Потребител:
Парола:
Регистрация | Забравена парола
Запомни моята идентификация
Парите за пенсия вече ще се управляват с различен риск
Отиди на страница:
Добави мнение   Мнения:29 Предишна Страница 2 от 2 1 2
Пенка от Прокатния
17 Апр 2009 12:51
Мнения: 2,210
От: Bulgaria

Това няма отношение по темата Олде. Но да кажем че съм на такова място в "житейския ми път", което ми позволява хем да помня достатъчно назад, хем да се опитвам да гледам достатъчно напред.



____________________________
Спортът е опиум за народите!
OLDMAD
17 Апр 2009 13:09
Мнения: 45,665
От: Bulgaria
Сиреч - неосигурена достатъчно с държавна пенсия!
Също като малкия ми син(който завчера навърши трийсетака).
Ой!
Значи и ти ми плащаш държавната пенция...
Кофти работа, извинявам се, но сама виждаш че Системата ни е такваз..
Пенка от Прокатния
17 Апр 2009 14:21
Мнения: 2,210
От: Bulgaria

Кофти работа, извинявам се, но сама виждаш че Системата ни е такваз...

Няма място за извинения. Системата просто не може да бъде друга - ако някой не работи, трябва да се взема от някой който работи. Въпросът е формата на вземането да е по-ефективна. Дори и ти да си получаваш пенсията от някой "частен" фонд, а този фонд е да кажем собственик на ЧЕЗ, то чрез сметките за ток аз пак ще ти плащам пенсията. Това е ясно и отърване от него (поне за сега) не се предвижда.
Т.е. въпроса не опира до това дали (работещите ще плащат за неработещите), а как (ще плащат). Евентуално, но не задължително, от отговора на този въпрос зависи и колко ще плащат. Това, което аз искам да кажа и дебееело да подчертая е, че дебелото "осигуряването" сега по никой начин не гарантира дебела пенсия. Напротив, поради това, че дебело "осигуряване" значи по-неефективна икономика (причините мисля съм изяснила), то вероятността при дебело осигуряване да се получи тънка пенсия е по-голяма от обратната. Защото обратната възможност (с по-малко преразпределение и по-малко пари под чуждо управление), в края на краищата дава по-ефективна икономика, а това пък дава повече възможности за пенсии.



____________________________
Спортът е опиум за народите!
Doctora
17 Апр 2009 15:01
Мнения: 19,503
От: Bulgaria
На системата нищо и няма.
Тези, които управляват системата са за бесене.
whw
17 Апр 2009 15:52
Мнения: 1,367
От: Bulgaria
Самото осигуряване в добр. фонд си е избор и се ползва с дан. облекчение. Но по принцип уловката е на друго място
Apolitichen
17 Апр 2009 17:26
Мнения: 9,749
От: Bulgaria
Удръжката за управление на парите за втора пенсия от сегашния 1% ще падне до 0.60% през 2013 г., като всяка година ще се намалява с 0.10%.
Това алчността нема граници!!! Ако всеки един започне да си удържа от доходите си (сиреч премества от десния в левия джоб) по 1% от доходите си за управлението им и за "управлението":
на здравето си (тук треба да са 12% кат у Европата - Германия);
на образованието си (било скъпо, та минимум по 3600 лв. годишно);
на храненето ("Гладна мечка хоро не играе!" - минимум колкото струва самата храна);
на режима на сън (поне за пестене на ел. енергия или с каквато се святка);
на общуването (с брокери - поне 6% - 3% за левия джоб и 3% за семейството, с държавни служители -10%);
на собствеността си (10% от стойността на собствеността).
До тук, целият доход на всеки човек отива разход за неговото управление (като е "разход за дейността", следва да не се плащат данъци). Значи, ако някой иска да събира пари, трябва да плаща за това, защото
удръжките за "управлението на риска", за "управление на прогнозите" и за управлението на самото управление не са включени, а това е "високо интелектуална дейност" на всеки човек и струва скъпо.
Който не може да управлява чужди пари, по-добре изобщо да не събира! Най-мразим циганията дето иска с чужди пари да се учи да управлява.

Въпросът е формата на вземането да е по-ефективна
Най-ефективна е насилствената, за вземането де. Но това не значи, че ще отиде за пенсия. Колкото до формата на пенсионното осигуряване в България, в момента 80% е разходно-покривна, солидарно, и 20% капиталово-натрупваща, частно-солидарно по отношение на "управляващите на натрупването". Ако се включат работещите, родени преди 01.01.1960 г., разходно-покривната съставка ще гони 90%, а ако се отчете "включването на държавата с ония 12% в осигуряването, говорим за 95% разходно-покривно осигуряване. Здравното осигуряване (8% осиг. вноска) е 100% такова.
Хубавото на тази система е, че размерът на пенсиите се определя от ефективността на работата на младите, а ефективността на младите се определя от далновидното прогнозиране на старите, настоящи пенсионери. Ако някой е сбъркал в прогнозите (За д-р Хърсев, проф. Вълчев, управители на БНБ е сигурно, че са сбъркали) никакво пенсиониране, докато не се възстановят пораженията от грешките.
По Хунвейбински - каквито комунетата, такива и капутетата, само блатото приема различни оттенъци и аромати.
Apolitichen
17 Апр 2009 20:08
Мнения: 9,749
От: Bulgaria
Моделът на пенсионно осигуряване трябва да бъде сменен нацяло като се премине от фондонатрупваща към разходно-покривна система приходите за която се осигуряват от данък върху печалбата и доходите на текущо работещите.

А ето какви са предпоставките за това "мъдро" предложение:
Като тревожен се определя фактът, че всеки сто души, които излизат от трудоспособна възраст, се заместват със 79 деца между 15-19 г. Това означава, че трудовият потенциал намалява с 21 на 100 души.
Това означава и "Насилствено преразпределение на средства" от "грижата за бъдещето" към "грижата за миналото".
RK
20 Апр 2009 23:15
Мнения: 346
От: Bulgaria
hm
Добави мнение   Мнения:29 Предишна Страница 2 от 2 1 2