Потребител:
Парола:
Регистрация | Забравена парола
Запомни моята идентификация
Новият режим праща лекарствата с рецепта под рафта
Отиди на страница:
Добави мнение   Мнения:51 Предишна Страница 2 от 3 1 2 3 Следваща
Леля Ог
14 Апр 2009 14:35
Мнения: 187
От: Bulgaria

Промяна в наредбата за условията и реда за предписване и отпускане на лекарствени продукти поискаха от регионалната фармацевтична колегия в Бургас на пресконференция днес. Бургаските аптекари настояват и магистър-фармацевтите да могат да изписват рецепти, каквато е практиката в повечето европейски страни.
BurgasInfo 10.04.2009

За повечето не знам, но в Англия си има установен ред по въпроса.
Важно е да се спазва редът, а то иначе... приказки.
Slava
14 Апр 2009 14:45
Мнения: 10,564
От: Bulgaria
Хипократ2006, вече си взех рецептата, не от джипито естествено, а и никой не ме е преглеждал.На всеки му се налага 1-2 пъти в годината да изпие 1 бусколизин, или да ползва капки за нос-примерно.Какъв преглед, какви 5 лв.Все пак не става дума за сърдечно заболяване, хипертония или нещо друго сериозно.А и такива пациенти са хроници и за тях си има специален ред.Предполагам, че ти е известно колко се чака за преглед, а сега ще стане още по-зле.
Хипократ2006
14 Апр 2009 15:10
Мнения: 1,564
От: Bulgaria
Не съм съвсем сигурен, но ми се чини че както бусколизин-а, така и повечето капки за нос са без рецепта. Така че ако случайно си платила за рецептата - минала си се. Ако беше питала семейния си лекар, можеше да ти спести усилията (и евентуално парите). Що се отнася до изписването на рецепти без отразяване на прегледа в журнал (и амбулаторен лист ако става дума за семеен лекар), то това е въпрос на личен избор на съответния лекар. Аз лично спазвам това правило. Глобите са прекалено жестоки, за да рискувам, колкото и малко вероятно е да ме хванат. Същото се отнася и за издаването и изпълнението на откровено фалшиви рецепти или пък даването (от добро сърце ) на "регулирани"лекарства без рецепта от страна на аптекарите. По нашия край вече текат проверки. Първите уловени вече вият на умряло.
Perseus
14 Апр 2009 15:56
Мнения: 2,726
От: Bulgaria
Хипократчо, бускулизина е с рецепта. Оня ден на едно строителче му искаха рецепта за бускулизин до нас в аптеката. А колкото до онова същество нагоре дето се мъчи да ми говори несвързано, само ще кажа че изобщо не ме интересува колко е скъпо лечението и колко малки били осигуровките. Искам като отида на тъпото ГП, да не ми изписва тантум верде, щото аналози за това бол, пти това без рецепта, без потребителска такса и изгубено време. Щом съм отишъл да си губя времето на ГП, значи съм преценил че тоя път се налага. 2 пъти годишно на ГП много ли е спрямо осигуровките ми? А когато предния път нямаше направления, и отидох на платено, това брои ли се? Аман от лакоми кифладжии.
Минавам от тук
14 Апр 2009 16:01
Мнения: 5,214
От: Bulgaria
Самолечението не само е вредно, свъртоносно е.
Но кому е дело до живота и смъртта в република България.
Всичко оцелява въпреки и напрек правилата и нормите, на които е обречено поради глобалните промени и пълното оскотяване на населението под тяхното въздействие.
Сегашната кампания е израз на това желязно съчетание на глобалната необходимост с тоталното индивидно и групово нехайство на бългаското народонаселение
Форумът не само тук го показва
Парламентът диагностира.
И никакви позитивни прогнози
Вери сори
Уинстън Улянов Узункюприев
14 Апр 2009 16:18
Мнения: 193
От: Bulgaria
Смъртоносно е, да, само че най-малко 40 пъти по-малко смъртоносно от съюза на лекарската с фармацевтичната мафия.

Ей ти откъсче от книга, написана от американски лекар, та белким разбереш за какво се прави всичко това:

Маркетинг, пари и медицински решения

За първи път срещнах Карън Делгадо в началото на 80-те години и оттогава следя кариерата й. Тя има голямо влияние в своята специалност – вътрешна медицина и ендокринология. Член е на национални комитети, които разглеждат стандартите за лекарската практика и утвърждават програмите при обучението на лекарите. Колегите я търсят за съвет в сложни случаи.
