Потребител:
Парола:
Регистрация | Забравена парола
Запомни моята идентификация
Покупателната ни способност е най-ниска в ЕС и на Балканите
Отиди на страница:
Добави мнение   Мнения:71 Предишна Страница 3 от 4 1 2 3 4 Следваща
чорбаджи Мичо Байзадето
28 Апр 2008 17:50
Мнения: 388
От: Bulgaria
Zmeja
Та питам нема ли у форумо един макрокомпетентен макроикономист да обясни явлението.

Е па нема. Всеки послъгва по малко, според заплащането.
Затова трябва и шопите и телетата ни да са малко "макроикономисти", за да не ги лъжат поне журналистките.
Има малки разлики между ЕС и американците в методите за изчисляване на стандарта по Паритет на покупателната способност.
Единственият спор е, ние ли сме по-зле от румънците или те от нас.
Понеже румънците по-единодушно лъжат, както и че са "римляни", така и че са по-напреднали от нас, а ние сме по принцип разнодушни в лъжите, то румънците са успели да излъжат Европейския съюз и той ги води на 1 см преди нас по стандарт.
Американците обаче по не могат да излъжат и те ги водят отчетливо на няколко см след нас.
CIA - Rank Order - GDP - per capita (PPP) USD 2007 est.
(https://www.cia.gov/library/publications /the-world-factbook/rankorder/2004rank.ht ml)
71 Croatia $ 15, 500
88 Bulgaria $ 11, 800
90 Romania $ 11, 100
97 World $ 10, 000
99 Turkey $ 9, 400
106 Macedonia $ 8, 400
112 Serbia $ 7, 700
121 Bosnia and Herzegovina $ 6, 600
126 Albania $ 5, 500
151 Montenegro $ 3, 800
185 Kosovo $ 1, 800

От горното е видно, че според ЦРУ-то, от всички балкански бивши соц.страни ние сме само след Хърватско, което е горе долу на дереджето на Полша.
Словения е извън класацията, понеже ги е срам да ги наричат балканци, въпреки че са, но те така и така са на нивото на Гърция.
Турция съм я турил само за сравнение, да не би някой неосведомен да се излъже да забегне натам.

По най-новите данни за 2007 г. българският Реален БВП на човек (ППС) е 37, 8% от средния БВП на ЕС-25.
Ако и ние с румънците се набутаме в сметката, тогава сме на около 40, 3% от средния БВП на ЕС-27
Пак обръщам внимание, че румънците са заблудили ЕС да ги сложи даже и малко преди нас, което един истински български патриот никога не би приел за нормално.

В горните сметки не е отчетен един жизнено важен за нашия стандарт фактор.
Това е, че българската сива икономика е над 2 пъти по-голяма от "нормалната" сива икономика за една нормална държава от ЕС.
Следователно, нашият средностатистически стандар е малко по-висок от официалния, но не може да се отчете колко, освен по косвени показатели.
За Косово, където сивата икономика сигурно е по-голяма от светлата, средният стандарт явно е доста по-голям от обявения.

Забележка:
Горните съотношения на средностатистическите стандарти нямат нищо общо със съотношенията на пенсионерските такива, защото те са по-скоро усреднени мутренско-пенсионерски.

Редактирано от - чорбаджи Мичо Байзадето на 28/4/2008 г/ 18:28:36

SURVIVOR
28 Апр 2008 20:19
Мнения: 255
От: Bulgaria
Всичко дължим на "социалния" президент, неговите кукли и най-вече на
онези дето ограбиха държавата и сега дърпат конците! Проклети да са!
Жалко, че още се намират олигофрени които ги избират!
Де го пропагандиста маркс++ да повдиге малко спадналия дух?!
rorik
28 Апр 2008 21:37
Мнения: 15,950
От: Bulgaria
В кошницата на тая покупателна способност влиза ли купуването на жилище?
Дали има и 20 процента които се наемат да купуват жилище сега?
Чичо Фичо
29 Апр 2008 02:29
Мнения: 24,838
От: United States
Тука съм съгласен с чорбаджият.

