Потребител:
Парола:
Регистрация | Забравена парола
Запомни моята идентификация
Болницата в Левски ще живее, но с две ампутирани отделения
Отиди на страница:
Добави мнение   Мнения:29 Страница 1 от 2 1 2 Следваща
Orlin
02 Фев 2010 22:46
Мнения: 6,333
От: Holy See (Vatican City State)
София Иванова пита министъра кой ще я закара до болницата в Плевен, ако й се наложи да се прегледа.

По подразбиране премиерът-слънце
wise man
02 Фев 2010 22:54
Мнения: 78
От: Bulgaria
"Добрите лекари бягат към големите градове, тук са по-второстепенни" - прав е бай Весо. И затова такива лекари ще го "лекуват" по 1 година с грешна диагноза. Това безумие, което го има у нас - всяка паланка да има болница най-после трябва да се преустанови. България има в пъти повече болници на глава от населението, от другите страни от ЕС. Всички тези болнички, каквато е и цитираната в Левски, "лекуват" само толкова леки случай, че те в друга държава въобще не биха били хоспитализирани. Или объркват по-тежките, та след това в окръжните и университетските трудно ги оправят. Още по-голям проблем за публичните финанси са обаче частните болници, който никнат като гъби след дъжд.
Ловкия
02 Фев 2010 22:56
Мнения: 56,087
От: Ghana
Баба ти София най-вероятно живее сама, щото децата й са на гурбет.
Защо ли?
Освен това пенсията й е твърде сиромашка, за да може да пътува до Плевен за прегледи и друго.
Защо ли?
alabala12
02 Фев 2010 23:09
Мнения: 2,417
От: Bulgaria
Демокрацията е негодна за каквато и да е по-сериозна реформа - мисля да го обявя за първи закон на демокрацията(българската). То и заради това вече 20 години уж все реформи правим .. но до никъде не стигаме, единствено унищожаването и ликвидацията се получават при тая демокрация просто защото се случват когато не се прави нищо - така хората/избирателите са спокойни.. макар, че ги ограбват по най-елементарен начин.

И сега така - хората си искат мизерните болници.. щото били близко. Не е важно колко може да им помогнат там и колко струва поддръжката на тая мизерия.

Ами като така не става, предлагам да се разделят здравните вноски от всички хора по райони и болниците в даден район да си ползват само от своите вноски при получаване на пари по клиничните пътеки. Например всички вноски се разделят по райони/например 28 окръга/ и после болниците в даден район се състезават за парите от вноските от този район.


Редактирано от - alabala12 на 02/2/2010 г/ 23:14:22

cymen
02 Фев 2010 23:16
Мнения: 2,779
От: Bulgaria
булгарбаши съвсем заприличва на другия "баши", па после разправяй как прабългарите не били тюрки. съвсем нопрмално е лекарите да не искат да се върнат в малките населени места, след като завършват образование в големите градове. съвсем нормално е малките болници да са яко дотирани и там лекарите да взимат повече заплата. а между заплата и доходи разлика ехееее
Ловкия
02 Фев 2010 23:25
Мнения: 56,087
От: Ghana
съвсем нопрмално е лекарите да не искат да се върнат в малките населени места, след като завършват образование в големите градове.

