Потребител:
Парола:
Регистрация | Забравена парола
Запомни моята идентификация
НОИ тръгна на пенсионно турне с немски пари по български
Отиди на страница:
Добави мнение   Мнения:24 Страница 1 от 2 1 2 Следваща
lukcho2
28 Юни 2010 22:59
Мнения: 3,244
От: Bulgaria
"Ако въведем индивидуални партиди, всички останали няма да съберат в тях пари и за сегашния размер на пенсиите у нас"
Брайти, ти по- ги разбираш тези работи, обясни, моля те: За пенсионен фонд ли става дума или за взаимоспомагателно дружество? Май по-мирише на дружеството: внасяш неравно според способностите, но вземаш еднакво спред потребностите. Ама то туй не е ли определението на комунизъма, бе? Доживяхме, значи. Ех. откога го мечтаехме този момент...
Brightman
29 Юни 2010 00:02
Мнения: 23,083
От: Bulgaria
Божидар Божков
Brightman
29 Юни 2010 00:24
Мнения: 23,083
От: Bulgaria
lukcho2,
май оня ден го обсъждахме въпроса с пенсиите, ама щом искаш ще ти кажа пак:
-
1. В България (и не само) населението застарява;
-
2. Пенсионните осигурителни вноски сега са по съществото си преки персонални данъци, плащани както на разходопокривният първи стълб (сегашните работещи, плащат на сегашните пенсионери, утрешните работещи на утрешните), така и във фондонатрупващият втори - частните пенсионни фондове, където гражданите са задължени да плащат. Третият стълб - доброволното фондонатрупване не го обсъждаме сега - там всеки си носи риска.
-
3. Поколението на прехода в огромното си мнозинство няма как да събере не само 40, но дори и 37 години осигурителен трудов стаж. Периодичните кризи и безработица, заложени в капиталистическата система и периодичната безработица няма да позволят и мнозинството от работещите от тук нататък да успяват да събират такъв осигурителен стаж.
-
4. Частните пенсионни фондове (фонднонатрупващата част от модела) не гарантира, че ще успее да постигне доходност, която да позволи изплащане на пенсии. По вероятно е да не успее.
-
5. Сегашният пенсионен модел вече е провален и частично променен негласно - държавата плаща от бюджета (т.е. от косвени данъци, нямащи нищо общо с осигуровките към 1/3 от парите за пенсии на сегашните пенсионери.
-
6. Увеличението на осигурителният стаж за пенсия и практическото намаляване на пенсиите не може да запуши дупката и да върне модела към първаночалният му вид (без дотиране от бюджета). Това ще е все по невъзможно, поради демографският срив и изградеността на системата върху персонални преки данъци. Единствено ще намалява приходите и поради това, че системата се обезмисля.
Веднъж "намокрени" хората няма да им пука за "дъжда", т.е. без практическа възможност да достигнат стаж за пенсия, хората ще спрат да плащат. Въпреки, че е уж задължително.
-
Това, че осигуровките са задължителни, ще ги накара хората да не плащат и други преки данъци. Просто щото ще минат изцяло в сиво. И господ не може ги искра от там. Най-много контролиращите "органи" да позагладят косъма от малки, но масови "почерпки" под масата.
Brightman
29 Юни 2010 00:28
Мнения: 23,083
От: Bulgaria
Какво е решението ? Едно единствено възможно, при което негативите няма да ги има, а всички българи все пак ще могат да се пенсионират на нормалната за това възраст - 60 г. или по-рано, за тези, които се вече изхабени и поболяни.
-
Решението е коренна реформа на пенсионната система състояща се в следното:
-
1. Отвързване на пенсионната система от връзката й с демографската ситуация и обвързването й с растежа на производствения потенциал на обществото, като цяло, чрез премахване на фондовата разходопокривна система и замяната й със стабилна пенсионна система, без рискове, опряна на два стълба:
-
а) социален стълб - гарантирана от държавата еднаква пенсия за всички граждани, достатъчна за нормално физическо оцеляване, получавана съобразно възраст и здравословно състояние, финансирана от държавния бюджет с част от косвените данъци (но не с отделни данъци);
-
б) пазарен стълб - напълно доброволна втора пенсия на базата на фондонатрупващият модел и в плуралистична конкурентна среда.
-
2.Премахване на преките данъци наричани "задължителни осигуровки". Единствено доброволен застрахователен принцип в пенсионното осигуряване, при свободна частна инициатива в конкуретна среда.
-
3.Преобразуване на НОИ в нормален пенсионен фонд, държавна собственост, в който, освен избралите го да се застраховат в него, държавата пенсионно да застрахова за своя сметка държавните служители, армията, полицията, безработните и всички, които получават заплати или лични доходи от държавния бюджет.
-
4. Стабилност и независимост на пенсионните фондове от пазарната конюнктура, чрез инвестиции на набраните средства единствено в собствеността и развитието на производствени бази в селското стопанство, хранителната и текстилната промишленост, фармацевтиката и енергетиката, така че и при най-лоши стечения на пазарната конюнктура да са в състояние да осигурят в натура (храни, облекла, лекарства, осветление и отопление) пенсиите на застрахованите.
-
Натиснете тук
lukcho2
29 Юни 2010 04:39
Мнения: 3,244
От: Bulgaria
Брайти: "Отвързване на пенсионната система от връзката й с демографската ситуация и обвързването й с растежа на производствения потенциал на обществото,"
Хубаво, а какво ще стане когато "производственият потенциал" се намали, а не расте (което е много вероятно за БГ)? Май пак отиваме към езерото от нефт в двора на баба ти. Като нямаш пари, не можеш да плащаш пенсии. И ти говоря за пенсиите дето искаш да ги дадеш по равно на всички, минималните пенсии по твоя модел. Когато си гол, и в левия джоб да бръкнеш, и в десния - все същото.
engels!
29 Юни 2010 05:27
Мнения: 8,710
От: Bulgaria
Ето, премиерът г-н Бойко Борисов постоянно работи в тази насока", каза управителката на НОИ, като демонстрира колко правилно е овладяла актуалната чиновническа риторика - името и делата Борисови да се изтъкват дори по абсурдни поводи.

