Потребител:
Парола:
Регистрация | Забравена парола
Запомни моята идентификация
Сметките за парно ще се пишат "на око"
Отиди на страница:
Добави мнение   Мнения:42 Предишна Страница 2 от 3 1 2 3 Следваща
XYZxyz
22 Окт 2008 18:10
Мнения: 26,211
От: Antigua and Barbuda
Нещо не схващам защо всеки мисли, че някой друг е виновен за сметките за парното?! Я държавата, я "некадърните държавни чиновници", я марсианците, я правителството, я Топлофикация, ... Не се ли схваща, че сметките за парно съвсем не са голями, а са ни ниски доходите. Но както с тези ниски доходи си плащаме за всичко останало по високи цени, така ще плащаме и за парно.
Реалността е доста проста - ползваш и плащаш. Ако не ползваш, плащаш за нещо друго, а да се отопляваш. Най-странното е, ч е разни хора, които гордо имат в името си - "федерация за защита на потребителите", всъщност работят против потребителите на парно, когато става дума за Топлофикация. Потребителят ползва и плаща, но тези от тази федерация дето трябва да ги защитават, не ги защитават, а защитават тези дето не са потребители!? Защо? Някой може ли да обясни?
Тук данъдлго и нашироко се коментира - искам да плащам точно толкова, колкото ползвам, но изобщо не се схваща за какво става дума. Една от страните на това нещо е, за каква сума става въпрос? В доста от случаите се спори дали да се палти 123.34 лева или 123.35 лева, примерно. Заслужава ли си?
popangelov
22 Окт 2008 19:24
Мнения: 18,928
От: Bulgaria
Не драги, спори се за това, че получаваме нещо като таблица с йероглифи, в които са сметнати фазите на луната и разположението на звездите и накрая има една сума, а Вальо Топлото беше гепен от едни европейски полицаи, че незнайно откъде има едни сметки с няколко милиона вътре и е доказано невинен, като Софиянски.
EZOP
22 Окт 2008 19:29
Мнения: 412
От: Bulgaria
Шуменско пиво, на повечето нови сгради монтират общ вертикален щранг.Интересното е, че много хора въобще отказват свързване! И искат това да го пише в нотариалния акт. Иначе не мога да си обясня двусмислието...просто ще плащаме това, което сме потребили! Много е ясно:ОБЩ ТОПЛОМЕР и ОБЩ ТОПЪЛ ВОДОМЕР! А при нас-само топли водомери навсякъде.
popangelov
22 Окт 2008 19:38
Мнения: 18,928
От: Bulgaria
Горе съм ти обяснил - ако можеш да ми кажеш колко ще платя, ако ми работи радиаторът един час, цял отоплителен сезон или ако изобщо не работи през тази година, ще призная, че си прав и аз съм просто един тирикат, който не ще да си плаща. Щото за всеки електроуред вкъщи това мога да го сметна, за водата мога да го сметна, за колата мога да го сметна, за баничките в баничарницата мога да сметна колко ще ми струва да изям една или десет, ама за парното не мога. И не съм само аз така.
При това можеш да вкараш и някаква променлива, на която да зададем две-три прогнозни стойности и според тях да определиш два-три варианта на цени - може променливата да бъде например цената на газа.
Heat
22 Окт 2008 21:42
Мнения: 13,716
От: Bulgaria
Попангелов, набутването с топломери е за да се прави разлика в плащането между ползващи малко и много. Един апартамент може да има сметка и 300 (при нищожно ползване) и 1300 при кранове на макс. Няма как това да се отчете без уреди. Ако уредите ги няма, всички кранове във всички апартаменти ще са на макс и всички сметки по 1300. Естествено при това положение топлофикация в нашите условия няма да има. Топлинното счетоводство струва 20-тина лева годишно дето не е чак луд разход. Никой не може да ти каже колко е един час греене на радиатор "ей така". Може да грее при +10 градуса отвън, може при -10. Естествено ще изразходва доста повече в единия случай. По същия начин не може да се каже "ей така" и колко е разхода на гориво за кола на 100 км. Може да са градско в луди задръствания, може хубав междуградски път.
Меренето на използвано парно не е лесно и просто, това е сигурното. Останалото кой като си прецени.
Shako
22 Окт 2008 22:02
Мнения: 1,638
От: Bulgaria
Добре бе, Топло, моеш ли да ми кажеш тогава защо топлофикаторите пазят в тайна от нас схемата и формулите по които плащаме сметките?
Ти такова нещо виждал ли си некъде по света? И какво и пречеше на Топлофикацията да си направи сметките по единна чиста и ясна методика, публикувана и узаконена? Кви са тия имитации на конкуренция в отчитането. Ми те тия юнаци две числа не могат да запишат и сметнат накръст, брато.
То все едно да отидеш на пазара да купиш дюлите за мармалада и като си ги избереш да ти цъфне некой от нищото и ти рече "Дй сега да ти ги претегля с моя кантар и сметна по една тайна метода колко требе да платиш. Ако не ти харесва, можеш да одиш при колегата и да ги теглиш на неговия кантар и сметаш по неговата метода." Сега нещата само се промениха, че продавача на дюлите ти иска бележка от кантарджията дето оня си е сложил и неговия масраф, без въобще да те пита тебе дето ти в края на крайщата броиш парите дали си съгласен или не.
Е, те тая нема да я бъде. Я че си праим мармалада от шипки ако тия тарикати да пукнат от глад и студ.
morehappyman
22 Окт 2008 22:03
Мнения: 2,666
От: Austria
По твоята логига горещият, ако една баничка по принцип струва само 1 левче, но аз съм много гладен тогава ще ми струва 10 лева (съвсем не е примерно), ако обаче въобще не съм гладен, тогава ще ми струва САМО 2лева.
svetulka
22 Окт 2008 22:34
Мнения: 4,771
От: Germany
morehappyman, а колко би спестил, ако не изядеш баничката-1, 2 или 10 лв?
morehappyman
22 Окт 2008 22:41
Мнения: 2,666
От: Austria
На този въпрос, топлофикация вече е дала отговора:

