Потребител:
Парола:
Регистрация | Забравена парола
Запомни моята идентификация
Що е секта и има ли тя почва у нас?
Добави мнение   Мнения:17 1
Краси77
03 Юли 2008 11:58
Мнения: 10
От: Bulgaria
Какво мислят форумците по този въпрос?
Краси77
03 Юли 2008 20:58
Мнения: 10
От: Bulgaria
Здравейте!
Във време на инфлация, безработица и корупция във всяка област, хората живеят в несигурност и търсят корените си в духовните ценности на обществото. Има опасност търсейки истината да попаднат и под ударите на самозвани религиозни водачи. Затова не е зле да си поговорим и изясним: какво е секта?
В Български тълковен речник, издателство "Наука и изкуство" - 1994г. четем: "Секта е религиозна група, отделила се от господстващата църква". В България господстващата църква е Православната. Според това определение католиците в България се явяват сектанти. В Полша, където господстващата църква е католическата, православните ще са сектанти. Не звучи логично, нали?
Друг трябва да е критерият за сектанство. Пишете си мнението, моля...
Краси77
04 Юли 2008 14:50
Мнения: 10
От: Bulgaria
Май никой не се интересува...
В Библията думата "секта" се споменава само два пъти - в
книгата "Деяния на апостолите":

1. ДА 5:17 и 18 "Тогава станаха първосвещеникът и всички, които бяха с него, които съставляват садукейската секта и изпълнени със завист, сложиха ръце на апостолите и ги хвърлиха в общата тъмница."

2. ДА15:5 "Но някои от повярвалите сред фарисейската секта станаха и казаха: Нужно е да се обрязват езичниците и да им се заръча да пазят Мойсеевия закон"

Каква ирония! Първосвещениците и фарисеите, които проповядват Божия закон и с часове хвалят Бога, са наречени сектанти. Защо ли? Даже си позволили да хвърлят апостолите в тъмница!
Manrico
04 Юли 2008 14:53
Мнения: 31,153
От: Bulgaria
Ами кажи си ти мнението по въпроса, ако ни заинтересува, ще ти отговорим.

_______________________
And if I spend somebody else’s money on somebody else, I’m not concerned about how much it is, and I’m not concerned about what I get. And that’s government.
Milton Friedman, Fox News interview (May 2004)
zamislen
04 Юли 2008 15:54
Мнения: 7,563
От: Bulgaria
Уважаеми Краси,
Добре си се захванал с четене на Библията. Задаваш въпрос? Четеш в нета, речник и т.н. Искаш мнение - получаваш: Отклонение от правата вяра е сектанство! Друг въпрос е следващият, коя е правата вяра? И от там всички последствия за недоразумения, разбра ли?
Когато се гърмеше повтаряше ли "Пази Боже"? Или си мислеше, как е правилно? Може би Боже Пази?
Има сектантство и в политиката, но това не те интересува навярно?
Doctora
04 Юли 2008 16:31
Мнения: 19,503
От: Bulgaria
Що е секта и има ли тя почва у нас?



