Потребител:
Парола:
Регистрация | Забравена парола
Запомни моята идентификация
Турция се оказа по-гъвкава от България в ухажването на туристи
Отиди на страница:
Добави мнение   Мнения:81 « Предишна Страница 4 от 4 2 3 4
Nickolas
17 Мар 2009 21:47
Мнения: 8,500
От: Bulgaria
И още нещо. Вижда се на една от снимките, които съм сложил. Там един функционер на туризма на България се е облегнал безделнически като български полицай и гледа без интерес какво се танцува отпред. То бива незаинтересована поза, ама чак толкова демонстративно. Явно няма никаква работа и не се очаква да има. На мене щеше да ми бъде обидно като се има пред вид, че никъде нямаше облегнати и изкривени участници в мероприятието ITB.
Ловкия
17 Мар 2009 21:48
Мнения: 56,087
От: Ghana
Да бе, Елхово!Знаех си аз че само човек минал оттам може така добре да разказва!
Случайно точно след въпросното изложение чух един от корифеите в бг туризма да псува някого по телефона за това осиране.Просто едни хора са получили едни пари за нещо, от което хал хабер си нямат.
Nickolas
17 Мар 2009 21:50
Мнения: 8,500
От: Bulgaria
Елхово 65010. При полк. Генчев. Темата я имахме вече.
Кажи за кое осиране? Че не става никак ясно.

Редактирано от - Nickolas на 17/3/2009 г/ 21:52:36

Ловкия
17 Мар 2009 21:55
Мнения: 56,087
От: Ghana
Това с туристическата борса.
Nickolas
17 Мар 2009 21:58
Мнения: 8,500
От: Bulgaria
Да де, ама кое точно. Иначе всичко си беше нормално, освен че нямаше клиентела, ама това е божа работа. И тия които ще се засилят за България чакат и без това ласт минит офър или супер ласт минит офър, която тая година може да стигне и 150 евро за една седмица, полет и закуска, защото миналата година стигна 199 евро за същото в ласт минит и 179 за супер ласт.
Ловкия
17 Мар 2009 22:18
Мнения: 56,087
От: Ghana
Цялостно-площ, оформление, печатни материали, фотоси, мултимедия, автентичен фолклор, адекватни промоутъри и каквото още трябва за да се продаде един продукт.На последните няколко борси е все така.На кой му пука?Всички в туризма се мразят и си подливат вода един другиму.Не могат да се разберат кой е по-по-най и се занимават само да си ги мерят...От страна на "държавата" за класни ръководители на сектора се спускат отгоре хора некомпетентни, чиновници някакви, с чиито мнения никой не се съобразява.Самите развиващи туризъм в по голямата си част са хора случайно попаднали там.Сдобили се с някой милион, чули че от туризъм се пичели, без стратегия и идеи.Дай тука да строим...Да лапаме докато има...И още и още...Ама това сигурно го знаеш...
1984-1989
17 Мар 2009 23:23
Мнения: 658
От: Bulgaria
Натиснете тук
1984-1989
17 Мар 2009 23:31
Мнения: 658
От: Bulgaria
Натиснете тук
Чичо Фичо
18 Мар 2009 02:29
Мнения: 24,838
От: United States
Другари, много на аба приказвате тука.

Наистина маркетинга е много важен. Търговските изложения обаче не са най-важната му част. Макар че и там трябва да се участва, ако е оправдано, и по забележим и интелигентен начин. Трябва и държавна туристическа пропаганда. И‌ реклама в медиите.

Най-важното е бранда и комуникацията - с индивидуалните травел фирми, които си познават клиентите и ги съветват къде е модно, хубаво и има бест дийлс. Нашите представители да канят шефовете на такива агенции, редовите агенти, на изискана вечеря с хубава презентация, да има дават армагани (чочке), да им предлагат безплатни пакиджи у нас извън сезона да дойдат с мъжете/жените си. Общуването с тях да е интензивно, но искрено и умно.

В слабоватата 2008 г. у нас дойдоха 5.5 млн туристи (в златната 1979 г., когато курортите в Хърватска и Черна гора бяха разрушени от земетресение - 2 млн., в Румъния в 2008 - 1.5 млн. с много по-малко нощувки). Най-много от туристите у нас са били румънците, следвани от руснаците и другите съветци). Голям е потенциала и на израелците - например за сватбен туризъм, и пак на тях, на истанбуллиите и на арабите от залива - да играят хазарт в нашите казина. Скъпите хотели у нас като бившия Кемпински, сега Мелия на Златните са пълни с израелци и кувейтци. За някои северноевропейци Гърция пък е много гореща, предпочитат у нас. Много източноевропейци се завръщат, харесва им. Нашите полски приятели в Ню Йорк имат чудесни впечатления от старо време и все се сещат за Златното пиле с/у "снек бара" или нещо такова. Гледайте на Уикимапия колко полски и турски надписи за обекти има по нашите курортни места, а не само руски и румънски.