Тя е типично зает клиницист с типично голямо натоварване от пациенти. Неотдавна в един ден тя има десет минути да грабне нещо за обяд, преди да започне клиниката й, с трима нови пациенти и шест за повторни прегледи. Двама специализанти ще работят с нея, но обучението им ще удължи работното й време.
Когато Делгадо събира един наръч доклади от лабораторията, за да тръгне към клиниката, когато зърва едно лице с периферното си зрение и замръзва. Рик Даган запълва вратата на нейния кабинет. Няма измъкване от него.
“Не знам какво повече мога да направя, д-р Делгадо”, казва Даган. Той е търговски представител на фармацевтична компания, която произвежда тестостеронов продукт. “Вие не сте написали и една рецепта за моето лекарство. Нито една”. Той е облечен в светлосиня риза, златиста вратовръзка и втален костюм. “Д-р Делгадо – казва той енергично. – Искам да пишете по три рецепти седмично през следващия месец”.
Тя е занемяла. Даган се е превърнал в нейна сянка от почти година, опитвайки се да пробута своя продукт. Той носи кутии с бонбони в кабинета й три пъти и когато тази тактика не успява (бонбоните не бяха много добри, отбеляза Делгадо), той оставя покани за “информативни вечери” в най-скъпите ресторанти в града. Делгадо пренебрегва поканите, като си казва, че ако иска добро похапване, тя ще го направи със съпруга си на собствени разноски. Това, което я смайва и оставя безмълвна, е че търговецът знае какви рецепти е написала тя.
“Искам да го направите. – настоява Даган. – Три на седмица през следващия месец”.
Тя го поглежда ледено, казва “Не”, пуска бележките от лабораторията в джоба на бялата си манта и се отдалечава от кабинета си.
Първият пациент, който Делгадо преглежда в клиниката, е Ник Манчини. Манчини е нисък, набит мъж малко над петдесетте, когото тя среща за първи път в интензивното отделение. Той е отишъл в спешното отделение с оплаквания за замъглено зрение и най-ужасното главоболие в живота си. Има кръвоизлив в мозъка. Сканиранията на мозъка не успяват да разкрият защо кърви, но показват, че неговата хипофиза е уголемена, затова Делгадо, като ендокринолог, е един от специалистите, повикани в интензивното за този случай. Тя се приближава до болничното легло. Не може да види неговото лице ясно; светлината е приглушена заради острото му главоболие. Но когато се ръкува с Манчини и притиска неговата длан, тя поставя диагнозата, която се е изплъзнала на всички останали лекари. Всеки от тях вероятно се е ръкувал с него, но плътната, мека плът дава повече информация на Делгадо.
Манчини има акромегалия. Тази болест настъпва, когато тумор накара хипофизата да произвежда твърде много хормон на растежа, така че ръцете и стъпалата стават по-големи, а чертите на лицето – по-груби. Разположена в основата на мозъка, хипофизата е наричана командна жлеза, защото тя подава сигнали на други жлези в тялото, като щитовидната и надбъбречните, да произвеждат важни хормони. Когато един хипофизен тумор се разрасне, той може да разкъса подхранващите я кръвоносни съдове, което да доведе до мозъчен кръвоизлив. Това се нарича питуитарна апоплексия. Нервите на очите минават близо край хипофизата, което обясняваше замъгленото зрение на Манчини. Ако кръвоизливът разруши неговата хипофиза, тя повече не изпраща сигнали към тялото, затова секретирането на важни хормони спира. Надбъбречните жлези произвеждат кортизол, един от най-критично важните сред тези хормони. Без него хората са податливи на шок, особено под стрес – както при хирургическа операция например.
Делгадо дава на Манчини защитни дози кортикостероиди и той е откаран в операционната зала. Операцията за дрениране на кръвта е успешна. Той вече няма функционираща хипофиза, затова Делгадо му предписва заместваща терапия за липсващите хормони; в добавка към дневните дози тироксин и кортикостероиди, тя му предписва тестостерон, който хипофизата също контролира.
“Всичко наред ли е у дома с децата?”, пита Делгадо.
“Чудесно. Дъщеря ми тръгва на гимназия другата седмица”, усмихва се Манчини.
Делгадо кимна. Тестостероновият препарат, който тя му предписа, не е този, който произвежда компанията на Даган.
Следващия следобед Делгадо е на седмичната клинична конференция, на която обучаваните представят случаи и старшите ендокринолози ги коментират. В края на часа д-р Берт Фойер се приближава към Делгадо. Фойер наближава седемдесетте, също е изтъкнат член на колектива, активен както в клиничната практика, така и в научните изследвания. Неговата специалност е тестостеронова заместваща терапия за мъже с различни ендокринни заболявания.
