Потребител:
Парола:
Регистрация | Забравена парола
Запомни моята идентификация
"Атака" се опитва да подхлъзне ГЕРБ с таван върху лихвите
Отиди на страница:
Добави мнение   Мнения:59 Предишна Страница 3 от 3 1 2 3
kaily
29 Май 2010 15:08
Мнения: 35,647
От: Bulgaria
Неатку, то убу, ама Cē terī s paribus е нещо като да си правиш сметката без кръчмаря.
А точно това правиш ти непрекъснато. Никога не отчиташ факторите навързано, а изолираш един по един и си правиш изводи и естествено погрешни, просто щото в реалността нищо не е изолирано от друго нещо.
Типични примери, тесно свързани с теб-
-
цената на парното трябва да расте, за да компенсира еди си какво
Хубаво, ама като порасте и масово спират да си плащат, ти тоя фактор абсолютно редовно го неглижираш.
Друг пример
Работната заплата трябва да следва производителността на труда
Хубаво, ама като е ниска производителността и ниска заплатата и още по-малко хора ти плащат парното.
.
Така че много хубаво си си намерил тая врътка и си си я прочел, ама не е лошо и да си я осмислиш според собствените си представи за света, защото точно теб съм забелязала, че разглеждаш непрекъснато нещата от реалността откъснати едно от друго и никога не правиш връзка с останалите възможни развития, дължащи се на фактори, които ти не отчиташ.
Така че медитирай върху Cē terī s paribus, определено ще ти е от полза.


_________________________________
ДЪРЖАВАТА ТОВА Е ФАРС - http://www.kaily.dir.bg
Heat
29 Май 2010 16:06
Мнения: 13,716
От: Bulgaria
Типични примери, тесно свързани с теб-
цената на парното трябва да расте, за да компенсира еди си какво

Е вие сега като дойдохте на власт, нали ще намалите цената на парното?
След като дадете и високите европейски заплати, независимо от производителността (за да има търсене), направо ще ви разцелувам.
Хинин
29 Май 2010 16:46
Мнения: 4,146
От: Bulgaria
Трябва да се признае-Волен от 5-6 месеци приказва твърде умни и практични неща....Като че ли вече не уйдисва на шантавите в АТАКА....
читатель
29 Май 2010 17:25
Мнения: 9,158
От: Bulgaria
Ако идеята на "Атака" се приеме, тя ще доведе до закриване на фирмите за бързи кредити, при които лихвите са над 20% и които не набавят ресурса си от депозити.

А защо да не се закрият бързо като кредитите си тези фирми? Безработните ли много ще се увеличат или излъганите много ще намалеят?
Iwan Wazow
29 Май 2010 18:39
Мнения: 1,511
От: Bulgaria
Вместо да стане възможно всеки да си тегли евтин кредит с 9% лихва, ще се окаже, че ще се дават само кредити с първокласно обезпечение.



Колега Манрико, какво лошо има в това? Не е ли по-разумно за първокласно обезпечение да се дава лихва 7%, а за "третокласно" - 17%? Част от проблема на нашите банки е, че понеже им липсват специалисти по кредитен риск, на всички се предлагат горе-долу едни и същи условия, без значение какъв е шанса да обслужват кредита си. Не знам дали имате наблюдения отвътре как наши кредитни инспектори отпускат кредити. Моите впечатления са, че на Сульо и на Пульо, ако имат два баланса или вакъл поглед, им се дава кредит. На всичко отгоре, ако някой не покрива критерия за обезпечение или начална вноска по ипотека например, банката има няколко "вещи лица", които веднага ще изпедепсат една "експертна оценка", от която да стане видно, че въпросния Сульо е първокласен кредитополучател.

Редактирано от - Iwan Wazow на 29/5/2010 г/ 18:40:02

paragraph39
29 Май 2010 18:54
Мнения: 80,095
От: Bulgaria
Чистата печалба на Уникредит Булбанк за изминалата година е 194.753 млн. лева, съобщиха от кредитната институция в петък след провеждането на годишното общо събрание на акционерите.

rki
29 Май 2010 19:01
Мнения: 20,973
От: Albania
Не е ли по-разумно за първокласно обезпечение да се дава лихва 7%

ми в сегашните условия е апцелютно неразумно - който се съгласи на лихва над 3% е за връзване.

__________________________________________ _____________________
Once the government socializes losses, it will soon socialize profits. If we lose our ability to fail, we will soon lose our ability to succeed. If we bail out risky behavior, we will soon see even riskier behavior.
Adolff
29 Май 2010 20:00
Мнения: 319
От: Bulgaria
Работата е ясна - плъховете бягат от кораба.Ама вече е късно.
Han
29 Май 2010 21:00
Мнения: 18,932
От: Bulgaria
Мярката е открито антипазарна
Обаче пазарът, както наскоро стана известно, не притежава невидими ръце, та да се вкара сам у правио път.
Тогава, кво пра`им?
Распутин
30 Май 2010 07:44
Мнения: 2,269
От: Hungary
Знамето на политическа партия "Либертас България"е бяло с правоъгълна форма с поставен в средата знакът на партията.

