Потребител:
Парола:
Регистрация | Забравена парола
Запомни моята идентификация
Раните в Босна заплашват да се отворят
Добави мнение   Мнения:19 1
VOCI
16 Ное 2009 02:34
Мнения: 28,177
От: Antigua and Barbuda
Босненските сърби трябва да се присъединят към Сърбия.
aleksandar
16 Ное 2009 07:32
Мнения: 2,506
От: Japan
колкото и да не обичам сърбите, присъединяването на РС към Сърбия е единственият път към мир в Босна.
VOCI
16 Ное 2009 08:15
Мнения: 28,177
От: Antigua and Barbuda
И аз туй викам - нека сърболяците да си чешат националистическата краста с присъединяване на своите сънародници от западните краища. НЕ чрез заграбване на български земи.
ivanhoe
16 Ное 2009 09:26
Мнения: 189
От: Bulgaria
Абсолютно ненужна статия - не дава нито информация и нови факти, нито пък има дори опит за анализ.
Пълнене на пространството с думи и съсипване на някой невинен бор в Швеция.
Orlin
16 Ное 2009 10:27
Мнения: 6,333
От: Holy See (Vatican City State)
То хубаво пишете какво да стане с РС ама за западните покрайнини нещо не пишете. Що така? Българи ли сте? Или иначе казано съединяването на РС и Сърбежия може да стане само след връщането и регионалното зачленяване в структерурата на държавата България на Западните покрайнини+останалите бивши територии от около Ниш чак до пашалъка на Белградската сбирщина.
Ако не няма и надявам се и Войводина да бъде стандиртизирана в случай на сърбежка простотия подсолен с турбо фолк и гърлене.
nikolavj
16 Ное 2009 12:32
Мнения: 91
От: Bulgaria
Де юре БиХ няма конституция - това е Дейтънското споразумение. Преди да си тръгне Волфганг Петрич, третия Висок представител, промени малко споразумението, главно в частта за функциите на Съвета на министрите на ниво държава. После Педи Ашдаун продължи да ги натиска, да правят общи мионистерства - отбрана, селско стопанство, образование и т.н. Преди това имаше само 6 министерства. Направиха единна армия с министерство, но после нещата зациклиха с полицията. Додик навремето беше много по-умерен и про-западен. ама като видя, че няма шанс да спечели избори без да играе националната карта - запя малко по-друга песен. Преди 2 години го плашиха със затвор за корупция (той там е много по-голям бабаит от ББ и много по-свободно от НВС2 си взема решания за договори, концесии и т.н.) И той започна да ги плаши с референдуми.
stoyancho
16 Ное 2009 13:48
Мнения: 1,363
От: Bulgaria
Orlin-чо, малко не си наясно с нещата, моето момче. За наше съжаление, разпоредбите на Ньойския договор за Западните покрайнини са потвърдени и от Парижкия мирен договор от 1947 г., с който и юридически приключва за България Втората световна война. Т.е. всичко си остава както е било преди войната. Това за България до Ниш си е леееко изхвърляне. Обяснявал съм и на Чичо Фичо, който обича да се ежи по темата, че българското етническо землище, и то към 1878 г., се простира някъде малко на запад от Пирот, но Ниш никога не е бил преобладаващо български град. Факт. Примери на известни българи, родени в Пирот могат да се дадат, но за такива от Ниш-не. Или ако ти знаеш, кажи.
По въпроса за Войводина. Там казусът е много по-различен, за да се мисли, че автоматично може да се приложи примера с отделянето на Хърватска, Косово, че и Черна гора. Живеещите във Войводина нямат отделна национална идентичност от тази на сърбите в останалата част на страната. Те са си пак сърби, само че живеещи отвъд Сава и Дунав, примесени с много други националности-унгарци, словаци, румънци, банатски българи и още 10-на етноса. Само че тези етноси са омешани помежду си и не живеят в териториално обособени анклави. Поради тази причина Войводина не може да се отдели от Сърбия, просто защото живеещите там нямат такова желание, каквото имаха хървати, албанци и с известни резерви черногорци.
Hauptmann
16 Ное 2009 13:58
Мнения: 8,010
От: Bulgaria
Стоянчо, границата между българския и сръбския етнос е р. Морава; т.е. източно от нея е българско землище.
а Ниш е седалище на епархия от българската екзархия!
