Потребител:
Парола:
Регистрация | Забравена парола
Запомни моята идентификация
Двойна криза удари зле еврофондовете у нас
Отиди на страница:
Добави мнение   Мнения:46 Предишна Страница 2 от 3 1 2 3 Следваща
чяверт
22 Яну 2010 12:26
Мнения: 293
От: Bulgaria
Doctora


Ще е истинска катастрофа, ако чакаме още 4 години дебилите на Боко, събрани набързо от кол и въже.
==================
Не е тръгнала още метлата по троегъзите професионалисти.
Лошото е , че за 1000 лева читав човек няма да се хване на държавна работа.
Michael_P
22 Яну 2010 12:27
Мнения: 1,767
От: Bulgaria
За съжаление съдържанието на статията е на нивото на изпълнение на ОП "Конкурентоспособност" - много ниско. Вредатата от подобно четиво е, че прави такъв микс (боза - по нашенски) от истини и неистини, че свестен анализ е невъзмжен. Не могат да се направят конкретни изводи и да се предложи решение (не че този който трябва да го чуе ще го чуе).
Например:
По времето на тройната коалиция искаха между 50 и 80% съфинансиране за малки и средни фирми. За 20% от стойността на проекта еврофинансиране никой няма да седне да прави проекти и да се занимава с цялата тази бюрокрация. След това съфинансирането им падна до по-поносими нива - 35-50%. - Абсолютно НЕВЯРНО.
Прагът на субсидията се определя от правилата на схемата, кото са еднакви за всички страни членки на ЕС които ползват Оперативни програми. Както по отношение на този процент така и в правилата място за "творчество" няма.
"няма реципрочност на отговорността". Абсолютно ВЯРНО
Michael_P
22 Яну 2010 12:37
Мнения: 1,767
От: Bulgaria
След което не означава поради което - това бих споделил с уважавания автор.
Предполагам, че не става дума за дезинформация, а по скоро за особеностите на женската логика.
"Един мъж може да каже, че 2 + 2 = 3 или 2 + 2 = 5, но една жена може да каже че 2 + 2 = стеаринова свещ." (Мопасан ако не се лъжа)
Doctora
22 Яну 2010 12:44
Мнения: 19,503
От: Bulgaria
Колега чяверт,

Няма троегъзи, депесарски или десебарски професионалисти. В България след емиграцията на 1.5 милиона читави българи и при 30% абсолютно неграмотни, знаещите и можещите стават все по-малко. За тези 20 години, единствените напълно усвоени средства са по програмата ФАР за атомната енергетика.

Не е по акъла на никое тесночело партайгеносе да подготви и представи успешно проект, за да получи наша фирма или отрасъл европейски пари.
Казано простичко, това е виенски валс, а не балканска чалга. Последната демонстрация с Желева бе урок как не трябва да се ходи на изпит "гол и бос".


Но и това не стресна Мутропожарникарина, който започва всяко изречение с "АЗ....."
Michael_P
22 Яну 2010 12:51
Мнения: 1,767
От: Bulgaria
"Наистина повтаряше като мантра три неща - нямате обучени професионалисти, не сте прозрачни и не сте ефективни."

Това е простата истина - сложно е обаче да се каже защо е така и какво да се направи, при условие че абсолютно всички политически сили се провалиха със задачата да изградят устойчив капацитет в държавната администрация и нещо по важно - провалиха със задачата да изградят устойчив инстутиционален капацитет. На абсолютно всички политически сили горната задача е извън дневния ред.
Doctora
22 Яну 2010 12:54
Мнения: 19,503
От: Bulgaria
Ами...112 за професионалисти
Michael_P
22 Яну 2010 13:08
Мнения: 1,767
От: Bulgaria
Сега да не започвам с неправителствения сектор, че се ядосах.
Какво е това "Институт за управление на програми и проекти". Какво е това "Институт по пазарна икономика. Какво е това "асоциацията на микропредприятията". В България според статистиката има 180 000 микропредприятия. Асоциацията колко от тях обединява 20 - 50 - 100?
Хайде по скромно. Ами бизнеса - пълен театър: Управителите от НАТФИЗ менажират писането на софтуер за НЗОК!?
Die Hexe
22 Яну 2010 13:14
Мнения: 7,841
От: Bulgaria
Конкурентноспособност също е без срокове, . Най-големите и сериозни фирми не се хващат на тия изри, защото имат откъде да си набавят средства с много по-малко разиграване. Програмата би била спасителна и полезна за по-малки фирми, без такива средства. От счетоводство не разбирам, но имам тежкия и горчив опит на мои колеги и близки. А от нормалните европейски проекти - личен опит.
NATURAL
22 Яну 2010 13:40
Мнения: 4,553
От: Bulgaria
Без срокове от ОП "Конкурентноспособност" засега е само иновативните предприятия, не съм сигурен за технологичните паркове. Основните схеми, които касаят бизнеса "технологична модернизация", "Системи за качество" и др. са със срокове и конкурентен подбор на подадените предложения. Това по ос 2, другите не са ме интересували. Другото е въпрос на сметки дали си заслужава да правиш проект, без гаранция, че ще бъде одобрен. Но при условие, че за необходимо оборудване от струващо 2 млн. ще платиш по-малко от половината, неудобствата при осъществяването и отчитането изглеждат поносими.
В.Лянча
22 Яну 2010 14:05
Мнения: 6,509
От: Bulgaria
"Наистина повтаряше като мантра три неща - нямате обучени професионалисти, не сте прозрачни и не сте ефективни."
Това е простата истина - сложно е обаче да се каже защо е така и какво да се направи, при условие че абсолютно всички политически сили се провалиха със задачата да изградят устойчив капацитет в държавната администрация

