Потребител:
Парола:
Регистрация | Забравена парола
Запомни моята идентификация
Детската градина трябва да е задължителна като училището
Добави мнение   Мнения:18 1
simo
14 Авг 2009 03:10
Мнения: 8,455
От: Jamaica
към задължителна цялостна детска градина. Тогава вече ще бъдат решени всички проблеми, които са свързани с развитието на детето.


И такова чудо се титулова "професор"? Пази Боже слепо да прогледа ...
Чоки§§
14 Авг 2009 07:54
Мнения: 7,337
От: Israel
Браво simo , ти успя да намериш кал под ноктите му !
Това , че задължителната цялостна детска градина няма да реши всички проблеми , свързани с развитието на детето е ясно - ако е родено олигофрен .
***
Моята идея бе , да се въведе задължителна детска градина от 3 годишна възраст , която да бъде същевременно и предучилищно обучение . Така детето от детските ясли задължително влиза в детската градина и отпада нуждата от редене на опашки , записвания , номерчета и други неразбории - всеки знае детето му от детските ясли в коя детска градина ще бъде записано в района !
Родителите и най-вече майките , чиито отпуск по майчинство изтича , няма да се притесняват на кого да оставят детето си " в случай , че няма места в детската градина" - места ще има за всички !
Децата могат от 3-4 годишна възраст да започнат да учат БЪЛГАРСКИ КНИЖОВЕН ЕЗИК , наблягам на това , защото на много места учителките говорят на местен диалект или на пародиен турски , който е много далеч от официалният турски език .
Тук не става въпрос за "насилствена асимилация" спрямо турците и циганите , както се опита да твърди един представител на "Либертас"-България , а за окултуряването и на много българчета , приучването им да говорят на официален български език .
ve
14 Авг 2009 08:08
Мнения: 3,195
От: Bulgaria
Аве няма какво да си играем на шикалки. Нека предвидим бъдещето и да стане задължителна и детската ясла. От 9 месеца нататък - всички в кауша.
Ако детската градина е задължителна, то тогава няма институционална разлика между нея и училището. Те са една и също.
Аз съм против задължителната детска градина!!!
ve
14 Авг 2009 08:12
Мнения: 3,195
От: Bulgaria
Много ме дразни този почин - понеже имаме проблеми с някаква група деца (ромски деца и от др. малцинства, които - подчертавам - наистина имат нужда от специална грижа) - давай всички да ги вътрем, та белким решим тези проблеми.
Като имате проблеми с някого - работете с него!
samweims
14 Авг 2009 09:24
Мнения: 1,005
От: Bulgaria
Чоки, градината и сега е предучилищно обучение - просто по време предхожда училището. Друг е въпросът, че в най-горната група си има учебен план и пр.
Без съмнение, подобен тип заведения унифицират децата /до известна степен, разбира се/, но ги и социализират. Ако стане задължителна от 3 г., при това под формата на учебно заведение, има рискове - и сега началните учители са против прекаленото много знания, които получават в забавачките децата - как ще ти е интересно в първи клас, когато знаеш буквите, можеш да четеш, че дори и малко-много да смяташ.
Затова - според мен - по-правилно би било за всяко тригодишно да се решава конкретно - има ли нужда да ходи задължително / за да научи български, примерно/ или не. Вкарването в един кюп на всички не е добра идея.
И трябва да се реши - социално или учебно заведение е градината. То и сега много родители гледат на училището като на гувернантка, която да забавлява торочетата им докато те са на работа.
Чоки§§
14 Авг 2009 09:35
Мнения: 7,337
От: Israel
Проблемът не е с една група деца - проблемът е с ромчета , турчета , врачанчета , софиянчета , самоковчета , перничанчета , плевенчанчета , заралийчета и пр. всяко маащо на своя си диалект .
Проблемът е и с учителките в детските градини , говорещи на диалект .
Проблемът е и с журналистите по телевизията и водещи различни предавания , които не говорят на книжовен български език , тъй като доста деца копират този начин на говорене .
Чоки§§
14 Авг 2009 09:49
Мнения: 7,337
От: Israel
и сега началните учители са против прекаленото много знания, които получават в забавачките децата - как ще ти е интересно в първи клас, когато знаеш буквите, можеш да четеш, че дори и малко-много да смяташ.

