Потребител:
Парола:
Регистрация | Забравена парола
Запомни моята идентификация
Защо България не стана Коста Рика
Отиди на страница:
Добави мнение   Мнения:45 Предишна Страница 2 от 3 1 2 3 Следваща
prick
14 Май 2009 11:50
Мнения: 9
От: Bulgaria
Ами към всички които сте се изказали много подготвени в своите коментари, както обикновено, няма какво да се каже освен жалко че точно такива като вас избират точно тези които ни управляват. И после мрънкат. Евгени, не се коси ако четеш тези коментари, понеже се хващам на бас че тези които ги пишат са същите, заради които в чужбина съм се обръщал на другата страна да не би да се разбере че съм българин...
GruYou
14 Май 2009 11:57
Мнения: 2,792
От: Bulgaria
Защото е на път да стане Колумбия или Мексико...
beagle
14 Май 2009 14:38
Мнения: 20,732
От: Bulgaria
Евг. Кънев : "... държавата да стане прозрачна , за да е прозрачен и пазара . "
Тежък ПОЛИТИЧЕСКИ въпрос дигаш , Евгени - За коректното /подчинено на общите цели/ трансформиране на политическото управление в административно . При неговото решаване е нужно повече да знаем , че политическите партии са производни на Обществото , а не просто кукувици /за себе си/ в него . Улисани в "директно" крадене , днес те и на безхаберни дори се сторват , но няма как да спрат "бъдещата" история и по нашите ширини ...

Doctora
14 Май 2009 15:46
Мнения: 19,503
От: Bulgaria
Защо България не стана Коста Рика ?




Защото е мутант от Колумбия и Венецуела.
Devil
14 Май 2009 16:16
Мнения: 3,559
От: Bulgaria
Като цяло добри неща са казани в интервюто. Единствено мога да се заям, че разбиранията на човека за корпоративното управление и неговата същност са далече от истината. На второ място държавното управление си има своето важно отделно заначение наред с корпоративното. Не съм съгласен, че едното може да замени другото, но могат да се заимстват полезни неща едно от друго. В хода на предложенията за различните ешалони в министерствата е много важно да се приеме закон съгласно който 90 % от служителите на министерствата и държавните институции да са професионални администратори, несменяеми и служещи единствено и само на държавата, на министерството , а не на една или дтуга политическа партия. Така при смяна на властта ще се сменя максимум до 10 % от служителите, само висшето, политическото ръководство на министерството, а не като сега поголовни уволнения и Надка Патка новата министърка си назначава роднините до 10 коляно и всякакви останали боклуци. Най-голямата порнография в това отношение обаче беше достигната при тройната коалиция, където едно министерство се делеше на три и в резултат зам.министър със зам.министър не си говореха, цели отдели вътре в министерството бяха във война и един на друг си подливаха вода и работата се доведе до пълен блокаж.
Има си Държавен университет на Илинойс - това е университетът на щата и финансиран от данъкоплатците на щата Илинойс. Университетът на Чикаго обаче, както и университетът Нортуестърн са класи над него. В България, на български език имената на следните щати се произнасят така: Илинойс, Кънектикът, Айова, Вашингтон.
into
14 Май 2009 17:48
Мнения: 3,061
От: Bulgaria
На този трябва да му се даде Нобелова награда. Как никой до сега да не се сети да направи от министерствата корпорации? Министърът няма да прави нищо /ще служи за украшение/ а "изпълнителният директор" ще нарежда на "надзорния съвет"/чиновническото министерско войнство/ какво да прави за щастието на "акционерите"/гражданите избиратели/. Ето такива умници с много образования и международни длъжности докараха поредната капиталистическа криза, а в България крадоха и крадат на провалия и я докараха до пълен упадък.
Зевзека
14 Май 2009 17:53
Мнения: 7,255
От: Bulgaria
Индустрията на Коста Рика е 70% услуги и туризъм и 30% индустрия и земеделие. Не са прокопсали от Интел. БВП на Коста Рика е колкото този на България. Общо взето слаба работа. Но в сравнение със съседна цъвтяща и връзваща цоциалистическа Никарагуа са точно два пъти по-добре. Тъй че не виждам за какво трябва да ставаме Коста Рика.
Meto ot Interneto
14 Май 2009 18:28
Мнения: 17,783
От: Bulgaria
Ето, за разлика от оля, зузя не бръсне за слива корпоративния модел на експерт-счетоводителя.
Даже и ЕС не го харесва моделя - вместо да даде данъчна ваканция на "Интел", й налага един милиард глоба. Натиснете тук
bearman
14 Май 2009 19:33
Мнения: 1,839
От: Bulgaria
Най-доброто управление, измислено в човешката история, е корпоративното.