“Добри случаи днес”, казва Файер.
Делгадо се съгласява.
“Срещнах се с Рик Даган вчера. – казва Фойер. – Не можеш ли да му отделиш няколко минутки?”
“Берт, наистина съм заета”. Тишината, която увисва между тях, завършва репликата на Делгадо.
Вечерта вкъщи, след вечерята, съпругът на Делгадо, хирург в същата болница, я изненадва с произнасяне на името на Даган. “Не зная дали ме е търсил – казва съпругът на Делгадо, – но той беше в коридора, когато излязох от операционната”. Тя повдига вежди. “Той се представи и каза: “Защото жена ви не ме харесва?” – ухили се съпругът на Делгадо. – Аз имах няколко остроумни отговора в запас, но само вдигнах рамене. Какво става?”
Отговорът на неговия въпрос е, че фармацевтичните компании се стремят да променят начина, по който лекарите разсъждават за здравето и болестта. В този случай те медикализират нормалната промяна у стареещ мъж. Тези компании произвеждат тестостеронови продукти; те искат не само тяхното лекарство да бъде изписвано вместо тези на конкурентите, но и да се разшири пазарът отвъд това, което диктува медицината. Когато говорих с Делгадо, тя призна, че Даган я е взел на прицел, защото тя е, на жаргона на маркетолозите, “лидер на мнения”. Тъй като работи в известна университетска болница, широко призната сред най-добрите клиницисти в нейната специалност, упражнява надзор върху обучението на следващото поколение лекари, редовно получава почетни места на конференции и има стабилен поток от пациенти, тя влияе върху клиничното вземане на решения в нейния град и отвъд него.
Даган е използвал няколко класически маркетингови стратегии, за да одобри тя неговата търговска марка. Първата е даването на подаръци. Извън бонбоните и поканите за вечеря, тя получава други малки подаръци, включително калкулатор, часовник за бюро и химикалки. Делгадо ги оставя неотворени на бюрото на нейната секретарка. Даган – добре облечен и с отработени маниери на съблазнител – започва тогава да се занася със секретарката. Той знае, че без нейното съгласие няма никакъв шанс да срещне Делгадо лице в лице. Делгадо деликатно пренебрегва ентусиазма на секретарката си към търговския представител. Щом Делгадо отхвърля тези подходи, Даган превключва от мед на оцет.
“Аз бях наистина оскърбена от него. – каза ми Делгадо. – Той се опита да ме тормози. Това може и да върши работа при някои лекари, но не и при мен”.
Докато вечерят, Делгадо казва на съпруга си колко изненадана била, че Даган знае кои продукти тя изписва. Мъжът й наскоро е прочел в едно бизнес списание, че фармацевтичните компании сключват договори с аптеки да изучават какви схеми изписват лекарите. Разбира се, компаниите не знаят за кого тя е изписвала лекарствата, но са могли да се сдобият с пълен списък, от който да се види колко рецепти пише тя и за кои продукти през определен период. “Това е съвършено законно”, казва съпругът на Делгадо.
“Но не ми харесва”, отвръща тя.
Тя отбелязва, че компанията на Даган изглежда използва стратегия на ескалиране, от подаръци към разправии и след това намесата на нейния колега, д-р Фойер.
“Наистина не мисля, че Берт го прави за пари. – каза ми тя, въпреки че компанията на Даган му е дала грантове за някои от неговите клинични изпитания на тестостеронови продукти. – Мисля, че той просто им вярва”.
Slava
14 Апр 2009 16:51
Мнения: 10,564
От: Bulgaria
Всеки лекар без никакъв проблем може да изпише елементарните лекарства, за които врещим/включително гинеколог, психиатър и какъвто там се сетите/.Химократ-нищо не платих.За да ида до джипито един бускулизин ще ми излезе към 10 лв/с транспорта./Обърнахме го на болница тук....Ето ви линка за петицията http://bgpetition.com/zadaljitelni_recept i/page-2.html
Хипократ2006
14 Апр 2009 17:32
Мнения: 1,564
От: Bulgaria
Повтарям-по-добре се консултирайте със семейния си лекар кое лекарство е с рецепта и кое - не. Понастоящем ние сме най-добре информирани по този въпрос. Тази консултация ще ви спести бая време, нерви, а понякога и кинти. Що се отнася до правата за изписване - да всеки лекар има право да изписва всякакви (разрешени за употреба в БГ) лекарства. Психиатърът има право да изписва противозачатъчни, гинекологът-антидепресанти, пък семейният лекар и двете Единственото условие е да е убеден в правотата си и да е оформил правилно документацията, т.е. прегледът (или консултацията в по-общ смисъл) да е отразена в амбулаторния журнал, а ако посещението е по линия на НЗОК и в амбулаторен лист.
