Потребител:
Парола:
Регистрация | Забравена парола
Запомни моята идентификация
Да пратим Бойко на село
Отиди на страница:
Добави мнение   Мнения:95 Предишна Страница 3 от 5 1 2 3 4 5 Следваща
Дърто ченге
26 Яну 2010 12:08
Мнения: 304
От: Bulgaria
Бат Ицо, прав си на 100%.
Така трябваше да стане и то не понеже ние с теб мислим така.
Обаче първо трябваше да се ликвидират ТКЗС-тата като "бастион
и източник на социализъм" /макар, че кооперациите в селското
стопанство са още от царско време/ и второ макар и малък все
пак сме някакъв пазар /като територия и население/. Като затрием
нашето производство отваряме ниша за чуждото.
За всичко това си има конкретни виновници и те се знаят.
Един д-р Тренчев като гост на наш форум си призна /прави му
чест/, че нещата не се развиха така както са ги мислели и се извър
шиха много "дивотии".
Пак се сещам за каруцата и коня. В нормалните държави политиката
е следствие и обслужва икономиката, докато при нас с груби полити
чески вмешателства се съсипа всичко което даваше национален доход.
havamal
26 Яну 2010 12:34
Мнения: 2,630
От: Bulgaria
Не знам дали ще е на място, но искам да припомня на колегите от форума, че през първата половина на 20век, българи са ходели в Унгария и Чехия/за други не се сещам/ да ги учат на земеделие, по-точно на овощарство..........а сега.......
Forza NATO
26 Яну 2010 12:38
Мнения: 11,582
От: Bulgaria
Тръгнааме от Гераците, пак свършииме как брадатите седесаре разсипая селото... То, понеже, в ликвидационните съвети и поземлените комисии, които раздаваха земя на родата на партийците, дето едно време не са имали нищо, само избрани демократи беха...
То, комунилингусът, верно требе да е някаква страшна перверзия с трайни увреждания за активната страна.
Венерико-марксическо заболяване!
СатКонг
26 Яну 2010 13:01
Мнения: 800
От: Bulgaria
Православният марксист за сетен път разказва за циганьорското село на дядо си.Абе, аланкоолу, не всички са били лентяи като във вашето село.
Cruella de Vil
26 Яну 2010 13:15
Мнения: 18,747
От: Bulgaria
Тука само си чешем езиците със сладки спомени от детството, но никой от нас няма да отиде на село и да произвежда, макар и само за лично потребление. Тя, връзката със земята и добитъка е отдавна прекъсната. Фермер се става по рождение. Ей го как е в Европа. Бащата, дядото, прадядото - все фермери. Синът наследява фермата и работи в нея, готов и обучен още от малък. Виждала съм 12-13 годишно момче на трактора на баща си. Всичко точно, отмерено, ако не го загледаш ще помислиш, че е възрастен.
След няколко изгубени поколения нереализирани фермери връщането назад към селото ще стане много трудно. Освен ако някоя суперкриза не ни принуди да го направим.
KaizerSoze
26 Яну 2010 13:25
Мнения: 5,044
От: Bulgaria
Много умни неща съ написаха за селяните, селяндурите, гражданите, кестените, комунистите и велосипедистите.

А проблема с гражданите и селяните е просто, че се събраха много бързо на едно местоживеене. Иначе "селската" или "градската" идилия са хубави неща за едни, не особено за други - вкусове всякакви, само да не ги събираме вкупом щот става манджа с грозде...
bibian
26 Яну 2010 13:31
Мнения: 568
От: Bulgaria
Ми ний Бойко го пратихме на село бе майна, Банкя та баш насред Софето го пратихме Хак му е сега - делят един мегдан с Гоце
Orlin
26 Яну 2010 13:41
Мнения: 6,333
От: Holy See (Vatican City State)
гражданята слушат Роял Синематик Орчестра, а селените - Валя, Бони, Живка и други подобни с едно име.

Аз пък като ходя на село обичам да слушам музика на вън. Акустиката е убийствено добра и слушам, айде поне някаи неща:
Alan Parsons Project
Asia
Black Sabbath
Blue Murder
Boston
Bruce Springsteen
Chicago
ELO
Dire Straits
Foreigner
Gary Moore
Jean Michel Jarre
Joe Satriani
Kansas
Marillion
Pink Floyd
Queensryche
Robert Plant
Roger Waters
Rush
....
Supertramp
Toto
.....
