Потребител:
Парола:
Регистрация | Забравена парола
Запомни моята идентификация
Политически консенсус пречи на гражданското общество
Отиди на страница:
Добави мнение   Мнения:33 Предишна Страница 2 от 2 1 2
каруцаря
17 Фев 2009 11:38
Мнения: 5,516
От: Bulgaria
бахмумамата, явно съм затъпел, ама три опита направих да вникна във фабулата и категорично не успях
Boianova
17 Фев 2009 12:15
Мнения: 1,138
От: Bulgaria
На автора май Дипломите му пречат да се изразява по-ясно. Но иначе по същество е прав. Като отсеем плявата словесна истината е точно такава - манипулирано е и т.н.гражданско общество у нас. Май само обществата по интереси отстояват правата си като граждани на Републиката.
mao
17 Фев 2009 12:42
Мнения: 916
От: Bulgaria
до Boianova
Добрутро, както се казва в един популярен сериал. С тази статия открихме топлата вода, интересно какви ще са следващите "епохални" открития на този откровен графоман ?
Патиланец2
17 Фев 2009 13:18
Мнения: 259
От: Bulgaria
Демокрацията не е само изборен сблъсък

Амартая Сен, в The New Republic от 04.10.2003,
препечатано в Countercurrents Индия

"Много от критиците на демократизацията често правят грешки, които се дължат на неразбирането, че проявите на демокрацията отиват далеч отвъд изборната урна. Вотът е само един, макар и много важен, елемент за организиране на публичния дебат там, където вече съществуват сериозни гаранции за свободата на словото.

Силата и тежестта на изборите зависят изключително много от възможността за провеждане на отворени дискусии. Самоцелните избори често са били болезнено неадекватни. Демонстрирали са го многократно невероятните изборни победи на тираните в тоталитарни режими − от Съветския Съюз на Сталин до Ирак на Саддам Хюсеин. Проблемът в тези случаи не е само в натиска върху електората в момента на гласуването, но и в цензурата на всяка неудобна публична дискусия; в преследването на опозицията и в нарушаването на основни граждански права и свободи. Необходимостта от едно по-широко виждане за демокрацията е подробно обсъждана в съвременната политическа философия и в двете нови политически дисциплини теория на социалния избор и теория на обществения избор.

Едно решение базирано върху широка публична дискусия, съдържа информация за състоянието на обществото и на преобладаващите в него ценности. Последните на свой ред се влияят от обществения дебат и така се създава благодетелен (или благоденствен, обратното на “порочен”, бел.прев) кръг в защита на общия интерес. Самата дефиниция за демокрация, като управление посредством дискусия подсказва, че обмислянето на решението може да моделира и някои основни индивидуални ценности.

Ето защо поражда недоумение фактът, че вниманието, дори в световната политическа литературата, е почти изцяло концентрирано върху гласуването и изборите. В по-широката перспектива за упражняване на общата воля, трябва да се отреди ЦЕНТРАЛНО МЯСТО НА ПРАВОТО НА СВОБОДНА ДИСКУСИЯ и на размяната на мнения посредством обществен дебат. НЕ САМО НА ИЗБОРИ И НЕ САМО ПРИ ИЗБОРИ!

Необходимо е да се гарантира различие в доктрините и мненията, което е в основата на обществената култура на модерните демокрации."

