Потребител:
Парола:
Регистрация | Забравена парола
Запомни моята идентификация
Фонд "Пенсии" при НОИ се изпуска от контрол
Добави мнение   Мнения:20 1
Brightman
18 Сеп 2009 03:01
Мнения: 23,083
От: Bulgaria
"Нетни активи" "индивидуалните партиди" и въобще клишета, глупости на търкалета.
-
Управляващите официално признаха, че българската пенсионна система няма да я бъде и всеки лев даден в нея си е чисто прахосничество. Да са живи и здрави и да се оправят с източването (докато има будали да им наливат ресурс). Ние нито ресурс ще им наливаме, нито ще разчитаме на тази сбъркана и продънена система някога да ни плаща пенсии.
fractal
18 Сеп 2009 06:15
Мнения: 9,824
От: Bulgaria
да вьвеждат пожизнена пенсия и които иска да работи които не иска да не работи на чорбаджиите дето вече 20 години си внасят средствата по фирмените банкови сметки вместо да плащат високи даньци и да има и за пенсии и за социални помощи и за заплати на работещите в момента които да издьржат семеиства
видело се е че дьржавата е бламирана и всеки се спасява по единично
и на пролет работите като трьгнат зле
е-и им маиката на другите и гледаи да си си добре
milcho
18 Сеп 2009 08:35
Мнения: 13,257
От: Bulgaria
Доброволните пенсионни фондове в момента са срутващи се пирамиди, затуй докато все още има горещи пари в тях, теглете си парите и ги слагайте в други финансови инстументи...по добре е даже в срочни влогове, купете си земя, някой остров по Черно море, и прочие...Със здраве.
Сирена
18 Сеп 2009 08:56
Мнения: 3,190
От: Bulgaria

Фондонатрупващите системи досега работеха (на запад) защото западния тип икономика се разширяваше. Т.е. тези системи са функционални само при непрекъснато разширяване. Това са наистина пирамиди, макар и не чисто финансови. Но понеже земята не е безкрайна, а други планети към които да се разширяваме няма открити, то и фондонатрупващата система е обречена. Аз съм твърдо против. Но който иска, нека си прави. Но на доброволен принцип и на своя отговорност и риск. Държавата, освен с налагане на някакви правила, с друго не може и не трябва да се ангажира. Аз не желая, когато някой пенсионен фонд си даде парите на някоя банка и тя надуе с тях някой балон, после да ми вземат още данъци за да спасяват банката, щото пък там били парите за пенсия. Така излиза че плащам 3 пъти, само и само да се въртят едни пари. Първо ми намаляват реално разполагаемия доход за да го дадат на фонд. После с парите от този фонд се надува балон, вдигат се цените на жилищата и аз плащам по-скъпо жилище. И накрая като се срути цялата пирамида, пак от моите данъци се плащат безумията на шепа алчни негодници. Еми човек трябва да е идиот за да се включи в подобна схема.



Бай Дан
18 Сеп 2009 09:37
Мнения: 1,899
От: Bulgaria
Сирена, и аз като гледам какво става си мисля същото, но ме гложди чувството, че нещо грешим - не е виновна системата, а хората, които я управляват.
Само че, щом системата трябва да се управлява, човешкия фактор не може да се заобиколи.
Дали може да се създадат и приложат механизми при които човешкия фактор в управлението на пенсионните фондове да е максимално ограничен - не знам.
Като е толкова вкусна "баницата" - всеки ще иска да си отхапе от нея.
Die Hexe
18 Сеп 2009 09:52
Мнения: 7,841
От: Bulgaria
Аз не искам с моите осигуровки да се купуват акции. Изобщо, съм доста против идеята да се правят пари от пари. За мене е непочтено. А избор? Нямам.
