Потребител:
Парола:
Регистрация | Забравена парола
Запомни моята идентификация
Гордост или провинциализъм от трети вид?
Отиди на страница:
Добави мнение   Мнения:358 « Предишна Страница 4 от 18 2 3 4 5 6 Следваща »
Сократ-май
29 Ное 2008 10:37
Мнения: 30,841
От: Bulgaria
О-о-ох!
Четох додето се появи Акнатонката.
От там нататък ми стана ясно.
Феновете на сегашното правителство са и противници на националната гордост.
Нищо ново под слънцето. Те и преди бяха против националната гордост, защото нали знаете кое беше потребно като слънцето и въздуха...
Федаин
29 Ное 2008 10:37
Мнения: 4,803
От: Bulgaria
Напълно споделям мнението на Темплар.Проблема на хората които са го оплюли е че нямат достатъчно концентрация да прочетат нещо до край.Стигнало им е само "до не се гордея".Пичове има и нататъка.Четете внимателно бе.Иначе един друг беше написал - "пием пеем буйни песни и се зъбим на тирана" ама кога изтрезнеем...По полека го давайте с "гордея се". Дано на никого не се налага да си доказва патриотизма . Разстоянието между дълга и позора е твърде твърде малко.
Темплар
Chreston
29 Ное 2008 10:41
Мнения: 587
От: Bulgaria
Хубаво е, че редакцията дава различни гледни точки, но никога не съм бил любител на четенето на откровенията на ПСИХИЧНО БОЛНИ. Вярно, казват, че от лудостта до гениалността е само една крачка, но точно тук ТАЗИ крачка не е извървяна. Не е ясно, защо редакцията е решила да ни посвети в терзанията на един със сигурност БОЛЕН МОЗЪК. По-добре да му бяха платили за преглед при добър психиатър.
Kotka
29 Ное 2008 10:43
Мнения: 13,187
От: Aruba
Ало Редакцията,
Свършиха ли се новините, че стигнахте да вадите цитати от блога не некой си г-н "Темплар"?
Ми объркан е човеко с какво да се гордее и с какво не, кое е право и кое е криво, ами негова си работа.
Вие, като/ако сте професионалисти не можете ли един анализ сами да напишете?
Пак пускате фитили за храна на форума.

Редактирано от - Kotka на 29/11/2008 г/ 10:48:11

Chreston
29 Ное 2008 10:44
Мнения: 587
От: Bulgaria
Темплар, обади се, човече. Ще ти платя първоначалния преглед при добър психиатър. Вярвам, че ще се подобриш . . .
СС
29 Ное 2008 10:57
Мнения: 630
От: Bulgaria
България нищо не била дала на света, освен кирилицата Че това малко ли е, бе Дори да приемем, че е така (което не е баш така, като киселото мляко го оставяме настрана ), я ми посочете друга държава, която може да твърди че е създала една от световните писмености, която и днес се използва извън собствената й територия, включително и от една от световните свръхсили Това безспорно е най-големия и с най-дългосрочни и трайни за света последици български проект (и подчертавам, кирилицата е чисто български проект, всеки който почне да ми говори за византийски агенти и други врели нелкипели просто не е запознат със фактите около създаването на азбуката на която пише )
len
29 Ное 2008 10:57
Мнения: 5,045
От: Bulgaria
караваджо, бай Хасан
дъртреалист
29 Ное 2008 11:06
Мнения: 11,678
От: Bulgaria
СС, не само буквите, драги, не само.

И църква. Което е средство за консолидиране на народностен дух.
Да-а.

А, за малко да забравя.
Подробности.

И език сме дали.

А, още една подробност щях да пропусна, тц, тц,
и познанието за държавност сме дали, не на една държава.