ТИ вчера нали яде баничка? За 1 лев, която ти я таксувахме за 2 лева, щото не беше гладен? Е, ти днеска явно все още не си гладен: 2 лева
Бармалей
22 Окт 2008 22:47
Мнения: 15,926
От: Bulgaria
Наистина ли има все още някой, който мисли, че може да му се изчисли количеството използвана топлоенергия
P.S. За формулата...Хихихи...Та нали в момента, в който дадат някаква формула гърмят директно?...Да не са луди?

_____________________________________ _________________________________________


Лъжата, която прилича на истина, не е по- добра от истината, която прилича на лъжа - <Кабус Наме>
Heat
23 Окт 2008 09:05
Мнения: 13,716
От: Bulgaria
Добре бе, Топло, моеш ли да ми кажеш тогава защо топлофикаторите пазят в тайна от нас схемата и формулите по които плащаме сметките?

Сигурно наближава стотния път дето казвам, че схемата и формулите не са тайна. Има документ наречен наредба за топлоснабдяването. В приложение 1 на този документ я има и схемата и формулите. Документът го има на десетки места в нета.
Бармалей
23 Окт 2008 10:14
Мнения: 15,926
От: Bulgaria
Хайде да попитам: В една кооперация сме изразходили общо 100 гккал. Ние сме десет съкооператори. Трима не ползват ОВ отопление. Значи - според така написаните правилници и директиви - една трета от топлоенегргията е изразходвана за общи части. Е, тези 30 гккал трябва да ги разделим на 10 (понеже сме 10 собственика) .Нали и ние - които сме с парно - ползваме общи части?. Да, ама не. и се започва:
1. Всеки нормален топлотехник знае, че топлинната енергия се разпространява по пътя на най-малкото термично съпротивление
2. Всеки нормален топлотехник знае, че топлият въздух - като по-лек се издига нагоре - Ерго - на горните етажи винаги!!! е по-топло, което означава, че там се потребява по-голямо количество от отдадената топлоенергия.
3. Всеки нормален топлотехник знае, че количеството отдадена топлоенергия е в зависимост от дебелината на мазилката/тухлата/растоянието от топлинния щранг до външна/вътрешна стена/големина на радиатор/дебит на топлопреносна мрежа/температура на топлопреносния агент...Да не коментираме размера на блендата, защото ще стане мазало...
И така поне още стотина показатели определят количеството отдадена топлоенергия в едно жилище...IBM-ма на ЦРУ не може да се справи с тая задача
Истината е, че всички разходи на ТЕЦ - присъщи, неприсъщи, загуби по топлопреносната мрежа и всичко каквото се сетиме - се калкулират и залагат като задължително търсен резултат...Който се получава накрая, независимо от количеството реално потребена топлоенергия...
P.S. На всички - кой колкото...От всички по равно. Да му се не видят и американците...