Да, нормално е при положение че малките градове са превърнати в непривлекателно място за живот и кариера.
А не е нормално че отдавна приемаме това за даденост...
A Bulgarian in the USA
02 Фев 2010 23:50
Мнения: 2,540
От: United States
В САЩ има около 7600 болници, или една болница се пада на около 40000 (четиридесет хиляди) души. В малките градчета като Левски те са оборудвани добре - правят се основни операции, всички раждания минават от там, първа помощ и т.н. Почти всички имат площадка за кацане на хеликоптери, които отвеждат пациентите при тежки случаи в големи болници. В райони където има предимно малки градчета, се прави една голяма болница, която да е отдалечена горе-долу на равно разстояни от градовете. Бърза помощ има там където има и пожарна, т.е. в почти всички населени места - малки и големи. Ако се обадиш на спешния номер 911 и кажеш, че имаш нужда от спешна медицинска помощ, след малко ще чуеш сирената, даже и на отдалечени места.
*
Технологичното ниво на обслужването е високо, престоите са много кратки. На мой приятел, американец, му беше направена операция за херния на гръбначния прешлен (пази Боже). След 24 часа си беше в къщи и ходеше. След една седмица диойде на работа. Само му купиха специален стол.
*
Това е пътят, технологично обновление на България. Не чалга, кючек и разруха.
Zmeja
03 Фев 2010 06:27
Мнения: 35,948
От: Bulgaria
На вниманието на:
Бойко Борисов - премиер
Лъчезар Иванов - зам.председател на Нар. събрание
Божидар Нанев - министър на здравеопазването
---------------------
Преди 90 години на 10 ноември 1919 г. в частната болница на Хенри Форд е приет първия пациент. Заслужава си да обърнете внимание на философията, която е вложил великият механик и мениджър в своето начинание, толкова различно от основната му дейност: [Със съкращения, но без корекции в текста – б.м.]
„Има достатъчно болници за богати. Също има достатъчно болници и за бедни. Но няма болници за хора, на които е неприятно да приемат милостиня, а които впрочем, не са във възможност да платят по-висока цена. Утвърдено е като очевидно нещо, че една болница не може да бъде в едно и също време за широк кръг публика и да се поддържа сама, с други думи трябва или да се издържа от благотворителността на отделни единици или пък да се третира като търговско предприятие.
Нашата болница е нагласена да се поддържа сама, да дава максимум услуги с минимум разходи: и във всичко това няма нищо, което да подсеща за някакъв филантропически институт.
В старата сграда, която беше почната по първоначалния план, бяха предвидени общи стаи с много легла. В новите сгради, които построихме ние няма такива. Има само отделни стаи, всяка с баня. Тези стаи, разположени по групи от 24, всичките са еднакви по величина, разположение, мебел. Нито една не е по-добра от другите. Нашият принципбеше да изхвърлим всякакъв вид разлика.
Всеки болен се третира като еднакъв на всички останали. Като виждам, как са водени известни болници, питам се дали са правени за болните или за лекарите. Не изпускам изпред вид, прочее, многото време и труд, които лекарите и хирурзите посвещават на филантропията; но набързо казано, нито най-малко не съм уверен, че хонорара на хирурга трябва да се определя според имотното състояние на болния. Всичките наши лекари и служители са платени на година и не могат да имат друга външна клиентела […]
Нито един лекар няма право да приема, нито с каквато и да е цел, каквато и да е награда от болния, нито болните имат право да довеждат лекари от вън […]
Днес разполагаме с около 600 легла […]
Разликата между счетоводството на болницата и фабриката се състои в това, че от болницата не търсим печалба, а само да може да амортизирва издържането си.”
--------------------------------
* Хенри Форд, „Животът и дейността ми”, Изд.Братя Зафирови, Кюстендил-Радомир, 1924 г.
генек
03 Фев 2010 06:28
Мнения: 36,327
От: Bulgaria
Ловкия -
Бюлгериън, ще чуеш сирената...А у нас - може и опелото да дочакаш.
Две ампутации...И това се приема за нормално?
Скоро здравеопазването ще остане като главата на професор Доуел.
--------------------------------------
Блогът на Генек

StrikeEagle
03 Фев 2010 06:59
Мнения: 21,073
От: Bulgaria
Изискването за двама тесни специалисти в отделение е недоразумение и трябва да отпадне
Без коментар!
paparol
03 Фев 2010 07:02
Мнения: 2,491
От: Bulgaria
Ами, баба Софка ще я кара този който я е карал и досега. То и в София ако чакаш някой да те закара, може и да дочакаш само, че на едно друго по-тихо място.
Честно казано темата с малките болници се изтърка и не мога да проумея тази склонност на българина да брани със зъби и нокти всичко с което е свикнал, макар и да разбира, че е безмислено.
Имам наблюдение върху една малка болница която е на около 30 км от областен град и на 100-120 км от столицата.
Ако отидете там ще видите, че постоянно лежащи са 10-тина циганки с циганетата и няколко възрастни хора оставени на доизживяване - колкото и цинично да звучи това. Всички други търсят болнична помощ извън населеното място и дори лекарите съветват пациентите си да потърсят други лечебни заведения. Вътре е направо мизерия. За лекарства, консумативи и техника да не говорим. Е, за какво е нужно съществуването на тази болница при положение, че тя и сега не се ползва?
Да, но ако се заговори за закриване такъв вой ще настане, че просто не ми се мисли.