Румънците много лъжат, и за името си, и за езика си, та няма основание да вярваме, че не лъжат и за статистиката. Румъния беше затънала в мизерия и дивотия в 80-те години, тогава се завършваха и "грандиозните" паметници на чаушизма, като Двореца на народа в/у 8 кв. км. съборен стар град, канала Черна вода-Кюстенджа, завършен в 1987 с цената на четвърт милион умрели, и пристанище Кюстенджа, което в 1987 изнесе 60 млн. тона стоки - докато румънците ядяха кокоши крака вместо месо и им пускаха тока (в Букурещ) по два часа вечер.

Показателна е румънската "революция" от 1989 в сравнение с нашата. Там си беше като в Афганистан.

Руснаците и досега са убедени, че Румъния е много по-бедна страна от България.

На запад, особено Франция, се ширят все още някои заблуди от миналото, че Румъния е "латинска" страна, а България - славянска, сиреч те приличат на Италия, а ние - на Русия, те са по-изисканите. Но това се разпада щом човек посети двете балкански сестрички.

Румънците наистина са франкофони, за разлика от нас, но това им пречи с английския и им е по-скоро вредно. А приноса на България към френската култура в 20 в. не е по-скромен от румънския, нито по-малко модернистичен (нашия е даже по-постмодернистичен) - румънците имат Еужен Йонеску, Тристан Цара и Константин Бранкуш, ние имаме Паскин, Жорж Папазов, Кристо, Юлия Кръстева и Цветан Тодоров. Те имат Джордже Енеску, ние - Панчо Владигеров.

Румънците имат сериозни проблеми с унгарците - Чаушеску ги трепеше като за световно, отмени автономията на Харгита и Ковасна. Затова Румъния ще е напреки на ЕС не само за Косово и ще трупа черни точки.

Чаушизма допринесе много и за най-развинтените лъжи на румънските историци. В ЕС ние трябва да настояваме Румъния да допусне наши и западни археолози и антрополози да изучат българските старини в Румъния, които сега се крият или кръщават с римски, ромейски и пр. ненаши имена от рум. квазинаука. Същото се отнася за унгарската и немската старина.

С това румънците компенсират и липсата на поне един голям римски град по техните земи. Нямат нито един истински римски град! А нали уж са римляни. У нас почти всеки стар град, голям или малък, има значителни римски развалини. В София намериха голям амфитеатър, но такива има също в Стара Загора, Хисар и Девня. В Пловдив има голям театър и цирк. Варна има четвъртите по големина в Европа римски бани и големи ранни базилики. Видин, Силистра и Никополис ад Иструм (до В. Търново) били важни градове, Кюстендил бил голям бански център.
Chicho Dr.
29 Апр 2008 06:07
Мнения: 8,006
От: USA
1. Който иска да разбере как виждат чужденците разликата между Румъния и България да прочете велоколепната (защото е внаша полза) книга на американския писател Робърт Каплан "Balkan Gosts". Авторът прави паралел от няколко века и подчертава нещата, коиот са явно в наша полза. 2. Чичо Фичо, в Румъния има град на морето - Констанца с предградие Томи, ако не се лъжа. Известен е, че е бил град където е живял римският поет и драматург Овидий, авторът на "Метармофози". 3. Румъния има солници, стомана и най-вече петрол, т.е. водят ни по полезни изкопаеми. 4. Чаушеску беше изключителен кретен, но беше почти самостоятелен в отношенията си към ИсссрАЕЛ. Той, единствен не се присъедини към бандитското нахлуване в Чехословакия през 1968 г., водено от ИсссрАЕЛ и лакеи. 5. Той почти изтреби народа си от глад за да върне дълговете си. Пирова победа. 6. Смъртта на двамата Чаушеску беше изключително справедливо мероприятие. Така трябваше да бъде и у нас. Вместо това ние го ударихме на "мирен преход" и ето до къде я докарахме - до кривата круша. За да бъда искрен до край ще спомена, че румънските комуняги дори забраниха партията си за 24 часа докато се преоблекът - преоблякъл се Илиеску, кога видял - пак в тимошоареску.
Manrico
29 Апр 2008 08:39
Мнения: 31,153
От: Bulgaria
Коментарите на двамата чичовци са интересни, но малко встрани от темата. Лесно се вижда, че Румъния привлича повече инвестиции от нас, и то "качествени" - сериозни фирми, които инвестират в по-сериозни и сравнително по-високотехнологични производства. А България има нужда вече не от какви да е инвестиции, а от по-качествени. Безработица у нас практически няма, висококвалифицираните, работливи и свестни хора могат да си намерят прилична работа с прилично заплащане. Въпросът е какво става с обикновените хора, които не живеят в няколкото града с развита икономика. Дали ще шият евтини дрехи, конкурирайки се с евтиното китайско производство, или ще сглобяват автомобили или мобилни телефони?