_____________________________________ _________________________________________


Лъжата, която прилича на истина, не е по- добра от истината, която прилича на лъжа - <Кабус Наме>
popangelov
23 Окт 2008 15:23
Мнения: 18,928
От: Bulgaria
Ето я и въпросната простичка формула:
Ако някой ми обясни как обикновен човек без висше инжинерно или математическо образование се ориентира в този ферман, ще му бъда много признателен:
Чл.38. (1) Количеството топлинна енергия се измерва в приетата в системата SI единица Джаул (J). За търговски плащания се използва единицата Ватчас (Wh) и кратните й. Коефициентите на превръщане на досега ползваните единици в новата единица са: 1 kWh = 3600.10 3 J; 1kWh = 860 kcal.
(2) Търговското измерване на количеството топлинна енергия се извършва със средствата за измерване, използвани за търговски сделки и плащания, отговарящи на изискванията на Закона за измерванията, с гарантирано автономно електрозахранване.
(3) Измерването на налягането и температурата на топлоносителя се извършва с манометри и термометри.
(4) Когато топлоснабдяването се извършва с топлоносител водна пара, се допуска количеството на топлинната енергия да се определя по показанията на регистриращи разходомер, манометър и термометър по ред, определен в договора.
(5) При продажба на топлинна енергия с топлоносител пара на самостоятелни потребители средствата за измерване параметрите на топлоносителя трябва да са регистриращи с гарантирано автономно електрозахранване и автономна система за отчитане продължителността на работа.
(6) Не се допуска търговско отчитане на количеството и параметрите на топлинната енергия по записи на данни от показващи уреди.
Чл.39. (1) Количеството на върнатия кондензат при топлоносител водна пара се измерва с разходомер.
(2) Температурата и налягането на връщания кондензат се измерват с регистриращи термометри и манометри при спазване изискванията на чл.38, ал.5.
(3) Количеството и температурата на връщания кондензат от топлопреносното предприятие и потребителите се измерват на границата на собственост.
Чл.40. (1) Средствата за контрол и измерване, параметрите и количеството на топлинната енергия по показанията, на които се извършва продажба, трябва да са вписани в Държавния регистър на одобрените за използване в страната средства за измерване.
(2) Средствата за контрол и измерване по ал.1 подлежат на задължителен метрологичен контрол на първоначална и периодични проверки за сметка на техните собственици по реда на действащото законодателство.
(3) Проверка на средствата за контрол и измерване по ал.1 се извършва и в следните случаи:
1. след ремонт, като проверката е за сметка на собственика;
2. при съмнение в точността им, като в случай на констатирана неизправност проверката е за сметка на собственика, а в останалите случаи - за сметка на поискалия проверката;
3. при констатирано външно въздействие, като проверката е за сметка на лицето, определено по чл.164, ал.1, т.1 ЗЕЕЕ.
Чл.41. (1) За дялово разпределение на топлинната енергия между потребителите в сгради - етажна собственост, се използват средства, монтирани след средството за измерване, използвано при търговски сделки и плащания:
1. водомери за гореща вода за имотите на потребителите;
2. топломер или водомер за студена вода пред подгревателя за горещо водоснабдяване или топломер за определяне на топлинната енергия за отопление в абонатната станция;
3. водомер за измерване на количеството вода за допълване на сградната инсталация;
4. индивидуални разпределители на топлинната енергия, монтирани върху всички отоплителни тела;
5. индивидуални топломери за отделните имоти в сграда - етажна собственост, в случаите, когато не се предвиждат индивидуални разпределители.
(2) Средствата по ал.1, т.1, 2, 4 и 5 не са средства за измерване, използвани при търговски сделки и плащания по смисъла на наредбата, и служат само за определяне на дяловото разпределение на топлинната енергия между потребителите в сгради - етажна собственост. PAGE_BREAK


