Потребител:
Парола:
Регистрация | Забравена парола
Запомни моята идентификация
Повече образование като отговор на кризата
Отиди на страница:
Добави мнение   Мнения:30 Страница 1 от 2 1 2 Следваща
emacs
18 Апр 2009 00:42
Мнения: 7,577
От: Bulgaria
А защо просто не идете в Германия да учите почти безплатно? Или там не се продават дипломи?
starija hush
18 Апр 2009 05:01
Мнения: 5,041
От: United States
Абе за Иван е по ефтино да вземе заем и да купи две моторни лодки с 4 калашника.Наема неколко цигана по черни та да мязат на сомалици и отвара пиратски бизнес.Още от първия удар си е изплатил заема платил на циганите и му останали пари за образование даже и за свадба.....
dobadoba
18 Апр 2009 05:04
Мнения: 5,891
От: Bulgaria
За информация на авторите на статията - за такива кредити се говореше, още докато аз бях студент.
Пак за тяхно сведение/предполагам че Симеон Дянков, вицепрезидент в сектор "Финанси" в Световната банка това е пределно ясно/, тези кредите трябва да се връщат, при това с лихвите. А стигне ли се до плащане желаещите веднага намаляват, особено като видят какви лихви ще са се натрупали по време на следването...
Пенка от Прокатния
18 Апр 2009 05:54
Мнения: 2,210
От: Bulgaria

Банките могат да предлагат различни условия като лихвен процент и продължителност

Да, изглежда хубаво. Ама не знам защо, и преди като чуех кредит, а сега още повече и бягам надалече.



____________________________
Спортът е опиум за народите!
Бармалей
18 Апр 2009 07:00
Мнения: 15,926
От: Bulgaria
ДобчоДобчооо...още по мое време - да не казвам кога
P.S. А бе тия- банкерите - що така? За каквото и да говорят, накрая все до кредити стигат?

_____________________________________ _________________________________________


Лъжата, която прилича на истина, не е по- добра от истината, която прилича на лъжа - <Кабус Наме>
sega?
18 Апр 2009 07:31
Мнения: 862
От: Bulgaria
По време на криза, държавата трябва да създава нови работни места (инфраструктури, национални проекти и прочее), а не да насърчава "скътаването" на работната ръка по университети.
През 90-те куцо и съкато бяха студенти само и само да не работят за 200 (или тогава май бяха 200, 000) лева в някое барче. Днес същите тия работят за същите 200 лева в същото барче, но са вишисти...
Анонимен7
18 Апр 2009 08:57
Мнения: 800
От: Bulgaria
като чуя за георги ангелов и отворено общество, се хващам веднага че си мисля за международния валутен фонд и световната банка
георги ангелов е чучулигата на мвф, а отвореното му общество, квото и да приказваме, си е малко затворено
Гн Фотон
18 Апр 2009 10:05
Мнения: 1,612
От: Finland
Тази криза тръгна точно от кредитите и зарад съветници от разни разтворени общества.
Да учат хората добре, но после?
Знаете ли колко глупости ме учеха и колко % от тях ми служат днес?
Образовението ни е като в килийно училище - един, колкото научил - толкова, преподава на други каквото научите - все файда има. Егати системата.
Ако детото ми е студент и ще струва на държавата и мен общо само 3000 лева/година, няма да му дам да припари до този институт. Хем нищо няма да научи, хем мене и себе си ще заблуждава, че си е отворил място в обществото.

integer2
18 Апр 2009 10:22
Мнения: 613
От: Bulgaria
Няма нищо лошо в образованието, стига да не е самоцелно. Образоваността в една държава трябва да се планира до някаква степен. За да функционира обществото са нужни И учители, лекари, инженери. Не може да има само адвокати
Така че държавата да ивестира и регулира професии без които не може. Иначе системата наречена държава ще се разпадне (ако не се е разпаднала вече) Сега си мисля, кому ли са нужни инженерите, след като вече не произвеждаме, лекарите, след като целта е да ни ликвидират и учителите, след като няма да има кого да учат.
Бург Гаски
18 Апр 2009 12:48
Мнения: 1,663
От: Bulgaria
"Средно всеки студент струва 3000 лв. годишно на държавата и родителите си, ако допуснем, че разходите за частните ВУЗ са идентични."