beagle
17 Фев 2009 13:52
Мнения: 20,732
От: Bulgaria
Мили Авторе ,
Кучето ми те аплодира ... Поне за усилието , да туриш в що годе ред насипното на общия ни живот в демократично Общество ... Защо "що годе" ? Защото в методологичния ти пъзел за тази темелна тема , липсват важни "тухлички" ... Като в пример те питам , гражданска проява ли е системата на собствено политическото ни общуване ? А на несобственото ? Съставят ли те и компоненти ли биват , на целокупната ни система на общуване , в чЕстност и на неговата демократска проява ? Зная другарят Антон Кутев какво ще ти отговори , че неговото е "най-силно и най-добро" от досегашните ...
Теоретично момче биваш и кучето ми те щади от повече ... Но анализирай отново , целокупната система на демократичното ни общуване в Общество , в чАстност МОДЕЛА на нейната ПОЛИТИЧЕСКА система ... Въпросът е , като как в днешната му/й Структура , са изразени собствено политическото и несобствено политическото , сиреч гражданското ни в обществото ... На лакет ще окажеш , Приятелю , от тезата за необходимостта от радикално преструктуриране и туряне в "адекватност" на самата ни Система на политическо общуване ... Тя е в плен на партийната ни корист в нея , която паразитира върху снагата на обществото , блокирайки не само собствено политическия му , но и несобствено политическия , граждански процес в него ... Демокрацията у нас пада в действителния парадокс на откровена диктатура ... Партиите узурпират Обществото , с претекста и внушенията си , че само те носят неговата природа ... Това им трябваше за прехода , като далавера ... Но свери с досието на кучето ми по този въпрос ... При неясно , питай ...

beagle
17 Фев 2009 13:58
Мнения: 20,732
От: Bulgaria
Патиланец2 ,
Харесваш ми , Приятелю ... За сещащите кучето ми , още повече и независимо един от друг , винаги съм отворен ...

beagle
17 Фев 2009 14:36
Мнения: 20,732
От: Bulgaria
С времето и в повече ще се събираме , около потребния ни и единен теоретичен възглед за неволите на общия ни живот в Общество ... Но иде ред и да го "операционализираме" в достъпни за хората граждански/политически послания , пряко адресирани до масовата , обществена Практика на хората ...

Весел
17 Фев 2009 14:48
Мнения: 1,476
От: Bulgaria
Натиснете тук

boby1945
17 Фев 2009 15:21
Мнения: 4,915
От: Bulgaria
Нищо ново под слънцето, разни второ разредни политици и хора с много свободно време си бяха измислили преди 30 години, панацеята от всички злини на социализЪма и я нарекоха "ГРАЖДАНСКО ОБЩЕСТВО".
----------------------------------
Такова общество просто няма по тези крайща на Земята! Опитът показа че и не може да го има!
----------------------------------
И това е "приноса" на автора в теорията на обществата изобще! Много ли е голям, малък ли е приносът сами решавайте!
========================================= ==
Такава си е практиката на човешките общества от край време, хората са свикнали да се лъжат сами и да преследват кухи но обещаващи лозунги като, "Социализъм с Човешко лице" на Дубчек, или "Култ към личността, която ще ни реши проблема"- Сталин, или "Борба с Култа на личността" Хрушов, или "просветения монарх" на Дидро и Екатерина.
========================================= ==
Пременил се Илия, ама като се огледал пак е в тия!
Такъв е Божият свят!
каруцаря
17 Фев 2009 15:50
Мнения: 5,516
От: Bulgaria
мале беагле-то и той бесна откачалка
доц. д-р Любима Йорданова
18 Фев 2009 23:36
Мнения: 17
От: Bulgaria
Много вярно наблюдение за малкото граждани, които изчитат исканията си пред малкото телевизионни камери пред Народното събрание всяка среда от 11 ч. в своеобразния Хайд парк.

Днес, 18.02.2009 г., беше прочетена Декларация на "Пенсионерско сдружение за социална солидарност", гр. Хасково, в която имаше искания за обединяване на партии и движения, неучаствали в управлението на България от 1990 г. насам. В Декларацията е посочено, че листите трябва да бъдат посочени от гражданите по избирателни райони. Трябва да има писмени заявления от кандидатите, че не са сътрудничили на Държавна сигурност. Апелът е за възстановяване на "разградената и разрушена България".

Сдружението е създадено през 2008 г. и в момента изгражда структури в цялата страна.

Ето част от тази "пожелателна съвкупност" от граждани, за които говори г-н Владимир Шопов в блога си.
zakon
19 Фев 2009 18:00
Мнения: 2
От: Bulgaria
гражданското общество в България:
http://www.sporedzakona.com/main/View.php ?ArticleID=86
интересно предаване с конкретни примери.
Добави мнение   Мнения:33 Предишна Страница 2 от 2 1 2