Потребител:
Парола:
Регистрация | Забравена парола
Запомни моята идентификация
Нужни ли са стандарти във висшето образование
Добави мнение   Мнения:17 1
Siol En
24 Сеп 2009 02:09
Мнения: 1,171
От: Bulgaria
Нека да тръгнем от целите на висшето образование - за какво е нужно на държавата (която плаща част от него). Като отговорим на този въпрос, ще знаем и критериите по които ще го оценяме.
А винаги ще има хора с творческо начало и хора с по-детайлно мислене ...
verislav
24 Сеп 2009 02:16
Мнения: 1,177
От: Bulgaria
Между двата университета СУ "Св. Климент Охридски" и НБУ (Нов български университет) аз избирам и повече ми харесва СУ "Св. Климент Охридски" заради приемствеността и традицията, която продължава....
Brightman
24 Сеп 2009 03:47
Мнения: 23,083
От: Bulgaria
Siol En,
нужно е заради образоваността на нацията и потенциала й по принцип, който рефлектира във всички области на развитието.
-
Ако подходим "прагматично", то за България висше образование въобще не е нужно. Най-много "вишо" сервитьорство и камериерство и магисталство, пардон туризъм.
Това се потвърждава и от житейската успеваемост спрямо образованието. Обратната е. Затуй и успелите си купуват дипломи без знания от легализирани ментета, като НБУ. На тях знания не им трябват. Те си имат най-важното познание - как се печелят пари в България и са прави "реален едър бизнес".

Редактирано от - Brightman на 24/9/2009 г/ 03:50:24

alabala12
24 Сеп 2009 08:30
Мнения: 2,417
От: Bulgaria
Авторът говори за революция Ако се въведат държавни стандарти за бакалавър и магистър.. ако се въведат държавни комисии за получаване на тези степени ще стане мътна и кървава - едва 1-2% от завършващите висше ще ги получат. Такава бутафория е в момента завършването на висшето, че следващата стъпка е просто раздаване на дипломите.
Penka33
24 Сеп 2009 09:03
Мнения: 125
От: Egypt
Не разбрах за кое образование да се въведат стандарти. Има различни форми под които се получава висше образование. Говорим за професионален бакалавър (колежите, които имат равнище на ПУЦ), бакалавър, магистър в същото направление, магистър по друго направление, редовно, задочно и дистанционно обучение. Особено последното е пощенска кутия за получаване на дипломи. Има студенти, които не знаят какво учат и получават отлични дипломи, защото системата го позволява. Да не говорим, че с цел да се запълнят бройките на преподавателите се оказва натиск да пишат високи оценки на неграмотници. Тези, които не са съгласни със системата се уволняват или принуждават да напуснат.
А за какви стандарти ще говорим при научните степени и звания след като всеки ВУЗ ще ги раздава? И вече има настроения за бързо производство на професори. Уважаеми управляващи, това не е верният подход. С тези мерки превръщате и без това съсипаното висше образование в разграден двор, където вече законно ще се шири корупцията, шуробаджанащината и неграмотността. Направете справка в някои ВУЗ или Академии каква семейственост има. Работят мама, татко, баба, дядо и внуче. А после ще дойде и снахата и балдъзата. Понякога се чудя колко умни хора има в едно семейство. Родени за научни работници.
Mrx++
24 Сеп 2009 09:13
Мнения: 20,876
От: Bulgaria
Почти всички изказали се по-горе са изказали определени истини Положението с образованието е много трагично, но то е отражение на цялостната обстановка в страната. 20 години за това образование не се даваха нужните средства. Така стоят незавършени започнатите сгради преди 1989г. на редица университети. Да не говорим за мизерните заплати на научни работници и преподаватели, които убиха желанието на младите да кандидатстват в науката, а от там съревнователния елемент съвсем се загуби. Преподавателите бяха оставени на живуркане и доизживяване. Сега остро се чувства нуждата от хабилитирани лица. НБУ е частен университет и там важат не толкова академични, а пазарни критерии - да не се губят студенти. Това, впрочем важи и за държавните унивесритети след въвеждане за заплащане на обучаем студент. Най-тежкия проблем е, че студентите идват неподготвени от средното образование. Намалени са силно часовете за основни предмети, като математика, химия, физика за българския не знам. От друга страна Държавата не плаща за оставащите ученици и това принуждава директорите да пускат нагоре неподготвени, след което те като не могат да си намерят работа влизат лесно в университетите.
A cop
24 Сеп 2009 09:18
Мнения: 750
От: Bulgaria
Стандарта за образование е Полицейската Академия в Симеоново.
hamalin
24 Сеп 2009 09:42
Мнения: 1,752
От: Bulgaria
за *приоритети* и *стандарти* говорят завършилите тебешир-унитата
q357
24 Сеп 2009 09:45
Мнения: 557
От: Bulgaria
A сор, незнам дали се бъзикаш, но познавам хора завършили ПА в Симеоново, които имат страхотна подготовка, независимо в кой от факултетите са били. Там поне няма Утре Носете Съответната Сума.
bloody mary
24 Сеп 2009 10:36
Мнения: 4,698
От: Bulgaria
Единствения критерий за качеството на образованието е реализацията на завършилите.
Останалото е вятър.
Неверния Тома
24 Сеп 2009 11:45
Мнения: 11,681
От: Bulgaria
Ние сме уникална страна! Във всяко село - университет, а всеки втори гражданин - неграмотен!
Питам се и не намирам отговор: Защо трябва в СУ да има медицински и стопански факултет? Защо в УНСС (Университет?) и в Строителния има юридически? Защо във ветеринарния още няма филосовски?
Анонимен7
24 Сеп 2009 12:16
Мнения: 800
От: Bulgaria
не се заблуждавайте че университетското образование в сащ и европа не е фарс - написал го е миналия век Марк Твен - а оттогава е станало само още по-фарсово - прочетете им само названията на специалностите по банерите и в диплянките
idproxima
24 Сеп 2009 12:29
Мнения: 3,960
От: Czech Republic
Във всяко село - университет, а всеки втори гражданин - неграмотен!

