Потребител:
Парола:
Регистрация | Забравена парола
Запомни моята идентификация
Потребителските заеми масово поевтиняха
Добави мнение   Мнения:11 1
ЪФ1
12 Мар 2010 09:43
Мнения: 395
От: Bulgaria
Рано или късно ще се стигне до фиксирана лихва за целия погасителен период, ако не...просто ще трябва да хлопнат кипенците...
Не че ми пука...нямам и не мисля да имам взимане-даване с тях...
uzur1
12 Мар 2010 10:01
Мнения: 432
От: Bulgaria
17 февруари 2010, сряда
Тревожното е, че банките не кредитират домакинствата и фирмите и по този начин, оставена без свеж капитал , без ресурс, българската икономика затъва още повече. Паразитно се задържат средства извън стопанският оборот. Основната функция на БНБ е макроикономическата стабилност, а не стабилността само на банките. Щом БНБ се грижи само за тях, стабилността се губи и страната навлиза в рецесия. Появиха се рискове за борда от съвсем друго естество. Примерно банка е взела като обезпечение недвижим имот и длъжникът не може да си погаси кредита, тя е принудена да го продаде, но при сегашния пазар това е невъзможно защото цената му е спаднала с 30%. Така банките не са защитени от рецесия, както си представя екипът на г-н Искров, особено, ако кризата продължи дълго. БНБ да приеме регулации, насочени към ограничаване предлагането на неадекватно високи лихви и регулации, насочени към неадекватно високите такси за банково обслужване.Нека се опита да разбие мъглявината приличаща на банков картел.
Натиснете тук

no-credit
12 Мар 2010 10:33
Мнения: 954
От: Bulgaria
Примерно банка е взела като обезпечение недвижим имот и длъжникът не може да си погаси кредита, тя е принудена да го продаде, но при сегашния пазар това е невъзможно защото цената му е спаднала с 30%.

И от къде следва това?!

1. Обикновено заемите не са 100% гарантирани от ипотекирания имот. Купувача е платил между 10% и 30% собствени пари, с което облекчава банката.
2. Обикновено кредитът е изплащан няколко години, а с това е погасена част от него.
3. Дори и ако след продажбата остане непогасена сума, то кредитът остава в сила и кредитополучателят продължава да дължи пари (и съответно да ги връща, ако трябва доживот). Но тези пари са много по-малко, така че банката не губи много.

Накратко: банките не са на загуба ако продават 30, че и 40% надолу. И ако не го правят значи, че причините са други. Примерно да държат цените на имотите високи, защото така ще прибират и повече лихви по новите заеми. Е това, че така стагнират и ограничават пазара правейки жилищата недостъпни не е тяхна грижа. Тяхна грижа е на първо място печалбата. Просто такава е системата и както изглежда никой не смята да я променя по същество.


____________________________
Кредитът - модерното робство
paragraph39
12 Мар 2010 10:44
Мнения: 80,095
От: Bulgaria
NO CREDIT.
В допълнение: банките обезпечават кредита си поне минимум на 125 %!!!
калибардавърченцето
12 Мар 2010 10:44
Мнения: 1,036
От: Bulgaria
no-credit, uzur1 е прав само, че е малко по-сложно. А и цените (реалните, не тези дето ги пише по обявите) са паднали не с 30% а повече. По принцип ако се стигне до изгърмели ипотеки е вярно, че кредита си остава, но банката все пак може никога да не си получи парите, а и никой, банките също, няма полза от фалирали потребители, така да се каже. От масово изгърмели ипотеки банките ще загубят страшно много.
Бармалей
12 Мар 2010 11:08
Мнения: 15,926
От: Bulgaria
...т масово изгърмели ипотеки банките ще загубят страшно много...

Който не вярва - да попита банкерите на Големият ни брат
no-credit
12 Мар 2010 11:17
Мнения: 954
От: Bulgaria
ако се стигне до изгърмели ипотеки е вярно, че кредита си остава, но банката все пак може никога да не си получи парите

Както казах, понеже кредита е първо, достатъчно обезпечен (до 125% и нагоре - у нас не са давани кредити като в САЩ) и второ е изплатен частично, то неизплатената част след принудителната продажба би била доста малка (когато изобщо я има). И освен това, хората, които са вземали кредит обикновено са имали някакви (нелоши) доходи, така че вероятно няма да им е проблем да доизплатят малката останала непогасена сума. Нереалистично е да се мисли (и много тъпо да се твърди), че тези хора ще останат цял живот без работа. Най-малкото няма да могат да си плащат здравните осигуровки, които оказва се, се дължат независимо дали имаш или нямаш работа.


____________________________
Кредитът - модерното робство
калибардавърченцето
12 Мар 2010 18:08
Мнения: 1,036
От: Bulgaria
no-credit гледаш на нещата много теоритично и бих казал наивно. Нали знаеш - сиромах човек жив дявол
no-credit
12 Мар 2010 18:30
Мнения: 954
От: Bulgaria
калибардавърченцето,
а може ли малко по-практично (и ненаивно)?

Казваш "От масово изгърмели ипотеки банките ще загубят страшно много.".
Ами да загубят! През изминалите години от надутите цени на жилищата спечелиха доста. Защо сега да не позагубят? Защо само купувачите на прескъпите жилища да губят?


____________________________
Кредитът - модерното робство
калибардавърченцето
12 Мар 2010 19:35
Мнения: 1,036
От: Bulgaria
Абсолютно! Да фалират ако щат. То в България банки няма наистина, а нещо като лихварски формирования от мошенически характер и със съмнителен капитал. Ако трябва да сме честни обаче и 'ипотекоползвателите' са си за бой! С кой акъл един (предполагаемо) нормален човек се набутва по 1200 евра на квадрат, след като в съседните индустриално развити страни цената е значително по-ниска. Да не говорим за тея с панелките. По силата на каква логика някой е стигнал до извода, че в България при нашите смешни доходи жилищата са по-ценни? Та купувачите малко или много са участвали в схемата.
калибардавърченцето
12 Мар 2010 19:37
Мнения: 1,036
От: Bulgaria
Но няма. Българина е държеливо говедо. Цял живот ще троши камъни в кариерата, обаче апартаменто на сино ще бъде изплатен. Те затова и банките пипат нежно и са съгласни на компромиси.
Добави мнение   Мнения:11 1