_______________________
And if I spend somebody else’s money on somebody else, I’m not concerned about how much it is, and I’m not concerned about what I get. And that’s government.
Milton Friedman, Fox News interview (May 2004)
aminali
29 Апр 2008 09:54
Мнения: 1,012
От: Bulgaria
И аз мисля, че "информацията" е пълна глупост, най-малкото защото в една Албания едва ли има и 10-15% от населението, което да работи на реални трудови договори, т.е. да бъде засечено статистически по някакъв начин. И ако това са само високоплатени чиновници от чужди компании, нищо чудно статистиката да е вярна. За Македония и Босна пък с тяхната 30-40% безработица положението е същото!
Бойчо
29 Апр 2008 11:24
Мнения: 617
От: Bulgaria
Ами явно нашите комунисти се оказаха най-некадърните и крадливите в Източна Европа и на Балканите.
chown
29 Апр 2008 15:15
Мнения: 3,062
От: Bulgaria
Ами явно нашите комунисти се оказаха най-некадърните и крадливите в Източна Европа и на Балканите.


..и относително най-много, от липса на еничари никога не сме страдали
bezsun
29 Апр 2008 15:49
Мнения: 42
От: Bulgaria
"... бандитското нахлуване в Чехословакия през 1968 г., водено от ИсссрАЕЛ и лакеи"
ч. Докторе, би ли обяснил как Израел е водил нахлуването в Чехословакия? Признавам че, съм по-млад от тебе и явно ти знаеш нещо, което аз не знам. Please, explain. Ама ако може сериозно - без цитати от "произведенията" на Н. Николов и обичайните глупотевини за "световния заговор на юдеите".
Thanks in advance.
bezsun
29 Апр 2008 15:52
Мнения: 42
От: Bulgaria
"... бандитското нахлуване в Чехословакия през 1968 г., водено от ИсссрАЕЛ и лакеи"
ч. Докторе, би ли обяснил как Израел е водил нахлуването в Чехословакия? Признавам че, съм по-млад от тебе и явно ти знаеш нещо, което аз не знам. Please, explain. Ама ако може сериозно - без цитати от "произведенията" на Н. Николов и обичайните глупотевини за "световния заговор на юдеите".
Thanks in advance. И sorry за офтопик-а ...
bezsun
29 Апр 2008 15:59
Мнения: 42
От: Bulgaria
Manrico . Това е истината.
Точен, както винаги
Doctora
29 Апр 2008 17:24
Мнения: 19,503
От: Bulgaria
Покупателната ни способност е най-ниска в ЕС и на Балканите



..за сметка на това българската пост-комунистическа компрадорска новобуржоазия мери ръст с покупателната способност на първите в Европа.

