Потребител:
Парола:
Регистрация | Забравена парола
Запомни моята идентификация
Мечти при мъртво вълнение около 16 бала
Отиди на страница:
Добави мнение   Мнения:31 Предишна Страница 2 от 2 1 2
генетик
30 Авг 2009 14:00
Мнения: 2,336
От: Bulgaria
"вопиюща простащина и душевна нищета" - това за определени мнения от форума.

Не случайно авторът е наблегнал по специалности, но на някои форумни колеги по-им изнася с лопатата да хвърлят наред, издавайки колко нещастно незапознати са с областта.

Марксе,

edit: с изключение на частта за демокрацията, подразбира се

Редактирано от - генетик на 30/8/2009 г/ 14:02:05

Mrx++
30 Авг 2009 17:32
Мнения: 20,876
От: Bulgaria
л-т Грубер прочети отново постинга ми до теб и виж къде ти се подигравам. Никъде. Аз най-сериозно съм писал там.
Друг е въпросът със simo. Не знам какъв сайт е гледал, ама пък и възръстта на 99% била преди 1945г. Първо той трябва да си изясни какво значи състав на Академията. Ако говори за академиците може би е прав. АКАДЕМИК не се става лесно в България и повечето от тези академици отдавна са в пенсия, а много от тях и починали. Общо взето повечето нямат влияние върху институтите, въпреки, че им е разрешено да работят научна работа в тях. Но състав на БАН означава съвсем различно нещо. Това са всички н.с., ст.н. 2-ра и 1-ва степен.
Ако даден индивид е роден през 1944г. той сега навършва 65г. и се пенсионира, ако е обаче ст.н. с. 2-ра степен има право да работи още 2 години, а ако е 1-ва степен - 3 -години. Така, че тези, които са родени десетина години преди 1944г. са вече пенсионери. А тези, които са след 1944г. в по-голямата си общност през 1989г. са били асистенти и н.с., защото знам средната възраст, на която се ставаше доцент и професор (известно изключение правеха само математиците, които традиционно ставаха по-рано). А и аз лично познавам много от тях и знам какви са били тогава. Така, че те нямаха кой знае каква власт тогава и за това, което разбира Симчето от номеклатура, за тях не може да се говори.
Трябва въпросното Симче да си изясни също какво означаваше НОМЕНКЛАТУРА преди 1989г. Всеки научен сътрудник или асистент беше номеклатура на Градския комитет на партията, независимо дали е партиец или не. Що се отнася до ръководствата на институтите преди 1989г., картината е много шарена (говоря само за точните науки). Много от ръководителите бяха академици, но не бяха партийци, т.е., не бяха това, което горното момче разбира под номеклатура (въпреки, че формално се водеха номеклатура на ЦК на БКП без да имат никакви права, за каквито си представя Симчето), защото бяха от старата буржоазия - такива директори бяха Евгени Малиновски (на ЦЛАФОБ), Евгени Будевски (на ЦЛЕХИТ), Ростислав Каишев на Института по Физикохимия, Благовест Сендов на КЦИИТ и председател на БАН, Георги Наджаков на Институт по физика (точно не си спомням кой), такъв беше шефът и на Института по биохимия - сега не си спомням името му. Академици непартийци бяха Тагамлицки, Обрешков, Васил Попов, Димитър Иванов, Стефан Христов и много други.
Трябва Симчо да се запознае, как ставаше издигането в кариерата - всичко минаваше през ВАК, а не вътре в Института. Застаряването на научните кадри и най-вече на преподавателите се дължи изключително на ниското заплащане в тази област и това е действително сериозен проблем зато0ва може и да вдигнат възрастта, защото има недостиг от хабилитирани лица.
л-т Грубер
30 Авг 2009 18:05
Мнения: 1,446
От: France
Последният линк е към прелюбопитен протокол на последния академичен съвет на СУ. Който има достатъчно търпение да го прочете, ще може да подразбере как се формира суперголямото натоварване на нашите преподаватели и оттам истинското им възнаграждение. Как 1 час упражнение "на терен" за студентите по ботаника например, се превръща в 8 часа, защото имало опасност да им зададат въпрос на който всезнаещите да не могат да отговорят. Или как преподавателите от филологиите искат допълнителни часове, и пари съответно, за това, че им се налага да водят лекции и упражнения на чужди езици. На което получават логичния отговор- ами водете упражненията по чужди езици на български, щом това го смятате за допълнително натоварване. И много още интересни нещица. Съжалявам само, че снимките са малко и че са пропуснали да направят снимка едно от най-важните места -тоалетните.
Натиснете тук Натиснете тук Натиснете тук Натиснете тук Натиснете тук Натиснете тук Натиснете тук Натиснете тук Натиснете тук
Monitor123456789
30 Авг 2009 18:13
Мнения: 13
От: Bulgaria
Не е вярно, че студентите по точните науки (математика, физика, химия, ...) препочитат обучението в чужбина заради равнището на обучение, понеже много от тях отиват в У-ти по-слаби от Соф.У-т . (В Германия само 10 У-та са на нивото (някои и по-високо) на СУ.) Студентите отиват на запад за по-високото заплащане след добиване на образование. Само драстично вдигане на заплатите на преподавателите по тези науки ще създаде стимул на студентите да учат и после да работят у нас. [Аз работя в БАН, но има добър поглед за това, което пиша.]