Както се казва, малко, но от сЕрДце.
МАРИН69
29 Ное 2008 11:24
Мнения: 570
От: Bulgaria
За автора или защо не трябва да злоупотребяваме с хапчета! Статията е пълна каша и показва как не се прави гювеч. Веднъж - да се гордееш с неща, които си постигнал със собствени усилия и като контра после- планини, долини и цици!? К`ви собствени сили - к`ви планини и долини бе брато!?? Сещам се за оня, дето в психиатрията не го разбрали и го помолили да обясни пак, и той започнал така : " Охх-хх...! Пак ли? Добре, ...в началото създадох небето и земята...." След това - собствените ти сили не са се пръкнали от нищото, а са резлутат от от много чужди сили преди това, и преди това, и преди това...Собственият ти избор - също. Това куха лейко е надграждането, за което говориш после. Иначе - примера на колегата "дъртреалист" за децата-вълци е точно в десетката. Било тъпо да се гордееш с постиженията на починалите ти предци!? Лелеее...няма да пиша това, което мисля в момента...Но то определено се отнася за и за автора и за роднините му, и за предците му. Трябва да се гордееш с направеното от предците си ( ако това нещо е КРАСИВО, ДОБРО, БЛАГОРОДНО и т.н.) , ЗАЩОТО В ТОЗИ ГОРДОСТ , ВСЪЩНОСТ Е ПАМЕТТА ЗА СТОРЕНОТО!! И БЛАГОДАРНОСТА, за която после става въпрос! И накрая - ГОРД и ГОРДЕЛИВ са СЛОВАТА, които со в употреба в християнството. ГОРДЕЛИВОСТА е неправилната употреба на Гордоста. Тогава, след неправилната употреба, или - ЗЛОупотреба, се налага смирение, което да въстанови душевният мир. Неизползването на словата по предназначение, се нарича Словоблудство. Много се ядосах....
Карамфилов
29 Ное 2008 11:24
Мнения: 2,535
От: Bulgaria
Хммм, още едим провокативен матрял
Не е за пръв път, обаче, тук из форума много сме се ръфали на подобни теми.
Има верни неща, но....
И‌ като прегледах и коментарите, формално спорът се свежда към това, какво наричаме гордост - отношение към собствените си постижения ли, а не към тези на предците ни; а другото тогава що е и как ще го наречем.
А нещо съществено няма ли зад тази игра на думи?
Май всичко се свежда до това, кое е стойностното (за момента и за в бъдеще), дали на дадена територия да живеят няколко там милиона индивиди, ссвързани с език, култура, традиции, но не дотам обременени с миналото си. Или .... и с последното.
Спомням си стария спор за историческите митове (по повод на баташкото клане, напр.); аз продължавам да смятам, че те са част от това, което ни свързвам като народ и че това е валидно за всички народи на земята. И‌ да се откажеш от митовете си (от гордостта си от минали събития и герои?) е път към загубването на националната си идентичност.
A.Notaras
29 Ное 2008 11:25
Мнения: 286
От: Bulgaria
историята не е безсмислен предмет, който се изучава задължително в училище. Или както е казал Цицерон (цитирам по памет):

Да си невеж за това, което се е случило преди твоето раждане, означава да не пораснеш. Какзъв е смисълът на живота, ако не втъчеш в него живота на дедите си?


Да се отрича (или изобщо да не се познава) историята, да започваме всичко наново, да не уважаваме традициите си, да копираме неспокосано чужди постижения - това за съжаление е типично за не-великите народи.

Едната крайност - патриотизъм в стил Атака и Божо Димитров, е див израз на дълбоки провинциални комплекси. Мисля, че авторът на статията има нещо такова пред вид.

Другата крайност (срамът) е израз на абсолютно същото. Колко Цвети се станаха Мелани, колко Ивани станаха Карин...смешно и жалко. Коя французойка или италианка ще си смени името? Самият факт, че толкова се терзаем какво ли ще си помисли чужденецът за нас е показателен.

