Потребител:
Парола:
Регистрация | Забравена парола
Запомни моята идентификация
Меджлис в България ли ще правим?
Отиди на страница:
Добави мнение   Мнения:134 « Предишна Страница 7 от 7 5 6 7
шуменско пиво
09 Апр 2009 19:23
Мнения: 3,617
От: Angola
Abadon-чо, пазил ме господ от комплекси, макар че си е човешко и аз сигурно си имам моите. Не се паля толкова лесно, но понякога ме изнервят хора дето се бият в гърдите като пехливани на панаир, какви големи герои са щото си останали дома, "а не са избягали"! И колко лоши сме ние, "житните бегачи"!
А Змея е задал един интересен въпрос. По който си заслужава да се мисли!
Жив и здрав!
mitkog
09 Апр 2009 19:34
Мнения: 5,063
От: Bulgaria
Хъм колеги по горе писах но ще повторя,

Залитаме в погрешна насока с това "емигрантите да имат ли право да гласуват или не"
Емигрантите са си емигранти - да речем около 800 хиляди до 1.1 млн човека от който горе долу половината кандидат турци а другата половина нормални българи по една или друга причина избрали да си сменят страната.
Ако прием че емигриралите Българи са 1/2 млн на последните избори от тях са гласували общо 20 (двадесет) хиляди човека или един на двадесет и пет което е нищожен процент.
има ли смисъл повече да се обсъжда ?
_________
Пс относно меренето кой е по велик емигранти или останали тук - май е излишно да спорим - всеки търси как е най добре за него. От хората с които съм учил (къде 170 души сумарно потока в университета и гимназия) в момента в бг сме около или под 50 човека. По лични наблюдения може би останалите в БГ са успели да получат по добра професионална реализация от емигриралите но това не е правило а лична оценка базирана на частен случай и преки наблюдения.
За да поясня - под професионална реализация разбирам позиция в служебна йерархия а не измерен в чиста сума паричен доход. Ако на визитките на повечето ми бивши колеги състуденти и съученици в БГ обикновенно пише "мениджър" нещо си - по голямата част от хората зад граница са на ниво административен сътрудник и специялист. Отново - лична преценка на изолиран случай не твърдя че е общо валидна - случаi има всякакви и в двете крайности на скалата.
шуменско пиво
09 Апр 2009 19:43
Мнения: 3,617
От: Angola
mitkoq, по-горе писах за дистанционното гласуване на португалците. Мислиш ли, че процента на гласувалите българи ще е същия, ако хората имат възможност да упражнят правото си на вот, без за това да е необходимо да бият стотици км път, да губят един цял ден, а и да правят излишни разходи?
mitkog
09 Апр 2009 19:48
Мнения: 5,063
От: Bulgaria
Шуменско,
нямам представа.
Имам бая рода по света - братовчед и леля в канада, братовчед чичо и вуйна в щатите, други братовчеди съответно в швейцария и испания - всичките от над 15 години емигранти.
От всички на БГ избори гласува единствено чичо ми от САЩ но при него случаяте частен - преди да емигрира беше доста обвързан с политиката до ниво народен представител и заместник министър.
От преките ми познати и колеги от университет и училище не мога да кажа - девойките масово се изпожениха и в момента са по загрижени да си играят на добри съпруги а колегите ....хъм абе и тези в БГ даже рядко гласуват
Кириак Стефчоолу
09 Апр 2009 20:24
Мнения: 3,836
От: 0
Афтара послъгва като социолог, да не кажа дрът сиганин: "Главното предимство на пропорционалните избирателни бариери е, че относително вярно отразяват присъствието на партиите в парламента - в съответствие с реалното им влияние в обществото."
Ората, видиш ли, в избирателен окръг N гласували за Сулю, Пулю и брат му. Гласовете не стигат, за да бъде избран който и да е от тях. Тогава, гласовете се разпределят по мъдрата система на Д'Онт, което жювотно биография нема, и опа! Оказва се, че сме избрали Сулю, щото бил първи в листата. Без да съм нумеролог и ясновидка, моем да предскажем, че Пламен Орешарски ще бъде избран, независимо от народната воля. Например.
beagle
09 Апр 2009 20:34
Мнения: 20,732
От: Bulgaria
Змейка , не помисляй в този въпрос , с трите глави едновременно . Заповед !