VicKing
18 Сеп 2009 09:54
Мнения: 2,058
От: Bulgaria
Сирена, въпросът е че човек е принуден да е част от тази система. Ако и това не е геноцид към гражданите на републиката...Както се оказва по-добре е всеки да си реди бурканите в мазето-банка, отколкото да се надява Държавата да не прахоса натрупаното му за цял живот попълвайки дупки или некадърното си управление. Каквото и да си говорим факт е че това е узаконена кражба в продължение на години с повече от 8 мил. жертви. И тук да ми излиза някой и да ми говори че заради кризата фондовете били -30%, ми да не би по желание да им давам пари?! Истината е че народа е толкова оглупял от всякакви абсурди и вече нищо не го трогва, дори съдрания му задник.
malechko
18 Сеп 2009 10:02
Мнения: 4,799
От: Bulgaria
Има едно просто правило - парите (каквито и да са те) за да носят доходност, трябва да се управляват. А както е известно - човек може да управлява парите си най-добре сам, защото най-добре може да прецени какво му е нужно сега и за в бъдеще.
Ако предостави парите си на друг да му ги управлява почти е сигурно, че ще претърпи загуби. А ако това прави държавата (поне такава като нашата) вероятността от загуба е повече от 100%!
Orlin
18 Сеп 2009 12:40
Мнения: 6,333
От: Holy See (Vatican City State)
С вторият и третият стълб е рисково навсякъде в Европа. Просто в една страна на два пъти отваряха първия за преминаване от втория и третия. Предупреждаваха за риска и ако някой пак е останал, то после да се сърди на себе си.
А с първия стълб (държавния) е положението като бомба със закъснител. Не може да удържи паричните недоимъци. Обикновено се източва бюджета за допълване, но това вече е манджа с грозде. Та в Европа е зле, много зле настроена пенсийната система, здравната е същата бездънна яма. Намалява населението и финасовите акули ще ни изядат и после само изядат.
Проблемът е в настройката а тя е вързана зе една универсална, максималната печалба. Личността е зрънце. Ще има сътресения и после пак ще трябва да се променя. Номера с прилива на емигранти си забито счупено стъкло, забито в тлъстия европейски задник.
Бай Дан
18 Сеп 2009 13:01
Мнения: 1,899
От: Bulgaria
Аз само ще попитам:
1. От къде вземат парите да изплащат социалните помощи на циганите, които не работят а само правят циганчета и крадат?
2. Ако спрат да хрантутят горепосочените, с колко ще се вдигнат пенсиите и с колко ще се намали възрастта за пенсиониране?
Не може да има "солидарност" в социалните плащания там където няма солидарност в изработването на средствата за плащане!
Грешка - може, но в Република България - раят за цигани и прочие тунеядци.
m17
18 Сеп 2009 13:16
Мнения: 175
От: Bulgaria
Абсолютно съм съгласен със Сирена, само ще допълня още един риск пред фондонатрупващите системи - хиперинфлацията. Той според мен е най-съществения. Дори при разумно и доходоносно управление, пенсиооните фондове съществоват в реалната икономическа среда. Т.е един голям катаклизъм ( война, голяма криза, .... ) задължително довежда до хиперинфлация която автоматично нулира личните партиди. Досега в човешката история няма период по дълъг от 50 годни в която да не е имало такава криза в всяка една индустриална държава. Дай боже да няма кризи повече ама ако има кво правим ?.
На практика няма начин за надеждно управление на финасов актив при хиперинфлация - разбира се някой спекулнти ще забогатеят но повечето ще загубят и гаранция никой не дава.
Единствения стабилен в дългосрочен план модел ( за застаряващи държави като нас ) е скандинавския - основен раходопокривен стълб + малко (20-30) доброволен фондонатрупващ + висока пенсионна възраст (70+) така че отношението работещи:пенсионери да се задържи под 2:1.
Така пенсионите вноски ще бъдат приемливи - под 50% от дохода, пенсиите ще са към 70% от дохода и системата ще е стабилна.
И това ще стане, независимо дали ги искаме или не - просто няма друг начин.
Така че се гответе да бачкаме до 75 или до живот, което настъпи първо
OLDMAD
18 Сеп 2009 13:19
Мнения: 45,665
От: Bulgaria
Бай Дан,
aazz
18 Сеп 2009 14:09
Мнения: 576
От: Bulgaria
До m17.
Прав си, но при това положение, какъв е смисълът да има изобщо пенсионна система? Не е ли по-добре да има единен плосък данък, който влиза в бюджета и от там да се изплащат пенсиите под формата на социални помощи след навършване на определена възраст. Да оставим настрана болезнения въпрос как след 20-30 години работещите днес ще доказват за 50-годишен период кой кога и какво е внасял. Кой, къде и как ще съхранява информацията от стотиците хиляди закрити фирми, самоосигуряващи се лица и ведоомостите им за заплати. Информационните масиви на НОИ за 5-10 годишен период са пълни с грешки и несъответствия, а какво ще се случи след 50-60 години можем само да гадаем. Сегашните промени са просто кърпежи, за да се върже положението за 4-5 години. За по-дълъг период никой не мисли.