Та да обобщя: за мен е важно да се познава историята, да знаеш кой си, откъде идваш. Да не си кичим с чужди пера, а да се чувстваме добре в кожата си именно като българи. А дали си достоен човек зависи единствено от теб, всеки прави ежедневно своите избори.
sutapanaki
29 Ное 2008 11:26
Мнения: 7
От: Bulgaria
Аз лично бих искал да благодаря на Братя Стругацки, че ми припомни за тези малко позабравени от мен стихотворения на Вазов, покрай Паисий прочетох и Опълченците на Шипка, та белкем разбера дали трябва да се гордея, че съм българин или напротив, да проклинам съдбата си, че съм се родил такъв. Е, той дядо Взов е вехт, живял във времето, когато българинът не е знаел за света (защото е нямало интернет) и му е било лесно да манипулира простите хора с разни стихчета и да ги кара да се гордеят с неща, за които и през ум не би трябвало да им минава да изпитват гордост. Но какво да правиш, други времена. Но по отношение на въпроса дали сме дали нещо, добре, не на света, но поне на отделни хора, бих искал да разкажа една случка, на която присъствах в края на май тази година. В Калифорния (Сан Франциско и района) по случай 24 май редовно се правят тържества по случай празника и покрай него се отчита и Спасов ден. Има една българка, Таня Костова, обичаща и почитаща всичко бългаско, която стои в дъното на организацията. Та ние с жена ми отидохме на Спасов ден, който се организираше в къщата на една американка, като се надяавахме да видим доста българи и някой и друг американец (какво знаят американците, а и за какво им трябва да знаят нещо за България). Оказа се точно обратното, българите бяхме ние двамата, Таня и още една жена с майка си. В интерес на истината имаше и една българка наполовина - дъщеря на българин и виетнамка, но с перфектен български (също разбира се английски, но и френски и руски). Американците бяха поне 3 пъти повече. Повечето от тях останки от поколението на хипитата, все пак Сан Франциско е. В разгара на вечерта, домакинята и няколко нейни приятели решиха да споделят с останалите впечатленията и спомените си от България. След дълъг период на депресия и чувство за безтегловност, преди повече от 20 години и поради това че си пдала по балкански фолклор, група от тях се озовали в България и от тогава ходят там ако не всяка година, то през година. Но първия път като пристигнала, се почувствала като в света на приказките (и това са нейни думи, не си ги измислям). Все едно че от един сух, мрачен свят е попаднала в оазис, където всичко в нейните очи е автентично и неподправено. Останала е учудена и със зяапнала уста като разбрала, че хората от селата, където е била, без да се притесняват от това, че е непозната и от другаде са я канели в къщи, хранили и не са и искали пари за това. Но това, което най-силно ме учуди беше изказването и че още тогава, първия път е почувствала, че това там, Нещото в България е това, което цял живот е търсила, това, което е успяло да запълни празнотата в живота и. И постоянно го преоткрива, дори и сега - в цветовете на чергите ни, в музиката, песните и хората и в многото си общуване с обикновените хора на село. Това за нея са все неща, които не може да намери в американското си битие. Слушах я и си мислех дали да не я прекъсна и да и кажа, че нищо не разбира, че ние дето сме българи по-добре знаем какво пропаднало място е България и не напразно сме се махнали от там и стига вече ми е говорила врели-некипели. Но вместо това се подадох на желанието тихомълком да си позволя да изпитвам малко гордост, че ето аз съм българин, а тези американци, без никой да ги кара и да им плаща за това говорят пред други американци какъв благодат намират в планините на България. Позволих си да се гордея малко, а както сега чета тук, може би не е трябвало. Само споменах на Таня, колко е жалко, че точно в този момент няма възможност повече българи да могат да я чуят. Може би би помогнало поне малко да избледнее черногледството, което е пуснало дълбоки корени в душата им.
Въпросчо
29 Ное 2008 11:36
Мнения: 351
От: Bulgaria
Aknaton каза"
Ако не са те, да им праштам пари всеки месец в съштата тази скапана България (дето ги изостави в неравностойно съштествуване като пенсионери),
няма да се сетя за тази объркана до болка и откачена страна!