Раздел III
Отчитане
Чл.42. (1) Количеството топлинна енергия, доставено от производителя с топлоносител водна пара, се определя, като от подадената към топлопреносното предприятие или потребителя количество топлинна енергия, измерена със средство за търговско измерване, използвано за търговски плащания, се приспадне върнатото с кондензат количество топлинна енергия.
(2) Количеството топлинна енергия по ал.1 се определя като произведение от разхода на топлоносител и разликата, когато тя е в границите от +30° С до +70° С, между температурата на върнатия кондензат и температурата на водата от водоизточника на производителя.
(3) Количеството топлинна енергия на върнатия кондензат с температура под +30° С не се приспада.
(4) Когато температурата на върнатия кондензат е над +70° С, частта от количеството топлинна енергия, съответстваща на количеството върнат кондензат над разликата между температурата на върнатия кондензат и +70° С, не се приспада.
Чл.43. (1) Количеството топлинна енергия, продадено от производителя на топлопреносното предприятие с топлоносител гореща вода, се определя, като към подадената за топлопреносното предприятие количество топлинна енергия, измерена с топломера на подаващия топлопровод, се прибави количеството топлинна енергия за загряване на количеството вода, допълнено в мрежата.
(2) Количеството топлинна енергия за загряване на добавената вода се определя като произведение от количеството й и разликата в температурите на водата във връщащия топлопровод и на водата от водоизточника на производителя.
Чл.44. (1) Отчитането на количеството топлинна енергия, продадено на потребител с топлоносител водна пара, се извършва по реда на чл.42.
(2) Отчитането на продаденото количество топлинна енергия за сгради - етажна собственост, се извършва от топлопреносното предприятие.
(3) Когато допълването на сградните инсталации за отопление се извършва с топлоносител гореща вода от топлопреносната мрежа, към количеството топлинна енергия, определено по ал.2, се добавя количеството топлинна енергия за подгряване на водата за допълване.
(4) Потребителите имат право да присъстват при отчитането.
Чл.45. (1) Когато количеството топлинна енергия се измерва със средства за търговско измерване, монтирани на място, различно от границата на собственост, отчетените количества се коригират с технологичните разходи на топлинна енергия за участъка между средството за търговско измерване и границата на собственост.
(2) Технологичните разходи на топлинна енергия на съоръженията се определят съгласно раздел IV.
(3) Разпоредбата на ал.1 се отнася и за абонатни станции в сгради - етажна собственост, и в жилищни сгради с един собственик. PAGE_BREAK


Раздел IV
Технологични разходи на топлинна енергия в топлопреносните мрежи и абонатните станции
Чл.46. (1) Количеството на технологичните разходи на топлинна енергия в топлопреносните мрежи с топлоносител вода и водна пара за отчетен период се определя като разлика между количествата топлинна енергия, измерени при производителя и при потребителите.
(2) Количеството на технологичните разходи на топлинна енергия в абонатна станция се определя от техническата характеристика на абонатната станция съгласно данни на производителя или експериментални резултати от топлопреносното предприятие и е за сметка на собственика.
(3) Количеството на технологичните разходи на топлинна енергия по линеен участък на топлопреносната мрежа се определя по изчислителен път по методика на топлопреносното предприятие.
Чл.47. (1) Не се допускат пропуски на пара и кондензат от топлопреносните мрежи с топлоносител пара и връщане на замърсен кондензат. Отделянето на кондензат от паропровода се извършва само чрез затворена схема за кондензоотделяне.
(2) Разходите от пропуски в топлопреносни мрежи с топлоносител гореща вода не трябва да бъдат повече от признатите от Държавната комисия за енергийно регулиране и да превишават договорените между страните. Тези разходи се измерват непрекъснато при производителя.


