Потребител:
Парола:
Регистрация | Забравена парола
Запомни моята идентификация
Делата под надзора на Брюксел се множат, но резултат няма
Добави мнение   Мнения:16 1
Mars Attack
21 Юли 2009 01:14
Мнения: 12,996
От: Bulgaria
"След тях - потоп !!!"


Без губене на време, ГЕРБ трябва да започне тотална реформа на съдебната система, прокуратурата и следствието, иначе нищо реално няма да се промени. Докладите на ЕК ще си вървят, кранчето едва щв църцори, и кризата съвсем ще забатачи ситуацията. Затова - "Go, Boko, go !"
letec55
21 Юли 2009 09:42
Мнения: 10,701
От: Bulgaria
Как бе, Марсе, да почне тази реформа, като тия институции, дето ги изброяваш, не са от изпълнителната власт. От съдебната са, която е независима. Ще си я носи на гръб, както я носеше Сергейчо...
letec55
21 Юли 2009 09:44
Мнения: 10,701
От: Bulgaria
Но пък като позамисля, може да се даде някой на лъвовете за радост на тълпата. И удовлетворение на императорската свита... И малко да се поотпусне парата... И да се демонстрира активност, чрез която да се претендира за реформа...

Редактирано от - letec55 на 21/7/2009 г/ 09:45:44

Mars Attack
21 Юли 2009 11:49
Мнения: 12,996
От: Bulgaria
letec55,


Едно време имаше един лаф: "Виж ми окото !", като леко си смъкваш долната мигла с пръст... Та и сега:

Верно, "независими" са (формално), но реално (като Монголия) - от тях нищо не зависи. Ако бяха наистина независими, 2/3 от тия , дето лъскат скамейките на Парламента би трябвало да лъскат наровете в Централния затвор... И още колко други знайни и незнайни "герои на прехода" трябва да са "на топло"... Ама как да стане, като и Конституцията, и законите те за себе си ги натъкмяват, и имунитет си дават, че после да няма как да ги прикарат, дори да се намери свестен следовател, прокурор или съдя, който има такова намерение ?

Няма как да стане, всички са навързани като свински черва в структурата на мафията. Затова нямаше и оправия. Да видим новата власт какво ще направи, за да се промени тази ситуация.
letec55
21 Юли 2009 12:19
Мнения: 10,701
От: Bulgaria
Ех, добре сте си вие на Марс...
Пишеш "Няма как да стане, всички са навързани като свински черва в структурата на мафията. Затова нямаше и оправия. Да видим новата власт какво ще направи, за да се промени тази ситуация."
1-во изречение - използвано сег. време
2-ро изречение - използвано мин. време
3-то изречение - използвано бъд. време (значи изключваме "новата власт" от свинските черва на нашата мафия и се надяваме да не е в друго кълбо от свински черва...)
Ех, Айше, Айше, а дано!...
Mars Attack
21 Юли 2009 12:45
Мнения: 12,996
От: Bulgaria
letec55,


Нормална постройка: казвам ти как е било преди, за да сме така (на това дередже) все още/сега и се надявам, че ще се промени скоро от новите, дошли на власт...
letec55
21 Юли 2009 13:42
Мнения: 10,701
От: Bulgaria
Е ми то ние и друго не правим - на всеки четири години си се все надаме, надаме... Та и сега... Ето ти Световна банка, Отворено общество, МелИнвест, Преговорен процес (Yes!)... Набуко вместо южен поток, без Бургас-Александропулис, без АЕЦ Белене (имало кражби - дай да не го строим... И без туй нямало пари...) О.К. "Ты начальник, я дурак..." (това като лаф, не че си началник, Марсе) Да сме живи издрави след десетина-петнадесет години пак да коментираме чий е тока и газа и кой ни ги продава и на каква цена, защо е така... Пък ако някой тогава случайно изтърси, че сме станали жертва на геополитически интереси, свързани с ограничаване на руския енергиен пазар, ще му пуснем един FL или оІо да го нарекат "комуне" и да му затъкнем с една какалашка червената мутра...
Mars Attack
21 Юли 2009 14:43
Мнения: 12,996
От: Bulgaria
letec55,


Както знаеш, има 2 начина на промяна:

1 - революция;
2 - еволюция с избори.


Първото го опитахме на 9.9.1944, и знаеш какво стана.
Второто го опитваме от 10.11.1989, та досега. Много неперфектно се оказа (в извратената нашенска форма), и освен да се надяваме с времето да се подобри функционирането на системата, друго в момента не можем да напрввим (освен да се върнем към т. 1).

А ролята на Великите сили отделно трябва да се дискутира, макар да е свързана тясно с процесите в страната. В други страни от нашата орбита и с близки дадености по друг начин се развиха събитията.


letec55
21 Юли 2009 14:55
Мнения: 10,701
От: Bulgaria
Е да, над една Събия падаха бомби. За да стане Косово най-голямата язва на Европа, генерираща над 50 % от организираната престъпност на континента. Но пък иначе там си има наблюдатели и контингенти, дето наблюдават и контингентстват... А една Чехия така правилно се разви, че нейно държавно предприятие е частен собственик на наше електроразпределение... Т.е. техен държавен монопол играе ролята на частен такъв у нас. Със съответните последствия - за хората, за фиска...
Mars Attack
21 Юли 2009 16:12
Мнения: 12,996
От: Bulgaria
letec55,


Сърбия е "друга история", не трябва да я сравняваш с нас. Не сме част от екс-Югославия, нито сме водили войни с тези около нас в края на 20 век, не сме такива щовинисти като тях. Поведоха се по акъла на Милошевич и сега още сърбат попарата...