PQP
16 Ное 2009 14:19
Мнения: 168
От: Bulgaria
Босна не е нова и странна държава - тя е фигурирала от доста отдавна на картата на балканите и е била присъединявана както към Османската, така и към Австро-Унгарската империя и по-късно към Югославия. Но че ги тресе национализма и им подлива вода постоянно не е тайна за никого. Но по тези гингирлици скоро време цивилизацията няма да достигне. Там са си едно планинско племе, което само се чуди с какво да се направи на по-интересно. И тъй като там няма много какво да се прави, са се хванали за национализма като единственото по интересно занимание, което може да генерира доста силни емоции. Етническото разделение там е стигнало до такова ниво, че една и съща улица има 2 различни имена - по едно за всяка страна, понеже границата на федерацията и РС минава по продължението на улицата. А пък ако човек се качи в такси в сръбската част на Сараево и иска да бъде откаран до стария град, което е в мюсулманската част (или федерацията), то вероятността да бъде помолен да си търси друго такси е доста голяма. По този начин национално самосъзнание няма как да се изгради и тези хора винаги ще се делят на по-, по- и най!
Orlin
16 Ное 2009 14:54
Мнения: 6,333
От: Holy See (Vatican City State)
stoyancho,
буквално не знаеш за какво пишеш. Цялата документация по отношение на правото за връщане на Западните покрайнини я имам.Става дума за иск на международно равнище и се отзовава на международни закони. Това може да се уреди на международно равнище с иск от БГ държавата. И не е някакво изцепване. Тази кауза бе прадставена на изборите през 2005 в една политическа програма.
Ако искаш ноу-хао, съжалявам ама няма да го дам хао.
stoyancho
16 Ное 2009 15:05
Мнения: 1,363
От: Bulgaria
а Ниш е седалище на епархия от българската екзархия


Гледай сега. Р. Морава не може да се приеме като ясно дефинирана граница между двата етноса, защото от XVI-XVII в. насетне на Балканите протичат няколко големи миграционни вълни, в това число и голямото разселване на сърбите от Косово, като голяма част от тях се заселват и източно от р.Южна Морава. Така че населението там не е хомогенно, а и до създаването на модерните национални държави, вкл. и България, няма ясно определено национално съзнание, предпочитайки да се идентифицира с религиозната си принадлежност, т.е. християни. Нещо повече. То остава далече от националното възраждане и на сърби и на българи, чиито ядра са малко или много отдалечени от Поморавието. Факт е, че Сърбия, поради по-ранното си освобождение от турците, започва работа сред това население, като открива училища, изпраща младежи да учат в сръбски учебни заведения и влиянието й още преди 1878 г. там е доста силно. Например капитан Симо Соколов, роден в село Грознатовци, Трънско, който е бил на сръбска служба и е водил чета по време на Руско-турската война, е заявявал, че четата му е "старосръбска", което е било причина за разрива му с Дядо Ильо войвода. Същият Симо Соколов, след Освобождението получава българска поборническа пенсия и завършва живота си в София. Това е само пример за объркаността на населението по тези краища и липсата му на изявена национална идентичност. В същото време, България още не е свободна и формирането на модерната българска нация е съсредоточено главно в Централна и Източна България, съвсем бегло засягайки някои краища от западните български земи. Например в Пирот, първото българско светско училище е създадено едва няколко години преди Освобождението и то с големи трудности. В Ниш изобщо няма такова, в Лесковац също. Мисълта ми е, че това население от Поморавието е било изолирано от процесите на национално обособяване. Друг пример е, че най-западната точка, за която има сведение, че Левски е създал революционен комитет е Годеч. Седалището на епархия не може да бъде показател за етническата принадлежност на живеещите в нея. По същата логика, Печката сръбска патриаршия е обхващала и Кюстендил, Дупница и Самоков, но никой не твърди, че там са живеели сърби. Реалистичното, според мен виждане е, че говорейки за края на XIX в., границата между българския и сръбския етнос, и то с цялата условност на понятието етническа граница на Балканите, минава от устието на Тимок, спускайки се по билото на Стара планина (т.е. почти съвпада с днешната държавна граница), но след това кривва на запад и минава близо да Бела паланка, оттам източно от Власотинце, Владичин хан и Враня, като достига днешната сръбско-македонска граница някъде западно от връх Бесна кобила (това е западно от Босилеград).
stoyancho
16 Ное 2009 15:19
Мнения: 1,363
От: Bulgaria
Цялата документация по отношение на правото за връщане на Западните покрайнини я имам.Става дума за иск на международно равнище и се отзовава на международни закони.


