Потребител:
Парола:
Регистрация | Забравена парола
Запомни моята идентификация
Кой събира по-добре данъците?
Добави мнение   Мнения:10 1
Red Baron
11 Ное 2008 01:13
Мнения: 190
От: Bulgaria
Защо не не кажете нещо за недоразумението наречено "НАП"? Там е още по-лошо- опашки, простотията е навсякъде. Неграмотност и некомпетентост цари в цялата данъчна администрация, а най-отгоре кака Мара, Стоянчо мамин Гоцев -Пернишки и Красьо-т.н. "голямо недоразумение" и още една гъска дето единственото ие предимстно е, че е позната на гаджето на Дмитриевич! Има ли въобще данъчна администрация в BG?
Бирник
11 Ное 2008 07:32
Мнения: 2,138
От: Bulgaria
Администрация нема, има данъчни, Бароне
БирникЪ
11 Ное 2008 09:16
Мнения: 2,359
От: Bulgaria
Много пъти съм писал и казвал, че към данъчната система на България са извършени няколко престъпления с огромни финансови щети:
1. Въвеждане на ДДС;
2. Създаване на АДВ извън системата на данъчната администрация;
3. Предоставяне на местните данъци на общините;
4. Предоставяне на акцизите на митниците.
За начина на управление, подбор на управленски и експертни кадри, стимулиране и мотивиране на служители, организация на работа не искам да пиша, че три броя на вестника няма да ми стигнат !

Chorbaroeb
11 Ное 2008 09:17
Мнения: 640
От: Bulgaria
Така е царят данъци не плаща! Нищо, че му харизаха имоти за един милиард лева!
БирникЪ
11 Ное 2008 09:29
Мнения: 2,359
От: Bulgaria
Копирам едно мое старо мнение от миналата година, та дано заедно с тази статия някой управленец сбърка, та го прочете:
".....Предоставяне администрирането на местните данъци и таксата за битови отпадъци на общините през 2005 г. е следствие на малоумното политическо решение за финансова децентрализация. Последиците от това бяха:
- Намалена събираемост на приходите от общините. Широко прогласената по-висока събираемост е чиста измама. Действителността е много по-различна. Наистина в абсолютна сума приходите от данъка върху недвижимите имоти и таксата за битови отпадъци през 2007 г. се увеличиха с 5 – 15 на сто в равнение с 2005 г., когато ги администрираше данъчната администрация. Но истинските причини за това са увеличената данъчна основа (данъчната оценка) с 44 на сто спрямо 2005 г. на два пъти с по 20 % през 2006 г. и 2007 г.) и в по-малка степен бумът в новото строителство. Същевременно броят на платените партиди на имоти е намалял с над 10 на сто в повечето общини. Освен това, ДА при издаване на удостоверения за дължими данъци, необходими за участие в търгове, обществени поръчки, банкови кредити и др., принудително събираше и местните данъци. Друг механизъм за по-доброто им събиране бяха прихващането им от надвнесени ДДС, данък върху доходите и др. данъци;
- Раздути щатове в общинските администрации. Там където (особено в малките общини) навремето ДА събираше приходите, в т.ч. и републиканските с един касиер – събирач на половин щат, сега за по – малко работа (имам предвид, че не събират ДОД, глоби и др.) общините са назначили инспектор, счетоводител и касиер на пълен щат за администрирането на местните данъци и такси. В предходните години един инспектор и един счетоводител в ДА спокойно обслужваха 3 – 4 малки общини, в т.ч. и за част от републиканските данъци;
- Различно тълкуване и прилагане на законодателството. В предходните години указанията за тълкуване на законите се спускаха централизирано от ГДД и бяха задължителни за прилагане. Сега всичко е в ръцете на органите за местните данъци към общините, които са силно зависими от конюнктурата;
- Липса на капацитет за администриране. НАП продължава да изчислява задълженията за данъка върху имотите, таксата и данъка върху превозните средства. Дори нещо повече, поддържа програмното осигуряване. Т.е. ДА (сега НАП) извършва разходи за да могат общинските кметове да отчитат голяма дейност;
- Влошено качество на обслужване. В повечето областните центрове ДА даваше възможност плащането на местните данъци да се осъществява за всички общини в обхвата на дирекцията (областта) и не беше необходимо данъкоплатците да пътуват на повече от 50 км. за да платят задълженията си или да правят допълнителни разходи за банкови или пощенски преводи. Напомням за незнаещите, че ДА издаваше безплатно удостоверения за данъчна оценка на имоти, в дирекцията където работя това ставаше в момента на подаване на молбата в 90 % от случаите, а общините въведоха такса от 3 лв. до 10 лв., а някъде и 15 лв., като много стриктно спазват 14 – дневния срок на издаване. В миналото ДА имаше представители във всички общини, което спомагаше при подаване на декларации и отстраняване грешки в тях, издирване на данъкоплатци за връчване на съобщения, наказателни постановления, покани и др. документи. Сега за да се подаде декларация или връчи някакъв документ се налага транспорт и загуба на време, или ползване пощите, при което разходите за тази дейност както за ДА (НАП) така и за данъкоплатците се увеличиха многократно.
От всичко казано по – горе се стига да извода, че децентрализираното администриране на данъци е най – малкото необосновано икономически както от гледна точка на държавата, така и от гледна точка на данъкоплатците.
Даването на по – голяма финансова независимост на общините само увеличава властта на местните велможи и разширява кръга на злоупотребите и откровените кражби чрез обществени поръчки, търгове и др. Няма друго обяснение за бясното желание на много хора да кметуват или да са общински съветници. За да се наливат толкова пари за купуване на гласове, значи е налице стремежа те да се възвърнат, и то в по – голям размер. Основен източник на средства за покупката на гласове е източването на ДДС, уредени обществени поръчки, търгове и др. Това става само чрез фирми над които е опънат чадър от политическите сили и приказките за борба с това явление са просто медийни изцепки...."
+-
11 Ное 2008 09:32
Мнения: 1,270
От: Bulgaria
Има една уловка с въпросния давностен срок - за да се приложи трябва длъжника официално да уведоми данъчната служба за изтичането му и неговото желание дългът да се погаси по давност. В противен случай задълженията му се водят и олихвяват дори и 10 години по-късно.
"Хубавото" е, че дори и да уведомиш данъчната служба за такова свое желание, на тях им "отнема време" да одобрят прилагането му за задълженията НАД 5 години, при което върху 4 годишните и по-скорошните продължава да се начислява законната лихва, без да можеш да ги погасиш, та малко сметката излиза на... когато говорим да местни данъци и такси, например.
Red Baron
11 Ное 2008 10:47
Мнения: 190
От: Bulgaria
До Бирник!