Ами гледайте българските политически партии и си отговорете сами.
Краси77
05 Юли 2008 17:35
Мнения: 10
От: Bulgaria
Здравейте!
Най-напред да ви кажа, че съм Краси от женски род, произдводно от Красимира.
А сега да ви кажа мнението си за това: какво е секта. Според мен чистата и свята истина е в Божието слово - Библията. Всяко общество, което се отклонява от тази истина, е секта. Вземете например обществото "Давидово клонче". През 1993г. под влияние на ръководителя си Дейвид Кореш осъществиха масово самоубийство. Тези, които не са искали да се самоубият, са бивали насилствено убивани. А в Библията една от Десетте божи заповеди е: Не убивай! В кн. Еремия 7:30, 31 четем: "...юдеите сториха зло пред Мене, казва Господ; поставиха мерзостите си в дома, който се нарича с Моето име и го оскверниха. И издигнаха високите места на Тофет, ... за да горят синовете и дъщерите си в огън - нещо, което не съм заповядал, нито Ми е идвало на ум."
В евангелието от Матей 15:9 казва: "Обаче напразно Ми се кланят, като преподават за учения човешки заповеди." И на много други места в Библията има подобни стихове. Общества, които изпълняват човешки заповеди (извън Библията), са секти.
Това е моето мнение.
Има ли секти в България?
rki
26 Юли 2008 17:32
Мнения: 20,973
От: Albania
Ся доволна ли си?
Краси77
26 Юли 2008 18:09
Мнения: 10
От: Bulgaria
Д а
Зговню
26 Юли 2008 18:11
Мнения: 9
От: Tonga
мила краси77 имаш ли и некви други мнения така най-случайно да ги споделиш с нас
Краси77
26 Юли 2008 20:26
Мнения: 10
От: Bulgaria
Като начало ще ви припомня едно пророчество от книгата Даниил, 2 глава (надявам се, че сте чели Библиите си). Това пророчество обхваща времето от 6 век пр. Хр. и стига до края на световната история. С други думи много от пророкуваните в него неща са се сбъднали, но има и такива, които предстои да се случат.

Една нощ Навуходоносор сънува сън. Събужда се с усещането, че сънят е знаменателен, но за жалост не може да си го спомни. Веднага свиква своя елит от мъдри съветници и иска от тях да му припомнят съня и да му го изтълкуват. Естествено те не могат да му го припомнят, а още по-малко да го изтълкуват! Тъй като мъдреците били с претенции, че могат да явят на царя всяка тайна, а в случая се видяло, че претенциите им са неоснователни, царят издава указ да бъдат екзекутирани.
В групата на мъдреците попадат и четирима еврейски пленници от царско потекло, между които и Даниил. При тази надвиснала смъртна опасност Даниил свиква приятелите си и се молят за мъдрост и помощ от Бога. Бог отговаря на искрените им молитви и в нощно видение показва на младия Даниил съдържанието и смисъла на царския сън. Той иска аудиенция при царя, за да му разкрие загадката на съня. Това е драматична среща между два свята, два мирогледа, две философии: познаване и непознаване на Бога. Даниил не изтъква себе си като някаква гениална личност, той заявява, че има Бог на небето, Който единствено може да разкрива тайни.

Ето и съня: Навуходоносор сънува монументален образ на войн, конструиран от различни метали: златна глава, сребърни гърди, меден корем, железни нозе и стъпала от желязо и кал. Внезапно камък изневиделица пада от небето и строшава образа. Вятърът го отвява и на мястото му остава камъкът, който започва да расте и покрива целия свят.
След припомнянето на съня Даниил започва тълкуванието му: златната глава символизира вавилонската империя на Навуходоносор. Представям си как царя се е зарадвал, че неговото царство е сравнено с най-благородния метал-злато, но Даниил му казва, че то ще залезе и на негово място ще се издигне друго царство, не толкова пищно-сравнено в съня със сребърните гърди.
И наистина в 539г. пр. Хр. мидянинът Кир превзема Вавилон и основава Мидоперсия.

Тълкуванието продължава с медния корем, символизиращ Гръкомакедонската империя – наистина в битката при Арбела (331 г. пр. Хр.) Александър Македонски разбива последния песийски владетел Дарий ІІІ Кодоман.

Железните крака представят четвъртата световна сила, а именно Римската империя. Тя е най-обширната. Колко уместно е символизирана тя с желязото се вижда от следното описание на историка Госен:
„Всичко в тях беше от желязо...управлението им беше желязно, непреклонно, твърдо...Куражът им – железен, жесток, кръвожаден...Войниците им бяха от желязо; никога до тогава някой народ не е бивал по-страшно въоръжен за сражения... Дисциплината им беше желязна. Сърцата им бяха железни: никога не познаваха милост; те проливаха човешката кръв като вода.”