Като казах "сватбен туризъм" извън активния сезон, ето един отличен пример. Моите съграждани пипат здраво. В момента на нета се рекламират сватби в двореца Ексиноград, с вечеря на свещи на терасата пред двореца, с дефилиране по главната алея към морето. Манастирът Св. Константин наблизо се е снабдил наскоро (и го разгласи гръмко) с мощи на св. Валентин, дар от епископа на Терни (Италия) - негови мощи имало още само в Москва. Сега в църквата имало опашка за сватби пред мощите на светеца за няколко месеца напред. На всичко отгоре намерили в пещерата под олтаря и свещено кладенче, чието равнище винаги било постоянно, независимо от суша и киша. Отците раздавали безплатно шишенца с лековита вода на богомолците, ставали опашки. Водата лекувала стрес и безплодие. Имало чудеса. Имало хора, които идвали всяко лято само заради водата.

Може да се развие и религиозен, и селски/еко туризъм извън активния сезон. Круизите ще се възродят с новото варненско старо пристанище, което ще надмине далече по интерес това, което сега има в Пирея и Истанбул. Приказвали сме много по тия въпроси вече.

Какъв да е нашия туристически бранд, та да ни диференцира от Гърция и Турция? Ние сме по-северна страна, средноевропейска, зелена и влажна (Рилския манастир, Бояна, Търново, Златните пясъци - Николас явно не е ходил там), с по-светли жени, с уникална традиционна култура - световноизвестна музика, която всеки на запад знае от холивудските филми, за която в Уикипедията пише повече отколкото за всички други балкански култури заедно. Имаме красива и свободна европейска младеж, страхотни купони, за които англ. вестници не пестят похвали. Младежта, поне на морето, е и много приветлива, и говори руски и английски - в Гърция хамят на всяка крачка. Кухнята ни е значително по-добра от гръцката (която е кофти) и също по-разнообразна от турската (тя е вкусна, но еднообразна и без много фантазия). За алкохола пропускаме, но виното е важно, ние сме древна Тракия, родината на Дионис и св. Трифон. ...

Гърция е гореща, полупустинна, иде и глобално затопляне, горите им изгоряха. Имат и бивши италиански острови, подобни на малките италиански градчета със скупчени едно над друго бели кубчета, но имат и много от арабския и африкански пейзаж. Гърция няма ама нищо от чара на Италия или бившата италианска част на южна Франция. Древна Гърция е вече много стара шапка, сега всички древни и сегашни народи са еднакво интересни. Гърция никога няма да се ползва с популярността си на запад от 18-19 в., времето на лорд Байрон, нито даже отвремето на хунтата, 60-те и началото на 70-те. Гърция върви надолу, ние - нагоре.

Турция си е ориент - извън оградените ол-инклузив курорти е 18 век, покакто е в Мексико, Ямайка и другите карибски курорти. Ислямизма напредва, културата се вкокалява. ЕС вече е мираж. Благоразположението на запада отслабва. Опасност от тероризъм, не се знае какво става, ако Ирак се раздели след изтеглянето на САЩ. (Набуко вече отпадна, турския шантаж не хвана дикиш пред ЕС.)

Като нюйоркчанин, ходил доста по курорти по света, мога да кажа и, че средиземноморският пейзаж съвсем не е толкова неотразим, колкото се смята (особено от който не го е виждал), климата е тежък и откровено неприятен. Липсва буйна растителност, баирите са кафяви или пък каменливи, с мексикански бодливи растения. На Акропола хората ходят само с чадъри, но и с чадър геберясваш през деня. Водата в морето е солена като саламура, а черноморската е 18 промила, като физиологичен разтвор. Повечето средиземноморски градове освен това са сурови и непредразполагащи, а и не особено красиви - срв. Неапол, Барселона, Палермо, Марсилия, Генуа. Атина всъщност е голямо село без интересна култура и без значителна нова история - тя и е била под турците затънтено село с наполовина албанско население. В Атина примерно няма нито една голяма църква като Ал. Невски.
Rumeli
18 Мар 2009 14:29
Мнения: 381
От: Bulgaria
То не е лесно да си комитаджия, хем нищо да не си видял а мнения да имаш.