Edited by - Doctora on 29/4/2008 г/ 17:26:26

чорбаджи Мичо Байзадето
29 Апр 2008 21:31
Мнения: 388
От: Bulgaria
100-те румънски гиганта струват с ? 13, 6 млрд. по-малко
"Пазарната капитализация на стоте най-големи румънски публични компании, вписани на фондовата борса в Букурещ, е спаднала с 37% през последните девет месеца. Така общата им стойност е намаляла от 36, 6 млрд. евро до 23 млрд. евро, съобщи Investor.bg, цитирайки румънското издание zf.ro.
Минусът на борсата в Букурещ е най-големият, регистриран през последните десет години. Повечето от акциите на компаниите достигнаха дъна, близки до нивата от 2005 и 2006 г............."

Пускат двата блока в ТЕЦ “Марица изток 1” през 2009 г.
"Двата блока на ТЕЦ "AES-3С Марица Изток 1" ще бъдат пуснати в експлоатация през следващата година. По план се предвижда първият да заработи през месец юни, а вторият - през месец ноември....
"Ние, посланиците, много често правим първи копки, но рядко се случва толкова бързо да се забележи резултатът от тях", обобщи той наблюденията си от изграждането на ТЕЦ "AES-3С Марица Изток 1", цитиран от Еcon bg.
Проектът е на стойност близо 1, 4 милиарда евро и е най-голямата инвестиция на "зелено" в Централна и Източна Европа. ....
Електроцентралата се строи по нов метод, без комини, което ще намали замърсяването на атмосферния въздух в региона. Около 12 процента от инвестицията ще бъде вложена в екоинсталации.
Проектът предвижда топлоелектрическата централа на AES да произвежда електроенергия 40 години.
Изграждането на централата започна през юни 2006 г. За нея ще се използват лигнитни въглища от мини "Марица Изток" при пълно спазване на европейските екологични норми.
Новоизградените мощности на "Марица Изток 1" ще осигуряват на година по 80 млн. лева приходи за мини "Марица Изток" от доставка на въглища и около 40 млн. лв. данъчни приходи."

Кракатау
29 Апр 2008 23:06
Мнения: 4,538
От: Indonesia
Румъния привлича повече инвестиции от нас, и то "качествени"

Производителят на потребителски стоки Procter&Gamble (P&G) планира да изгради фабрика за козметични продукти в Румъния, съобщава румънският сайт Business Standard.

Инвестицията се оценява на около 50 млн. евро.

Това ще е първият проект на зелено на базираната в САЩ компания на местния пазар.
Чичо Фичо
30 Апр 2008 04:45
Мнения: 24,838
От: United States
Румъния е все пак кръгло три пъти по-голяма от България, има и няколко десетилетия повече свободно разитие през 19 в. - и освен това на зад все още се ширят някои погрешни мнения за нея, базирани на "латинската" й култура и поне азбука. Това е достатъчно да обясни защо все още Румъния има предимство в някои отношения. Но то няма да е задълго - в ЕС нещата бързо се научават.

Едно от прединмствата ни пред Румъния са явните предпочитания на Русия към нас - жалко, че много "десни" колеги недооценяват значението на руски инвестиции като Белене, Южен поток, Трансбалканския нефтопровод и жп ферибот Белослав-Кавказ. Заедно с новите ни пристанища и мултимодални центрове това са близо 8 млрд евро индустриални инвестиции в следващите няколко години. Ако добавим и желанието на Армарис да прави корвети и фрегати за няколко европейски страни у нас, на Фьосталпине - да прави стоманена ламарина и профили, да не говорим за дреболии като белгийските, италиански и чешки инвестиции - ...