Когато част от материала по български и литература се изтегли в детската градина , в началният курс ще могат да влязат литературни произведения , свързани с историята на България , под формата на приказки , песни , защо не и приказки на други народи въобще , когато човек има желание и въображение , има какво да предложи на децата в първи клас за да им е интересно !
А началните учители са против , защото така им е удобно - по-малко знания , по-малко подготовка за уроците , по-малко грижи !
popangelov
14 Авг 2009 10:42
Мнения: 18,928
От: Bulgaria
Задължителна детска градина? Браво!
А пари има ли? За строителство на достатъчен брой детски градини с достатъчно място за хубав двор, добри играчки, отопление? А за добри заплати за детските учителки - такива, че да привличат образовани, мотивирани и можещи учителки?
А нещо за свободата на родителите и правото им да избират как да си възпитават децата?
Пари няма, така че и задължителна детска градина няма да има, но пък свободата вече я жертвахме, поне на думи.
Руританец
14 Авг 2009 10:42
Мнения: 3,941
От: Bulgaria
А пък аз съм убеден, че моето дете ще научи много повече и ще се чувства много по-комфортно вкъщи, отколкото в детската градина. Ако не съм принуден от обстоятелствата да го давам на детска градина, защо държавата ще ме задължава да го правя? Точно това е възрастта, в която децата имат нужда от свобода, а не да бъдат приклещени в системата от 5-годишни. С бодряшки оптимизъм към 1984-а година!
samweims
14 Авг 2009 10:44
Мнения: 1,005
От: Bulgaria
Чоки, не съм съгласен, че началните учители били против, защото така им е по-лесно. Просто учебният план е такъв, че не прави разлика между посещавало градина дете и друго. Задължителната последна група не може да направи много за неговорещите добре български език деца. След това, в първи клас, се проявява огромна разлика между дечицата, а учебният план - като цялото ни образование - осреднява нещата, т.е. "реже" най-горния и най-долния сегмент. Затова, ако градината стане задължителна от 3г., учебните планове без съмнение ще трябва да се преработват. Това в училищата неотдавна вече го играха - от седем години тече процесът. Ясно е, че трябва да се изчака затварянето на цикъла в 12 клас, да се видят резултатите и тогава да се мисли за нещо по-кардинално. Ад-хок промени са вредни.
Впрочем, по повдигнатия от теб въпрос, в родното школо отдавна не се учи правоговор, че и краснопис. Няма да забравя, как преди доста години получих писмо от възрастен - към 80 г. - сарач, учил докъм 4-5 клас по новому. Не беше особено грамотно, но какъв почерк!
Чоки§§
14 Авг 2009 11:14
Мнения: 7,337
От: Israel
ЗДРАВЕ
Колко късно е прекалено късно за раждане
Все повече семейства отлагат децата за 30-те и 40-те. Отначало на преден план е кариерата. После идват финансовата и жилищната стабилизация. Когато накрая решат, че моментът е дошъл, често се оказва, че забременяването не е толкова лесно. Зареждат се ин витро процедури, но в тази възраст - 39-41, шансът за успех вече е минимален. И така, докато един ден двойката установи, че е безнадеждно закъсняла.
Натиснете тук
Статията е от днес , раздел ЗДРАВЕ .
Дали тези бъдещи майки щяха да отлагат раждането ако знаеха , че имат осигурена целодневна детска ясла и веднага след нея целодневна детска градина , където да оставят децата си под грижите на възпитателки , медицински сестри , "лелки" ?
И още нещо : Задължителна детска градина и (евентуално ясла) означава БЕЗПЛАТНА !
Ама убеден си бил , че можеш сам да възпитаваш и ОБРАЗОВАШ детето си ?- Моля , няма проблем ! Подписваш една декларация , преди първи клас му правят изпит на знанията и ако са като тия в детската градина или близко до тях - детето ти постъпва в първи клас , ако ли не - плащаш глоба 10 хил лева , а детето ти отива в детската градина за една година , изостава от връстниците си !
Съгласен ?
Аз наистина сам възпитавах големият си син - работех нощна смяна само , спяхме двамата до 10 часа и после - игри , учене . на три години познаваше буквите , на 4 четеше , на три го научих да плува , на 4 караше колело...но имах време - сутрин от 10 до 2 , после сън до 5 и отново занимания - игри , телевизия , разходки . Но мисля , че са малко тия , които имат такава възможност и могат да си го позволят , може и да греша