Чай
09 Апр 2009 20:35
Мнения: 257
От: Bulgaria
Право да гласуват трябва да имат само постоянно живеещите в страната български граждани.Те познават проблемите й, те ги понасят и за тях те не са теория, жива действителност. Прагът за влизане в народното събрание да е 12% или изборите напълно мажоритарни, така ще се стимулира политическото узряване, отговорност и осъзнаването, че политиката е общо дело за обща полза, а не всеки кресльо да се прави на войвода. Броят на нар. представители наполовина. Би могло да се помисли за създаването на нещо като сенат или горна камара, която по право да се състои само от бивши мин. председатели и президенти доживотно.
Ловкия
09 Апр 2009 20:39
Мнения: 56,087
От: Ghana
Добре би било емигрантите да могат да гласуват дистанционно.Вотът им би могъл да бъде решаващ, имайки впредвид защо са емигранти.
шуменско пиво
09 Апр 2009 21:01
Мнения: 3,617
От: Angola
Айде чао, стига за днес. Утре тук е празник, щото е Велики Петък. (Великдена е в неделя). Отивам да помагам да боядисваме яйца!
Хм, ето ви едно предимство да си емигрант - празнуваме Великдена два пъти! Веднъж сега с нашите католически домакини и втори път - другата седмица по нашия календар!
А това са си два сериозни повода да се напием!

into
09 Апр 2009 21:05
Мнения: 3,061
От: Bulgaria
Най-добре е коалиции изобщо да не се допускат до избори. Какъв е смисълът да се дава възможнаст на някаква неясна група от хора, представляващи микроскопични партии или само себе си и свързани единствено от целта да се вмъкнат в парламента, да постигне тази цел? Специално българският опит показва, че така в парламента влизат хора, чието място е съвсем другаде или хора, които на другия ден след изборите се разбягват като галактики и търсят по-хранителна вселена, като при това се намразват до смърт. Нека партиите се явяват самостоятелно, избирателите да определят тежестта им в парламента, пък ако никой не може да управлява самостоятелно, да търси съюзници сред получилите народно доверие партии, с които имат някакви близки идеи и цели. Ако такива няма - нови избори, докато теренът се разчисти от нежелани от избирателите кандидати за техни представители. А не постоянно да слушаме колко безпринципни били коалициите - какви други да бъдат, ако целта от самото начало е властта сама по себе си, а не ефективното управление в синхрон с обществения интерес. Няма никакъв смисъл да се дава възможност на всеки мераклия за власт и богатство /а често и човек, който търси имунитет/ да стане депутат, само като се вмъкне в някаква предизборна коалиция и с това помогне на някой лидер на един файтон хора да стане депутат. Неподходящи и дори вредни хора се вмъкнат и с помощта на големите партии, но защо да се дава възможност това да става и чрез предизборни коалиции на разни политически, интелектуални и морални лилипути? Ако идеята за премахване на "летвите" се развие до логическия си край, ще стигнем до неочаквания извод, че всеки/!/ може да стане народен представител. А това хич не би било добре. Нещата винаги могат да се погледнат поне от две страни.
FL
09 Апр 2009 23:01
Мнения: 6,942
От: Canada
БСП и ДПС преговарят за повишаване на избирателната бариера за влизане на коалиции в Народното събрание - от 4 на 8%.

Какви подлеци са тези ДС ченгета!
Колкото по малко демокрация в България по лесно ще им е да грабят и да вилнеят.
Весел
10 Апр 2009 10:57
Мнения: 1,476
От: Bulgaria
***...... ще уточня че бариерата май наистина ще я свалят!

Защото наистина ги е страх че петдесет процента дето НЕ ГЛАСУВАТ.... ако гласуват (дори и за Азис)...просто ще оставят сегашните "мнозинства дори" извън парламента... или с по няколко само дУпетати!!!


Редактирано от - sybil на 10/4/2009 г/ 13:26:20

Весел
13 Апр 2009 12:54
Мнения: 1,476
От: Bulgaria
Редактирано от - sybil на 10/4/2009 г/ 13:26:20



Добави мнение   Мнения:134 « Предишна Страница 7 от 7 5 6 7