Потребител:
Парола:
Регистрация | Забравена парола
Запомни моята идентификация
Спорният чар на бъдещето
Отиди на страница:
Добави мнение   Мнения:28 Страница 1 от 2 1 2 Следваща
StrikeEagle
06 Юли 2009 22:45
Мнения: 21,073
От: Bulgaria
Това с вчеловечените шопи си е чиста утопия.
Отсекаде.
kaily
06 Юли 2009 22:52
Мнения: 35,647
От: Bulgaria
Уф, по анкетата до статията ма сърбят ме ръцете да натисна Търсене на отговорност от министри за корупция, въпреки че здравият разум ме кове да натисна Вдигане на доходите и увеличаване на работните места.
Майната му на здравия разум.

_________________________________
ДЪРЖАВАТА ТОВА Е ФАРС - http://www.kaily.dir.bg
Mars Attack
06 Юли 2009 23:25
Мнения: 12,996
От: Bulgaria
Щом и Ламбовски се притеснява да прогнозира ("бабува" ), какво бъдеще чака България през сл. 4 години, значи е сериозна работата... Но да е умерен човек в такива преходни моменти не е лошо; по-скоро е признак на опредлена мъдрост на база житейски опит.

Редактирано от - Mars Attack на 06/7/2009 г/ 23:25:32

festia
06 Юли 2009 23:33
Мнения: 285
От: Bulgaria

Мдам, приятен текст, доста научих от него.
Шломо З.
07 Юли 2009 00:04
Мнения: 3,562
От: Bulgaria
...с лица здрави, умни и вчеловечени, както бяха всичките сега...



Българинът Иван Вазов е и си остава най-народният... И в мечтата и вярата.

Шломо З.
07 Юли 2009 00:05
Мнения: 3,562
От: Bulgaria
...Това с вчеловечването не ви е "Да си сменим чипа" с прозрачен силиконов от Хонг Конг!

Редактирано от - Шломо З. на 07/7/2009 г/ 00:06:55

Anastass
07 Юли 2009 02:17
Мнения: 1,357
От: Bulgaria
Зя любителите на аналогии между исторически събития: Истина е, че Шарл Мартел, майордом на краля на франките, е останал в историята с победата си над сарацинския емир Абд ел Рахман в битката при Поатие през 732. Дори се смята, че прозвището Мартел (от марто - чук) му е дадено точно след тази битка . Но това съвсем не означава, че той е успял да се справи окончателно с арабите. Войните с тях са се водили в продължение на години с променлив успех, като често на страната на сарацините са участвали и бургундски сеньори Всъщност арабите са изгонени от територията на днешна Франция едва в края на 10 век. Много по-важно е, че след битката при Поатие популярността ма Шарл Мартел станала толкова голяма, че фактически той поел управлението на Франкската държава и крал Тиери, който го е назначил на поста майордом, останал в сянка. С което на практика е бил поставен и краят на династията на Меровингите.
hamalin
07 Юли 2009 07:40
Мнения: 1,752
От: Bulgaria
селяндурщината ни няма да се затрие.кирил христов е писал, че българете нямаме страх и не уважаваме смъртта.когато това стане, ако един ден ни се случи, ще имаме бленуваните хоризонти.
Йори
07 Юли 2009 08:25
Мнения: 2,656
От: Bulgaria
Хубав текст.
товарищМаузер
07 Юли 2009 09:30
Мнения: 9,625
От: Bulgaria
Битката е прочута с това, че тежката кавалерия на Абд ал не успяла да срази пехотата на Мартел, почти прецедент.

Ба, прецедент. Дисциплинираната пехотна формация, въоръжена с пики и достатъчно стрелци която не разкъсва строя пред връхлитащата кавалерия е кура магика за всякаква номадска сган тагадъкаща на коне, камили и дори слонове. Особено ако на кавалерията и липсва военна дисциплина, какъвто е бил случая. Примери колкото щете: от гръцките фаланги, през римските манипули, византийската пехота, испанските терци та чак до британското каре от "червенодрешковци". Кавалерията е перфектен инструмент за атаки във фланг и тил, действия срещу комуникациите, преследване на победения противник, рейдове в тила и т.н. Това обаче за което не е перфектен инструмент е точно челната атака срещу пехотна формация настръхнала от пики. Изключенията са малко - едните са средновековните рицари, които обаче се бият в чисто пехотна формация - фаланга, ако ще да са на коне. Другите са нашите предшественици от степите, където се изпедепцва занаята на тежката кавалерия, т.н. „катафрактарии” са патент на степите, ако ще името да е гръцко. Също от степите идва и другата кавалерийска тактика - нескончаемите атаки на конни стрелци, обикалящи около пехотната формация и засипващи я със стрели, докато противника се деморализира и побегне, че да почне клането. И за двете кавалерийски тактики обаче има лекарство - дисциплина, способност да се извършват сложни маневри и отряд пеши стрелци за поддръжка. Естествено и избора на подходящ терен на който кавалерията няма пространство за маневриране също е важен момент.
Статията иначе си екстра, но може би трябваше да се спомене че горе-долу по същото време един възчерен номадски кан поема ролята на Шарл Мартел за византийците, при това с точно противоположна тактика - дисциплинирана тежка конница срещу пехотна тълпа от ягмаджии. За кан Тервел става въпрос.
Svetlina
07 Юли 2009 09:39
Мнения: 1,079
От: Bulgaria
Ах, аналогиите...

