Потребител:
Парола:
Регистрация | Забравена парола
Запомни моята идентификация
Въпреки кризата държавата увеличава чиновниците
Отиди на страница:
Добави мнение   Мнения:28 Страница 1 от 2 1 2 Следваща
Dobri._.Bozhilov
19 Май 2009 00:05
Мнения: 112
От: Bulgaria
Ако всички станем чиновници, безработица няма да има. Ще построим комунизма... Да живее др.Станишев и всичките му учители, които допринесоха за разрастването на администрацята - др.Костов, др.Сакскобурготски и пр.

---------------
***



Редактирано от - sybil на 19/5/2009 г/ 10:49:42

armani
19 Май 2009 00:10
Мнения: 329
От: Bulgaria
Всички брат'чеди, чичовци и лели - на държавна служба. Да папкат и слушкат.
кормиснош
19 Май 2009 00:32
Мнения: 2,010
От: Uganda
Хехе, колкото повече некадърни парашутисти се назначават, толкова повече роби да им помагат требе, един не знае английски, друг компютри, трети само от кьорсофра разбира, е така не става, нали требе и некой да ги дундурка. Все пак, управленски матрЯл е това, селекциониран "десетилетия", как сега да го оставиш без ясла?
Brightman
19 Май 2009 01:29
Мнения: 23,083
От: Bulgaria
За този период най-големи съкращения в реалната икономика има във финансовите и застрахователните дейности

Та в колко пържоли, литра мляко, ракия, водка, забавление и т. н. или въобще реални блага се изразява "реалността" на финансовите и застрахователните дейности ?
-
Ами същата "реалност" ще има ако аз напиша тук примерно числото 45. Следващият форумец го "купи" пишейки приимерно 55, а по следващия 65. Накрая съм готов да си го "купя" обратно пишейки 100 и да го върна в цикъла като 45, инкасирайки огромната загуба от 65.
-
Е колко паржоли произведохме ? Колко хора нахранихме с "продукта" от "реалната" икономика, дето си го писахме с клавиатурата ? Поне 1 хляб за някой гладуващ ?
Brightman
19 Май 2009 01:37
Мнения: 23,083
От: Bulgaria
И нека не забравяме, че срива на наистина реалната икономика в САЩ, която произвежда нещо пипаемо и ядаемо дойде точно от виртуалните игри на "реалните" финасови алабализми търгуващи купувайки нищо и продавайки го с печалба като нищо с рисувана панделка.
Brightman
19 Май 2009 01:48
Мнения: 23,083
От: Bulgaria
Все още се учудвам, колко много хора, дори пишещи се икономисти не осъзнават простата разлика между парите спрямо един човек и дори голяма корпорация и парите спрямо една държава.
-
Парите в една държава не са нищо повече от символи и лостове за тип политика. Спрямо една държава понятията "има" или "няма" пари не съществуват, защото тя може да си ги напечата винаги и в количествата, които сметне за правилни.
-
Същественото спрямо една държава (икономика) е наличното количество пари в обращение. И тук, като виц ми звучи - има криза да свиваме разходите. Точно обратното - да ги увеличаваме за да създадем търсене, развием предлагането и излезем от кризата.
Brightman
19 Май 2009 02:00
Мнения: 23,083
От: Bulgaria
И накрая - порочното във финансовата политика на последните две правителства не е че увеличава разходите, а че се стреми да го прави с бюджетен излишък вместо с дифицит. А престъпното е,
че го прави като политика на изтегляне на пари от обращение, за да отвори място за компенсирането му от задлъжняване на населението към банките.
При постоянна маса реални стоки и услуги, стоящи срещу изтегляните (унищожаваните), чрез излишъка и компенсиращите ги пари от дългове.
Престъпното е че го прави, като целенасочена политика за власт над народа, чрез поставянето му в дългово робство.