Глава седма
РАЗПРЕДЕЛЕНИЕ НА КОЛИЧЕСТВОТО ТОПЛИННА ЕНЕРГИЯ

Раздел I
Разпределение на количеството топлинна енергия между абонатните станции и сгради
Чл.48. (1) Когато към една абонатна станция са присъединени повече от една сгради, разпределянето на количеството доставена топлинна енергия между тях се извършва:
1. по контролни топломери и водомери за топла вода за отделните сгради, монтирани в абонатната станция преди присъединителните топлопроводи, или
2. пропорционално на инсталираната мощност на сградните инсталации съгласно споразумението по чл.35, ал.1, т.3.
(2) Когато отделни имоти в група сгради - етажна собственост, се топлоснабдяват от повече от една абонатни станции, сборът от общото количество топлина, отчетено по топломерите в абонатните станции, се разпределя между всички потребители.
(3) Когато техническото решение за топлоснабдяване на висока сграда - етажна собственост, се осъществява от две или повече абонатни станции, захранващи отделни инсталации за отопление и битово горещо водоснабдяване, доставеното в сградата количество топлинна енергия е сбор от количествата топлинна енергия, определени за всяка от абонатните станции.
(4) Алинеи 2 и 3 не се прилагат в случаите, когато топлоснабдяването от едната от абонатните станции е прекратено. PAGE_BREAK


Раздел II
Разпределение на количеството топлинна енергия между потребителите в сграда - етажна собственост
Чл.49. Дяловото разпределение на количеството топлинна енергия между потребителите в сграда - етажна собственост, се извършва от топлопреносното предприятие или от търговец, определен от потребителите.
Чл.50. Търговецът, извършващ разпределението на потреблението на топлинна енергия между потребителите в сграда - етажна собственост, е юридическо лице, регистрирано като търговец по реда на Търговския закон с предмет на дейност дялово разпределение на количества топлинна енергия.
Чл.51. Топлопреносното предприятие сключва договор с търговеца по чл.49 за извършване на дялово разпределение на количеството топлинна енергия между потребителите в сграда - етажна собственост, когато търговецът:
1. е производител на индивидуални разпределители на топлинна енергия или надлежно упълномощен негов представител;
2. предлага индивидуални разпределители на топлинна енергия, отговарящи на нормите на БДС EN 834 и БДС EN 835;
3. прилага методика за дялово разпределение на потребеното количество топлинна енергия, съответстваща на правилата за разпределение съгласно раздел Vа от ЗЕЕЕ и наредбата;
4. разполага с квалифициран персонал и упълномощен представител в съответното населено място;
5. представи договор за дялово разпределение на топлинната енергия между потребителите в сграда - етажна собственост, който не съдържа неравноправни клаузи по смисъла на Закона за защита на потребителите и за правилата за търговия.
Чл.52. (1) С договора между топлопреносното предприятие и търговеца за извършване на дялово разпределение на количеството топлинна енергия между потребителите в сгради - етажна собственост, се уреждат:
1. правата и задълженията между страните;
2. видът, условията, сроковете и редът на предоставяната информация за дяловото разпределение;
3. честотата на отчитане на уредите за дялово разпределение;
4. отговорностите на страните при неизпълнение на задълженията по договора;
5. редът за разглеждане на жалби и рекламации от страна на потребителите.
(2) Неразделна част от договора са:
1. методиката за дялово разпределение на топлинната енергия;
2. договорът по чл.51, т.5 с потребителите за прилагане на дяловото разпределение на топлинната енергия;
3. списък на квалифицирания персонал.
Чл.53. (1) Топлопреносното предприятие или търговецът по чл.49 сключва договор с потребителите в сграда - етажна собственост, за извършване на услугата дялово разпределение на количеството топлинна енергия.
(2) Разпоредбата на ал.1 е в сила и за потребители в сгради, за които дяловото разпределение на топлинната енергия не е задължително, но те желаят да го въведат.
(3) Топлопреносното предприятие контролира техническите възможности за въвеждане на дяловото разпределение в сгради - етажна собственост.
Чл.54. (1) С договора между топлопреносното предприятие или търговеца по чл.49 и потребителите в сграда - етажна собственост, за извършване на дялово разпределение на потребеното количество топлинна енергия се уреждат:
1. правата и задълженията между страните;
2. честотата за отчитане на уредите за дялово разпределение;
3. отговорностите на страните при неизпълнение на задълженията по договора;
4. редът за разглеждане на жалби и рекламации от страна на потребителите;
5. условията и редът за прекратяване на договора.
(2) Неразделна част от договора са:
1. копие от договора със съответното топлопреносно предприятие, когато договорът по ал.1 се сключва между търговеца по чл.49 и потребителите;
2. методиката за дялово разпределение на потребената топлинна енергия (общите правила за начина на разпределяне на потребената топлинна енергия);
3. нотариално заверен протокол от общото събрание на етажната собственост за избор на търговец по чл.49 съгласно Правилника за упражняването, реда и надзора в етажната собственост.
Чл.55. Количеството топлинна енергия, доставено в сградата, се разпределя според различните видове потребление - за отопление, за битово горещо водоснабдяване и за климатизация.
Чл.56. Определянето на топлинната енергия за обекти на потребители (магазини, зали, басейни и др.), присъединени чрез отклонения към абонатни станции в сгради - етажна собственост, се извършва със средства за контролни измервания по чл.35, ал.1, т.2 и при условията на чл.112в, ал.2 и 3 ЗЕЕЕ.
Чл.57. (1) Количеството топлинна енергия за горещо водоснабдяване в сграда - етажна собственост, се определя:
1. при ползване само на гореща вода за битови нужди за отчетния период - по показанията на топломера в абонатната станция в съответствие с разпоредбите на чл.46, ал.1 и 2 и чл.48;
2. при ползване на топлинна енергия за отопление и гореща вода за битови нужди - чрез допълнителен топломер или въз основа на общото количество вода в абонатната станция, измерено пред подгревателя, умножено по необходимото количество топлинна енергия за загряване на 1 куб. м вода.
(2) Количеството топлинна енергия, необходимо за загряване на 1 куб. м вода за битово горещо водоснабдяване, се определя по следния начин:
1. при ползване на топлинна енергия само за гореща вода за битови нужди за отчетния период общото количество топлинна енергия се разделя на общото количество гореща вода за периода, измерено чрез общ водомер, монтиран преди подгревателя за битово горещо водоснабдяване в абонатната станция;
2. при ползване на топлинна енергия за отопление и гореща вода за битови нужди полученото количество топлинна енергия по т.1, осреднено за предходен неотоплителен период, се коригира чрез умножение с температурен коефициент, определен по формулата:


