Потребител:
Парола:
Регистрация | Забравена парола
Запомни моята идентификация
Злокобните пророци
Отиди на страница:
Добави мнение   Мнения:192 « Предишна Страница 10 от 10 8 9 10
Оболенски
29 Юни 2009 22:19
Мнения: 595
От: Bulgaria
Прав е, както обикновено, г-н Хърсев.Може да се добави, че не иде реч толкова за заемите, колкото за мимоходом споменатите "политически добавки".Навремето бай Тошо договаряше подобни"заеми"с една страстна целувка в Москва, но днешните ни благодетели май не са така целомъдрени и държат да докарат ухажването до естествения му завършек.За днешните целувки:сутрин ГЕРБ целува Доган по едно място, на обяд-по друго, а вечер Доган целува ГЕРБ по още по-друго място.
Ловкия
29 Юни 2009 22:23
Мнения: 56,087
От: Ghana
Мето,
с това трябваше да започнеш!
Зевзека
29 Юни 2009 22:50
Мнения: 7,255
От: Bulgaria
Ако Ханс не плати дълга на Ханс, ще фалира ли Ханс? Как точно ще гътне това българския борд, ще девалвира българския лев и как ще избухне ликвидна криза?

Много просто, д-р ик. Хърсев, много просто! Ханс като е Ханс, а не е Иван, не значи че не е свързан с България. Служителите във фирмата на Ханс са българи. Фирмата на Ханс плаща данъци на България. С парите от данъците правителството развива социална си политика и плаща социални помощи.
Ако фирмата на Ханс фалира нещата тръгват в обратна посока. Служителите във фирмата на Ханс си загубват работата, стават безработни и увисват на шията на правителството за социални помощи. Правителството, което не получава повече данъци от фирмата на Ханс няма пари за социални помощи. Кредиторите на Ханс разпродават всичко от фирмата за да си върнат парите. Междувременно те се отказват да инвестират и в фирмата Хасан Джам, където са възнамерявали да инвестират. В резултат на това безраборните стават още повече. Накрая всички тези безработни се изсипват пред сградите на правителството и му искат оставката. Външните кредитори се паникьосват, че ще си загубят парите, които са инвестирали в България и започват да си изтеглят обратно капиталите. В евро и долари, разбира се. Безработните стават още повече и още по-настоятелно искат оставката на правителството. В това време никой не купува български левове, защто левът губи стойността си. Всеки се втурва да купува евро и долари с левове, при което левът губи още повече от стойността си.
Сега, Хърсев, започваш ли вече да виждаш как точно това ще гътне българския борд, как ще девалвира българския лев и как ще избухне ликвидна криза?
tknikodim
30 Юни 2009 00:32
Мнения: 410
От: Bulgaria
Зевзек,


Ти си голям талант. Имаш дар-перо за бизнес-фантастика. Пропиши! Arthur Clarke и John Grisham едновременно биха си изгризли ноктите от завист.
tknikodim
30 Юни 2009 01:26
Мнения: 410
От: Bulgaria
До Зевзека


Прочетох още веднъж сценария ти - много ми хареса като класическа драма. Този път говоря сериозно.


Липсва ми само завръзката. Защо фалитът на нищотвореца Ханс води до такъв изненадващ, но логичен ход на фаталностите, които върхлитат върху главните герои?


Според сценария, всички трендове се пречупват на към лошо един по един, все по-апокалиптично - дефицити разни, безработица, инфлация, валутен срив, пълна мизерия. Това е периодът на драматичното сгъстяване на краските, предчуствието на ужаса, съпреживяването на трагедията, зрителското съпричастие. Това отнема половината от пиесата - примерно 3 от всичко 6 акта, акт №2 до №4.


В акт №5 пускаме МВФ - той се явява като хора в пиесите на Софокъл, deus ex machina, "бог от машината", който идва от небето за да разреши нерешимото. Сълзи от радост потичат по лицата на публиката - може би развръзката ще е щастлива?


Но ние сме класици - в науката, практиката и театъра. Шести акт е класическата развръзка на драмата - надеждата е била мимолетна, трагедията и страданието тържествуват. Сълзи и гръм от овации! Букети, букети, букети!


Но пак ти казвам - липсва ми завръзката за акт №1. Как да направим така, че уж небрежна и случайна намеса на второстепенни персонажи да заложи в иначе случайния фалит на Ханс енергията на драмата?


Редактирано от - tknikodim на 30/6/2009 г/ 23:27:29

tknikodim
30 Юни 2009 01:52
Мнения: 410
От: Bulgaria
San De Cannes


Някой може ли да ми каже, какво е състоянието на фирмите в България. Колко са задлъжняли към банките ?