ама университетите за угръмотяване ли служели?

По-жярно ще е: във всеки град - школО, а всеки втори селянин - вишис!

Руританец
24 Сеп 2009 13:09
Мнения: 3,941
От: Bulgaria
Новият министър на образованието Йорданка Фандъкова изтъкна като един от приоритетите на правителството оценката на качеството на висшето образование

Е, скоро с оценката на качеството ще се занимава бившият ректор на НБУ. Каква ирония на съдбата.
Ирония е също, че авторката на статия за образованието употребява изрази като "най-оптималният вариант", ама хайде да не придиряме...
teabg
24 Сеп 2009 14:00
Мнения: 284
От: Bulgaria
Какав университет е НБУ, след като голяма част от преподавателите са...магистри?
Perdekiriz
24 Сеп 2009 18:55
Мнения: 747
От: Bulgaria
"Почти всички изказали се по-горе са изказали определени истини" - Маркс си е класик и в случая е прав. Цялата истина е в обем "война и мир", а може би и в по-голям... Ние сме по Мьобиусова спирала - лоша подготовка в училище, лоши резултати по-нагоре. Може и обратното... Държавата не знае колко и какви специалисти й трябват, за какво ще ги ползува, как да ги обучава... Сегашните преподаватели са на изживяване, новите не знаят и не могат, защото не са обучени като (от) хора(та). Критериите са отвлечени и "въздушни", стимулите - ефимерни. Сътрудничеството с външни партньори е почти индивидуално начинание - поради разликата в нивото на образованието и образоваността тук и навън. И т.н. и т.н. и т.н... Революционно поле за изява има, но... РЕВОЛЮЦИОНЕРЪТ де е?
Един
24 Сеп 2009 21:42
Мнения: 800
От: Brunei
Стандарти може и да са нужни, обаче кой ще ги спазва и на каква цена ; -), щото в "капитализъма" всичко си има цена, дори и диплОмите
Добави мнение   Мнения:17 1