Що се отнася до петициите - няма лошо. Който му харесва изписването на лекарства да е като в Дивия Запад преди 150 години - да се подписва!
Doctora
14 Апр 2009 17:58
Мнения: 19,503
От: Bulgaria
Повтарям-по-добре се консултирайте със семейния си лекар кое лекарство е с рецепта и кое - не. Понастоящем ние сме най-добре информирани по този въпрос.


Май си и вЕрваш, синко.
Slava
14 Апр 2009 18:04
Мнения: 10,564
От: Bulgaria
В Дивия Запад преди 150 г. е имало дрогерии, има ги и сега.А тук и двете, които знаех-ги затвориха.
Хипократ2006
14 Апр 2009 18:15
Мнения: 1,564
От: Bulgaria
Вервам си, докторе, вервам си и още как! Сигурно щото редовно си пия хапчетата Пък и тези дни бая работа имаме да даваме разяснения на разни заблудени души, вкл и колеги. Ровим, питаме, въртим телефони и така.... Щото разходим ли излишно пациента до аптеката, рестото пак е при нас! Оправяме се някак си!
Минавам от тук
14 Апр 2009 18:19
Мнения: 5,214
От: Bulgaria
Да бе живота е смъртно опасен - тук
там все още се справят това да не бъде така болезнено ясно, както е тук
Вери сори ,"Улукбейвасилиевич"

Редактирано от - Минавам от тук на 14/4/2009 г/ 18:20:30

9101
14 Апр 2009 19:00
Мнения: 5,952
От: Bulgaria
Обещах на Хипократ2006, че ще го държа в течение.
Та през месец декември 2008 година след смяна на личния лекар на майка ми започнах процедура по получаване на рецепта за лекарствата й. Сега сме 14 април 2009 година. Още няма рецепта. Няма обяснение, на който кажа - все ме изпраща някъде, ходим, обикаляме и така.... Как мога да коментирам "преглед" от доцент например в университетска болница, при който не се пише нищо, аз нямам нищо с което да докажа, че съм водил майка си 2 пъти при него. Втория път например й казал "ела след 3 месеца ако състоянието ти се влоши...". Лекарят който я изпраща при него казва, че това лекарство й действа добре обаче няма право да го изпише. Спасявам положението с купуване на лекарството без рецепта.
Това е.
Първо трябва да се оправи издаването на рецептите и след това да се спазва забраната. Иначе е лошо за болните. За джипитата е добре, всяко посещение при тях е левче, 2, 40 левчета... Повече опашки - повече левчета...
шуменско пиво
14 Апр 2009 20:14
Мнения: 3,617
От: Angola
Вече съм разказвал как са решени тия проблеми при нас, в Портокалия. Знам, че рискувам за пореден път да раздразня някои хора дето хич не им е приятно да им се казва как аджеба се уреждат такива нещица по другите земи, но... такъв ми е табиета. Видя ли нещо дето работи, искам и у нас да е така. Не казвам че работи по най-идеалния начин! Пазил ме господ! Сигурен съм, че в Германия или по Скандинавско е още по-уредено и подредено, но дай боже да стане у нас като тука... ура ще викаме! После може и да мислим за още по-добри системи!
шуменско пиво
14 Апр 2009 20:15
Мнения: 3,617
От: Angola
Та, илач по рецепта, ама без нея? Забрави! Още като ти "пишат" рецептата почва регистрацията. Щото тя се разпечатва на принтер в две идентични части - за аптеката и за теб. Ползва се специализиран софтуер, т. е лекаря влиза в централизирана система и всичко минава през нея, в т.ч. и изписаните рецепти остават в базата данни. После той залепва един стикер колкото пощенска марка с личния му бар-код, име, регистрационен номер и т.н. После на рецепцията на лечебния център (точно като нашите докорошни поликлиники) ти лепват още един стикер - на самото заведение.