Като делнем 3000 на 9 месеца се получава 333.33 лв средно на месец. От тях като извадим средно 200 лв наем за квартира, кво му остава на студента - 4.44 лв за храна на ден! Ето от къде идвал мита за "вечно гладния студент"!
То за тетрадки и учебници пари не дават... щото няма нужда!

А бе тези икономисти няма ли, кой да ги гръмне - вижте до къде докараха света, щото една сметка не могат да направят свястно!

Ку-Ку
18 Апр 2009 15:42
Мнения: 4,128
От: Bulgaria
Мисля, че университетските общежития струват под 50 лева на месец, така че не е толкова невъзможна сметката.

Описаната система е подобна на тази в Холандия, почти всичките от местните студенти учат с такива кредити, които им покриват не само таксите в университетите, но и всекидневните разходи. Има обаче ограничение върху броя години, през които може да се ползва заема. След завършването заемът се изпраща в течение на доста години като се удържат автоматично вноски от заплатите. Мисля даже, че имаше нещо такова - ако човекът замине да работи в чужбина трябва да плати оставащата сума накуп. Така че освен всичко друго студентските кредити може да се окажат добър начин да се мотивират завършилите да останат в родината си. Но не знам доколко е приложима в България схемата. За разлика от холандците, повечето българи са склонни да платят образованието на децата си, дори и с цената на лишения, така че надали ще тръгнат да взимат кредити.

Това, което не подлежи на съмнение е, че трябва да се вкарат повече пари в образованието. Държавата ни е бедна и не е в състояние да финансира добре образованието, затова студентите трябва да плащат повече и кредитите са един начин да се реализира това. Сравненията с Германия и друго подобни западноевропейски държави са тъпи, там данъците са високи, държавата е богата, а студентите мотивирани да учат щото им е интересно, а не щото им трябва диплома - хартийка.
S_parameter
18 Апр 2009 15:59
Мнения: 712
От: Canada
Хората са го казали от време оно - Много вождове малко индианци - слаба държава. И тато направи същата грешка.
Капитан Немо
18 Апр 2009 16:49
Мнения: 4,073
От: Papua New Guinea
Да видим какво би станало с националната икономика, ако броят на студентите бъде увеличен примерно с 30 000

Ами ако аФтора прочете статията за студентите на първа страница - ще разбере, че ще можем да финансираме и студенти от целиО свЕт, щото така броя на новите студенти ще е с около 10 хиляди повече от ВСИЧКИ завършващи средно образование...
Ма важното е да има виШисти на корем...
генек
18 Апр 2009 17:14
Мнения: 36,327
От: Bulgaria
Открили топлата вода!
Проблемът е - как да се научим да се къпем?
Тезата за финансиране на образованието повреме на криза е стара. Да не се намаляват средствата за образование - въпреки намалелият брой учащи се. Така ще се повиши качеството - базата, самата дейност, инвестиции за бъдещето.
И, разбира се, както каза колегата - инвестиции в образованието на специалисти, нужни на обществото /държавата има нужда само от данъкоплатци/. Не на "бизнеса" - да си инвестира, а на обществото.
Въпросчо
18 Апр 2009 17:26
Мнения: 351
От: Bulgaria
аФторееее, кажи как успя да си изсмучеш от пръстите тоя минимум от 800лв който взема завършил студент?
И как успя точно в тая криза да изобретиш постоянното увеличение на доходите?
sega? е много прав за работещите за 200 лева, но с диплома за висше образование. Само дето много работодатели като разберат, че си висшист и не те наемат, понеже предполагат, че няма да се задържиш много при тях и ще си търсиш друга работа.
Чок觧
18 Апр 2009 18:03
Мнения: 7,337
От: Israel
S_parameter
[Златен]
от Bulgaria

Общо мнения: 283
Скрий: Име, IP

Хората са го казали от време оно - Много вождове малко индианци - слаба държава. И тато направи същата грешка.

Абе Тато направи грешка , ама не беше толкова голяма ! Направи "фабрики" за производство на инженери , които като не можаха да се реализират като "вождове" , слязоха в производството и се реализираха като висококвалифицирани специалисти ! Но имаха специалност - машинен инженер , електро- , химик и тнт.
А сегашните "мениджъри" , дето ги бълват всички ВУЗове , държавни и частни , за какво стават ? Каква специалност имат , от какво разбират ?
При социализма с "планова" икономика излюпихме 60 хиляди ИЗЛИШНИ висшисти , за които не можеше да се намери място , СЕГА при "свободният пазар" има ли някой представа колко излишни "вождове"(мениджъри) без определена професия и специалност ще се произведат ? И какъв ще бъде за мнозина от тях шока като разберат , че след 5 години обучение те са никому ненужни и не стават за нищо ?
Има ли поне в един ВУЗ специалност "мениджър в областа на химията" или мебелната промишленост или енергетиката ?

