Потребител:
Парола:
Регистрация | Забравена парола
Запомни моята идентификация
Пенсионната реформа няма да увеличи пенсиите
Отиди на страница:
Добави мнение   Мнения:38 Страница 1 от 2 1 2 Следваща
lukcho2
21 Юни 2010 02:02
Мнения: 3,244
От: Bulgaria
Няма пенции! Много сте се разглезили! Работиш докато можеш, после гушваш букетчето. Пенсиониран орел има ли, пенсионирана лисица има ли? Няма.
Като не искате пенсии, ще облекчите неимоверно работата на държавните мъже. Те, горките, денем и нощем само за пенсионерите мислят. Сега ще отдъхнат, и ще се насочат към по-важни дела: каква далаверка да направят, откъде комисионна да вземат.
Brightman
21 Юни 2010 02:58
Мнения: 23,083
От: Bulgaria
"Българската система не преминава теста за дългосрочен актюерски баланс, тъй като нейната акумулирана норма на приходите в който и да е от разглежданите варианти е по-малка от акумулираната норма на разходите, което води до дългосрочен актюерски недостиг от 9.27% при законовия вариант до 7.34% при варианта с увеличение на стажа", пишат от НОИ до тристранката.

Ами добре е, че си признават. Само дето едва ли осъзнават, че този тупик е в рамките на начинът им на мислене. Вече май унищожиха пенсионната система, а ако увеличат стажа до 40 г. това ще се случи още сега. Просто няма никакъв смисъл да се плащат пенсионни вноски. Което означава, че все по яко ще го закъсват за приходи.
Brightman
21 Юни 2010 03:02
Мнения: 23,083
От: Bulgaria
Решение има и то е в Австралийският тип пенсионна система - еднакви пенсии за всички при достигане на определена възраст или здравословно състояние, изплащани от държавният бюджет с пари набирани от общите данъци.
А който иска, ако иска, където иска и на свой риск да се застрахова за допълнителна втора пенсия. Натиснете тук
lukcho2
21 Юни 2010 05:43
Мнения: 3,244
От: Bulgaria
Брайти, ако правилно съм разбрал, по твоя Аустралийски модел, независимо от данъците които съм плащал, получаваме еднаква пенсия? Ами то това е рай за мангалите - колко работил, колко данъци внасял или не внасял, накрая взема пенсия колкото министъра, за радост на баба сиганка и сичките сиганчета. Аз ако получавам добра заплата ще съм твърдо против този метод. Аз ще съм дал, докато работя, като данъци 1 млн долара, мангалът ще е дал 10 хиляди лева, ама после сме равни.
Друга система е по-хубава: внасяш ли за пенсия, ама в твоя "кутийка". След 25 години ако искаш, можеш да се пенсионираш, ако не искаш, можеш да продължиш да трупаш в "кутийката". Като излезеш в пенсия, внасяш събраните пари във фонд за пенсия и това е, размерът на пенсията е пропроционален на натрупаното в "кутийката". Пито платено. Мангалът с пенсия от 100 лева, аз с хиляда.
lukcho2
21 Юни 2010 05:45
Мнения: 3,244
От: Bulgaria
Тогава няма смисъл от втора пенсия. Просто ще си внасяш повече в твойта кутийка.
генек
21 Юни 2010 07:09
Мнения: 36,327
От: Bulgaria
Реформата не се прави за хората, а за държавата. Как по-лесно да стриже овцете.
--------------
Блогът на Генек


вила
21 Юни 2010 07:14
Мнения: 15,014
От: Bulgaria
Каквито и реформи да се правят с пенсионната система, българите няма да могат да разчитат на по-добри пенсии в бъдеще. Това показват разчети на експертите от НОИ, направени за Националния съвет за тристранно сътрудничество.


А каквито и реформи да се правят в другите системи, цените неизменно ще растат.Така гарантирано пенсионерите от бедни ще стават все по-бедни, до кога?Общество без пенсионери-целта на Герб?!
Mrx++
21 Юни 2010 07:36
Мнения: 20,876
От: Bulgaria
Що рИвете бе. Нали искахте капитализъм бе. Ще има да чакате 80% от заплатата, както беше преди 1989г. Тук сега важи шопската поговорка: "Као и да се вратиш, г..зо ти е все отзад". Другото си го знаете.
alabala12
21 Юни 2010 07:37
Мнения: 2,417
От: Bulgaria
Махайте тая изгниваща и продънена пенсионна система и всеки сам да се оправя. Дайте все пак на всички хора над определена възраст някаква малка държавна пенсия зависеща по някакъв начин от тр. стаж и това е. Който иска да си прави влог и да си прави инвестиции в частни фондове. Така няма да има излъгани, в момента заплатите на работещите ще се увеличат с 30% , фирмите няма да крият данъци и осигуровки. Няма да се притесняват да наемат повече работници.

