Потребител:
Парола:
Регистрация | Забравена парола
Запомни моята идентификация
Младите вземат до 350 лв. по-малко от възрастните
Добави мнение   Мнения:21 1
archi
16 Юни 2008 23:51
Мнения: 4,873
От: Bulgaria
Какво чудно има, че начинаещ на дадена работа, взима по малко от дългогодишни работници и служители?
вече рядко се взима под внимание прослужените години! в смисъл, класа се игнорира по некакъв начин, така че остава всичко заради ценза
-
абе тая статистика включва ли и ромите?
valiko27
17 Юни 2008 00:10
Мнения: 177
От: Bulgaria
Покрай мене има и млади, и стари. Младите печелят по 1000 и повече лева. А старите нямат работа или са на пенсия от 200 лева.
miki maus
17 Юни 2008 00:14
Мнения: 19
От: Bulgaria
Тая статистика, ако влючва ромите те ще са наи-добре"Имат голям стаж на социалните помощи"

galyleo
17 Юни 2008 00:46
Мнения: 351
От: Bulgaria
Какви са тия луди числа? 31.2% безработни до 35 години???Да не броят и детските градини?Оня ден пък 42.6% от хората над 50г.имали постоянна работа.Което значи, че 57, 4%нямат. А общата безработица била 6%.Ако всичко е вярно, ще си купя учебник по аритметика за 3-ти клас.
Kar Lukovski
17 Юни 2008 03:34
Мнения: 2,427
От: 0
И да го подариш тоя учебник на Масларова.
Pavlik Morozov
17 Юни 2008 08:25
Мнения: 15,811
От: Bulgaria
образцов пример за роден политически тепигьозлък - когато населението ти се топи от отрицателен прираст и емиграция, и затова няма кой да работи, да се хвалиш че безработицата паднала под "санитарния минимум"

Bacho Ilia
17 Юни 2008 08:46
Мнения: 1,359
От: Bulgaria
Спокойно! На`л щахме да внасяме работници от чужбина? На`л щяхме да връщаме бугарчетата от странство с 4000 лв заплата.
генек
17 Юни 2008 08:55
Мнения: 36,327
От: Bulgaria
Наистина - типична манджа с грозде. В едно са смесени държавни и общесвени служби /енергетиката - АЕЦ е държавна юридически, просветата/ и частния бизнес. Та в държавните все още има класове. Второ - е, че кой дава на започващ работник максимума? Освен при специални случаи.
Обаче, най ми хареса това
алармираха от младежката организация на КНСБ.

Абе, нали уж в профсъюзите има БРАНШОВИ организации? Или да си млад за някои е професия? Много ги народихме - професия безработен, младеж, политик...
А за Масларова - каквото и да кажем, все ще е малко!
Manrico
17 Юни 2008 09:23
Мнения: 31,153
От: Bulgaria
Дрън-дрън! Тези мухлясали синдикати трябва да разберат, че "работа" не означава да присъстваш на работното си място от 9 до 5, така че да не използват на едро "за еднаква работа". Напълно нормално е по-квалифициран и по-опитен да взима повече. А пък в частния сектор обикновено никой не си губи времето да създава 55 скали, скалички и длъжности като в държавната хранилка - и хора на една и съща формална длъжност може да вършат много различна като качество и обем работа и да получават много различни заплати и премии.
А това:
Сред другите бариери е и миграцията, заради която все повече млади хора заминават на гурбет в чужбина.

пък хич не можах да го разбера....