Редактирано от - Чоки§§ на 14/8/2009 г/ 11:22:53

RumenS
14 Авг 2009 11:27
Мнения: 6,895
От: Bulgaria
Абе то идеята е ясна, на тази възраст се формира психиката и има шанс наместо индивидуална личност да бъде оформена стандартна такава, каквато е най-подходяща за държавата. Идеята не е лоша по принцип. Ама като гледам каква ни е държавта, най-вероятно 99% от децата ще ги оформат кат пълни дебилчета. Не че сега е кой знае колко по-добре, ама поне 20% от малдежта все още е нормална и годна да мисли.
Чоки§§
14 Авг 2009 11:55
Мнения: 7,337
От: Israel
Да бе , 45 години комунистическа идеология , чавдарчета , пионерчета , комсомолчета , комунистчета - не можа да ни направи "стандартни" личности , сега , когато детската градина стане задължителна от 5 или три години - край ! Оруел , Фермата , 84.....

Редактирано от - Чоки§§ на 14/8/2009 г/ 11:58:54

Руританец
14 Авг 2009 11:57
Мнения: 3,941
От: Bulgaria
Чоки не беше ли едно дете, дето си говореше с извънземните... За тези деца може би е нужна детска градина ; -)
А сега сериозно. Първо, не виждам защо поставяш знак за равенство между "задължителна" и "осигурена". Като била задължителна, майките щели да раждат по-рано, щото щели да знаят, че им акъде да си дадат децата да им ги гледат. Ама детската градина може да е осигурена и без да е задължителна. Градският транспорт е осигурен, нали? Но не е задължителен.
Нямам нищо против детето ми да подлежи на изпит за дълбоките знания, които ще се придобиват в детската градина и аз да платя глоба, ако не ги притежава. На свобода се научава много повече, отколкото в детската градина при лелките, дето дебнат дали си изяждаш млякото с ориз и спиш между два и четири.
Аз не съм стъпвал в детска градина и, ей-богу, нищо не съм изпуснал. Единственият минус беше, че изкарах варицела чак в гимназията.
RumenS
14 Авг 2009 12:17
Мнения: 6,895
От: Bulgaria
Абе повечето хора са си стандартни. И желанията им са стандартни, сиреч да имат пари с които да си вземат по лъскави дрънкулки и обществото въз основа на това да ги ОЦЕНИ. Всъщност последното е най-важно. За съжаление се прекалява с набиването на този условен рефлекс и индивида бързо се сеща че пътят минаващ през учене и работа много трудно води до висока ОЦЕНКА от околните. Оттам нататък следва деградация и скоро връщане в средновековието накъдето отиваме с бодра стъпка.
KaizerSoze
14 Авг 2009 13:32
Мнения: 5,044
От: Bulgaria
меко казано, сме си мечтаели да дойде този момент.


И меко казано, продължавайте да си мечтаете, защото човек трябва да е полу-идиот за да ви даде децата си на 5 годишна възраст.
Децата трябва да си имат и спокойно детство.

И тоя пишман професор по история на антарктическото земеделие, първо да завърши нещо, което първо да му даде предимство пред маймуната от зоопарка и след това да мечтае глупости....
ezhko
14 Авг 2009 15:47
Мнения: 52
От: Bulgaria
"Дете, което не играе,
а над учене заляга,
глупаво ще порасте
и така му се полага"

Английска поговорка

Раждаемостта и да има връзка с доходите, тя е обратно-пропорционална.
Емпирично наблюдение
OLDMAD
14 Авг 2009 15:52
Мнения: 45,665
От: Bulgaria
Детската градина трябва да е задължителна..

Тц!
Безплатна!
Добави мнение   Мнения:18 1