Winger
Yes
Yngwie J. Malmsteen
Shako
26 Яну 2010 13:45
Мнения: 1,638
От: Bulgaria
Круелке, ами то сегашната криза не е ли "супер"? Кой както си е послал както се казва. Двете лозенца на дядо, лека му пръст, ги спасих и си цоцам винцок и ракийка. И на авери давам. Земите на мама не съм ги продал. Сега един кооператор нещо ми бяга по тъчевата линия ама че го изловиме. Изпонаучиха се да подписват бабичките под разни договори, зарад тиез пусти европейски кинти, и съвсем през просото почнаха да я карат. Покрива на къщата потегнах, ама там още има да се прави. С един братчед от махалата стана заварка и човеко помага из двора и за лозето. Много е работлив и не крадне, пък челядта му голяма. Давама му по някой друг лев и брашно на корем.
Гората ги спрях да я секат, щот горските само далавери връткат пък файда няма за мен никва.
Фермер не знам дали ще стана, ама от глад няма да умра. Да му мислят другите.
Федя
26 Яну 2010 13:53
Мнения: 7,159
От: Bulgaria
Най-големият удар на селското стопанство бе нанесен след 1990г., когато на селянина, който обработва земята - тя му бе отнета и дадена на гражданите, които съвсем не мислят да я обработват. Също му бяха отнети и средствата за производство - машините,

Демагогията на комунистите няма граници.
Горното общо-взето е вярно, но към 1958г, гогато с решение на Партията (непременно с Главно П) беше проведена т.н. Масовизация. До тогава в ТКЗС-тата влизаха само най-бедните и най-мързеливите (тарикатите бяха се уредили вече в града). ТКЗС-тата не вървяха добре. Работливите селяни си обработваха сами земята. Вярно-много труд, но той се отпляща. След войната в България навлизат вебе и земеделски вашини като жътварки, вършачки, веялки. Всичко това и земята, и машините, и животните на българските селани отиват под мъдрото управление на комунистите, като М++. Доубиването му стана къмто 1971 г, когато се създадоха мастодонтите, наречени гордо АПК.
Трябва да кажем, че тези структури имаха донякъде успех в производството на зърнени култури, но в останалите сектори на земеделието като: овощарство, зеленчукопроизводство, технически култури, овцевъдство (особено силно) имаха пагубни последици. Толкова пагубни, че самите комунисти го усетиха и въведоха понятието "лично стопанство" и самозадоволяване. Няма да правя аналогия на самозадоволяването в други сфери на социЯлния живот . през 1987-88г такима като горецитирания М++ се отрекоха окончателно от АПК и въведоха понятието КЗС и акордната организация в производството на земеделски стоки. В резултат на всички тези експерименти прец 1990г в селата нямаше нито хора, нито желание за каквато и д е работа.
Останалото са мокри сънища на М++-чета и нему подобни .... самоцензуриране
Mrx++
26 Яну 2010 14:15
Мнения: 20,876
От: Bulgaria
Федя
До тогава в ТКЗС-тата влизаха само най-бедните и най-мързеливите (тарикатите бяха се уредили вече в града). ТКЗС-тата не вървяха добре. Работливите селяни си обработваха сами земята. Вярно-много труд, но той се отпляща. След войната в България навлизат вебе и земеделски вашини като жътварки, вършачки, веялки.
Ей наш Федя каква красива картина е нарисувал за селото преди 1944г. Там е работата, че нещата са били много по-трагични. Общо взето земята е била разпърчетосана на около 2 милиона парчета. Много от селяните имаха по 2-3 декара, с които едва изхранваха семействта си, а много бяха ипотекирали земята си.Някъде около края на 30-те се появява идеята за комасация, аз дори знам кой първи я предлага. Но всичко става много трудно и бавно. Разбира се това не важеше за кулаците. Туй за машините са пак красиви картини - я някой село имаше вършачка, я нямаше. Аз поне помня как се обработваше земята с рала, рядко метален плуг с животни, а общо взето реколтата се привбираше на ръка със сърп и паламарка. Помня и харманите, където се вършееше житото с коне. Помня и кога се появи първият комбайн, някъде към средата на 50-те. Дотогава за комбайн не бяхме чували. През 80-те години в селото на жена ми 6 души-машинисти от АПК-то обработваха 60 000 декара земя. Само трудности имаше когато ръчно трябва да се прибира реколтата. Но тези трудности ги имат и в САЩ - затова там мексиканците вършат тази работа, а в Англия студентските бригади от Източна Европа. тази продукция, която се произвеждаше през 80-те още деситилетия няма да я достигнем.