Сега само остава да го напечатат на тоалетна хартия и може и да се позамогнат
генек
30 Май 2010 07:49
Мнения: 36,327
От: Bulgaria
Тогава, кво пра`им?

Питаме който трябва. И той ни го изпява - ария на пазарника.
----------------------
Блогът на Генек

Manrico
30 Май 2010 16:41
Мнения: 31,153
От: Bulgaria
Колега Манрико, какво лошо има в това? Не е ли по-разумно за първокласно обезпечение да се дава лихва 7%, а за "третокласно" - 17%?
Няма нищо лошо, разбира се - според мен. Не е ясно обаче дали множеството привърженици на подобна мярка биха се зарадвали на това. Пак според мен повечето от тях очакват, че ще дойде времето на евтините кредити за всички и ще си накупят плазми и коли.

_______________________
Покажи неуважение към георги първанов (гоце), пиши името му с малка буква!
Блогът на Манрико
paragraph39
30 Май 2010 19:38
Мнения: 80,095
От: Bulgaria
Помолен да коментира идеята на „Атака” държавата да регламентира таван на лихвите Борисов заяви, че ако държавата започне да прави такава регламентация, вече става опасно да се прекрачи границата към полицейска държава.- Натиснете тук

Редактирано от - paragraph39 на 30/5/2010 г/ 19:39:47

Manrico
30 Май 2010 20:01
Мнения: 31,153
От: Bulgaria
Шедьовър от най-българския:
Трябва да отчетем и това, че

финансовите институции предпочитат да дават дългосрочни заеми във валутата на ЕС
Ипотечните заеми са със средна лихва от 9, 33% за лева. В евро - 8, 70%, което прави над 15% в наша валута.

Натиснете тук

_______________________
Покажи неуважение към георги първанов (гоце), пиши името му с малка буква!
Блогът на Манрико
paragraph39
30 Май 2010 20:14
Мнения: 80,095
От: Bulgaria
... Идеята за администриране на лихвите на банките категорично не се приема от банкерите. Пред БНР председателят на Асоциацията на банките в България Виолета Маринова напомни, че ″ живеем в условия на пазарна икономика и пазарът определя цената″ . Тя каза, че няма право да коментира законодателни предложения, но от думите й се разбра, че ″ като здравомислещ човек и банкер с над 30 годишен стаж″ не е съгласна да се регулират по такъв начин лихвите.

″ Нееднократно сме казвали, че цената е зависима от това как придобиваме ресурса, на какви цени. Освен това включваме компонентата цена на риска. Нарастването на провизиите над 2.5 пъти от предходни периоди означава увеличен риск, увеличени разходи за провизии. Ние сме длъжни да формираме такива. Това означава, че цената неминуемо не може да падне драстично и веднага. Освен това в условия на пазарна икономика цената е различна в различните банки и означава, че има конкурентност между нас. Ако тя е регулирана, конкуренцията ще отпадне″ , каза Маринова.

Тя съобщи още, че процентът на необслужваните над 90 дни кредити в българските банки се е увеличил на 9.2 за последното тримесечие, което е с 2% повече от същото тримесечие на миналата година. И допълни, че като банкер не може да не се притеснява от ръста на лошите кредити, но положението в банковата система остава стабилно и няма никаква опасност за сигурността на банките поради високите изисквания на БНБ към тях.

″ Капиталовата адекватност на банките е много висока. В момента, към последното тримесечие, е 18% при изискуема по наредбите на БНБ 12%. Ликвидността на банките също е висока. Тя е 22%. Тази ликвидност поддържаме висока за сигурност на банковата система. Ние разполагаме с ликвидни средства, но трябва да има субекти, които да финансираме, които отговарят на изискванията″ , обясни тя.

Виолина Маринова каза още, че банките имат намерение да понижават лихвите по кредитите и това ще става плавно. ″ Всичко зависи от икономическата среда не само в България, но и извън България″ , обясни тя и отхвърли възможността в скоро време лихвите у нас да се изравнят с лихвите в Западна Европа. ″ Не можем да мислим за подобно нещо, защото ресурсите, които си набавяме, са на висока цена и рискът е висок″ , каза тя./MEDIAPOOL.BG-30.05.2010/

paragraph39
30 Май 2010 20:18
Мнения: 80,095
От: Bulgaria
ДИРЕКТНО от изворчето:
Как банковите лихви убиват българския бизнесПонеделник, 31 Май 2010г.Автор: в. Атака - Натиснете тук
kaily
30 Май 2010 20:35
Мнения: 35,647
От: Bulgaria
...не е съгласна да се регулират по такъв начин лихвите.

Ми аз па съм съгласна.
И ко праим сега?

_________________________________
ДЪРЖАВАТА ТОВА Е ФАРС - http://www.kaily.dir.bg
Тънката лайсна
30 Май 2010 22:24
Мнения: 7,756
От: Bulgaria
Защо не създадат държавна банка, която да предлага кредити на приемлива цена? Така ще принудят чуждите банки да сторят същото.
Добави мнение   Мнения:59 Предишна Страница 3 от 3 1 2 3