Потребител:
Парола:
Регистрация | Забравена парола
Запомни моята идентификация
ЦСКА се разплаща с играчите
Отиди на страница:
Добави мнение   Мнения:164 « Предишна Страница 9 от 9 7 8 9
GIANNI
02 Юли 2008 00:55
Мнения: 13,991
От: USA
За ВВ съм доволен !
Той е един истински ARIES !
Dokich
02 Юли 2008 08:57
Мнения: 20,970
От: Bulgaria
Aлександър Томов договорил рекордна неустойка при уволнение


Сп. "Правен свят"

Изританият позорно от Шампионската лига по футбол първенец на България - ЦСКА не само че може да се състезава от следващия сезон в трета дивизия, но и въобще да престане да съществува. До подобна ужасна за червените фенове развръзка вероятно ще се стигне, ако час по-скоро не бъде намерен инвеститор, който да купи закъсалия клуб и да покрие многомилионните му задължения към хазната и частните кредитори.
Според достоверни източници дружеството ПФК ЦСКА АД е фалирало
По неофициална информация натрупаните при управлението на бившия вицепремиер Александър Томов дългове надхвърлят с около 15 млн. лв. активите на отбора. А чл. 742 от Търговския закон (ТЗ) е категоричен, че търговското дружество е свръхзадължено (предпоставка за откриване на производство по обявяване в несъстоятелност), "ако неговото имущество не е достатъчно, за да покрие паричните му задължения".
Публична тайна е също така, че ЦСКА отдавна е изпаднала в неплатежоспособност (чл. 608 от ТЗ), тъй като не е в състояние да погасява своите публично-правни задължения. Красноречиво свидетелство за това са натрупаните близо 2 млн. лв. борчове към НАП от данък върху доходите на физическите лица и ДДС. Именно те се оказаха фатални за издаването на лиценз от УЕФА, тъй като от тази година документ, удостоверяващ липсата на данъчни задължения, е задължителен. Истината е, че ако бяхме нормална държава, ЦСКА не само щеше да гледа лигата през крив макарон, но и щеше да се е озовал пред магистратите от фирменото отделение на Софийски градски съд, компетентни да постановят несъстоятелността.
Последната надежда за оцеляването се нарича... Константин Жеваго. Украинският предприемач е спряган от медиите като потенциален собственик както на металургичния комбинат "Кремиковци", така и на неговата имиджова собственост ЦСКА. Слуховете, че Жеваго ще акостира като "Радецки" на стадион "Българска армия", се подсилиха от светкавичния трансфер за 500 хил. евро на доскорошния ас на червените Велизар Димитров в украинския Металург (Донецк). Дори и сделката да стане факт и армейците да се спасят от грозящия ги фалит, назначените от премиера Сергей Станишев ревизии на НАП и ДАНС ще трябва да дадат отговор на не един и два въпроса около собствеността и финансирането на червения клуб.
Показателен за блатото, в което отдавна е затънал българският футбол, е фактът, че отбор с претенциите на ЦСКА е собственост на анонимна офшорна компания, регистрирана в Люксембург. Проверка на сп. "Правен свят" в търговския регистър установи, че официално шампионите се притежават от "Интернешънъл Спорт Мениджмънт Сървисис Ес Ей" (International Sport Mangemnt Services S.A - така е записано в регистрите! - б. р.).
Офшорката държи 499 999 акции което представлява 99, 998% от капитала.
Според подалия оставка председател на надзорния съвет Александър Томов зад въпросната компания стои индийският собственик на "Кремиковци" Прамод Митал чрез неговата "Глобъл Стийл Холдинг Лимитед" (GSHL). Според публикации в пресата притежател на последната една акция е самият Томов, но той категорично отрича и твърди, че от януари насам клубът е 100% собственост на Митал.
Клубът е пререгистриран у нас по Закона за търговския регистър на 19 февруари 2008 година като АД. Прави впечатление, че в Агенцията по вписванията са подадени само имената на хората от надзорния и управителния съвет, но не и на собствениците на капитала. Това обаче не е нарушение на Търговския закон, тъй като подобно изискване важи само при учредяване на дружеството или при увеличаване на капитала. Твърди се, че акциите на офшорката от Великото херцогство са поделени между други три анонимни дружества, които са използвани като гаранти при отпускането на многобройните кредити за финансирането на ЦСКА. По информация от длъжностни лица, запознати с подадените от ЦСКА документи пред лицензионната комисия, офшорките са използвани като поръчители за кредити от 5 млн. евро.
Проверяващите от НАП и ДАНС би трябвало да се позаинтересуват и от сключения на 28 декември 2007 г. договор за възлагане дейността председател на надзорния съвет между ПФК ЦСКА АД и Александър Томов. Датата под споразумението буди доста въпросителни, тъй като на практика Томов уж надзираваше делата на армейците още от края на 2006 година. Едно от обясненията е, че едва в навечерието на 2008 г. е приключил процесът на формално прехвърляне на акциите от бившия собственик Васил Божков на новия.
По силата на контракта, сключен на основание чл. 242, ал. 6 от ТЗ, между дружеството, представлявано от Емил Ангелов Димитров и Иван Танев Иванов, и Томов, бившият политик поема цялата оперативна власт в ЦСКА за период от пет години. Една от клаузите предвижда председателят "да уведомява надзорния съвет при възникване на извънредни обстоятелства". Александър Томов продължава да твърди, че е научил за опасността от отнемането на лиценза на ЦСКА едва на 2 юни следобед, т.е. няколко часа преди официалното обявяване на фаталното решение на Апелативната комисия на Българския футболен съюз (БФС) от следващия ден. Месечното възнаграждение, което е определено за социалдемократа и футболен бос, е доста символично - 5000 лева. Това може би обяснява защо той се е вписал в списъка на лицата, които получават премии при победа на футболния терен.
Истинската бомба със закъснител е заложена в чл. 8.2 от договора, който фиксира неустойка при предсрочно прекратяване на договора в размер на 20% от оборота на клуба за оставащото до крайния срок на споразумението време. Това означава, че ако ЦСКА все пак остане в професионалния футбол и Александър Томов бъде изгонен, при бюджет от около 5-6 млн. евро годишно той ще прибере обезщетение в размер на поне 8 млн. лева. Интересно как ли ще се отрази това и на бездруго окаяното финансово състояние на армейците? А то се утежнява допълнително от наличието на задължения към Вихрен (Сандански), неплащан с години наем към Държавната агенция за младежта и спорта за стадиона в Борисовата градина и други. Любопитна е и клаузата, според която при прекратяване на договора от страна на председателя на надзорния съвет (т.е. от Александър Томов), същият не се освобождава от отговорност за вреди, виновно причинени на дружеството. Известно е, че Томов подаде оставка, но по собствените му думи сам пред себе си. Въпрос на тълкуване е, ако тя бъде приета, ще получи ли той няколко милиона лева неустойка или пък, ако се прецени, че той прекратява договора - ще му бъде ли потърсена отговорност за забърканата финансова каша?

Заб. Публикуваме текста с известни съкращения


David Coverdale
02 Юли 2008 18:42
Мнения: 955
От: Bulgaria
(снимка: натиснете тук)
Добави мнение   Мнения:164 « Предишна Страница 9 от 9 7 8 9