Като не ти харесва се сещай за България само когато пращаш пари на родителите си за което заслужаваш уважение.
Писнало ми е от такива като ТЕБ да ни разправят колко са велики ТАМ, че ТАМ е еди си как, че ТАМ можеш еди си какво, че това, че онова !!!
Щом толкова ти харесва ТАМ и толкова не харесваш България, пращай пари на родителите си, но забрави за България и не се интересувай какво става в България!!! Щом можеш да подпомогнеш родителите си така, че те да са добре, какво те интересува какво става в България, и защо се опитваш да НИ учиш какво трябва да стане.
Отдалеч ВСЕКИ може да дава идеи, но тук ни трябват дела.
Щом си толкова велик родолюбец, че постоянно следиш какво става в България какво си направил за родното си място, за България, инвестирал ли си пари в България, за да откриеш няколко работни места, убедил ли си някой Американец да инвестира в България в производство.

[/s]
Booya
29 Ное 2008 11:38
Мнения: 1,590
От: American Samoa
хич не е провокативен материала, ама някои като са го чели по далеч от очния нерв не им е стигнало написаното
Ъглошлайф13
29 Ное 2008 11:39
Мнения: 860
От: Germany
Много неприятна смес от идеи и полуистини. Това е мечтаната психика за гоя от всеки евреин. Да не се знаеш какъв си, да си траеш и да не вдигаш много шум, защото другите нямат тези достойнства и ги дразниш с историята си. Да се изградиш като един съвестен платец на големите компании и да не ги занимаваш с това откъде си и какви геройства са вършили предците ти. А евреите и големите нации априори си имат този национализъм в чист вид и учат другите да не са националисти, щото е много вредно. По-големи националисти от ционистите няма - с вяра, поведение, социално-религиозни структури, начин на пропаганда и представяне на историята си. А другите не са важни - е това е мечтата на голямата идея глобализация и евреите се облизват като котараци, когато чуят тази дума.Ще видите до къде ще стигнат ако ги оставите.
А това не подлежи на коментар: (погазили индивидуални човешки права, за да издигнат българско знаме тук и там) Ама блогър, защо се гавриш с кръвта на предците ни - няма армия на света, която по време на война да не е погазвала индивидуални права (каквото и да влагаш зад него) но има установени международни военновременни закони, които България и българския войник, никога не е погазвала. И трябва да го знаеш, след като си се заел да раздаваш ум и разум.
suhar
29 Ное 2008 11:40
Мнения: 6,222
От: Bulgaria
По същата логика, трябва да опразним трибуните на стадионите и спортните зали.
Истината е, че във всеки от нас дреме и доброто и лошото, и етичността и подлостта, и героизма и малодушието. И според времената и обстановката се проявява ту едното, ту другото. Много са важни авторитетите в човешкия живот - от семейството, училището, през хората с които контактуваш, до висшите държавници. Примери всеки може да даде. Аз поне знам, как са се държали по Живково време синчетата на разните генерали, докато са били курсанти във военните училища и как са ги толерирали. Толерирали е доста меко казано.
Анонимен7
29 Ное 2008 11:44
Мнения: 800
От: Bulgaria
българия не е давала абсолютно никва кирилица на света;
българия е давала на света глаголица, ама света не я е взел
Caravaggio
29 Ное 2008 11:45
Мнения: 13,610
От: Italy
Анонимен, но за сметка на това - неграмотен!
steppenwolf
29 Ное 2008 11:59
Мнения: 4,887
От: New Zealand
че по-добре да бехте фанале некоя баба, дето продава патладжане на женския пазар, да даде прогноза за времето през зимата. Повеке ниво и полза щеше да има. От оперни певци , известни само в локалната циганска маала, съде таквия объркани рабти излизат....
Анонимен7
29 Ное 2008 11:59
Мнения: 800
От: Bulgaria
горди и тъпи
Абе като отивате рано сутрин да миете чинии и да берете маслини в гърция фърляйте по един поглед по табелите.
Не са ли ви буквите малко познати, а?
А-ха да ги прочетеш, обаче излиза нещо изкилифинчено /отначало де, после се четат/.
Защо ли е така, а?
сега ще ви кажа.
защото българските кирилски букви са гръцките букви
набийте си го в горделивите кратуни
Добави мнение   Мнения:358 « Предишна Страница 4 от 18 2 3 4 5 6 Следваща »