alabala12
21 Юни 2010 08:32
Мнения: 2,417
От: Bulgaria
lukcho2 - Това с твоята кутийка не работи за България. Поради много причини. едната от тях - може да провериш колко пари си събрал по ДЗПО - смешни пари. И ще са винаги смешни даже и повече пари да внасяш, щото заплатите се увеличават и изпреварват процентите с които ти се олихвяват натрупаните пари. Накрая след 20-30 години да речем средната раб. заплата ще стане 2000 евро/и стандарта на живот ще е като за 2000 евро заплата/. Спрямо нея парите които си събрал няма да стигат и за 2 години пенсия.
Sir_Lanselot
21 Юни 2010 08:45
Мнения: 10,020
От: Bulgaria
......докато сега пенсионерите са 77% от работещите. Ако се увеличи с 3 години стажът, балансът ще бъде 91.7% към 2040 г.
Наистина ли 77% от работещите са пенсионери?
Не вярвам.
balada
21 Юни 2010 09:13
Мнения: 19
От: Bulgaria
Защо да се прави тогава такава пенсионна реформа?
Mrx++
21 Юни 2010 09:26
Мнения: 20,876
От: Bulgaria
Махайте тая изгниваща и продънена пенсионна система и всеки сам да се оправя. Дайте все пак на всички хора над определена възраст някаква малка държавна пенсия зависеща по някакъв начин от тр. стаж и това е. Който иска да си прави влог и да си прави инвестиции в частни фондове.
И когато дойде до пенсия, банките ще му оберат частните спестявания, както стана в САЩ миналата година и у нас през 1997г. Можеш ли да гарантираш, че за 40 години на работа няма да се появи криза или огромна инфлация и да ти опапат спестяванията. Мисли, пък тогава пиши.
Mrx++
21 Юни 2010 09:36
Мнения: 20,876
От: Bulgaria
alabala2 Ти със вторият си постинг си опровергал първият.
читатель
21 Юни 2010 09:45
Мнения: 9,158
От: Bulgaria
Реформата не се прави за хората, а за държавата. Как по-лесно да стриже овцете.

Тогава си мисля, че "държавата" е като "Добродетелната дружинка": ръце няма, а краде, уста няма, а яде!
Нищо не се прави, за да се върне краденото, да се създадат условия за живот и работа на младите и по-старите!
Sir_Lanselot
21 Юни 2010 09:45
Мнения: 10,020
От: Bulgaria
Съгласно
http://www.un.org/esa/population/publicat ions/ageing/ageing2009chart.xls
За 2009г. процентът на работещите над 60 г. мъже е 16%, а процентът на работещите жени над 60 г. е 6% от общия брой на работната сила.
Така, че в публикацията наистина има грешка, пенсионерите не са 77% от работната сила.
Наистина е лошо за България отношението на броя на населението над 60 г. възраст спрямо общия брой на населението - за 2009г. е 24% с тенденция през 2050 г. да достигне 38%.
Същия процент - 24% е и за Финландия, но при тях прогнозата за 2050г е 32%, или ще въвеждат евтаназията, или ще последват съвета на бай Драган
Cruella de Vil
21 Юни 2010 09:58
Мнения: 18,747
От: Bulgaria
Ами махнете минималната и социалната пенсии. Пенсия - пропорционална на внесеното.
Хинин
21 Юни 2010 10:08
Мнения: 4,146
От: Bulgaria
Читатель, милий, как да се върне откраднатото? Нали виждаш ли?-в Парламента и Правителството са крадците! Или, в най-добрият случай-техните подставени лица! Те правят законите и политиката…Ами съдебната система…..
Sir_Lanselot
21 Юни 2010 10:19
Мнения: 10,020
От: Bulgaria
Хинин - добри, лоши, те са избрани.
Що се отнася до съдебната система, защо да не се избират съдиите, съдебните заседатели и/или висшият съдебен съвет?
Нали това е третата, независима власт, тя трябва да е абсолютно независима от изпълнителната власт, а не както сега да и се подават команди от министри или от посланици кого да осъди и кого не.
alabala12
21 Юни 2010 10:34
Мнения: 2,417
От: Bulgaria
Mrx++ - Не се опровергавам. Работа на държавата е да ти осигури някаква малка пенсия с която криво ляво да може да живееш когато се пенсионираш. От там насетне - ако искаш спестявай, ако искаш инвестирай. Даже и има криза някаква и да загубиш спестяванията си, ще имаш държавна пенсия с която горе долу да живееш. Но тогава, ти ще си си виновен, че не си направил правилно инвестициите си - а не както сега, държавата ти прибира 20-30% от заплатата задължително и после да ти каже - сори ама това е положението, няма пари за пенсии.

Това трябва да се отнася за всички, даже и за държавните служители. Не да се пенсионират някои на 45 със 800 лева пенсия взета от другите данъкоплатци, а те да не са направили и 1 лев вноска за пенсия.
Mrx++
21 Юни 2010 11:16
Мнения: 20,876
От: Bulgaria
Наистина е лошо за България отношението на броя на населението над 60 г. възраст спрямо общия брой на населението - за 2009г. е 24% с тенденция през 2050 г. да достигне 38%.
2 неща общо взето пречат за попълване на пенсионния фонд:
1. голяма безработица между населението в трудова възраст;
2. сивата икономика, която не внася осигуровки;
Там са резервите. Силно намаляване на безработицата и силно намаляване на сивата икономика. А за 2050-та не мислете. Тогава не се знае знае ли се.
Добави мнение   Мнения:38 Страница 1 от 2 1 2 Следваща