К = Dtз/Dtл,
където:
К е температурният коефициент;
Dtз - разликата между температурите на подгряваната вода на изхода и на входа на подгревателя за битово горещо водоснабдяване, осреднена за отчетния период с отопление;
Dtл - разликата между температурите на подгряваната вода на изхода и на входа на подгревателя за битово горещо водоснабдяване, осреднена за периода по т.1.
(3) В случаите, когато температурата на студената вода за подгряване за съответния месец не се измерва и за нея няма данни от водоснабдителното дружество, се приема температура 10 °С.
(4) Температурата на подгрятата вода се измерва на изхода на подгревателя за битово горещо водоснабдяване. При липса на измерване се приема температура 55 °С.
(5) За периода на неизправност на водомера пред подгревателя за битово горещо водоснабдяване общото количество гореща вода за битови нужди се определя като сума от количествата вода, отчетена по показанията на индивидуалните водомери на потребителите.
Чл.58. (1) Количеството топлинна енергия, определено по чл.54, се разпределя между потребителите въз основа на изразходваното от тях количество гореща вода.
(2) Изразходваното количество гореща вода от отделните потребители се определя по показанията на водомерите им за гореща вода, а когато такива липсват, то се определя при норма за разход на гореща вода - 140 литра на обитател за едно денонощие на потребление.
(3) Разликата между количеството гореща вода, определено по общия водомер, и количеството гореща вода, определено от показанията на водомерите в отделните имоти, се разпределя пропорционално на изразходваното количество гореща вода от отделните потребители.
Чл.59. Количеството топлинна енергия, отчетено по топломер в сграда - етажна собственост, се разпределя по правилата за дялово разпределение съгласно приложението.
Чл.60. (1) Прогнозната едногодишна обща консумация на количество топлинна енергия за сградата се определя като средно количество топлинна енергия, ползвано от сградата през предходен едногодишен период, по проектни данни или по договаряне.
(2) Допуска се промяна на прогнозното количество едногодишна обща консумация на топлинна енергия на сградата на базата на междинни отчитания на потреблението.
(3) Прогнозното количество едногодишна обща консумация на сградата се разпределя на равни или прогнозни месечни стойности за периода на ползване на топлинната енергия.
(4) Количеството на месечната консумация за сградата по ал.3 се разпределя между потребителите в сградата - етажна собственост, пропорционално на сбора от отопляемите обеми или инсталираната мощност за горещо водоснабдяване и отопление на имотите.
Чл.61. Изравняването на действително ползваното количество топлинна енергия при плащане на равни или прогнозни месечни вноски при дялово разпределение на топлинната енергия се извършва най-малко два пъти в
popangelov
23 Окт 2008 15:32
Мнения: 18,928
От: Bulgaria
А-у, извинявайте, това било само обяснителната част. Ето я и самата формула - 7 нищо и никакви странички висша математика (вижте приложението стр. 23-29). Наистина, прав е Heat, напразно се оплакваме, че е сложно и неразбираемо. Дори човек с основно образование само след няколко години упорит труд ще знае как да си изчислява колко му струва парното:
Натиснете тук