Ето защо г-жа Митрева не е в конфликт на интереси като управител на НОИ и съветник на министър Младенов
Божидар Божков

Редактирано от - engels! на 29/6/2010 г/ 05:28:18

Brightman
29 Юни 2010 05:33
Мнения: 23,083
От: Bulgaria
Хубаво, а какво ще стане когато "производственият потенциал" се намали, а не расте (което е много вероятно за БГ)?

И що да е вероятно ? Щото все гербаджии ще ни управляват ?
-
Пенсионна система с пряко бюджетно финансирани може да издържи нормални кризи без да намалява пенсии и дори може да продължи и дори ускорено да ги увеличава в този момент, като средство за стимулиране на търсенето в борба с кризата. Временно увеличаване на бюджетният дефицит не е проблем, а при много дълга и дълбока световна криза лесно може да се коригират леко данъци.
-
Не е нужно да имаш петрол в двора на баба си, а акъл, честност и добра воля за да видиш, че не само няма нерешими проблеми, а всеки проблем има добро решение в интерес на хората. Стига да искаш да го направиш, а не да те интересуват само далаверите и комисионните.
no-credit
29 Юни 2010 06:58
Мнения: 954
От: Bulgaria
Brightman,
мисля, че по пенсионната система има още доста да работиш ! Каквито и хватки да правиш, няма как да отвържеш и изключиш демографията. Ако някой не работи то за да му се дава, задължително трябва да се взема от някой, който работи. Трябва да се взема независимо как - чрез преки или косвени данъци, чрез осигуровки, чрез високи цени за ток, чрез капиталови печалби (и по-ниски заплати за работещите). Няма значение как, но от работещите трябва да се взема. Това е фундаментално непреодолимо препятствие и не можеш да го излъжеш с никакви трикове. Колкото по-малко са работещите, толкова по-голям ще е товара върху тях. Накратко: няма лесно решение. Ако изобщо има.


____________________________
Кредитът - модерното робство
генек
29 Юни 2010 06:58
Мнения: 36,327
От: Bulgaria
Добър репортаж! -
А тая Митрева...нещо се замълча за "съветничеството" й за социалния министър и за заплатата там.
---------------------
Блогът на Генек

no-credit
29 Юни 2010 07:01
Мнения: 954
От: Bulgaria
Сегашните западни пенсионери лежат на капиталовите печалби генерирани благодарение на евтиния труд в страни като Китай, Индия, България и пр. Но това няма да продължи вечно - дали след 20 или 50 години, но краят му ще дойде. И тогава?


____________________________
Кредитът - модерното робство
Brightman
29 Юни 2010 07:43
Мнения: 23,083
От: Bulgaria
no-credit,
влияеш се (може и на подсъзнателно ниво) от това, което ни го набиват от поне 15 години бащите на сегашният пенсионен модел.
Ще се опитам с прост пример да ти кажа, как става "отвързването" от демографията:
-
Да си представим че цялото население на България е 4-ма човека. Нека опростено приемем, че тримата са работници, а четвъртият е чужденец, собственик на единствената фабрика в която работят и тримата и няма отношение към пенсионната система в България. Работниците получават по 100 лв. заплати.
-
Първо се пенсионира първият. При сегашната система те плащат пенсионни осигуровки по 30 лв. от заплатите си и с тях плащат 60 лв. пенсия на третия.
-
Да, но се пенсионира и вторият. Вече с 30 лв. които плаща третият трабва да се плащат две пенсии. Значи или пенсиите от 60 лв. трябва да станат по 15 лв. или единият да не се пенсионира а направо да умре. Тогава пенсията пак ще падне но вече не до 15 лв., а до 30 лв.. (това е, което сега се опитват да направят с вдигането на стажа за пенсия).
-
Как отвързваме нещата.
Вместо да облагаме заплатите, то облагаме крайната продукция на фабриката. Защото междувремено собственикът е сложил първо един робот, после още един и още един. Но тъй, като той е сложил роботите, то няма защо да плаща повече на работниците.Предпочита да си купи яхта, самолет, майбах. И си е прав - машините са негови, той продава продукцията. И въпреки, че работниците са намаляли, тя с е увеличила.
-
И ако облагаме крайната продукция на фабриката, а не заплатите за да плащаме пенсии, то вече няма да има значение колко работника и колко робота работят във фабриката, а колко тя произвежда. Дори да не работи и един работник, ако машините се справят и сами, то пари за пенсии ще има и за тримата бивши работници, станали пенсионери. И ще могат реално да се пенсионират и тримата, а няма да има нужда някой да умира преди да се е пенсионирал.
no-credit
29 Юни 2010 07:50
Мнения: 954
От: Bulgaria
Брайтман,
доста изопачен пример. И той е възможен само при натурална размяна (без пари). Иначе не става...