Бодрум немал пясък ...?!
Натиснете тукПолуостров със стотици километра морска ивица, острови и стотици заливи.
Натиснете тук
Егейско море е било солено - става ясно че комитаджия не е одил на море.

А нюйоркчанинът дет одил по доста курорти по света, какво казва:
Ние сме по-северна страна - и за това има 2 месеца сезон а в Турция 8-9 месеца.
средноевропейска, зелена и влажна - ни знай че Турция има 1 800 км Черноморска ивица, а България само 250-300 км.
А такива места каквито ги има на Егейско море
Натиснете тук
Натиснете тук
и на Средиземно море
Натиснете тук
Натиснете тук
Пясък плаж който е 26 км дълъг и 1.5 км широк и е забранено строителство.
Натиснете тук
А, виждал ли си нюйоркчанино ?
Кухнята била по-разнообразна от турската - не е чувал че основата на българската кухня е турската. А за прясната риба, скаридите, зехтина, плодовете и зеленчуците да не говорим.
Виното е било важно и е бил от древна Тракия - демек и за Kapadokya хич не е чувал.
И кат на всяка манжа мерудия, ляга става с Набуко ?!
Не доста а никъде не се одил нюйоркчанино. Виж Nickolas, как си личи че е ходил на доста места.

Низнам комитаджиите с тия нискокапацитетни дискети дъл ша могът да го асимилират ...
Чичо Фичо
18 Мар 2009 16:30
Мнения: 24,838
От: United States
Има една основна разлика, Румчо - България е европейска страна, а Турция е не е. Разликата им оттук нататък само ще расте. Не можеш например да сравниш тълпата вечер по Алея първа във Варна с тая на Истиклял. Бъдещето на туризма не е в търкалянето по пясъка в заградени зони, а в преживяването на културен опит, в която област Турция няма какво много да предложи, понеже местната й култура не е привлекателна за масовия западен човек.

В Турция има и много рискове за туризма - растящ ислямизъм (подклажда се от свръхнаселението и от липсата на шансове за ЕС), потенциален кюрдски тероризъм, промяната на климата, която може да направи Средиземноморието необитаемо, ниска култура на мнозинството, а и законовата невъзможност да се развиват някои видове туризъм като хазартния. Сега например пускат авиотаксита за истанбулски бизнесмени петък и събота до Варна.

Новата българска кухня е определено по-добра от турската - става дума за хубавите и популярни ресторанти (има ги в справочниците) на Невизаде сокак, около пл. Таксим и др. туристически места. Турската кухня е по-проста, макар много неща да са вкусни (но общото впечатление е по-скоро разочарование), и е наистина по-добра от гръцката, която според мене е най-калпавата за туристическа страна в Европа.

Използвам случая да ти кажа, че писанията ти настройват много нашенци, иначе симпатизиращи (като мене) на Турция, против нея. Разбирам, че те дразни простащината на атакаджиите - и мене ме дразни, но освен тях те четат и мнозинството бълг. читатели, които не са атакаджии. България е единствения добър съсед на Турция, в България турците имат почит, несравнима с другите балкански страни. Най-разумно е турците да приемат отношението на Ататюрк към България. Ако искаш пък да видиш отношението на истинската българска интелигенция към турците, прочети "Песента на колелата" от Йовков или "Една одисея в Делиормана" на Вазов.

Николас е ясно поне, че не е ходил много на море в България, освен може би на Слънчев бряг.

Набуко - много пъти съм обяснявал, че Русия отряза Турция от плановете си за комуникации с ЕС още когато обяви Южен поток. Иначе щеше да използва Син поток. Шантажа на Анкара с Набуко беше емоционален и глупав. Русия е стратегически партньор на Турция, и Ататюрк беше голям приятел с СССР, и турците се разбират добре с руснаците в чужбина. Турция обаче направи голяма грешка в 90-те години да си помисли, че може да измести Русия като влияние в Кавказ и Средна Азия - сега си плаща за глупостта. Анкара се отчужди от САЩ, ругае и шантажира ЕС, кара се на Израел и на всичкото отгоре се смразява с Русия. Всичко туй е много глупаво.

Редактирано от - Чичо Фичо на 18/3/2009 г/ 16:37:23

Rumeli
18 Мар 2009 20:07
Мнения: 381
От: Bulgaria
Всичко това дето си го писъл май е много умно, а ?!