Отваряш http://www.bnb.bg и после в колонката щракваш на СТАТИСТИКА. После се плъзгаш надоле и щракваш върху


Парична статистика


После пак щракваш върху


Статистика на депозити и кредити по количествени категории и икономически дейности


и пак върху


Данни


Отнасетне, изборът е твой. Приятно гледане.
tknikodim
30 Юни 2009 12:43
Мнения: 410
От: Bulgaria
Ловък,

Ще засегне държавата, защото и мижавото в момента кредитиране ще секне. Потребителски, ипотечни и фирмени кредити-капут! Износ-нула. Инвестиции-нула. Свежи пари кеш-откъде?


Ако наминеш отново днес, да ти кажа - виж къде снощи пратих колегата от Кан да гледа цифри. Там, на сайта на БНБ - СТАТИСТИКА, ти ще отвориш една друга таблица малко по-горе, казваше се нещо като "Макроикономически показатели". В нея има разни редове за внос, износ, чужди инвестиции, дългове и пр. Тя може малко да те поуспокои.


Понеже съм късопаметен, не те забелязах в дискусията онзи ден по оная статия от Първа страница, дето "Световната банка сложила БГ в черния списък". Мисля че още е в списъка на най-четените. Там правихме доста сметки за колко ще ни стигнат валутните резерви при сегашните дългове и харчове - ако искаш я погледни. Аз тук се опитвах да не повтарям каквото казах там.
Артиста
30 Юни 2009 17:38
Мнения: 5,204
От: Canada
„Уол стрийт джърнъл” посочва обезценяването на източноевропейските валути като причина за високите цени на хранителните стоки в Източна Европа. Въпреки че световните цени на храните падат, в Източна Европа ефектът от това не се усеща, тъй като обезценяващите се валути оскъпяват вноса на храни и на други стоки за потребление. Вместо да паднат, цените може и да се повишат. Местните производители на храни, коментира вестникът, продават стоките си на по-добри цени в чужбина. Магазините в Източна Европа са пълни главно с вносни стоки, които по принцип са по-скъпи.

В допълнение към инфлационната картина, анализатори на пазара на храни от JPMorgan преценяват, че тази година цените на суровините, използвани от най-големите европейски производители на хранителни стоки, ще паднат с около 20 процента. Но това няма да означава падане на цените, особено в държавите с обезценяващи се валути. Една от причините за това развитие е, че най-големите производители на храни вдигат неравномерно световните цени.

Пример за това е „Юнилевър”, една от най-големите световни компании за хранителни стоки. През последното тримесечие на миналата година „Юнилевър” са вдигнали средните цени на храните в Източна Европа и други развиващи се пазари с близо 14 процента. В същото време увеличението в Западна Европа е било само 3 на сто.

Прогнозите за инфлацията, икономиката и финансите в Източна Европа са понастоящем толкова песимистични, смята един американски анализатор, че на източноевропейците вероятно ще им трябват парашути, за да оцелеят при очакваните главоломни сривове.



Като имаме предвид, че в България над 50% от бюджета на семейството отива за храна, прогнозите на Хърсев няма начин да излезнат верни.

Редактирано от - Артиста на 30/6/2009 г/ 17:40:29

tknikodim
30 Юни 2009 18:40
Мнения: 410
От: Bulgaria
bearman, извинявам се - сега видях че всъщност ти си ме предложил за дрънкулката. Аргументите ми за отказ остават, засега.
Meto ot Interneto
30 Юни 2009 20:25
Мнения: 17,783
От: Bulgaria
Арти, "прогнози", казваш.
Не можах да видя прогноза в написаното, може ли да помогнеш? Не търся заяждане, а възможна моя слабост в тълкуването текста.
prunskenauskas
03 Юли 2009 19:30
Мнения: 234
От: Bulgaria
ОЩЕ ПО-ЗЛОКОБЕН ПРОРОК:
ЕС ще се разпадне, Силните на деня ще се изпобият помежду си, а в Европа ще влязат китайците. И тогава баба Европа ще види звезди посред бял ден! Арабите мигом ще си скатаят фереджетата и забрадките и ще задуят обратно към пустинята, понеже Китай ще вари на сапун тия, които вряскат за права на човека. Каквото е днес Хонгконг (китайци, живеещи по европейски модел), това ще е Европа на бъдещето, ама на обратно (европейци, живеещи по китайски модел). И всичките надути западняци ще хукнат да доказват колко полезни могат да бъдат на Русия и да молят за руско гражданство. Понеже Русия няма да бъде засегната от китайската инвазия. Дето сега командват натовци, тогава ще командват китайци. Американците ще пожелаят майка да ги е не раждала! Ще имаме за съседка Китайска Турция (нещо като Белгийско Конго). България? Не го казвам аз, цитирам баба Ванга - България ще стане част от руската федерация. Нататък продължавам аз - тия, дето сега хистерясват против Русия, ще се опитат да го докарат от подмазване, но няма да помогне. Страшно ли е? Му-ха-ха-ха-ха-ха! Лека нощ, деца!
Добави мнение   Мнения:192 « Предишна Страница 10 от 10 8 9 10