Потребител:
Парола:
Регистрация | Забравена парола
Запомни моята идентификация
А защо не забраним неправдата със закон?
Отиди на страница:
Добави мнение   Мнения:37 Страница 1 от 2 1 2 Следваща
Хипократ2006
25 Авг 2009 23:58
Мнения: 1,564
От: Bulgaria
И кво ся, гуспоице/гуспожу Здравкувъ? Начи щоте ний си знайм блатциту, на нас начи ни и готину в нйегу и да продлъжаими да си плацикъми и да ни вдигъми излишнъ патърдия.

Вече сериозно, този последният абзац затри всичките положителни впечатления, които бях натрупал по отношение на авторката! По тази логика защо правителството да бори карупцията. Ами то ние си я знаем и все някак си поминуваме и с нея и вързваме гашите някак си!
Ще спра до тук - първите седем години не ми позволявам да продължа! Не и след отвратителният ден, който имах в местната РЗОК, където дребна чиновничка ме уведоми, че си е осмислила деня и жалката си месечна заплата като ми е свалила 5% от диспансерните прегледи за юли!
Brightman
26 Авг 2009 06:06
Мнения: 23,083
От: Bulgaria
Здравната система въведена през 1999 г. е принципно сбъркана. Противно на клишето добро здравеопазване не се прави с много пари, а с добре премислена и структурирана здравна система.
-
Но и при сегашната и принципна сбърканост и разхитителност на системата проблема с отпадане на направленията и недостига на парите за тях се решава много лесно.
-
Просто трябва да отпаднат паразитните функции на джипито и да се заплаща от касата, и то през пациента, не за "разположение" ("такса мощност" капитация, а на всички само и единствено за реално извършени прегледи и процедури. Да се премахне закрепостяването на пациентите към отделен лекар. Пациента да може да се обръща директно към което си иска джипи или направо към специалист по свой избор.
-
Тогава, не само че лимити няма да са нужни, но със сега огпусканите от касата пари ще има поне два пъти по-добро здравеопазване. Проста ефективност на системата.
-
Помним как до 1999 г. когато си счупим крака не отивахме при вътрешния лекар в поликлиниките, а директно при ортопеда, а когато имахме хрема и температура мъжете не висяхме пред гинеколога.
-
Вярно, това ще направи джипитата в големите градове в които има много специалисти излишни и ще трябва да се върнат към специалностите си, но сега като пенкилери паразитни звена дали са по полезни на пациентите си ?
toly
26 Авг 2009 07:54
Мнения: 4,974
От: Bulgaria
Доста много тъпа статия. Авторът е забравил, че същността на рестрикциите в здравната ни система е тяхното засилване. Че стойността на пътеки и прегледи изостана от средното повишение на доходи в държавата в последните 2-3 год. Всичко това засили и напреженията в нея и в крайна сметка и корупцията и стъкмистиката.
Федя
26 Авг 2009 08:45
Мнения: 7,159
От: Bulgaria
Вече сериозно, този последният абзац затри всичките положителни впечатления, които бях натрупал по отношение на авторката!

Пи урка
26 Авг 2009 09:23
Мнения: 257
От: Bulgaria
Ало, авторката, здравеопазването го няма! Ако искаш да кажеш нещо умно, измисли как да се появи поне нормално здравно обслужване с парите от здравното осигуряване. Иначе здравеопазването си е като в онази реклама: Новото здравно осигуряване - дал Бог живот и здраве! Абе как може да се пишат такива статии при явното страдание на хората, отчаяни от липсата на здравна система???
Бате Серго
26 Авг 2009 10:24
Мнения: 228
От: Bulgaria
Аз пък съм съгласен с авторката. С парите които даваме за здравеопазване не можем да искаме нещо повече. Реалностите в България са такива и такова ще е и здравеопазването ни.
kaily
26 Авг 2009 11:16
Мнения: 35,647
От: Bulgaria
Госпожата авторка - нека обясни каква е целта на законите. Ако си го обясни смислено, ще разбере, че това им е и в крайна сметка целта. Да регулират неправдата. Чрез целесъобразност.
А защо не го правят и защо журналистите смятат, че целта на законите е друга - каква? това вече е въпрос до степента на зомбиране на едно цяло общество.

_________________________________
ДЪРЖАВАТА ТОВА Е ФАРС - http://www.kaily.dir.bg
Perseus
26 Авг 2009 11:25
Мнения: 2,726
От: Bulgaria
Махат ЖиПитата, пациента има право да ходи навсякъде където поиска, съответно изчезват направленията и какво става тогава? Проблема изчезва. Всички паценти и прегледи се набутват в софтуер, въвежда се система за контрол (щото сме БГ...) чрез изпращане на СМСи, е-мейли, писма и прочее (автоматично при лечение регистрирано в системата, иначе йок пари от държавата) и като получите писмо "миналата седмица ви рязаха апендисита", а сте били в Гърция само въртите един безплатен телефон и от там насетне някой му бива резната главичката. Не е ли лесно?
Хипократ2006
26 Авг 2009 12:31
Мнения: 1,564
От: Bulgaria
Я, Федя взел че изпълзял от дупката си! Мараба!
Кириак Стефчоолу
26 Авг 2009 12:50
Мнения: 3,836
От: 0
Махат ЖиПитата