oblak
03 Фев 2010 10:06
Мнения: 1
От: Bulgaria
Към: paparol
Най.вероятно в страната има болници с по десетина пациенти, като цитираната от Вас, но правите ли разлика между 3 800 пациенти и 10, та ги поставяте под един знаменател??? А относно склонноста на българина да брани със зъби и нокти всичко, с което е свикнал, ще Ви поправя: българинът брани това, което му е жизнено необходимо. И ако за Вас темата е изтъркана, то за много голяма част от жителите на малките населени места - не е!!!
Към wise man
Защо сравнявате България с другите страни от ЕС и по какви критерии?!?
А за болничките, в които лекуват само леки случаи или объркват тежките - елате в болницата в гр. Левски и се уверете сам, преди да твърдите подобно нещо. Ако Вие разполагате със средства, за да се лекувате, то болшинството от хората в нашата бедна страна не разполагат. И още нещо: защо се насажда мнение, че "големите" доктори са в големите болници?!?
Honto
03 Фев 2010 10:41
Мнения: 390
От: Bolivia
В тази "реформа" някой даде ли си сметка, че като болният е на 100-на км от мястото, където живее, практически няма да може да вижда близките си? Да пътуваш 100 км в едната и 100 в другата струва около 20 лв., ако трябва да се пътува всеки ден, заплатите и пенсиите на много хора в провинцията просто няма да стигнат доникъде. Като се има предвид и как в нашенските болници трябва да си носиш вече едва ли не и чаршафите, храната, превръзките и т.н., какво става, ако няма кой да ти ги донесе? Мислено, ама недоизмислено.
paparol
03 Фев 2010 11:09
Мнения: 2,491
От: Bulgaria
oblak!
Данните не са дадени корекнто.
Все пак става ясно, че цели 10% от населението на Левски са минали през болницата. Не се знае обаче какъв процент са предпочели да се лекуват другаде и за какви заболявания става дума.
Цитират се някакви бройки операции и край. Можем само да гадаем колко от въпросните 3800 пациенти са реални и колко са усвоявали пътеки. Публична тайна е, че в малките болници съществува практика пациент да се води "лежащо болен", а всъщност да не е. Има и други хитринки, но това е отделна тема.
Аз съм сигурен, че при вас има много добри лекари. Давам си сметка също, че болницата в Левски е от особенна важност за жителите на гр. Левски, но също така смятам, че подържането на инат на нерентабилни заведения ще води до липса на средства и влошаване качеството на цялото болнично лечение или поне на голяма част от болниците които разполагат с повече възможности и ресурси.

popangelov
03 Фев 2010 11:09
Мнения: 18,928
От: Bulgaria
Ловки!
В Европа ни дават пари да си развиваме регионите.
Ние ги лишаваме от социална инфраструктура и ги обезлудяваме.
После се чудим защо всичко живо напира към София и големите градове.
Ми да не е луд някой да живее на място, където ще разчита на хеликоптери за медицинска помощ.
popangelov
03 Фев 2010 11:54
Мнения: 18,928
От: Bulgaria
Исках да кажа "обезлюдяваме". "Обезлудяване" не се предвижда.
popangelov
03 Фев 2010 12:01
Мнения: 18,928
От: Bulgaria
Папарол, това ли е новата мантра? В малките болници водят пациенти на легло, за да мамят. Моето дете са го водили на легло без да има нужда и без реално да е там в три големи Софийски болници. А в Токуда за една елементарна процедура, за която в Пирогов ми казаха 24 часа искаха да го оставя за минимум 5 денонощия, а може и 6. Като ги питах защо, ми казаха, че се правели изследвания и консултации. Като попитах какви изследвания, казаха "Ми няколко различни". И допълниха, че за придружител се плаща 30 лева на ден.
анастаси сиров
03 Фев 2010 12:32
Мнения: 9,352
От: Bulgaria
Пак разсъждавате икономически.Мислете социално.Ще повторя, а може би и потретя.София не е България.
havamal
03 Фев 2010 12:34
Мнения: 2,630
От: Bulgaria
1.wise man - Бългериъна ти го е казал-трябва да имаме болици на глава от населението колкото запада-когато достигнем нивото на тяхната организация, инфраструктура и пр. Таз дивотия(закриването на болници) ми прилича на закона, който предвижда снкции за водачите на мръсни коли-на запад глобявали-ще глобяваме и тука-НО никой не казва, че на запад/Германия/на всяка бензиностанция има БЕЗПЛАТНА автомивка-на самообслужване.
2.cymen-сам си се оплел, хем лекарите стоят в големия град, хем на село получавали повече-ще ни просветлиш ли?
Ловкия:
popangelov