Като прочетох горното и му взех мярка за шапка на тоя "старши икономист".
Коста Рика е латиноамериканска мечта ( не тигър като според автора), защото е била късметлийка да не се започне гражданска война в която да се намеси и САЩ, както му е реда... и резултата е сравнително справедливо общество, по-ниска престъпност от САЩ, с по-добра медицина от САЩ заради всеобщата достъпност( според проучване на ООН ), сравнително равномерно разпределние на общественото богатство (нещо напълно чуждо за тая част на света), безплатно образование. Накратко Коста Рика е единствената свястна държава в латинска Америка. Къде да инвестират другаде Интел наблизо, въпреки че в Коста Рика заплатите са най-високи в региона? Другите им заводи са в Малайзия и Виетнам. И спямо тия държави ли имаме недостатъци!?‌ Никарагуанците имат две посоки за емигриране , на север към САЩ и на юг към Коста Рика. Аман от "старши икономисти"!
Чай
14 Май 2009 19:46
Мнения: 257
От: Bulgaria
"Частният интерес" бил водещ ...
beagle
14 Май 2009 20:59
Мнения: 20,732
От: Bulgaria

Корпоративния тип управление на държавата /административна практика/ и Държавното управление /политическа практика/ са двата стълба от изключително значение за сцеплението ни в Общество . Третият , без който То не може , е на нашето "естествено" , гражданско единение и солидарност . Още много ни е нужно , за да сетим "практично" тези опори на националното ни . А централната тежест в тази непроста драматургия , се носи от Държавното управление . Днес ние сме го предоставили на оперетни актьори , а така и напълно объркваме жанра ...

beagle
14 Май 2009 21:02
Мнения: 20,732
От: Bulgaria
Инто мили , глупости не ми говори , че и Михаил Миков , като днешен Министър на вътрешните работи ...

Meto ot Interneto
14 Май 2009 21:47
Мнения: 17,783
От: Bulgaria
"Корпоративния тип управление на държавата /административна практика/ и Държавното управление /политическа практика/ са двата стълба от изключително значение за сцеплението ни в Общество."
Бигле, ние се уважаваме поради песовете - ти всека вечер изпикаваш твоя, аз (или жената, или децата) - моя. Оттук нанатък не не те разбирам, приличаш ми малко на доктор охболи от Свериге, или на хунвейбина от четвърти километър. Може ли малко приказка за по-прости ора?
beagle
14 Май 2009 21:55
Мнения: 20,732
От: Bulgaria
Мето мили ,
В това сцепление е дамара на увереността ни , че от едното ни поселение , можем и да си сторим Общество . До днес го нямаме ... Толкоз , Приятелю и не търси причината в Чарли или твоя любимец ...

БарНет
14 Май 2009 22:01
Мнения: 560
От: Bulgaria
- Нали това ни каза и Брюксел - направете конкурси и си намерете подходящите кадри?


От Щатите обаче не виждате че В България вече няма пари! (милиардите ги занесоха в Щатите и по фискални кьошенца)
А малкото дето ги има са под...надзора на МВФ !

Идеята би трябвало да бъде.... "размяна на административни служители и експерти 50-50 процента от работното време в евродържавите и в България ! Така....нашите ще научат как точно се работи на запад.... а техните ще видят кво става у нас.... и ще се УТОЧНЯТ критериите, теглилките и...ПРОФЕСИОНАЛНОСТТА !!!

(НО И ЗА ТОВА СА НУЖНИ...ПРОСТО родолюбие И ГРИЖА ЗА ДЪРЖАВАТА И НАРОДА И)

beagle
14 Май 2009 22:05
Мнения: 20,732
От: Bulgaria
В добавка : Днес формулата 3:5:8 е по цялата вертикала на "елхата" . Утре друга формула на "сцепление" ли да чакаме ?

