Потребител:
Парола:
Регистрация | Забравена парола
Запомни моята идентификация
Битката с кризата може да почне и със съкращаване на депутати и министри
Отиди на страница:
Добави мнение   Мнения:29 Предишна Страница 2 от 2 1 2
dabedabe
04 Юни 2010 23:49
Мнения: 19,395
От: Antarctica
Опази Боже, страната ни от софийските ченгели!
CC
05 Юни 2010 18:18
Мнения: 338
От: Bulgaria
ние от кога говорим тука, че 240 дебелогъзи хрантутника ни идват много...
Чичо Фичо
05 Юни 2010 19:12
Мнения: 24,838
От: United States
Ще си позволя да поспоря с Фантата.

Според мене проблемът не е в изкривеното представителство на суверенната воля, а в ниската политическа култура на суверена. Всички мерки за засилване ролята на суверена - предсрочно отзоваване на депутати, скъсяване на мандата им до две години, други форми на суверенен натиск като различни по време избори в районите, както и референдумите, няма да доведат до нищо добро, обратното.

Трябва да се намали народната демокрация и да се засили властта на експертите, които веднъж избрани - както сто пъти сък писал вече, с позитивна кампания, без приказки за корупцията на управляващите, а с ТВ дебати по конкретни въпроси, програма за упраление и доказване, че те са хората, които могат да я осъществят - да са сравнително свободни от пряк суверенен и рейтингов контрол поне за 4 години, както е във Франция. Там има на практика изборна монархия за седем години и в това време почти пълна независимост на монарха от рейтинги и народни маси.

Съкращаването броя на депутатите няма да доведе до големи икономии, но няма и да попречи на нещо важно. Та спокойно може да са 180, 120 или даже 80. Забраната на негативните кампании ще доведе до рязко повишаване качеството и гласовитостта им, като в Израел. Сега и магаре да е, избира се, само да е против тригъзата, и после не си отваря устата 4 години. Персони като Б. Борисов, Ц. Цветанов, Ц. Цачева, И. Фидосова, Лъчо Мозъка и др. никога вече няма да имат шанс. Трябва ни да дълга позитивна кампания като президентската в САЩ, в която всички хора с пулс да видят по няколко пъти кандидатите по ТВ на живо да се потят, да отговарят на рационални въпроси на журналисти и граждани, да спорят с конкурентите си, да "пърформват" под натиск, да импровизират, да доказват, че знаят абв-то на управлението, да участват в ситуативни игри - какво ще правите, ако... - и най-важното - да кажат как конкретно да се решат конкретни проблеми и защо те са хората, които могат да го направят.
Чичо Фичо
05 Юни 2010 19:18
Мнения: 24,838
От: United States
Българите, като много други народи в Европа, да не говорим за Третия свят, имат нужда от просветено, доброжелателно пастирско управление. Иначе са като деца, пуснати в учителската стая, като мишки, танцуващи на масата през почивния ден на котката. Въпросът е как да се осигури правилната ориентация на пастирското управление. Но с паричния борд, в ЕС и НАТО отговорът вече е намерен.
Чичо Фичо
05 Юни 2010 19:25
Мнения: 24,838
От: United States
Моля колегите да не мислят, че съм нещо монархист иил тоталитарист, не съм. У нас роялисткият монархизън, доколкото имаше такъв - Хр. Куртев и БЦАК - беше ликвидиран от Симеон. В момента кефещите се от "здравата ръка" на Боко Гибона и Цвънчо Вифа са по душа монархисти, каквито са и кефещите се от Тато или тайно от бащицата Коба. Мнозинството от българите разбират нуждата от пастирско управление точно като руските мужики - " да, скотъй мъй, Сталина на нас нету".

Но работата етам как да избегнем заплахата от гибони, мадридски дебили комарджии и татовци на трона - и отговорът е: позитивна кампания (и гибонът, и царят дойдоха след негативни кампании, фокусиращи на корупцията - циганин да доди, само тригъзата/Костов да си ходи). Забрана със закон на негативните канпании, ЕС и НАТО, орграничаване колкото може на народната демокрация плюс горещите молитви на просветените, и - хъбакалъм, да живей България.
Чичо Фичо
05 Юни 2010 19:27
Мнения: 24,838
От: United States
Народното управление, особено прякото, у нас е сигурната рецепта нищо никога да не се свърши и всичко винаги да се удави в дребни зависти, междуособни боричкания - както Иван Хаджийски класически го е описал, поради липсата на простор за ескпанзия.
Чичо Фичо
05 Юни 2010 19:35
Мнения: 24,838
От: United States
Децентрализация - добре, но само за някои райони. Например подкрепям автономен български еврорайон с център Варна, обхващащ Черноморието и част от източна България - на друго място съм предложил границите. Този район да има пряко избран управител (жупан?) и областен съвет и да си говори директно с Брюксел и с чужди държави без участието на Банкя. Това би имало мощен положителен ефект за района и за цяла България. На каква децентрализация за умиращите области и общини?
dabedabe
05 Юни 2010 20:42
Мнения: 19,395
От: Antarctica
Давам си сметка, че децентрализацията за някои райони е нож с две остриета. За тези райони може временно да се намери компромисен вариант. Но ако продължаваме с тази централизация, София ще удуши България.
Добави мнение   Мнения:29 Предишна Страница 2 от 2 1 2