Благодаря на автора за смелостта на ума.






manaolana1
07 Юли 2009 10:10
Мнения: 74
От: Austria
Прекрасно е, че българинът няма страх от смъртта и не познава култа към мъртвите. Гледах пиесата на Димитре Динев - Онова деликатно нещо, душата... Невероятна, жизнена, дълбоко човечна и магична едновременно... Не знам дали от траките е останала у нас тая сила и смелост, да приемеш съдбата и да празнуваш дори когато те боли...Баща ми почина наскоро и бях на софийските гробища...и душата ми се освободи от страха и мъката, защото видях как младежи пееха и празнуваха на гроба на загиналия си приятел... не искат да признаят, че не е вече с тях... Смъртта е на висше утвърждаване на Живота...
Пенчо Драганкин
07 Юли 2009 12:53
Мнения: 2,968
От: United States

[/quote]
ако те е грижа главно за награбената плячка, може да зяносаш и халифата.


Да видим дали нашия си е зяносал халифатчето у БГто

Pavlik Morozov
07 Юли 2009 12:57
Мнения: 15,811
От: Bulgaria
товаришМаузер ме е изпреварил


светогледа на всеки народ и култура е себецентричен, и докато цяла Европа знае за Шарл Мартел едва ли са много тези дето са чували за (византийско-)българския успех в спирането на арабско нашествие през балканите. изобщо запада открай време приема за даденост това как източноевропейските народи са им служили за заслон от могъщите източни империи (арабска, османска, монголска и т.н.), което дава възможност на самите европейци векове наред необезспокоявани от външна заплаха да се бият с тежки тъпи предмети по главите, докато се очовечат, и дойде времето когато набират сила и чрез великите гвеографски открития стават господари на света. вместо благодарност получаваме презрение и пренебрежение, затова че сме смесена гранична порода между две цивилизации, но биологията и историята учат - една добра кръстоска има много по-добри шансове да оцелее в разнообразни условия от една чиста порода приспособена само към един тип среда и начин на живот. bacilicus bulgaricus завинаги!




Редактирано от - Pavlik Morozov на 07/7/2009 г/ 13:01:23

Anastass
07 Юли 2009 13:41
Мнения: 1,357
От: Bulgaria
Битката е прочута с това, че тежката кавалерия на Абд ал не успяла да срази пехотата на Мартел, почти прецедент.

Ба, прецедент - казва товарищ Маузер, с когото този път не мога да не се съглася.


Като имам предвид Желязната Брезнишка дивизия. Винаги държана в резерв и използвана там, където има опасност фронта да се пропука. Още през Първата световна война започва да става ясно, че идва краят на кавалерията. На Добруджанския фронт се появява прочутата казашка кавалерия, като срещу нея в окопите е все още не толкова известната Брезнишка дивизия. Кавалерията провежда класическата Брусиловска атака с извадените пики, сабите , свирките и виковете на кавалеристите, от които противника обикновено не издържа и хуква да бяга. Но не и нашите шопи, които залегнали в окопите оставят кавалерията да ги подмине, след това вадят манлихерите и картечниците - и в гръб! Поражението, макар и останало някак си незабелязано, е било пълно и впоследствие е било дълбоко анализирано от руския генерален щаб.
XYZxyz
07 Юли 2009 14:17
Мнения: 26,211
От: Antigua and Barbuda
И Маяковски беше футурист, после стана певец на болшевизма, после се самоуби. Най-футуристичните му прогнози не се оправдаха, например тази за бъдещото всемогъщество на съветския паспорт. Не се оправда и най-яркото пророчество на най-верния поклонник на Маяковски в България - Пеньо Пенев. "Нашите хора вий нямате - свободните хора на свободния труд!" - завъртя назидателно пръст Пеньо под носа на буржоазния свят. После също се самоуби, като преди да се нагълта с луминал в Димитровград през 1957-а, написа на портрета на Маяковски, с който не се разделяше:
"Сбогом. Идвам при теб, мой бог."

Маяковски - него света ги помни, а тези дето му дават оценки, знае ли ги някой?
А Пеньо Пенев е българския вариант.
ЗИП
07 Юли 2009 14:47
Мнения: 34,590
От: Bulgaria
Нявава като стил на ДИ, но пък този път се е получило доста добре.
metamorph
07 Юли 2009 22:21
Мнения: 3,699
От: Bulgaria
Даскал Цеко
07 Юли 2009 23:13
Мнения: 7,537
От: Tuvalu
А бе съчинението на Бойко е добро, ама има некои фактологични неточности.
Значи, стихотворението на Маяковски "Стихи о советском паспорте" изобщо не е за бъдещото всемогъщество на съветския паспорт, a за реакцията (физиономиите) на граничните чиновници, когато виждат за пръв път съветски паспорт, и за гордостта на поета (уви, краткотрайна), че е притежател на такова тескере.
И Пеньо Пенев не се е нагълтал с луминал, а с веронал.
И Сергей Есенин не се е самоубил, а са го самоубили. Даже неотдавна и руски филм показаха на тази тема по телевизията.

Редактирано от - Даскал Цеко на 07/7/2009 г/ 23:16:59

Шломо З.
07 Юли 2009 23:22
Мнения: 3,562
От: Bulgaria
Браво, Даскале! Аргумент из научни изследвания за Есенин:


Даже неотдавна и руски филм показаха на тази тема...



Абе ти да не си alias на Бенедикта?
Шломо З.
07 Юли 2009 23:29
Мнения: 3,562
От: Bulgaria
...И, Цеко, да беше си припомнил, преди да шляпнеш - "самоубили са го", това/:


Натиснете тук


Даскале! Ти жизнерадостно отнемаш правото на последно собствено решение в живота Някому, за да са ти непременно криви комуняките... Не се ли усещаш какво правиш?

Добави мнение   Мнения:28 Страница 1 от 2 1 2 Следваща