_______________________
And if I spend somebody else’s money on somebody else, I’m not concerned about how much it is, and I’m not concerned about what I get. And that’s government.
Milton Friedman, Fox News interview (May 2004)
Cruella de Vil
17 Юни 2008 09:41
Мнения: 18,747
От: Bulgaria
Това се дължи на класовете за прослужено време, които отдавна трябваше да са премахнати, защото по същество са дискриминация по възраст. Плащанията трябва да са за квалификация и да нямат директна връзка с трудовия стаж. При някои хора натрупания стаж означава и по-висока квалификация, но това далеч не е валидно за всички. Така всеки ще бъде заплатен за труда си, а не за прослуженото време.
emacs
17 Юни 2008 10:48
Мнения: 7,577
От: Bulgaria
Ми по тази логика, тя и пенсията е дискриминация по възраст.
XYZxyz
17 Юни 2008 10:48
Мнения: 26,211
От: Antigua and Barbuda
Нормално е по-опитния работник да взима повече. Статията е просто отврат. Няма такова нещо - еднаква работа. Очевидно е, че еднаква изглежда само в очите на още зеленото младо, на което му се иска да взима повече.
*
Статията доста нагло не съобщава каква е безработицата сред хората над 50 години и какъв е шанса има да си намерят работа, а там положението е страшно.
*
Добре, че все още я има добавката за клас към заплатите, че иначе мафиотите съвсем щяха да ни направят на маймуни. Лошото е, че тя не отразява достатъчно как работят по-опитните, т.е. по-възрастни работници. Това се отнася най-вече за тези, които са в публичния сектор.
mechi
17 Юни 2008 11:26
Мнения: 792
От: Bulgaria
Според мен тази констатация е по някакъв начин продължение на успешните опити за разделяне на народа.
Дали случайно или нарочно, откакто съм се осъзнал като човек такива опити не са спирали нито за момент.
1) Тези констатации не са верни. Просто не е верно това.
2) Дори при равни други условия, винаги са предпочитани млади хора, което е толкова фрапиращо, че не може да не сте го забелязли. Това се нарича според мен възрастова дискриминация
3) Естествено е ако един възрастен човек има много по-високо образование, повече опит и повече знания да получава и по-висока заплата, но дори и това не става.
4) Според мен е крайно време вече да престанат хората на пазара на труда да се делят на "млади" и "стари". Никой няма полза от това изкуствено деление. Има подходящи за дадена работа и неподходящи
5) А за това, че възрастните хора са с по-добро образование не е тяхна вина и не е зле да го отчитаме отвреме навреме, където много се налага. Смешни са напр. опитите да се "обучават възрастни хора на компютърна грамотност"! Ами нали това поколение е поколението на революцията в компютърните технологии и изчислителната техника! Никой ли не се запитва "къде са сега инженерите, които правиха бг изчислителната техника?" Ами ще ви кажа без да питате - "които са останали тук, в Бг или са "бизнесмени", или са пенсионери с жалки пенсии, или преждевременно са се преселили в онзи по-добър свят, или.... са на подчинение на млади, но недоучени момчета и момичета, които обаче са по-конвертируеми"
Та така е според мен. И най-невероятното е, че по-толерантните не са младите. Може би такава е логиката на живота.
6) А управляващите или манипулиращите да се замислят - преди рядко имаше хора, които не завършваха висше образование, а сега повечето не искат дори средно да учат. А дипломите много си ги купуват. "Има нещо гнило в Дания"
Manrico
17 Юни 2008 11:45
Мнения: 31,153
От: Bulgaria
2) Дори при равни други условия, винаги са предпочитани млади хора, което е толкова фрапиращо, че не може да не сте го забелязли. Това се нарича според мен възрастова дискриминация
3) Естествено е ако един възрастен човек има много по-високо образование, повече опит и повече знания да получава и по-висока заплата, но дори и това не става.

Има и възрастова дискриминация, но в повечето случаи не е това, дори и да изглежда така. В много случаи възрастните хора имат опит и образование, които са напълно безполезни, не могат или не желаят да учат нови неща, не могат да работят в екип, не знаят езици и т.н.....И когато предпочетат някой по млад, реват "дискриминират ме". Питаш къде са компютърните инженери. В България безработен свестен компютърджия няма! Не само няма безработен, няма и на калпава работа. Точно в този бранш пазарът се обърна отдавна - търсенето е много по-голямо от предлагането. Но и аз съм виждал CV-та на 50 годишни хора, които наричат себе си "компютърни специалисти", но си нямат и хабер от днешните информационни технологии. Но понеже имали 30г стаж, претендират да станат началници. Като го отхвърлиш или му предложиш позиция, отговаряща на квалификацията му - младши специалист под ръководството на някой квалифициран младеж, мрънка, че го дискриминирали.

_______________________
And if I spend somebody else’s money on somebody else, I’m not concerned about how much it is, and I’m not concerned about what I get. And that’s government.
Milton Friedman, Fox News interview (May 2004)
mechi
17 Юни 2008 12:26
Мнения: 792
От: Bulgaria
Manrico, и е верно и неверно. Знанията на компютърните специалисти наистина не са много полезни сега. Голяма част от тях са развойни специалисти - хардуеристи и софтуеристи. Ако честно си говорим, днес не е чак толкова трудно да се пише софтуер. Пише се предимно приложен софтуер, на езици от високо ниво. Мисля, че това може да го прави и гимназист. Преди се пишеше освен това и фърмуер, правеха се системи и специализирани компютри.
А сега според мен са необходими повече работеши на приложно ниво потребители, системни специалисти и мрежови специалисти. Сега един "сисадмин" ходи с една празна глава и с две леви ръце и ако все пак нещо се е завъртяло в главата му (иска да се учи, както ти казваш) голяма аст от науката му е да каже с важен тон "ами оплачи се на Microsoft, какво да се прави... ", или се учи ден до пладне и после започва да "учи" другите.
А за това, че могат да работят младите хора в екип, не, просто наблюденията ми са точно противоположни. Съжалявам, че съм попадал все на обратните случаи. Дори много често се срещат млади хора с кредото "Нет хуже радости, чем горе ближнего". Верно, че по-често са равнодушните и безразличните, но не съм видял някакъв хъс към работата, в името на която да се загърбят личните дрязги. Не, не съм. И за твоята харесктеристика - просто е неточна.
mechi
17 Юни 2008 12:37
Мнения: 792
От: Bulgaria
Не казвам неверна, казвам неточна. Според мен ти пишеш за частни случаи, когато специалисти информационни технологии искат да работят "началници". За това не съм компетентен. Познавам само някои от тях, които продължават да са началници, но те и преди са си били такива.
А това, че се е сменило полето за изява може да се разбере и по наименованието - правилно казваш - "компютърджии". А както казах преди бяха строго диференцирани: системни администратори, системни програмисти, хардуеристи, софтуеристи, фърмуеристи и т.н., специалисти по различни отрасли. Сега няма нужда от раделение - това е привилегия на големите фирми (или корпорации, май)
Manrico
17 Юни 2008 12:53
Мнения: 31,153
От: Bulgaria
Казвам компютърджии, за да е разбираемо за неспециалистите във форума и защото има и неща, които ги обединяват - например положението на пазара на труда. А иначе например един мрежови администратор няма нищо общо като техническа квалификация с администратор на бази данни или с Java програмист.