Редактирано от - Чок觧 на 18/4/2009 г/ 18:08:36

Автоцензор
18 Апр 2009 18:34
Мнения: 1,824
От: Bulgaria
Всъщност това е предложение за нова схема за студентско кредитиране. Логично е първо да се предложи диагноза, защо не сработи старата.
Второ, странно е, че един публично обозначил се пазарен фундаменталист като Ангелов и един служител на СБ предлагат начинание, което ще увеличи държавно гарантирания дълг на България.
Когато се лансират далеч по-важни инвестиции, включително и животоспасяващи, почти винаги ги потапя възражението на МВФ и СБ, че ще увеличат публичният дълг и ще влошат кредитния рейтинг. Сега - ново 20. Естествено обяснения никакви. Това е странно и нечистоплътно като други иницативи на Ангелов.
Анонимен7
19 Апр 2009 13:02
Мнения: 800
От: Bulgaria
Всичко е логично: мвф винаги забранява идеи, от които не печели, затова е и тоя силен натиск на мвф да "инвестира" в региончето и да "помага" на икономиката му. Интересите на държавицата и населението обаче нямат абсолютно нищо общо с интересите на мвф, не бих сбъркал ако кажа, че дори са обратни едни на други.
Тук ангелов намеква за нещо друго: мвф ще учреди дъщерна финансова институция (нова банка, или ще инвестира в съществуваща, т.е. ще я купи), която ще кредитира студентите, без значение дали те го искат или не (записването във вуз ще става едва след представяне на уверение, че нещастникът е теглил кредит).
Естествено срещу такъв проект и такава инвестиция мвф няма да има АБСОЛЮТНО НИЩО ПРОТИВ - той сам си определя и актуализира ежедневно лихварския процент - кеф му в долари, кеф му в еври, кеф му във злато, кеф му в електроенергия - в квото си поиска. Кво да говорим пък за ангелоф.
Като не искат доброволно да теглят кредити - ще ги накараме. Или пък някой друг ще тегли кредити от тяхно име, пък те ще ги плащат, и без това не стават за нищо друго! Нали затва им разрешихме да гласуват - бюлетината е пълномощното назначените от нас чиновници да теглят кредити от тяхно име.
Manrico
19 Апр 2009 13:08
Мнения: 31,153
От: Bulgaria
Именно кредитирането на студентите е правилният начин за държавно подпомагане на висшето образование, защото постига едновременно няколко цели:
1. И по-бедни младежи могат да учат.
2. Като ще имат да изплащат кредит, студентите ще се насочват повече към специалности, с които могат да се реализират, т.е. търсените от обществото. И няма да пропиляват 4-5 години, а ще се подготвят, за да си изплатят после по-лесно кредита.
3. Ще се насочват и повече към университети, които им дават не хартийка, а реално образование и реална подготовка, с които да се реализират, съответно и приходите на тези университети ще се повишат.

_______________________
Блогът на Манрико
Анонимен7
19 Апр 2009 15:31
Мнения: 800
От: Bulgaria
Когато някаква идея идва от мвф, първият въпрос, която ми се появява, е какъв е начинът, по който мвф ще спечели от идеята си, т.е. от мене.
Дори мвф да ми каже "добър ден" (което, естествено, няма да стане никога), първото нещо, което ще направя, ще е да си дигна погледа нагоре, за да видя слънцето ли е на небето или луната.
Т_Живков
19 Апр 2009 16:27
Мнения: 5,459
От: Bulgaria
Кефим се на Манрико! Редко срещан глупословител! Значи, онези, които не вземат кредит се насочват към специалности, с които ЗНАЯТ, че не могат да се реализират? А! Или това: който не взема кредит, той се насочва към университет, който дава хартийка, а не реално образование!

Редактирано от - sybil на 19/4/2009 г/ 17:13:10

Добави мнение   Мнения:30 Страница 1 от 2 1 2 Следваща