Така, че Федя недей да идеализираш миналото. То историята още от Жан-Жак Русо през романтиците винаги е била идеализирана. и консервативно настроените екземпляри винаги са виждали в миналото красиви картинки и са рипали срещу прогреса.
Cruella de Vil
26 Яну 2010 14:37
Мнения: 18,747
От: Bulgaria
Поздравления, Шако!
Кризата не е съвсем "супер", щом още се въртят здрави-прави мъже из кафенетата и кръчмите посред бял ден.
Животът на село за по-възрастните определено е по-полезен. Зимата - в града, като се запролети - хайде на село.
Cruella de Vil
26 Яну 2010 14:50
Мнения: 18,747
От: Bulgaria
Много от селяните имаха по 2-3 декара, с които едва изхранваха семействта си, а много бяха ипотекирали земята си.

Шегуваш се, нали? С 2-3 декара не можеш да изхраниш нито семейството, нито домашните животни. Бедните са ставали ратаи или работници във фабрика.
40-50 декара са осигурявали сносен живот, а над 100 - доста приличен. Това го знам от дядовците и бабите ми. А по всякакви статистики в България са преобладавали средните селяни, съвсем самодостатъчни за издръжка на семействата. И въобще не са се натискали за ТКЗС, защото няколко собственика са имали обща вършачка, например. Ако са били оставени да се развиват без грубата държавна намеса са щели да си купят и други машини. Окрупняването е щяло да стане по естествен път, както е станало в Западна Европа чрез индустриализацията.
хикса
26 Яну 2010 15:06
Мнения: 5,046
От: Bulgaria
Шако, ама мойте родители живеят на село и зарязаха лозето, щото братчедите винаги го обират преди тях. Овощните градини също. Сега всеки в селото си е събрал в двора каквото може и на полето сеят (все още) само жито, ечемик и царевица. Между другото, те и сега си живеят там, не става да дойдат за зимата в града, защото трябва да се грижат за агнетата, заедно с овцете, кокошки и пр. гадове, та мисълта ми беше, че идеята, как си живееш лятото на чист въздух, а зимата идваш при парното да си ядеш екологичната зимина, е реалистичен само ако си вегетарианец-кунгфуист. Нещо имам чувството, че много от хората в темата са виждали село даже не от прозорците на колата, а само от снимките във вестниците.
ТЕЦ
26 Яну 2010 15:30
Мнения: 64
От: Bulgaria
Аз съм селянин петдесето поколение. Селото ни е красиво и това е единственото хубаво нещо. Всичко останало в живота ни е изтезание. Върнаха ни ниви. Върнаха ми праскови. Режеш, пръскаш, поливаш, после няма кой да ги купи. Гръцките били по-ранни и се настанили на сергиите, консервните комбинати разбити. Въртиш се по цели нощи, после вариш мармалади, правиш сокове и споменаваш нечии близки и роднини. Същото е с гроздето - не само са ниски изкупните цени, ами тази година не искаха да го изкупят. Искаш кредити? Ами опитай, ако ги получиш, ще бъдеш като бяла лястовица - единствен. Само дето всеки ще те пита - колко даде? Опитах към кооперацията. И тя във фалит. Да не говорим за бита. Канализация няма и няма да има. Вода - понякога. Транспорт до града - силно разреден и още по - силно скъп. Лекар, апека, училище - понятия от миналия век. Иначе селото е нависоко и от него се вижда града. Време ми е да зарежа всичко и да си купя малко градско жилище. Сега казват били евтини. Ще се събираме съселяните в някое капанче и ще си говорим колко хубаво се живее на село.
bot-il
26 Яну 2010 15:35
Мнения: 169
От: Bulgaria
Ахтунг, появи се Круела, някой ще изгори...момчета пазете се от това чудовище не му се връзвайте, то е сибилето на форума...
товарищМаузер
26 Яну 2010 15:35
Мнения: 9,625
От: Bulgaria
Мдааа, прав е Федя. Когато идват комунистето, прадядо ми има къмто 900 декара земя, вършачка, и два трактора (Деринг и Ханомаг). Имал е и локомобил (Джон Диър) ама го завличат руснаците на маршал Толбухин. Което си е право - завличат го по техният си сталински ред, с протокол, надлежно подпечатан и подписан. Което също си е право - един от освободителите си позволил да положи прадядо ми с приклад по гърба, след като прадядо ми (инвалид от Междусъюзническата, с един крак) взел да пита за майка му, прадядо ми взел да се бара за ножа, но в крайна сметка дошъл един офицер и извадил пистолета да стреля освободителя. Тогава дядо ми го ударил на молба - да не застрелват освободителя, така че офицера си прибрал пистолета, но прибрал и локомобила.