Виж, Чехия, Словакия, Унгария, Полша и Балтика (всеки с някои аспекти на политиката си) могат да ни бъдат като добър пример за преход (не казвам безпроблемен - такъв няма). Но не и Румъния, Украйна, Молдавия... Там имат подобни на нашите проблеми, пак със специфика.

За Косово е верно - язва, и то каква.
letec55
21 Юли 2009 17:00
Мнения: 10,701
От: Bulgaria
Знам бе, Марсе, знам всичко това... Ако не бяха толкова сериозни нещата, щях да кажа, че се бъзикам... Просто ми е криво, че хората си имат национално отговорни политици, които пазят интересите на държавата си и на националния си бизнес и не клякат пред Сульо и Пульо, дето им обещава лична кариера и политическа подкрепа в замяна на национално богатство. Ти си се надявай, ама и гледай кой от новия екип от къде иде и какво е работил... Какво било песимист, знаеш ли? Добре информиран оптимист...
Mars Attack
21 Юли 2009 17:08
Мнения: 12,996
От: Bulgaria
letec55,


Така е. От доста време съм навън и повечето от сегашните "играчи" на националната политическа "шахматна дъска" не ги познавам. Само по-старите муцуни. Затова и наблюденията ми са по-общи. Може и да бъркам в детайлите, но мисля, че по принципните въпроси съм близо до истината (без претенции, разбира се).
Просвета
21 Юли 2009 18:40
Мнения: 2,958
От: United States
..искам да ви информирам, че съдебната власт не е независима, никога не е била независима и не е добре да е независима.Проблемът не е че е зависима, а от кого и какво е зависима!Дали е зависима от политическа конюктура, частни престъпни бизнес интереси или е зависима от законите, съвеста и интереса на обществото...
Повтаряното до втръсване празнооумие, че съдъбната система е независима и трябва да бъде независима служи единствено за оправдаване на безчинствата и!Всякаш тези хора са ги пуснали от небето, а не са избирани по надлежния ред?!
Всеки нормално информиран човек знае, как се избира главния прокурор, по-значимите магистрати и как се попълват съдебните структори до най-малката пешка.
Съдебната система во кратце е следствие от законодателната(НС) и изпълнителната власт!
Mars Attack
21 Юли 2009 18:53
Мнения: 12,996
От: Bulgaria
Просвета,


Донякъде е така, но не съвсем.

Осн. фигури се назначават от партиите, но (поне в зрелите демокрации) на база на консенсус (съгласие) между осн. партии (управляващи и опозиция) - Върховен Съд, Конституцишнен Съд, Главен Прокурор. Което отразява тежестта им в политическия живот. И НЕ е задължително дадените лица да се членове на тези партии. Надолу по стълбата хората обикновенно не се сменят със смяната на правителството (говорим на средно и ниско ниво в йерархията). Имат определени симпатии и убеждения, но балансират помежду си при вземането на решения. След като са назначени, те не могат при изпълнение на функциите си да бъдат пристрастни в зависимост от това, към коя партия принадлежат привиканите към съдебна отговорност лица. Единственият им критерий и база за действията им са законите на страната. Толкова.
В този смисъл те са независими в работата си.

До довечера.
letec55
21 Юли 2009 20:45
Мнения: 10,701
От: Bulgaria
Просвета,
не се хващай за думата. Това, което казваш, е без всякакво съмнение така. Когато споменах в началото на разговора за независимост имах предвид институционална независимост от изпълнителната власт. Т.е. изпълнителната власт не може да разпорежда на съдебната какво, кога и как да прави. И съдебната може да се прави на независима от изпълнителната когато и както си поиска. Европа критикува съдебната, но в крайна сметка го отнася изпълнителната. Освен за всичко друго, и специално за това. Защото ние не избираме съдии и прокурори, но избираме парламент и съответно правителство. Без да се впускам в подробности (да не подскочат Бени и нейните хора - не ми се дискутира по този въпрос), бих припомнил времето, когато за "професионална непригодност", квалификация, раздавана просто ей така, беше извършена тотална чистка на всички, които не желаеха да се впишат в схемата - 1992 год.
letec55
21 Юли 2009 20:52
Мнения: 10,701
От: Bulgaria
Марсе,
ако вместо сегашното време използваш конструкцията "би трябвало" ще стане по-приемливо ...
Един виц по темата за разведряване (може и да е стар, но е готин):
"Млад съдия се обръща към по-опитен колега:
- Имам сложно дело и не знам как да постъпя - едната страна ми даде 20 000, а другата 30 000.
- Няма проблем, колега. Върни на втората 10 000 и решавай делото по съвест"
Добави мнение   Мнения:16 1