генетик
30 Авг 2009 19:18
Мнения: 2,336
От: Bulgaria
най-после си дойдохме на думата - тоалетните очакваше се с нетъпение, а се посрещна с разочарование, поради осъдителната липса на снимков матрял.
Максе, отново и уважение към търпението ти.
анастаси сиров
30 Авг 2009 19:43
Мнения: 9,352
От: Bulgaria
Несъмнено вина за лошото качество на образованието имат и родителите.Когато на моята дъщеря предстоеше завършване и ориентиране в кандидатстването, проведохме доста сериозен разговор със нея.Тогава и казах да избере всичко друго, но в никакъв случай да не записва икономика.Ще поясня, че аз съм икономист.Работя в момента като счети в една фирма, шефчето е младо, завършило счетоводство и контрол, но само си казва, че нищо не разбира от счетеводство.Толкова от мен за качеството на образованието.
integer2
30 Авг 2009 20:28
Мнения: 613
От: Bulgaria
За съжаление в България е задействан механизъмът "отрицателен подбор".
Съзнателно влошаваните условия подтикват способните да избягат там, където ще ги оценят подобаващо - и те успешно заминават.
Неспособните, мълзеливите, ленивите остават и така спиралата върви надолу.
Това с пълна сила важи и за висшето образование - амбициозните и способните вече учат навън, тук - тези които могат само да си КУПЯТ диплома.
Apolitichen
30 Авг 2009 20:40
Мнения: 9,749
От: Bulgaria
И как няма да се дойдем на думата за тоалетните!? При такава тоалетна защита на науката и висшето образование!
"В Германия само 10 У-та са на нивото (някои и по-високо) на СУ" И как се измерва нивото? Да не би в Германия химиците да се обучават с хроматограф на Цвет, и само с гледане на ЯМР или инфрачервена спектроскопия, ако все пак работят? Целта на университетите не е да изкарат един-двама вундеркинда на хиляда души. Какво ги правим останалите 998? Продавачи, хамали, или това са специалистите, които би трябвало да "преведат" научното откритие/изобретение на производствен език.
А защо Mrx++ като говори за великите академици (те наистина са световно признати) не говори за техните ученици? Що се къса връзката? Учениците им да не са били нещо тарикати, заради едното софийско жителство да са тръгнали "да правят наука" (баси гадния термин "правене на науката" и много популярен през 80-те)?
Ей на ДЗУ, дето сме нямали производство на хардуеър, се сдоби с върхова технология преди 20 г. - печатане на дискове и след две-три години ще "изчезне" от пазара заради "blu-ray" технологията, няма да има търсене на CD-та, и няма кой да сключи лизензионен договор с водеща компания. Същото се случи и с НИХВИ - високо научно и технологично ниво през седемдесетте, срив в края на 80-те, въпреки преференциалното финансиране по "второ направление" и разпадане след 90-те. Над 100 патента, две "нови молекули" и ... нищо през последните 30 години - няколко вариации на фармацевтични състави без никакво производствено значение. "Изобретение" заради самото изобретяване или по-точно заради авторските възнаграждения (има и данъчен стимул).
Донякъде Simo е прав за "номенклатурата", защото търсенето на студенти, докторанти (тогава аспиранти), асистенти не ставаше на база постигнати успехи (признато откритие или изобретение) или на заявки от производствени предприятия (дори беше модерно всеки завод да си има научно-изследователски институт със съответните ... хабилитирани лица), а в зависимост от "близостта" със съответния партиен комитет и най-вече ЦК на БКП. Така че, резултатът, сегашното мъртво вълнение, е заложен точно преди 30 г., от времето на "тая година полупроводници, а догодина цели".
В тая област доброто трудно се гради, не е само до пари, и лесно се разрушава. Затова трябва всеотдайно да се защитава (не само с брой публикации и брой цитати, това данъкоплатеца не го вдява). Иначе ... закрием ли науката ..., пътят на Судан в къпра ни е вързан. При малко повече късмет можем да станем "опитно поле" (Нова Зеландия, затрила на практика науката си през 60-те - овцете и пИчалбата били по-важни ... докато се появила синтетиката, сега е опитно поле за ветеринарни препарати. Търси се матр'ял за клинични изследвания в хуманната медицина).
simo
31 Авг 2009 01:42
Мнения: 8,455
От: Jamaica
Ако говори за академиците може би е прав.


абе иди и виж бе, ***, не се измъквай с "ако това, ако онова". данните са на сайта на Българската Академия на НАуките - вече не са ония години

Как да е, нема за кво да си губя времето с глупости, то бива дисонанси, ма тия дето тука ги показвате в марксовата агитка немат оправяне

Редактирано от - sybil на 31/8/2009 г/ 08:29:22

Енчо
31 Авг 2009 16:12
Мнения: 1,199
От: Bulgaria
Аз пък мисля, че е достатъчно човек да прочете написаното от нашия Mrx+++ по форумите и веднага ще му стане ясно защо образованието ни е на такова дередже.
Жал ми е за студентите му...
Ама то само той да беше...

Добави мнение   Мнения:31 Предишна Страница 2 от 2 1 2