Като идват обаче нашето комунистоактивисти (иначе кьорав партизанин няма у селото, сал двама недоклатени ремсисти, които си правили сбирките у мазата с виното на бащата на единия), на бърза ръка прибират вършачката и двата трактора, без протокол, а с пушка - за по-справедливо. После в кооператива дядо ми е карал и двата трактора, щото комунистето от изземване на трактори разбират, ама от каране на трактори - нюню. Доколкото знам Ханомага (произведен 1936 г.) е каран в селското ТКЗС до 1967 г.
Също доколкото знам в селото при 24 хиляди декара ниви, освен машините на прадядо ми е имало още 4 вършачки и около двайсетина трактора. И нито един не е бил "Беларусь". Па Маркса нека си дудне за "бедното и примитивно село"
Doctora
26 Яну 2010 15:36
Мнения: 19,503
От: Bulgaria
Да припомня словата на Калин Донков:

Общественият договор между държавата и нацията е нашият разорителен, гибелен, нов ньойски договор. Също тъй несправедлив и циничен, също тъй срамен и унизителен. Договор без равноправие и морал, без задължения и принципи, без поглед към бъдещето и отговорности пред него. И той ще обезсмисли и провали живота на поколения българи, и той ще минира житейските перспективи на милиони български семейства, ще ги държи заложници на една върхушка от политически въжеиграчи и мистификатори, от бюрократи и разбойници, от нагли парвенюта и усмихнати удушвачи. Докато се разрази и заради него нещо грозно и зловещо: може да не е война, кръвопролитие и смърт, но достатъчно да срине пак българския живот и да ни върне на нулата.
Федя
26 Яну 2010 15:38
Мнения: 7,159
От: Bulgaria
Аз поне помня как се обработваше земята с рала, рядко метален плуг с животни, а общо взето реколтата се привбираше на ръка със сърп и паламарка. Помня и харманите, където се вършееше житото с коне.

Не те знам от кой край си та помниш вършитба с коне. В родния край на майка ми, при това не от богатите крайща на България, 47 г. идва първата жетварка, вярно задвижвана от коне. После задвижвана от трактор вършачка (към 5 2ра). Завижвана с големи ремъци. В селото е имало т.н. Потребителска кооперация и къде по-имотните хора (по това време тези с по 100 дка са се смятали за имотни, да не бъркаш с богати) са се сдружили да я купят. Веялката, задвижвана на ръка стоеше дълги години в двора на дядоми, в в съседния двор имаше триор, също ръчен и също закупен от тях около 53-та.
Механизацията е навлизала по това време в българското земеделие и в частния сектор, както същата тази механицзация по същото време навлиза масово и в земеделието в другите европейски държави. В северна Америка този процес започва преди ВСВ. С насилственото набутване на селяните в ТКЗС се създават предпоставки за прекъсване на традициите в земеделието. Начело на ТКЗС-тата застават верни партийни другари, нямащи и понятие как се управлява едно стопанство. А т.н. средняци (виж какви понятия само са измислили твоите идейни предци ) са обявено за кулаци и "разкулачвани" с побоища, в противоречие дори с тогава действащите закони. Навлизането на механизацията неминуемо е щяло да доведе и в България(както е довело в цяла Европа) до окрупняване на земята, но окрупнени стопанства управлявани от можещи и знаещи хора. А обеднелите - в града и индустрията. Това е естественият ход на развитие. Какво става в България. Можещите и знаещите да работят земята са обявени за врагове, земята и инвентара им се конфискуват и тези хора са насилствено прокудени от селата. Накои към индустрията, други пак тамо, но през затворите. На село остават мързеливите, арогантни и нищо не разбиращи от земеделие, но верни на Партията про...... това всеки да си го довърши както си иска
Mrx++
26 Яну 2010 16:21
Мнения: 20,876
От: Bulgaria
Федя смешник такъв- стига си разправял смехории. Ние говорим за преди 1944г. ти ми говориш, че през 1947г. се е появила конска вътшачка. През 1947г. вече имаше МТС-та и от там се е появила тази вършачка. Селяните нямаха пари махгаре да си купят ти вършачки щели да купят. Акйде с такива дървени глави не ми се спори.
Добави мнение   Мнения:95 Предишна Страница 3 от 5 1 2 3 4 5 Следваща