_______________________
And if I spend somebody else’s money on somebody else, I’m not concerned about how much it is, and I’m not concerned about what I get. And that’s government.
Milton Friedman, Fox News interview (May 2004)
dimitar.b
17 Юни 2008 13:17
Мнения: 87
От: Bulgaria
Не мога да определя дали уважаемата наша министърка се заблуждава или не е на ясно какво става в същност.Да вземем "решението "на Ники Василев за 12% съкращение на щата в бюджетната сфера.Какво се прави в действителност.На призива на Европейския съюз за вдигане летвата за трудов стаж, пенсиониране, днес при "масовите"съкращения се изхвърлят на улицата работници и специалисти с богат опит и стаж в дадено ведомство, само защото им остават няколкото години до пенсиониране както е поцял свят да бъдат изпратени с почести и уважение те биват съкращавани .Така се нарушава чл.25 от хартата на Европейския съюз, която и ние сме подписали.Съгласен съм , че трябват нови кадри които са в разцвета на силите си, но от кого да се научат, когато няма предаване на опит и знания в дадена професия , било то административна.Сблъсъкът между поколенията е неизбежен , но когато е регулиран той няма да нанесе непоправими щети на родното стопанство.Формата на заплащането няма нищо общо с моралът и уважението , съпътствал поколения наред.Това днес става за съжеление и Емилия и Ники трябва да знаят за тази порочна практика ширеща се в днешна Европейска България.
ТАПА
17 Юни 2008 16:04
Мнения: 6,883
От: Bulgaria
Ми за да е пълен цирка, направете го обратно.
bat izo
17 Юни 2008 17:15
Мнения: 1,366
От: Bulgaria
що се отнася до заетостта в бюджетната сфера - вижте заплатите и си отговорете сами как да има млади хора. за съжаление бюджетната сфера се е превърнала в безплатно за бизнеса училище за кадри, където преминават и заминават младите. а иначе няма нищо по-нормално от това да взимаш пари за трудов стаж и трудови навици все пак. както и няма нищо лошо да имаш по-млад шеф, стига да е явно по-добър. за съжаление се наблюдава една тотално погрешна концепция за това "що е добър шеф?" - перфектния изпълнител и/или знаещия най-много от отдела далеч невинаги ще бъдат добри шефове. всяка командна позиция изисква преди всичко да можеш 2 неща: да подбираш подчинените си и да ги организираш правилно. т.е. добрия шеф ЗАДЪЛЖИТЕЛНО трябва да е добър администратор и HR, дори да не е най-добрия специалист. + умение за работа с хора + авторитет. докато не проумеем че повече работа за шеф на пирогов ще ти свърши завършилия "публична администрация" или "стопанско управление" (естествено "здравен мениджмънт" е топ варианта) а не най-добрия сърдечен или мозъчен хирург - управия няма! а масларова има още една година да си пее лебедовата песен - ще я надживеем м..ка й
Apolitichen
17 Юни 2008 21:00
Мнения: 9,749
От: Bulgaria
Най-ниска е разликата в заплащането в държавните и общинските дружества.

Където производителността/ефективността е най-ниска, там и разликите са най-малки.
Когато няма добри училища, естествено бюджетната сфера се превръща в "безплатно за бизнеса училище за кадри".
За еднаквата работа - навремето, млад шофьор, започнах работа в едно предприятие, където работеше и вуйчо ми. Неговата заплата беше три пъти моята, а аз - с бързи реакции, без умора, с продължителна концентрация и т.н. Веднъж спуках гума, дорде я сменя, стоката се развали. А той я сменя за 20 мин. и винаги е в уречения час. Младите не бяхме никога на време - или избързали, или безвъзратно закъснели. Та работата е еднаква, но гаранцията за свършването й е различна. Понякога гаранцията струва в пъти повече от самата работа.
Добави мнение   Мнения:21 1