Редактирано от - havamal на 03/2/2010 г/ 12:37:54

seahunter
03 Фев 2010 13:02
Мнения: 1,656
От: Bulgaria
Като прочетете двата поста на ситизен2010 от вчера , ще ви стане напълно ясно каква е причината за реформата.
на общинските болници в цялата страна предвидените от касата делегирани бюджети са отрязани с 60 до 80 % спрямо 2009г.. За областните болници - до 10%. Но има и други примери... Например СХБАЛМКУ "Скин системс" ЕООД. През 2009 г. тази болница не е имала договор със здравната каса. За 2010г. бюджета й е 925 900 лв. Ще попитате какво е това СХБАЛМКУ, каква е тази болница? Ми, ето - според сайта им - Болница за пластична, реконструктивна и естетична хирургия, естетична медицина и медицинска козметика. ЛАЗЕРНА ЛИПОСУКЦИЯ, HAPPY LIFT, BOTOX, ДНК - тестове, ФИЛИНГИ, ХИМИЧЕСКИ ПИЛИНГ, МЕЗОТЕРАПИЯ, ФОТОЕПИЛАЦИЯ, ФОТОПОДМЛАДЯВАНЕ, SPA процедури, Ринопластика с инжекции, Корекция на бюст, Корекция на уши...
Общинските болници никой няма да ги затвори с някаква заповед. Просто не им плащаш заработеното - те не плащат заплати, ток, газ, лекарствоснабдяване, абонаменти за апаратурно поддържане и така... сами ще си дръпнат шалтера.
А, баба Пена това и чака - бегом към високотехнологичната болница СХБАЛМКУ където касата е решила да и финансира пилинга.


До Ачо, привет!
Виж: Варна, 0306212022 -СБАЛК ПО КАРДИОЛОГИЯ ЕАД частна болница - финансиране от касата през 2009г. - 910 158 лв. Обаче, проект за 2010г. - 5 032 700 лв. завишение = на 552, 95%; Пловдив, 1622211036 - МБАЛ Тримонциум ООД - частна болница - финансиране от касата през 2009г. - 728 743 лв. Обаче, проект за 2010г. - 1 529 000 лв. - завишение = на 209, 81%; Пловдив, 1622211037 - МБАЛ Здраве ООД - медицинска структура Пълмед Пловдив - частна болница - финансиране от касата през 2009г. - 3 908 145 лв. Обаче, проект за 2010г. - 6 901 400 лв. - завишение = на 176, 59%; Пловдив, 1622212032 - СХБАЛ "Медлайн Клиник" ООД частна болница -финансиране от касата през 2009г. - 991 416 лв. Обаче, проект за 2010г. - 4 508 500 лв. - завишение = на 454, 75%; Пловдив, 1622212035 -СБАЛ Св.Св. Козма и Дамян ООД - частна болница -финансиране от касата през 2009г. - 60 236 лв. Обаче, проект за 2010г. - 406 800 лв. - завишение = на 675, 34% има още много такива. От друга страна - в общинските болници при същите (неизвестни за сега критерии) Търговище 2522211003 - МБАЛ Д-р П.Томов ЕООД, гр. Омуртаг - общинска болница - финансиране от касата през 2009г. -2 052 461 лв. Над 6000 преминали пациенти. Обаче, проект за 2010г. - 141 400 лв., което прави 6, 89% от бюджета за 2009г. Болницата е в добро финансово състояние, засега. Има още десетки такива проектобюджети на касата за повечето общински болници.

Anastass
03 Фев 2010 13:15
Мнения: 1,357
От: Bulgaria
Здравей Bulgerian, радвам се, че най-после си преодолял мъката си по напусналата ни Калинка и отново се появи . Искам само да те информирам, че операции на дискови хернии с едноседмично възстановяване от типа на тази, която даваш за пример, в Западна Европа правят преди повече от 20 години. Вярно е, че американското здравеопазване е на много високо ниво. Лошото е, че то не е достъпно за всички. В противен случай нямаше да има нужда пенсионери да се инсталират зиме в кампуси близо до мексиканската граница. И то не защото тогава там климатът по това време е по-благоприятен и мек, а за да си купуват от Мексико по-евтини лекарства. Не случайно реформата в здравеопазването беше в центъра на предизборните кампании на Клинтон и Обама. В това отношение Западна Европа е далеч, далеч по-напред. Първо, защото там почти няма хора, които не са здравно осигурени. Второ, защото за разлика от Америка вноските са процент от заплатата, а количеството и качеството на здравните услуги е еднакво за всички. И трето, защото организацията на здравеопазването е не по-лоша от тази в Америка. В смисъл на по-скромни болници в малките градове, добре оборудвани специализирани центрове в големите градове и чудесно организирани консултативни и транспортни връзки между тях. Това е моделът към който трябва да се стремим, не само защото е ефективен, а е и далеч по-социален. В по-далечно бъдеще, разбира се, защото при днешното ни дередже това е нереално
Добави мнение   Мнения:29 Страница 1 от 2 1 2 Следваща