М/у другото, чичо докторе, България произвежда и повече сол от Румъния, както и далече най-много калцинирана сода (която се прави от сол, вода и варовик) на калпак в света - с най-голямата содова фабрика в Европа на Солвей Соди. За нефт - не знам колко сега се произвежда в Румъния, но Трансбалканския тури черта на румънските надежди за нефтопровод Кюстенджа-Триест, а Южен поток по всяка вероятност ще подмине Румъния.
Чичо Фичо
30 Апр 2008 05:11
Мнения: 24,838
От: United States
Специално за Томис, днешната Кюстенджа - Добруджа никога не е била влашка територия, винаги се е възприемала като част от нашите земи южно от Дунава, вкл. и от румънските депутати в 1878 г. Но и в древността Одесос по-дълго време бил главен град на Понтийския пентаполис (на Аполония, Месамбрия, Одесос, Калатис и Томис). Не случайно поетът бил заточен в най-глухата провинция на Балканите, не в по-цивилизованите Одесос или Месамбрия. В римско време най-значителен административен център тия земи бил Марцианапол (Девня), дето Валенс (Валент) пренесъл временно и столицата на Рим (преди разделянето на империята) по време на готската война в 4 в. А Дуросторум (Силистра) винаги е бил едва ли не най-важния град в източните Балкани - и за римляните, когато бил седалище на 11 легион, и за Аспарух и Симеон, и за османците, когато бил столица на "Силистренския еялет", обхващащ почти целите Балкани плюс степите до Крим. А в Круни - Дионисопол (Балчик) миналата година намериха най-големия и добре запазен на Балканите елинистически храм на Кибела, за който в СУ говорят, че ще влезе в списъка на световното наследство на Юнеско. Да не говорим за Варненския некропол - и даже за фантастичната "чиния на Ной" на нашия ин-т по океанология - БАН

Гугъл Мапс ни дава възможност да се насладим на чаушесковите египетски пирамиди в Кюстенджа. Без да има помен от пристанище като природна даденост - или даже залив - е построено в 70-те - 80-те години грамадно пристанище с много километри вълноломи далече в морето и много квадратни километри кейове на дълбокото. Трупани са явно десетки кубически километри камъни и бетон. Само канала Черна вода-Кюстенджа струвал (в 80-те) над два млрд. долара - и при сегашния темп щял да се изплати за около 600 години. За него била изкопана повече земя, отколкото за Суецкия канал.

Доскоро нашите вестници порокуваха, че румънската туристическа вълна от 2007 нямало да се повтори - и въпреки това бълг. курорти в момента пак са залети от хиляди букурещки автомобилисти, пак катастрофи, пак дигнати от паяци рум. коли. Сега румънците вече купуват и имоти.
paragraph39
30 Апр 2008 09:36
Мнения: 80,095
От: Bulgaria
ЕС налага двойни стандарти - Натиснете тук
XYZxyz
30 Апр 2008 11:03
Мнения: 26,211
От: Antigua and Barbuda

Както каза един по телевизията днес - разходите за заплащането на труда в България са около 1/3 от стойността на произведения продукт, а средно за ЕС било около 42-48%. Пита се в задачката защо дебеловратите чада на демокрацията успяха да използват демокрацията в България за прекалено ниско заплащане? В крайна сметка забогателите в България, т.е. това е и бизнеса, забогатяха след 1989-та година, най-вече за сметка на криминалната приватизация, извършвана от демократите в името на демокрацията и пазарната икономика. От тази криминална приватизация облагодетелствани бяха най-вече дебеловратите чада на демокрацията.
Manrico
30 Апр 2008 11:44
Мнения: 31,153
От: Bulgaria
Пита се в задачката защо дебеловратите чада на демокрацията успяха да използват демокрацията в България за прекалено ниско заплащане?
От дебеловрати капиталисти (и с червен произход, да отбележим ) благотворителност не очаквай. Не я очаквай особено и от тънковрати и нечервени капиталисти. Всеки плаща колкото се може по-малко, щом има кой да му продаде евтино. Предполагам и ти, когато идеш на пазара. Та значи въпросът е защо си продаваме труда евтино - или защо поне част от нас го продават евтино и подбиват цената. Подсказвам - виж има ли къде да го продадат по-скъпо.

_______________________
And if I spend somebody else’s money on somebody else, I’m not concerned about how much it is, and I’m not concerned about what I get. And that’s government.
Milton Friedman, Fox News interview (May 2004)
Добави мнение   Мнения:71 Предишна Страница 3 от 4 1 2 3 4 Следваща