Сакън! Без светотатства, молим!
Едвам я присадихме тая англосаксонска измишльотина от 19 век!
Устройството на колонията трябва да повтаря това на метрополията, за удобство в управлението.
Федя
26 Авг 2009 13:04
Мнения: 7,159
От: Bulgaria
Хипократ2006, мараба и на тебе! И ти се беше сгушил някъде.
А статията е наистина много, ама много слаба и не си заслужава въобще да се коментира.
дъртреалист
26 Авг 2009 13:15
Мнения: 11,678
От: Bulgaria
А пък на снимката една колежка си играе на тиганички
с един пациент...
Ама пациента сякаш е с намалени преимущества

hamer
26 Авг 2009 13:22
Мнения: 10,867
От: Bulgaria
ако нямаше лимити, човеколюбивата лекарка от Елин Пелин щеше да прати в собствения си медицински център талони, с които би могла да се прегледа цялата София-област.


Вероятно авторката никога не искала направление, защото в него не се посочва къде да отиде пациента, а му се предписва консултация с примерно, невролог, ревматолог, еднокринолог и пр. И пациентът с този талон може да отиде където си избере. Поне моите направления бяха такива, а на авторката - не знам, може пък на нейните да е пишело при кой доктор и къде точно да отиде
Хипократ2006
26 Авг 2009 13:26
Мнения: 1,564
От: Bulgaria
Така е! Просто кофти изпълнение!
Аз пък не че съм се покрил, просто лятото нямаше твърде много писания по темата за здравеопазването. Първо изборите, после пък новото правителство докато се състави, то и лято знайш , сега пък само все още за намерения четем и слушаме, но нищо реално на този етап. Отвреме-навреме пускат някой докторски сакатлък за забавление на простолюдието, но и това отдавна омръзна на последното (къде-къде останаха бурните реакции след случая "Пернишки", та и нямаше за какво толкова да си пъна пръстите и търкам клавиатурата! Чакам обаче интересна есен!
Хипократ2006
26 Авг 2009 13:34
Мнения: 1,564
От: Bulgaria
Hamer, формално е точно така, но поне в 2/3 от случаите пациентът пита семейния си лекар къде да отиде с талона си (обикновено пациентът или не е ходил никога при консултант, или пък веднъж вече е ходил на случаен принцип и вече се е опарил). В моята скромна практика, по моя скромна преценка, 9 от 10 направления отиват където АЗ кажа. Айде сега сметни 450 направления за тримесечие по 14.50 всяко (само за първичния преглед - някои минават и на вторичен по 5.50) и си направи преценка какъв финансов ресурс разпределям еднолично Прибави и около 3000 лева за лабораторни изследвания в сметката. От там нататък въпрос на професионален морал е на какъв принцип ще се насочва потока! Не е трудно да се изкуши човек/семеен лекар, пък и натискът обикновено идва от самите консултанти и лаборатории. Винаги съм твърдял, че по-добрата инвестиция (макар и в по-дългосрочен план) е качественият консулт/изследване и доволният пациент, отколкото краткосрочният (финансов) резултат. Въпрос на личен и професионален избор.
WC_designer
26 Авг 2009 13:44
Мнения: 914
От: Bulgaria
статията е написа от журналист а не от лекар, икономист или политик-занимаващ се с управление и организация на здравеопазването, и това че недава някакъв отговор или реална представа за проблема е напълно разбираемо, при положение че хората на които даже им се плаща заплати за това не са наясно , нито с изграждане и подържане на здравеопазването нито с неговото управление и планиране във всички негови аспекти а не само финансови.и поради това ни най малко бих упрекнал госпожица Здравкова, напротив , само факта че се опитва да пише по този сериозен проблем , сам по себе се си е за поздравление, най млакото за това че под тази статия вие като участници в тази схема като данъкоплатци или потенциялни пациенти сте участници във диалог, не с нея разбира се а за проблема.тук нямам предвид един, който винаги в подобни случаи , се изказва като че ли всичко в здравната система на Бг започва и свършва с неговите битови проблеми.
==
доколкото разбрах от статията най наболелият проблем е -както некачественното лечение на голям част от пациентите така и лимит на джи пита'та в броя на пациентите които те могат да изпращат на лекар.самият факт че има лимит на пацаиенти които трябва да бъдат лекувани , говори не само за някаква реална липса на пари, но и за недобре планирано , организирано и реализирано здравеопазвне .а и не случайно написах за джи пи и за лекари като отделни категория профеионалисти, защото не само в Бг има много голяма разлика в конпететноста и възможностите на едните и на другите, и не случайно много от пациентите отиват при своето джи пи , само за това -както те самите казват, да ги изпратят за лекуване при ...лекар.
==