Господ да ги пази данъчните, да се свети во веки веков делата им и имената им!
Активень73
11 Ное 2008 11:11
Мнения: 7
От: Bulgaria
Въпросът е риторичен....Съгласен съм с Бирникь че решението да се прехвърлят правомощия по събирането на местни данъци и такси на общините беше глупаво решение....това, че някой местни велможи се бият в гърдите, че са постигнали по голяма събираемост е чиста демагогия и един обективен анализ би я разбил на пух и прах.Повишаването на приходите се дължи на повишавенето на данъчните оценки и бума в стоителството през последните две години, както и на покупката на нови жилища.Че това е така ще проличи много скоро, още другата година вследствие икономическата криза и ограничаване на кредитирането.Никой обаче не коментира защо в 90% от общините не се извършва същински данъчен контрол чрез дънъчни проверки и ревизии, колко са допълнително разкритите укрити данъци и такси, колко е размера на погасените по давност публични вземания на общините , кой ще понесе отговорността за тях и защо кметовете не изпълняват закона да отпишат тези задължения на гражданите и фирмите а тайничко продължават да си ги прибират?....
kempes
11 Ное 2008 14:26
Мнения: 4,716
От: Argentina
Въпросът не е кой как събира данъците.
А кой как ги харчи !
Е там си бало мамата.

Devil
11 Ное 2008 15:20
Мнения: 3,559
От: Bulgaria
Преди две години си купих апартамент в София. До момента не съм го регистрирал данъчно, нямам и намерение да го правя и не плащам данък сгради и такса смет за него. Междувременно бившия собственик го е отписал данъчно от своето си име като е представил на данъчните нотариалния акт за продажбата. В момента ако направите справка в общината ще се окаже, че въпросният апртамент виси във въздуха без собственик и до момента никой не ме е търсил. Причината за всичко това може и да е в мене, но по-скоро е дебилната организация на данъчните и в липсата на елементарни и близки до хората условия за събиране на налозите. Е няма аз да ходя да им върша работата. В САЩ например си имат имотен регистър и ако пропусна да напиша чек за данъка на къщата веднага ще получа известие и предупреждение, че данъчните ще я изнесат на публична продан.
Друг пример за малоумна организация, но в друга сфера, са глобите на КАТ. За две години в България КАТ ми съставиха 5 акта и нито едно наложено наказание с влязло в сила наказателно постановление. Причината е, че не отивам в КАТ, за да си получа постановленията, а пък и те не полагат никакви усилия да ми ги връчат на дом. адрес, който съм им дал. Доколкото ми е известно, нито в акта, нито в законодателството е посочено къде, на кой адрес и кога трябва да се явя. Защо трябва да се явявам някъде, за да ме наказват. Шофирането без контролен талон не е нарушение, когато той ти е отнет от КАТ и те не са ти го върнали т.е. ти нямаш вина за това, че караш без талон.
Добави мнение   Мнения:10 1