Потребител:
Парола:
Регистрация | Забравена парола
Запомни моята идентификация
Болниците ще харчат, все едно бюджетът не е орязан
Добави мнение   Мнения:4 1
Weed361
17 Ное 2009 00:18
Мнения: 4,842
От: Bulgaria
Болниците, с които НЗОК има договор към момента не са 400, а 309 - държавни, общински и частни. Държавните получават над 50 % от средствата на касата за болнична помощ, отделно пари от МЗ, МО, МВР за апаратура, ремонти, покриване на дългове. Държавните болници (университетски, ведомствени, областни) са 95, общинските са 138 (от които 88 болници за активно лечение), частните са 76. Договори по клинични пътеки имат и 81 медицински центрове, повечето частни, но общите им приходи са под 4 млн. за тази година. За сравнение - частните специализирани кардиологични болници имат общ приход за тази година над 25 млн. лева
Пикачу
17 Ное 2009 11:02
Мнения: 8,152
От: South Africa
Благодаря за изчерпателните сведения. Мога само да допълня като банкер, че болниците са едни от най-добре финансово обезпечените единици в страната! Големият проблем е, че НЗОК има много слаб контролен блок, почти никакъв. Затова болниците лъжат и скубят Касата. Да не говорим, че 70 % от циганския етнос са "инвалидизирани" с помощта на неподкупните лекари в ТЕЛК. Ако се розрови тая система , ще осмърдим цяла Европа!
Weed361
17 Ное 2009 11:17
Мнения: 4,842
От: Bulgaria
Сравнително добре финансирани са ведомствените болници (като ВМА, Правителствена (Лозенец), МВР и т.н. получават средства както от НЗОК, така и от съответните министерства. Добре финансирани са кардиохирургичните и кардиологичните болници - с парите от клиничните пътеки могат да осигурят както добро заплащане на персонала, качествени медикаменти и консумативи, така и сас собствени средства могат да си позволят апаратура, оборудване, ремонти - за сравнение "Св. Екатерина", която е специализирана болница за кардиохирургиргия и инвазивна кардиология получава повече средства от НЗОК от университетските "Александровска" и "Царица Йонанна" (ИСУЛ) взети заедно, при доста по-малко легла и преминали болни в сравнение с тях. Проблемът е, че най-скъпата кл. пътека в коремната хирургия със задължитерлно минимално 7 дневно лечение е по-евтина от коронарография със стентиране (2 дена престой). Всички кл. пътеки извън кардиохирургиргията и инвазивната кардиология са недофинансирани. Не са в добро състояние областните болници - те получават някакво допълнително финансиране от МЗ, но без ясни критерии и почти всички са с дългове. Най-зле са общинските болници, защото се издържат само от средствата получени от НЗОК - повечето общини нямат с какво да им помогнат. Частните могат да си подбират пациентите и почти винаги искат доплащане.
engels!
17 Ное 2009 13:50
Мнения: 8,710
От: Bulgaria
Цялата работа ми се види афиф. Доказателство е човекът на снимката отляво.
Добави мнение   Мнения:4 1