лимит на пациенти не би трябвало да има , поради факта че и най добрата статистика и прогноза неможе да каже с математическа точност , какви са точно нуждите за едно или друго лечение, колко точно пациента се очакват, колко точно дни ще бъдат лекувани, какви точно ще са лекарствата или консумативите и т.н. и т.н. , и поради това неможе с някакви ограничения във вид на цифри и лимит да се определя нуждата и нуждаещите се от адекватно или специялизирано лечение.знае се обаче тренда и навсякъде по света има определн буджет , базиращ се според нуждите, според демографски , географски и т.н. условия.
==
за направленията-такива навсякъде има но нъкъде се дават на пациента и той отива при лекар/както вероятно е в Бг/, другаде направлвнията се изпращат от джи пи то в съответната клиника или отделение, където обикновенно някой специялист/най често някой от главните лекари/ го преглежда/направлението , не пациента/и решава има ли нужда от лечение, какво и кога.нерядко направлението може да се върне и да не се приеме пациента , ако няма /според специялиста/нужда от едно или друго изследване или лечение което всепак , пациента или джи пи то биха желал.
==
много е важна кфалификацията на джи пи то, условията при които работи, апарарура и изобщо база с която разполага, и колкото по добре обурудван е толкова по добре би могъл да лекува и диагностицира, ще отпаднат и бесмисленните контролни или профилактични прегледи , защото така или иначе джипи то в Бг нито има конмпетенция нито условия и апаратура за някакъв вид сериозна скринигова диагностика/тука нямам предвид хипертноия , исхемична болест на сърцето, диабетес, обезитет, дислипидемия и т.н...но даже и това , тази дейност в много страни се върши не от лекар а от мед сестра.между другото в много страни в Европа както и УСА някои сърдечни сонографски изследвания/ултарзвук/се правят/но не и тълкуват/ не от кардиолог а ..от сонографист който даже не е и лекар.така се пестят време и пари
==
неможе архаична и отживяла система на здравеопазване в Бг която е някакъв хибрид между това във Англия от 1880 и Германия от 1930 година да има успех и да работи за и в името на пациентите.отдавна е отминало времето на енциклопедистите-лекари които разбират от всичко, джи пи то в такъв формат в който е в Бг е просто спънка и назад с 40-50 години.в другите развити страни джи пи тата са организирани в здравни цетрове в които освен тях има и специлисти, или на длъжност или като кунсулти-радилози, интернисти, очни лекари, УНГ-лекари , педиатри, гинеколози.в здравните цетрове има освен джи пи та и лаборатории, ренген, физиотерапиая, и т.н.има и държавни и ма и частни ..просто събират джипитата на едно място , независимо че всеки си има свои пациенти, плаштат наем примерно ако са приватни , ако не са на заплата.само така от джи пи то може да стане лекар а не да продължава да е писач на талони/това с талоните е несамо проблем в Бг но в Бг поне има лимит тука няма , да напише може и една мед сестра без да е джипи
л-т Грубер
26 Авг 2009 14:46
Мнения: 1,446
От: France
.в другите развити страни джи пи тата са организирани в здравни цетрове в които освен тях има и специлисти, или на длъжност или като кунсулти-радилози, интернисти, очни лекари, УНГ-лекари , педиатри, гинеколози.в здравните цетрове има освен джи пи та и лаборатории, ренген, физиотерапиая, и т.н.има и държавни и ма и частни ..просто събират джипитата на едно място , независимо че всеки си има свои пациенти, плаштат наем примерно ако са приватни , ако не са на заплата.само така от джи пи то може да стане лекар а не да продължава да е писач на талони/това с талоните е несамо проблем в Бг но в Бг поне има лимит тука няма , да напише може и една мед сестра без да е джипи

Вярно ли е така в другите развити страни? Язък че си изхабил толкова думи, за да описваш нашенските поликлиники до 2000 г.
Su38
26 Авг 2009 15:38
Мнения: 13,718
От: Bulgaria
Проблемът на проблемите е във философията на здравната реформа - че здравеопазването е особена форма на търговска дейност. И лекарите като добри търговци се стремят я да станат монополисти, я да си намалят разходите и да си увеличат приходите...
hamer
26 Авг 2009 15:39
Мнения: 10,867
От: Bulgaria
ВС дизайнер, ами това, за което пишеш са бившите поликлиники - там имаше участъков лекар и всякакви специалисти, хирург, рентген, лаборатория и пр. С тази разлика, че не си избираш участъковия лекар, а е този, към когото е разпределен района, където живееш.
hamer
26 Авг 2009 15:41
Мнения: 10,867
От: Bulgaria
л-т Грубер, ендшулдиген зи мир, битте, че не те прочетох, а написах набързо същото
Siol En
26 Авг 2009 16:18
Мнения: 1,171
От: Bulgaria
Да, наистина, защо не ?
Отлична идея !
Добави мнение   Мнения:37 Страница 1 от 2 1 2 Следваща