Не, Orlin-чо, ти не знаеш какво пишеш. Аз съм ти дал цялата хронология на проблема и епилога му в Парижкия мирен договор от 1947 г., който е валиден и в момента. Би ли пояснил, аджеба, какво е това "иск на международно равнище", че не се сещам за такова животно. Пред кой съд? С каква аргументация? България мноооого отдавна е заявила, че няма териториални претенции към никого. Решението за българското малцинство в Западните покрайнини е в точното спазване на правата, полагащи му се според сръбските закони (обучение на български, вестници, телевизия, богослужение и т.н.), а не в поставянето на искания за корекция на границите, защото това само може да утежни ситуацията му. Да не говорим, че в международен мащаб НИКОЙ няма да ни подкрепи за такова нещо, защото това би означавало отваряне на кутията на Пандора и създаване на един проблем, от който никоя от Великите сили в момента няма нужда. А без гръб, от която и да е Велика сила, това е невъзможно да стане. Или си мислиш, че без американска, най-вече, подкрепа щеше да има сега независимо Косово? Много е лесно да се правиш на пишман-патриот от София, а всичко да се струпва на гърба на българите от тези краища. Също като онези идиотчета от Добрич и Шумен дето бяха свалили сръбското знаме в Босилеград и след кратък престой в ареста бяха изпратени по живо-по здраво у нас. С какво са си мислели, че помагат на българите там? Щото сега си гледат живота в Добрич и Шумен, а хората от Босилеград е трябвало да понесат последствията от малоумното им деяние.
Вратаря
16 Ное 2009 15:42
Мнения: 3,083
От: Bulgaria
Измислено образование на Великите сили-не много по-различна от Източна Румелия.
Orlin
16 Ное 2009 16:51
Мнения: 6,333
От: Holy See (Vatican City State)
Стоянчо,
"иск на международно равнище" е юридически обоснован документ, който ползва фактите и клаузулите от договорите, обосновава се на международни правила, закони и установявания за да предяви иск за международно урегулиране и връщане на споменатите територии, които ДЕ ЮРЕ пренадлежат на българската държава. Парижкия мирен договор от 1947 г. реално не потвърждава нищо конкретно по отношение на Западните покрайнини, защото през 1947 г. на Парижката мирна Конференция правата на Кралство Югославия Върху Западните Покрайнини са прехвърлени върху НФР Югославия. Няма да минавам на съществено ниво за да ти отричам една твоя обща обосновка. Ноу-хау нъц. По принцип пишеш глупости, защото не става дума за искания за корекция на границите. Ползваш форумно ниво а не факти.
Държа да кажа :
България трябва да провежда политическа линия на поведение, която предполага връщане на териториите и населението на Западните Покрайнини на Р България. Ако дипломатическите постъпки към Сърбежия завършат неуспешно, правителството на Р. България трябва да представи съдебен иск в Международния съд в Хага срещу Р. Сърбия за промяна статуквото на Западните Покрайнини.
По Параграфски казах!
Чарли Дарвин
16 Ное 2009 16:52
Мнения: 8,816
От: Bulgaria
Рязаните в Босна започват да се отварят
Benedicta
16 Ное 2009 17:00
Мнения: 17,577
От: Bulgaria
Eх, как си личи кой лапа сръбски самун...
ТихОмир
16 Ное 2009 18:16
Мнения: 3,869
От: Bulgaria
И кой - американски израстък!!!
into
16 Ное 2009 19:25
Мнения: 3,061
От: Bulgaria
Раните в БиХ никога не са се затваряли. Поддържаното от "международната общност" квазидържавно образувание не може да издържи и два дена, ако пишман миротворците си идат вкъщи. И те точно това трябва да направят, след което сърбите да се присъединят към Сърбия, хърватите към Хърватия, а мюсюлманите към Мюсюлмания.
Васик
16 Ное 2009 20:44
Мнения: 14,574
От: Bulgaria
Авторът говори за бошняци, босненски сърби и хървати, които били приели исляма. Нека авторът посочи процента на хърватите, приели исляма, живеещи в Европа изобщо или били те жители на Херцеговина, тук има пълно неразбиране. Бошняците някакъв нов етнос ли са, понеже все си мисля, че босненци са просто жителите на БиХ, останалото е непознаване на българския книжовен език.
Добави мнение   Мнения:19 1