Бъдещето на туризма не е в търкалянето по пясъка
- за пясъка са писали такива като теб а аз само им показах.Такива извъртания са типични за вас и да скачете от тема на нема.

Много от забележителностите на Варна както и Морската градина са построени по времено на Гедик Паша (1863-1870).

България е европейска страна - в тая Европа не казаха че е на последно място, а че е кенеф. И за какво и е на Турция ЕС, след като до 2040 па ще е Османкса Империя.

За културен и религиозен туризъм нямо и място за сравнение и не само България а и никоя страна в света. Istanbul, Surmela, Nemrut, Hatay, Kapadokya, Aspendos и ощи 36 амфитетъра, Demre, Selcuk-Virgin Mary, Pamukkale, Efes, Troy, Ida, Isparta, Assos, Apollon, Milet, Knidos, Caunos, Mersin-Cennet подземната река от митологията, Termessos, Taurus, Aphrodisias, Olimpos, Midas, Pergamon, и т.н.
Или този път ще кажеш, че бъдещето на туризма не е и в културен и в религиозения туризъм, а е в алкохолният туризъм плюс проституция.

Като съм писъл 4те морета на Турция пропуснал към и двата прохода Босфора и Дарданелите.

Не България а Турция е единствения добър съсед, ако не дай пример.
в България турците имат почит, несравнима с другите балкански страни
- искаш да кажеш че Турците в Албания, Босна, Косово, Мекедония,
Румъния, Словения, Хърватско и Унгария също ги депортирали и трепели както тук и в Гърция.

ниска култура на мнозинството - В Турция има стотици университета в които се учат близо 3 милиона студента. Натиснете тук а тука ?!

Турската кухня - таратор, боза, катък, поача, кебап, пържола, кюфте, пастърма, яхния, суджук, салата, ракия, гювеч, кашкавал, дюнер, туршията, имамбаилдъ, локум, баклава, барбуния, бьорек, кафето, сарма, ашуре и ...
я да я видим "Новата българска кухня" Азър съм са сетил да та питъм, белким ти отговориш. В цял свят му викат йогурт а тука кисело мляко. Е кое е сладкото мляко ? И защо на айряна не викат разредено кисело мляко ?

Единственното добро и правилно нещо което е написъл Вазов е "Една одисея в Делиормана" Сигурно към края на живота си е почнал да чувства угризевия на съвеста с тия измишльотини като "Под игото" Как няма да има угризения
на съвеста след като са го изучили в Истанбул а и фамилията му е с турски корени -Вааз или Айваз. А Йовков си е башка.

Демек Русия монополизира доставките от Азърбайджан, Туркменистан, Узбекистан и Казахстан. Демек щом като Русия купува от тях ги монополизира ? Демек щом като Турция чрез Син поток купува от Русия я монополизира ? И ако Швеция и Балтийските страни спрат Северен поток пак ще се хванат за Набуко.
Натиснете тук Идва пролетта и затова са много сербес. Като дойде зимата и им измръзнат ташеците пак ще си спомнят за Набуко.
Син поток е факт. А Южен поток къде е ?

Влиянието на Турция в Кавказ и Средна Азия-демек Турдките републики расте и ще расте, хич не се притеснявай.
С Израел може и да се карат, нормално е. Те са си партньори от столетия, амо това също е непонятно за вас.

Писанията ми настройвали много нашенци против Турция. А кое от писанията ми не са верни. И тия настроените против Турция са си настроени от поколения.
Чичо Фичо
18 Мар 2009 20:26
Мнения: 24,838
От: United States
Е, през турско в празник на Йълдъз табия във Варна (на мястото на фестивалното кино) свирила арабска военна музика и хората се събирали. Имало е наистина и две-три лехи. Дето е алпинеума е била кланицата, Канлъ дере.

Сегашната Варна обаче е изцяло създадена от българите възрожденци след 1878 г. в европейски стил. Морската градина е създадена от Антон Новак. Крепостта била разрушена съгласно Берлинския договор и с камъните направили катедралата и гимназиите. За съжаление и каменния мост на реката не е останал, да не говорим за повече стари къщи като в Пловдив.

Но показателна е историята с паметника чешма от Мусалата, който сега се връща пред архива, стария турски конак. Бил е запазен в Археол. музей на части. В 1937 г. горната му част била турена от подп. Петър Димков на "Мурадовата могила" в парка музей Владислав Варненчик - в памет на загиналите османлии. Турския консул се трогнал и дарил 10 хил. лева, но веднага бил уволнен от Ататюрк, че спонсорира паметници на султани.