____________________________
Кредитът - модерното робство

Редактирано от - no-credit на 29/6/2010 г/ 08:01:32

no-credit
29 Юни 2010 08:04
Мнения: 954
От: Bulgaria
Брайтман,
това може да стане само в общество където работата е удоволствие и (някои) хора работят само защото иначе им е скучно. И нямат нищо против да делят с останалите, които не работят. И пак ще е трудно понеже като се стигне до делене на изработеното пак не е толкова просто и всеки (може би ) ще иска повече...


____________________________
Кредитът - модерното робство
no-credit
29 Юни 2010 08:08
Мнения: 954
От: Bulgaria
Накратко - ти ако можеш да отвържеш пенсионната система от демографията, ти по същия начин ще можеш да отвържеш и социалната система и здравната система и... и ще има за всички - кой, колкото иска. Което си е чист комунизъм...
...Може би, един ден, ноооо е още доста рано...


____________________________
Кредитът - модерното робство
Brightman
29 Юни 2010 08:31
Мнения: 23,083
От: Bulgaria
no-credit,
Да можеш да отвържеш и другите системи от облагането само на труда и това става, като облагаш не само заплатата, а целият продукт, т.е. като включиш в облагането резултата от всички фактори за производство. Казано късичко - като финансираш от косвени данъци.
-
И това не е комунизъм, а прост рационализъм с грижа за хората.
-
Защото има и обратното и те го правят - облагане само на заплатите за целите на пенсии и здравеопазване (т.е. на най-големите пера) практическо необлагане на капитала, облагане на фактора предприемачество с ниска символична ставка и става, като сега - пари нЕма, но има бетон по морето и яхти в него.
no-credit
29 Юни 2010 09:00
Мнения: 954
От: Bulgaria
Брайтман,
има само един начин да ме убедиш: Разпиши прост пример (като предния, с четиримата души), но достатъчно подробно - какво се произвежда, за колко се продава, кой купува и т.н. Като не забравиш в схемата да отчетеш и печалбите на капиталиста.


____________________________
Кредитът - модерното робство
kaily
29 Юни 2010 11:59
Мнения: 35,647
От: Bulgaria
Брайтман е прав, за да има пари за спокоен живот на всички, требе се намялат печалбите на капиталистите и да се ликвидират спекулантите и прекупвачите, а банките да се засенчат с една-две държавни с ниски лихви и в името на всеобщото добруване, а не в името на банковите печалби.

_________________________________
ДЪРЖАВАТА ТОВА Е ФАРС - http://www.kaily.dir.bg
hamer
29 Юни 2010 12:21
Мнения: 10,867
От: Bulgaria
за автора. Но дали някой ще го чуе?
Гробарите са толкова самовлюбени и замаяни от властта, която имат, че вършат дивотия след дивотия със самочувствието, че с.е.рат жълтици...
Benedicta
29 Юни 2010 12:26
Мнения: 17,577
От: Bulgaria
kaily

Брайтман е прав, за да има пари за спокоен живот на всички, требе се намялат печалбите на капиталистите и да се ликвидират спекулантите и прекупвачите, а банките да се засенчат с една-две държавни с ниски лихви

Точно така и току-виж комунизмът най-сетне победил...
Даскал Цеко
29 Юни 2010 13:32
Мнения: 7,537
От: Tuvalu
за да има пари за спокоен живот на всички, требе се намялат печалбите на капиталистите и да се ликвидират спекулантите и прекупвачите

Точно така!
Той поетът откога го е казал, ама кой да чете и да вниква в думите му:
А для тех, кто не читал
карламарксов «Капитал»,
поясняем, что буржуи
нашим будущим торгуют.
Чтоб могла планета жить,
надо буржуинов бить!
А иначе — всем кранты!
Понимаешь это ты?
KaizerSoze
29 Юни 2010 14:06
Мнения: 5,044
От: Bulgaria
Ами проста е веригата - високи пенсии, няма как да има с ниски вноски. Високи вноски няма да плащат хората докато има уравниловка и с техните пари се хранят сульо пульо и безброй циганьор /същото важи и за здравните осигуровки/.
Индивидуалните партиди са му майката..и таткото, инак отиде ви реформичката и ще трябва да качвате пенсионната възрат на 90 години директно...
Добави мнение   Мнения:24 Страница 1 от 2 1 2 Следваща