Потребител:
Парола:
Регистрация | Забравена парола
Запомни моята идентификация
Как да спестим при теглене на ипотечен кредит
Добави мнение   Мнения:3 1
Cruella de Vil
18 Авг 2008 09:37
Мнения: 18,747
От: Bulgaria
При всички случаи ако купувате нов апартамент го купувайте направо от строителя иначе ще платите за нищо 2-3 000, че и повече евро комисионна на брокера.
Българските банки поставят всякакви уловки и измислят всевъзможни такси за обслужване на кредита. Промотират се преференциални кредити с по-ниска лихва, а когато се кандидатства за тях се изискват тонове документи въпреки високия кредитен рейтинг и банката бави възможно най-дълго решението с цел кандидатът да се откаже. Друг номер, който българските банки прилагат е или наказателна лихва при предварително изплащане на кредита или фиксиране на минимален срок за изплащане на жилищен кредит, примерно 7 години. Така щеш не щеш трябва да им плащаш лихви минимум 7 години, дори и да си в състояние да изплатиш кредита за по-къс срок.
За сравнение - европейските банки разрешават по-бързо изплащане на кредита без никакви ограничения, там таксите са малък процент и са посочени ясно в договора.
Наглостта на някои родни банкери стига дотам, че при теглене на евро в брой от собствена банкова сметка има такса (!?). Да не говорим за таксите при преводи в страни от ЕС, които автоматично бяха отменени от техните банки с приемането ни в ЕС. Така, ако привеждате пари от ЕС към България не плащате нищо, а от България към ЕС някои (не знам дали всички) български банки ви одрусват с такси.
Аэ
18 Авг 2008 10:05
Мнения: 342
От: Bulgaria
Много интересно обяснение как да се спестят пари от сделката, като не се плащат такси и данъци по реалната цена. Само автора е пропуснал да напише и рисковете от подобно начинание. А те въобще не са само за купувача, а и за продавача! Хайде сега за домашно да се помисли ако сделката е по данъчна оценка, да речем за 20 000 лв., а неустойката е 100 000 лв., дали съда ще приеме тази неустойка или ще я обяви за прекомерно завишена? И какво ще вземе ощетената страна в случая? За да се икономисат 1000 лв., съвсем реално можеш да "изгориш" с примерно 50 000. Да не говорим, че в случая имаме заобикаляне на закона, което познайте дали е разрешено и как ще го приеме съда, когато спора се отнесе до него. И още нещо - понеже при 99% от сделките първоначално се заплаща само част от сумата, а останалите пари след прехвърлянето на имота, то как е защитен продавача при схемата с данъчната оценка, ако купувача, притежаващ вече напълно редовен документ за собственост, просто реши да не му плати разликата?
mdimitrov
18 Авг 2008 11:01
Мнения: 242
От: Bulgaria
Икономическа криза ще удари България от есента. Тръгналата от Съединените щати криза, вече засегна Западна Европа и няма да подмине и източната й част, твърди авторитетното издание "Икономист". Според него България и Румъния ще бъдат най-сериозно засегнати. Драстичният скок на цените изяжда заплатата на българина. В същото време кредитната задлъжнялост на населението продължава да расте, а българите вече са рекордьори по теглене на кредити за покупка на жилища. Годишният ръст на жилищните кредити у нас е 62 процента, като в еврозоната той е едва 7, 1 % годишно. Икономическата криза обаче ще удари най-здраво именно хората, теглили кредити. Хиляди семейства ще останат без дом, защото няма да могат да връщат дълговете си, твърдят икономисти.
Балонът на недвижимите имоти в България е на ръба да се спука, като все още това не се е отразило на останалата част от икономиката, твърди изданието. Според него е въпрос на месеци цената на имотите у нас да започне да пада. Освен срив на пазара на имоти, страната ни е заплашена от висока инфлация.
Това ще доведе и до срив в цената на имотите. Само допреди половин година страната ни бе първа в света по поскъпване на жилищата, според международните класации. За последното тримесечие на 2007 г. имотите бяха поскъпнали с 30 на сто. През юни 2008 г. България вече заема 6-о място по поскъпване на имоти в света, обяви "Глобъл Пропърти Гайд". През последните няколко месеца брокери прогнозират, че ще има отлив от пазара на недвижимости. Причината е, че цените на жилищата у нас догониха тези в Европа. Инвестицията в недвижимости вече не носи същите доходи както преди години. Банките отпускат кредити все по-предпазливо. В същото време вече се усеща и застой в строителстово, след като хиляди новопостроени жилища останаха без клиенти.
"Икономист" критикува и правителството, че не предприема мерки за идващата криза. "Сега малцина изглеждат разтревожени. След като се спасиха от санкции от страна на Брюксел (не напълно в случая с България), политиците на Балканите явно смятат, че могат да контролират законите на икономиката", заключва изданието.
Добави мнение   Мнения:3 1