Южен поток обрича Син поток да си остане завинаги губещ, какъвто и сега е. Турция е сравнително бедна (БВП на глава е по-нисък от българския и ножицата ще се отваря) и не купува достатъчно газ, а Русия не иска да транзитира за ЕС през нея. Набуко е свален като приоритетит на ЕС именно заради конкуренцията на ЮП. Германия и Италия са двете най-големи потребителки на газ и те са зад двата проекта.

Като жител на Манхатън и чест посетител на места с висока международна кухня мога да преценя турската съвременна кухня не по-зле от "дъ некст гай". Тя е интересна, вкусна, близка до българската, но видимо по-бедна от новата бълг. кухня. Наистина в средновековието европейците са научили много неща от арабите, персите и през тях от индийците и китайците. По някое време и османлиите застанали на пътя. Но сега светлината е от запад.

Религиозен туризъм в Турция - на коя религия по-точно? Алкохолен туризъм и проституция - не е хубаво, както не е хубаво за западняка и туризъм в страна с тълпи черни фереджета (в Суланахмет) и наклякали покрай дуварите (на главната улица на Истанбул Истиклял) мургави селски младежи, ядящи с очи дупетата на европейските туристки.

Древните руини на Мала Азия не правят съвсем автентично впечатление на западняка, понеже днешна Турция няма общо с тях - напротив, будят тягостни асоциации. Турската трактовна на историята е още романтична и фактически примитивна - по влашки и македонистки. А днешна България има всичко общо с тракийските, римски и старобългарски руини на своя територия - например българите празнували до 20 в. Русалиите, Коледа, Куковден, Трифон Зарезан, нестинарския празник на св. Константин и т.н. съвсем като траките. Самата дума Русалии е от лат. Розалиа, Коледа е от лат. Календе.

Редактирано от - Чичо Фичо на 18/3/2009 г/ 20:40:55

OLDMAD
18 Мар 2009 20:28
Мнения: 45,665
От: Bulgaria
Като жител на Манхатън и чест посетител на места с висока международна кухня мога да преценя турската съвременна кухня не по-зле от "дъ некст гай".

Чичо Ф., ти усещаш ли се какви ги плещиш?
Поне от време на време...
А?
Ловкия
18 Мар 2009 21:05
Мнения: 56,087
От: Ghana
Опять обосрался...тц тц тц
водопроводчик
18 Мар 2009 21:11
Мнения: 18,847
От: Bulgaria
Не е съвсем безинтересно, макар в началото да го докарва на междупланетный шахматный конгресс - Васюки.
Чичо Фичо
18 Мар 2009 21:33
Мнения: 24,838
От: United States
А така другари - всинца в защита на Румчето
Но ако забелязахте, той (тя) хули България, аз я защитавам. Вие?

Но така е, познавам донякъде добрата световна кухня. Сигурно съм бил на повече изискани трапези с всички възможни кухни, отколкото пъти Олдито е посещавал кварталната кръчма. Имам известна представа и за турзима извън Балканите и как западняците ходят на туризъм.
OLDMAD
18 Мар 2009 21:36
Мнения: 45,665
От: Bulgaria
Тюю, най сетне влезна в крачка.
Без майтап, щях да звънкам на 911...
водопроводчик
18 Мар 2009 21:41
Мнения: 18,847
От: Bulgaria
Ромчето говори необорими глупости, да го оборваш е най-големия сеир. Аз няма да го оборвам, само ще се информирам от него. Та кога, кайш, ромче, ще възстановявате халифата? 2040? А жълта фланелка имаш ли си? Или не! Шариатът няма да позволява. Ще ти присъдим жълти шалвари, като на баш шампион.

Редактирано от - водопроводчик на 18/3/2009 г/ 21:41:45

Чичо Фичо
19 Мар 2009 16:45
Мнения: 24,838
От: United States
Румчето е хубав пример докъде докарват добрите бълг. турци атакаджиите с тъпните си, а и общата инфантилност на нашия "дискурс" за турците и мюсюлманите. Румчето е справедливо обиден(а) и компенсира с Паисиевска страст. Не бива да се конфронтираме, а да успокояваме топката - много колеги го правят.
Добави мнение   Мнения:81 « Предишна Страница 4 от 4 2 3 4