Редактирано от - Brightman на 19/5/2009 г/ 02:03:05

paragraph39
19 Май 2009 03:13
Мнения: 80,095
От: Bulgaria
Волен Сидеров: Скъпите предизборни кампании са цинизъм по време на криза
Останалите партии в България показват лекомисленост, като подкрепят Турция за ЕС- Натиснете тук
armani
19 Май 2009 03:14
Мнения: 329
От: Bulgaria
Brightman - допускаш някои грешки:
1. Под реална икономика се разбира тази част от икономиката, която свободно се избира от потребителя и не е следствие на преразпределителната функцията на държавата (грубо - плащащите данъци). Ето защо, услугата "квартален полицай" и "начален учител в държавно училище" не са реална икономика (получават от данъците на другите), докато "танцьорка на лост" и "учителка в частно училище" са. Обърни внимание на "Учителка".
2. По твойта логика, дизайнерите на този сайт и журналистите, пищеши в него не участват в икномиката. Да ги совободим от данъци? Да ги уволним? Да им забраним да получават заплати?
3 Банките и всички останали от финансовия сектор, не са реална икномика, докате реално не ти потрябва кредит, банков превод, застраховка, частна пенсия, инвестиционна застраховка живот, влог и т.н. :-)
4. В САЩ проблема дойде от другаде, освен това засегна само пуканките (кухите фирми и банки, дето бизнеса им е само по документи), не съм чул IBM, Intel, Google, Microsoft, Coca-Cola и др. да имат проблем, не дай-боже голям. Въпреки че последните продават спечена захар с газирана вода, а Гугъл даже нищо не ти продават, или поне на теб и мен. Най-опростено да кажем, че САЩ излъгаха целия свят и до такава степен, че и сами си повярваха. Има и фундаментални прични с дефицитите им, психологически фактори, както и е ефекта на страната-държател на резервната валута на почти всички други държави, с изключение на ЕС. Има го и ефекта на "холандската болест", само че за разлика от унищожителната сила на износа на ресурси от Русия, при тях тази сила изигра износа на сигурност. Проучи пазара на безумния финансов инструмент "американски държавна ценна книга" (разните там бондове).
5. Не очаквай смислени текстове по въпроса за кризата във този, а и в повечето вестници. Това е все едно да се опиташ да си поправиш двигателя по дописки във всекидневник. Аудиторията, целта и капацитета не кореспондират със задълбочен анализ на ставащото.
6. Тон жито е под 200 лева, по твойта сметка всеки ром си е реално богат и задоволен :-)
7. 90% от хората са щастливи, когато получават кредит. От доста време БНБ се опитва да озапти това им саморазрушително желание, нежели да го предизвиква.
8. Личното ми мнение че, че ако преждецитираните 90% нямат кредити, ще го ударят на почивки и скатавка, дълги уикенди, творчески отпуски и т.н. и ще стигенеме до варианта, ако се видиме с тебе на по бира, да няма кой да ни я донесе. Грубо казано - капитализма работи само когато повечето дължат на по-малкото. Фундаменталната причина е че повечето хора не искат да работят и следва да бъдат принудени. За предпочитане с дъгросрочен падеж и вноски, отказващи от идеята да се псува шефа. Не съм виновен, така функционира тази система, ние поне знаем как функционират алтернативните.
9. Имаш дъгосрочна здравословна полза от затваряне на "Кремиковци", което винаги се е брояло за реална икономика, но ако се вгедаш, ще установиш че имаш по-голяма полза от коя да е карачка на околовръстното, отколкото от този "реален" отпадък на "стоманената идеология". Виж т.1 и сам прецени колко е бил реална икономика.
Бъди здрав!

XGan4ev
19 Май 2009 06:03
Мнения: 1,530
От: Bulgaria
Брайтмане, твърде много писане за да се каже простичката истина за престъпната същност на управляващата политическа върхушка. По добре се опитай да се разграничиш от тях като посочиш как и какво би променил.
VOCI
19 Май 2009 06:29
Мнения: 28,177
От: Antigua and Barbuda
Гн Фотон
19 Май 2009 07:05
Мнения: 1,612
От: Finland
Държавен служител в бар - на препечена ракийка и с гърдеста мадама.
Излиза, че именно тази картинка ще е все по честа - само държавните служители и иху-то нарастват! Както и онези с мотиките и по каналите. Едните за да има салатка и мамбо, другите за да се отвеждат облекченията (пикоч, лайна, сперма и повръщано) на чинивника-консуматор и гърлата му.