шуменско пиво
14 Апр 2009 20:17
Мнения: 3,617
От: Angola
Отиваш в аптеката, там първо ти щракват рецептата с четеца на бар-кода, т.е. проверяват я дали не е фалшива и кой лекар я е издал. После, прекарват през карт-четеца личната ти карта на осигурен пациент, т.е проверяват теб дали имаш право на отстъпката от цената, а като изпълни рецептата аптекаря я пъха в принтера, който на гърба отпечатва коя аптека, кога я е изпълнила. Подписваш се отдолу на тая разпечатка, плащаш остатъчния процент и... това е всичко. Сигурно изглежда сложно, но е безумно лесно, бързо, безотказно и сигурно!
По-горе се говори за многократни рецепти. И тук има хронично болни, майка ми например е така. На тях им издават рецепти за определен период, напр. за 6 месеца напред. Но са еднократни, като всички други! Освен това, лекаря не може да изпише повече медикаменти отколкото са нужни на болния. Ако недай-боже си ги загубил пак ще ти дадат, но минаваш през доста сложна процедура. Целта естествено е да не се злоупотребява.
len
14 Апр 2009 20:22
Мнения: 5,045
От: Bulgaria
Доста съм склонна да се съглася с Узункюприев. Но под самолечение не разбирам безразборно пиене на какви да е хапчета, а човек да се грижи за здравето си чрез здравословен начин на живот и да не злоупотребява с лекарства. Ми то всеки втори, заболи го глава - аулин, потече му носа - нам какви си там хапчета. Ами вземи един душ, направи си чай с лимон, не бързай с лекарства. Моето здраве наистина е основно моя грижа, не на някой си там. От мързел и невежство, живеем безобразно, а като дойдат проблемите неминуемо, пием хапчета. Не става така. Някога участъковата ми лекарка, в онези времена, много ме впечатляваше като казваше - хайде сега, майче, /съвсем млада родих първото си дете/, дай да пробваме с такива билки, със сок от моркови и прочие, пък ако не стане, ще ти изпиша антибиотик. Това в онези времена, когато антибиотици се изписваха за щяло и нещяло. И сега се злоупотребява с изписването на лекарства. Преди няколко години ми изписаха някакви прахчета за ставен проблем. Взех че сглупих и ги купих. Като прочетох какво пише, какви съставки, какви странични ефекти - не мерси, измолих аптекарката да си ги вземе и да ми даде в замяна шампоани и кремчета. Отидох на чекръчкийка, щото се съмнявах, че е нещо дископатийно, май така се оказа, ставата не ме боли. И лекарства не пих. А докторът ми беше казал едва ли не - така ще е, ще си куцаш. Да, ама не. Здравето си е мое, ако аз не се погрижа, кой.
Хипократ2006
14 Апр 2009 20:31
Мнения: 1,564
От: Bulgaria
Ми то, шуменско, горе-долу с новата наредба и при нас така ще бъде. Е , чак бар-кодове и стикери няма да има, но рецептата ще се разпечатва от компютъра (тези дни очаквам новите формати), ще си има УИН-кода ми и ще важи за до 6 кратно отпускане.
vesta
14 Апр 2009 22:33
Мнения: 809
От: Bulgaria
Len, Аз също имах късмет с лекарката, която не се втурваше да лекува детето ми с антибиотици!
Хипократе казаваш, че " Понастоящем ние сме най-добре информирани по този въпрос."Не си прав, защото няма лекар, който да знае , кое точно лекарство е подходящо за конкретен човек в конкретен случай. На мен ми изписаха два антибиотика- един за гълтане, а другият в инжекционна форма. Инжекциите се научих да си правя сама. Усетих, че нещо не е наред, отговорът на ГП-то беше, че не би трябвало да има проблем. Разравяйки се здраво, открих, че двата антибиотика не трябва да се прилагат едновременно!!! Честно казано, съмнявам се, че в България има надеждни специалисти по лечението са антибиотици.
И, не забравяй билката, която ти препоръчах - камшика - хем е без рецепта, хем е безотказна и при най-тежките случаи , а и евтина!
Леля Ог
14 Апр 2009 22:39
Мнения: 187
От: Bulgaria
Както изглежда от изказаните мнения, в едни места, наречени аптеки влизат едни хора и се самолекуват ли самолекуват.Защо всички се правят , че фармацевти в аптеките няма.Кой, бе хора , ви дава съвет преди да отидете в кабинет за наистина сериозен здравословен проблем? Комшийката ли?Всеки специалист има своето място при лечението.А ако никой от вас не е получавал поне един полезен съвет от фармацевт- да хвърли кмък.
Добави мнение   Мнения:51 Предишна Страница 2 от 3 1 2 3 Следваща