Абориген
18 Сеп 2009 14:33
Мнения: 116
От: Bulgaria
ББ каза:
-Матрияла е лош!
Ерго->матрияла трябва да умре, ако не ще по-бързо ние ще му помогнем.
После ще си внесем качествен идеологически правилен матриял.
milcho
18 Сеп 2009 16:32
Мнения: 13,257
От: Bulgaria
Заглавието е сбъркано и то умишлено, щото професорчето от Свищов използва случая с фонд Пенсии за пример, но забележете, че той е първия стълб, който трябвало видите ли да осигри 40 на сто от пенсията. Тука става дума за останалите 60 на сто, които са чиста пирамида, щото ако зад фонд Пенсии ще застане държавата, както го прави и до сега, но зад тея доброволни пенсионни пирамиди , няма кой да застане...Нейсе, ще ви стане ясно, както и при срутването на банките навремето...след дъжда и качулка...Приказвайте си сато Пенка от прокатния...Пфу-у-у.
Top Gun
18 Сеп 2009 18:00
Мнения: 5,874
От: Bulgaria
Да го беше казал по-разбираемо "за масите" - НЯМА пари за пенсии!!!
morehappyman
18 Сеп 2009 18:20
Мнения: 2,666
От: Austria
Направо ми иде на акъла оня виц за двамата евреи:
Един евреин отива при друг и му вика:‌ Аве я дай тука $1000 на заем. Вторият евреин му отговаря: Ето ти тука $500, и ще имаш да ми даваш още $500
Та така и тези ви ти 2-3-5-6-7 пенсионни фондове, ша има да им давате......докато пукнете
morehappyman
18 Сеп 2009 18:25
Мнения: 2,666
От: Austria
И недейте да забрявате че тука така, запад сиреч, има два вида фондове: ГАРАНТИРАНИ и РИСКОВИ. Който иска висока печлаба и висок риск, играе на рулетката, иначе минава на гарантиран фонд, па макар и с по малка печалба
Преведно на чист български език, всички фондове в БГ са РИСКОВИ. То май и държавата такава де
Apolitichen
18 Сеп 2009 22:09
Мнения: 9,749
От: Bulgaria
Фондонатрупващите системи досега работеха (на запад) защото западния тип икономика се разширяваше. Т.е. тези системи са функционални само при непрекъснато разширяване. Това са наистина пирамиди, макар и не чисто финансови.
А разходно-покривната система не е ли също пирамида? И тя досега работеше, защото икономиката се разширяваше - повече работници (демографски ръст), повече технологии (ръст на производителността). И какво се случва при демографски срив и икономика на услугите -обуване на гащи, връзване на обувки и четене на глас, все неща дето всеки трябва да може сам да си ги прави като дишането и яденето?
От лелеяния шведски модел на m17, по-скоро ще ликвидираме пенсионната система и всеки да се оправя както са се оправяли хилядолетия наред от преди два века. Може и средната продължителност да са върне към тая от преди два века, нейде 40-45 г., ама поне жилищната криза ще я решим та пререшим на 200-300% ... или пак ще криза, що няма да има средства за подържането на вече изграденото.
Та когато няма ефективно производство с непрекъснато повишаваща се производителност, иновации, няма и пенсии. Един вид работещите са се отказали да се образоват, обучават, бичат чалга и политически боклук и освен, че са обрекли себе си, ами обричат и децата си, па дори им виснали на врата.
todortk
18 Сеп 2009 23:14
Мнения: 265
От: Bulgaria
От доста време съм стигнал до извода, че ако чакам на държавната пенсия, ще си умра гладен. Та за това правя каквото мога да си осигуря старините от сега.
За сега съм се насочил към недвижимите имоти. Нататък сигурно ще се насоча в нещо друго. Давам голяма част от заплатата си, но знам че наистина го правя за себе си, а не за някой друг.
Добави мнение   Мнения:20 1