави мнение   Мнения:142 Страница 1 от 8 1 2 3 Следваща »