pasiv
19 Май 2009 07:37
Мнения: 1,985
От: Bulgaria
Поради кризата държавата увеличава чиновниците
XYZxyz
19 Май 2009 09:22
Мнения: 26,211
От: Antigua and Barbuda
armani,
моите уважения, но според теб излиза, че примерно в България преди 1989-та година не е имало реална икономика, както и че сега няма такава в Китай.
Просвета
19 Май 2009 09:54
Мнения: 2,958
От: United States
..колкото повеке чиновници, толкова повеке БВП!
Brightman
19 Май 2009 10:18
Мнения: 23,083
От: Bulgaria
Под реална икономика се разбира тази част от икономиката, която свободно се избира от потребителя и не е следствие на преразпределителната функцията на държавата

Значи задължителните засраховки и обслужването на такси не са част от "реалната" икономика.
-
Финансовата система е по-скоро инфраструктурна за икономиката, отколкото собствено икономическа.
А инфрастуктурата е най-добре да бъде пряко държавна надпазарна и некомерсиална.
-
Това което се случи в САЩ може да се оприличи на срутването на пътни мостове, по които летят към пропастта (или са принудени да заобикалят, тези които не са се оказали на самият мост) колите (фирмите) от наистина реалната икономика.
Болярчето
19 Май 2009 10:53
Мнения: 2,995
От: Bulgaria
Brightman,
преди време имаше един форумец с ник "ole-le", който спеше с портрета на Кейнс под възглавницата. Да не си ти с нова регистрация?
OLDMAD
19 Май 2009 11:00
Мнения: 45,665
От: Bulgaria
Преди 20 години - Единица реално произвеждащ Работяга, издържаше 0.35 чиновника и държ. служители + 1.8 пенсионера!
В резултат на "Риформата"(по Митето Луджев), в момента един Работяга, чрез данъците си към Бюджета, "издържа и попържа" 0.68 чиновника и "дръж.служители" + 0.83 пенционера!
Извод - ако сведем пенционерите до 0.01, видно е че Бюджета ше цъфне и върже!
Барабар с налъмите!
Brightman
19 Май 2009 11:20
Мнения: 23,083
От: Bulgaria
Болярчето,
що си мислиш, че Кейнс има само един привърженик ?
Не съм крил, че икономическата теория и политика, която считам за най адекватна на реалността е кейнсианството и то в доразвитието му с отчитането на влиянието на неравномерността на доходите и пределната склонност към спестяване - т.н. ляво кейнсианство. Както и винаги съм твърдял, че Кейнс работи само в наистина свободна икономика, а не в социалистически или криминално изкривени икономики (от различен тип и степен).
-
Но... това което считам за грешно е абсолютизирането на една теория и подход към цялата икономика. В тази част от една икономика, където "невидимата ръка" работи естествено - конкурентните пазари, трябва да се прилага пълната свобода ("дивия капитализъм", там където конкуренцията е естествено ограничена - олигополите, трябва да има прозрачно държавно регулиране ("социализъм", там където поради естествени причини не може да съществува конкуренция - естествените монополи - трябва да има държавна собственост и пряко публично държавно управление ("комунизъм".
-
А както казах и по-горе - финансовата система не е и не може да се разглежда, като част от пазара или като отделен пазар. Тя е инфраструктура и към нея трябва да се подхожда като към инфраструктура, която създава условия, гарантира и обслужва реалната икономика, но самата тя е над икономиката.
hamer
19 Май 2009 13:28
Мнения: 10,867
От: Bulgaria
Натиснете тук
Автоцензор
19 Май 2009 17:25
Мнения: 1,824
От: Bulgaria
Откъде следва, че ако няколко хиляди брокера са останали без работа, държавата трябва тутакси да съкрати съответния брой "чиновници"? С това само ще налее масло в огъня на рецесията. Точно зарлади същата грешка прибалтийските "тигри" стигнаха до бунтове и банкови фалити .
И все пак, кого определят редакторите на вестника като чиновници, и кого като "образование", "здравеопазване" и "спомагателни дейности" - които според информацията също растат. Изобщо, да не се окаже след компетентен прочит на данните на НСИ, че нарастването всъщност се отнася за учители и медици?
Добави мнение   Мнения:28 Страница 1 от 2 1 2 Следваща