МайкълП, нима наистина не виждаш простите отговори
С цялото ми уважение, но ще ти подскажа. Think again върху "задачата да изградят устойчив капацитет в държавната администрация". Има ли изобщо такава задача?
Автоцензор
22 Яну 2010 14:10
Мнения: 1,824
От: Bulgaria
Значи европроблемът не е бил само в краденето. Да го питаш Бойко, защо сам си повярва на собствената изборна пропаганда.
Pavlik Morozov
22 Яну 2010 15:00
Мнения: 15,811
От: Bulgaria
дянков е бита карта и стара новина - вече получи 5-месечно предизвестие за уволнение, насленика също е известен - михов.


още няколко месеца хер флик ще се обяснява защо бюджета е добре, а държавата, хората и бизнеса са все по-зле, и накрая ще опере пешкира.

Michael_P
22 Яну 2010 15:21
Мнения: 1,767
От: Bulgaria
В.Лянча, приятелю, my friend,
Съвсем наясно съм, че няма прости отговори, но понякога си заслужава да зададеш точния въпрос. По горе съм казал:
"сложно е обаче да се каже защо е така и какво да се направи, при условие че абсолютно всички политически сили се провалиха" и че провалът е не само в изграждането на "капацитета на държавната администрация", но и нещо по важно - провалиха със задачата да изградят устойчив инстутиционален капацитет.
Какво означава последното (с риск да ми кажат че поамериканчвам българската ситуация): като си отиде администрацията на Буш, и дойде администрацията на Обама - американската държава работи ли - работи. Само не реагирайте първосигнално, не я давам за добра практика.
Michael_P
22 Яну 2010 15:27
Мнения: 1,767
От: Bulgaria
Подведе ме този copy/paste става дума за институционален капацитет.
Michael_P
22 Яну 2010 15:37
Мнения: 1,767
От: Bulgaria
Съвсем резонен е въпроса на Лянча "Има ли изобщо такава задача?". (по отношение на административния капацитет). А какво да кажем по отношение на институционалния капацитет "Има ли изобщо такава задача?". Е като няма такава задача, следва резонния въпрос "На кого това е изгодно?"
galia2
22 Яну 2010 16:24
Мнения: 1,418
От: Bulgaria
Проблемът е, че тези, които управляват средствата, смятат, че имат институционален капацитет – въобразяват си, че процедурите по програмите са ефикасни и ефективни, експертите – обучени и правилно разбират и прилагат правилата и единственият проблем е недостигът на хора. Затова не разбират какво искат повече от тях, и си въобразяват, че Брюксел има двоен стандарт към тях. Всъщност правилата и процедурите (условията за кандидатстване, критериите за избор на проекти, за отчитане, за контрол и т.н.) са пълни с абсурди, измислени в България и прилагани с голямо усърдие.
Michael_P
22 Яну 2010 16:31
Мнения: 1,767
От: Bulgaria
И още нещо по отношение на твърдението "абсолютно всички политически сили се провалиха". Присъединителния процес към Европейския съюз започна в края на 90-те години на миналия век (виж професионалните биографии на Юлиана Николова и Любов Панайотова от Европейския институт, като пример). Повече от десетилетие Брюксел изгражда капацитет (инвестира средства) в Българската Държавната администрация и какъв е резултата - 830 консултантски фирми, които нямат работа. Някои министерства или агенции пък скоропостижно са изчезнали в резултат на преструктуриране след като са били поети ангажименти към Брюксел.
Doctora
22 Яну 2010 16:37
Мнения: 19,503
От: Bulgaria
Ами, колега Michael_P,
управляващите България пишман шахматисти за 20 години научиха само рокадата.

Чичо Фичо
22 Яну 2010 16:41
Мнения: 24,838
От: United States
Тристранната имаше големи проблеми с административния капацитет - да. Но Боко разруши и де що имаше образувани островчета на чиновническа компетентност и - айде пак от нулата. А корумпираността на Боковите хора явно не е по-малка от тристранните, в най-добрия случай. Все пак онези бяха три патрии и се душеха взаимно. И в случай на много сериозен натиск от Брюксел, тристранните имаха повече акъл в главата да се осеферят, а Боко няма грам. И да има желание, няма възможност човека.
В.Лянча
22 Яну 2010 16:45
Мнения: 6,509
От: Bulgaria
Подведе ме този copy/paste става дума за институционален капацитет

Именно, МайкълП Участниците в схемата са: 1. Донорът и тримата негови играчи - банка, валидатор и одитор; 2. Получателят. Държавата има три общи задължения. Да: а) адаптира нормативната база; б) информира постоянно народа; в) организира обучението и консултирането на всички желаещи. Това най-паче е институционалният капацитет. Частните й задължения са две: a) да създаде съответните звена в получателите - държавна собственост; b) да създаде процедури и малка администрация за координиране на държавните и общинските проекти. Вместо това, от 2002 досега политиците придърпват "държавната" = личната си черга към правата на донорите, преотстъпват собствено държавните задължения на близки фирми, а ние чакаме сий травестит да ни зарадва с бебета.
Добави мнение   Мнения:46 Предишна Страница 2 от 3 1 2 3 Следваща