Редактирано от - popangelov на 23/10/2008 г/ 15:44:29

popangelov
23 Окт 2008 15:47
Мнения: 18,928
От: Bulgaria
Не ми стигна търпението да ги преброя внимателно, но от общ поглед човек трябва да извърши около 90-100 изчисления, в които са включени окло 200 променливи, обяснени в тази наредба, за да знае колко ще плати. Нищо и никаква работа!
popangelov
23 Окт 2008 15:48
Мнения: 18,928
От: Bulgaria
Само да не сбърка човек някъде, че тогава е лошо!
popangelov
23 Окт 2008 15:56
Мнения: 18,928
От: Bulgaria
Heat?
Manrico
23 Окт 2008 16:17
Мнения: 31,153
От: Bulgaria
7 нищо и никакви странички висша математика
На пръв поглед формулите изглеждат като съдържащи само четирите аритметични действия, има променливи, които трябва да се заместят с числа обаче, та ще да е на нивото на 5-6 клас. Появява се знакът "сигма", но той означава просто "сумирай от... до... (или всичко)"
Така че не е толкова страшно и е много далеч от висшата математика, намери някое дете от прогимназията, ще ти го обясни

_______________________
And if I spend somebody else’s money on somebody else, I’m not concerned about how much it is, and I’m not concerned about what I get. And that’s government.
Milton Friedman, Fox News interview (May 2004)
morehappyman
23 Окт 2008 16:53
Мнения: 2,666
От: Austria
Извинявайте че питам, ама защо в уравнението влиза температурата на почвата на дълбочина 125см??? От какъв зор им трябва температурата на мъртвец, пукясъл заради неплатени сметки за парно
Heat
23 Окт 2008 17:11
Мнения: 13,716
От: Bulgaria
Ставаше въпрос, че формулата и схемата се държат в тайна. А наистина не е сложно за смятане, просто е по-обемно. Това което съм твърдял е
Меренето на използвано парно не е лесно и просто, това е сигурното.
заедно с публичната достъпност на формулата, а не че методиката е кратка и проста.
Между другото с колеги сме обсъждали, че (теоретично!) със знанията които се предполага да имат децата при завършен 4-ти клас би трябвало да може да се изчисли. Реално не е така разбира се, но нормално образован осмокласник би могъл да пресметне нещата. Наистина има само 4-те действия събиране, изваждане, умножение и деление + работа със скоби.
Всъщност тези формули са необходими само на топлинни счетоводители и недоверчиви граждани, да проверят дали не ги лъжат нещо. Ако се опише подробно с формули меренето например на електричество, изобщо няма да е по-малко и по-просто.
Добави мнение   Мнения:42 Предишна Страница 2 от 3 1 2 3 Следваща