Чичо Фичо
14 Май 2009 22:06
Мнения: 24,838
От: United States
Има много правилни неща, но не всичко.

Например "корпоративния" модел не е гаранция за добро управление. Може СЕО-то да е пълен неадекватник, може борда да е напълно безхаберен. Не е истина, че човек, който харчи собствените си пари, непременно е рационален. Със собствени пари се вършат горе-долу такива глупости, каквито и с чужди. Видяхме безброй примери в развития свят през последната година.

Не е истина, че голфаджиите не ходели на голф в бедни страни. Ходят и още как - ето Ямайка. Просто там голфовете, както и курортите в Карибите, за изолирани физически от местното население. Голф имало и в Хаити, зад бодлива тел, а на туристите казвали за всеки случай, че са на остров.

Не е истина, че чуждите инвестиции у нас са само в имоти и само в Банско, Слънчев бряг и София. Първо, инвестициите в Слънчев бряг са си главно български, повечето са лоши кредити, по-малкото - прани пари. Второ, във Варна, въпреки едри инвестиции като ирл. Милър Двлпмнтс със 120 млн евро за мол Варна или изр. Оркид Двлпмнтс с Гранд мол и много жилища - повечето чужди инвестиции са в инфраструктурата и производството - Солвей, Италчементи, Кумерио, Асид & Фъртилайзърс, ЧЕЗ, Мелроуз, Фрапорт, Нестле, шв. Оушианик криейшънз, яп. банка за развитие (нови пристанища, 150 млн евро), немския собственик на БМФ, оманския фонд (нов торов завод за 3.5 млрд дол.), рус. мераци за жп ферибот, завод КрАЗ, завод за акумулатори, никой не знае размерите на инвестициите във вятърна и слънчева енергия, много от тях чужди... чака се и ит. Сайпем за завода за префабрикация и компресорната станция на Южен поток. Има и по-хай-тек инвестиции, макар засега скромни - Локхийд Мартин например правят център за обучение на пилоти. Май изгонихме Армарис от Терем Фл. арсенал.
Чичо Фичо
14 Май 2009 22:20
Мнения: 24,838
От: United States
Латинска Америка си е Трети свят - бедност, вкл. в големите Мексико* и Бразилия. Аржентина (почти чисто "бяла", европейска страна) в началото на 20 в. била сред най-богатите страни в света, хората в Европа се чудели дали да емигрират в Ню Йорк или в Буенос Айрес, сега още е с малко по-висок БПВ от нашия, но я запомнихме в последните десетилетия с кризи, инфлация и гладория. Коста Рика (почти като нашия БВП) и Чили (малко по-висок от нашия) са най-добре, Венецуела (малко по-висок от нашия) е износител на нефт и със странно ръководство.

Ние сме в Европа и ЕС и няма съмнение, не след дълго ще оставим всички латиноамериканци назад и ще се изравним с Португалия и Гърция.

_________
* Наскоро либералните медии в Америка биеха по канчето един консервативен радиоводещ дето казал, че мексиканците били "примитиви" и "пиявици" - "примитиви, идват тука да ни смучат кръвта, не споделят нашата култура, нашата хигиена, ето сега и свински грип". Мексико има по-висок БВП на глава от Коста Рика и много повече американски инвестиции, и няколко бизнес школи американски тип.
beagle
14 Май 2009 22:40
Мнения: 20,732
От: Bulgaria
Не считам , че тук Авторът третира корпоративното управление , в най-общия му смисъл на "частно" . Приемам , че е реч за полезно елиминиране на смущенията от политическото РЪКОВОДЕНЕ , в собствено цикъла на административно управление на държавата . Избераме за Премиер , Марсианчето в пример , но системата да може да реагира на ненужната марсианщина . Не е просто , но живота показва , че и категорично се налага ...

into
14 Май 2009 23:48
Мнения: 3,061
От: Bulgaria
Абе, за корпоративно държавно управление е ставало дума в идеологията и практиката на фашизма на Мусолини, за който, поне в България, почти никой нищо не знае. Но нашият кандидат за Нобел няма това предвид. Той си говори ей така, наизуст. А като погледнеш CV-то му тук - голям експерт.
Добави мнение   Мнения:45 Предишна Страница 2 от 3 1 2 3 Следваща