В пророчеството следват стъпалата, съставени от желязо и кал. Те символизират разпадането на Римската империя. В началото на 5 век сл. Хр. Рим е в пълен морален и политически упадък. Тогава бива нападнат от варварски племена, които разделят империята и създават разделена Европа:
алемани – създават Германия
франки – Франция
саксонци – Англия
бургунди – Швейцария
вестготи – Испания
суеви – Португалия
ломбарди – Италия
херули, вандали, остготи – са изчезнали племена или размесени с други народи.
Според пророчеството тези новообразувани държави никога няма да се слеят, както желязото не се смесва с калта. Въпреки обединената европейска валута, въпреки плановете за глобална политика и нов световен ред. Въобще не мога да допусна, че пророчеството ще се окаже невярно!!! Вероятно най-влиятелните европейски държави в рамките на Европейския съюз ще се стремят към икономически спогодби, ще се споразумеят по определени политически и обществени принципи; могат да се обединят около общи цели, но никога няма да се създаде нещо като „Съединени Европейски Щати”.

Накрая сънят на Навуходоносор приключва с падането на неръкотворен камък. На много места в Библията Исус е символизиран с камък (крайъглен камък). Пророчеството визира Божията решителна намеса в историята на човечеството-едновременно трагична и възвишена развръзка – Второто пришествие на Исус Христос! Бог ще установи на земята своето вечно царство – спускащият се от небето неръкотворен камък!!!

Покритието между пророчество и история е 25 вековно чудо и божественият печат на Библията. Отговаряйки на Навуходоносор, Бог желае да пробуди духовните ни интереси и разкривайки бъдещето, да ни посочи времето, в което живеем, а именно пръстите на нозете, малко преди подането на камъка.
Да се събудим от духовния си сън и да се замислим върху това пророчество, защото Второто пришествие на Исус Христос наближава!!!
Краси77
28 Юли 2008 19:04
Мнения: 10
От: Bulgaria
Ще отсъствам няколко дена. Да не ми скатаете някъде темата... Имам за още пророчества да ви пиша
firstimer
11 Сеп 2008 15:34
Мнения: 4
От: Bulgaria
Краси не си споделяла скоро нищо, не мислиш ли, че е време ?
James W.
11 Сеп 2008 16:55
Мнения: 12,688
От: Gibraltar
Барбуков ходел с Библия на тренировки на Олд Трафорд..
Коста Чутурков
11 Сеп 2008 23:37
Мнения: 314
От: Cuba
Джеймс, поправи се веднага !
Барбуков ходел с Библия на тренировки на Олд Трафорд
James W.
12 Сеп 2008 01:01
Мнения: 12,688
От: Gibraltar
Е ако не е ходил досега, ще му се наложи да почне да ходи с тия 'дяволи' наоколо..
ФОРЕСТ ГЪМП-СИН
12 Сеп 2008 11:29
Мнения: 1,915
От: 0
Краси най-вероятно ходи на сбирки на "Адвентистите от седмия ден". Те са едни такива - пристрастени към историята, за да прелеят някаква фактологичност и към себе си за малко истеблиш и самоутвърждение. Но те са си класическа протестантска секта и нищо повече. Самият протестантизъм си е ерес и оттам - сектантски, ведно с над 300-те си деноминации. А в същото време пита що е ерес, че е и готова да бичува всичко, що е извън библията. Ревността към дадена идея е нож с две остриета - тя си е хем отдаденост, хем самомнение с колективен привкус. Най-ревностните гонители на ереси и секти винаги са били в същото време яростни еретици и сектанти, макар и неприпознати като такива от съответната Църква или от самите себе си. Какво да се прави - Дяволът най-добре познава евангелието.

Редактирано от - ФОРЕСТ ГЪМП-СИН на 12/9/2008 г/ 11:31:40

Добави мнение   Мнения:17 1