Потребител:
Парола:
Регистрация | Забравена парола
Запомни моята идентификация
90% от родителите не искат задължително обучение на 5-годишните
Отиди на страница:
Добави мнение   Мнения:48 Предишна Страница 3 от 3 1 2 3
SvSophia
27 Юли 2010 16:23
Мнения: 36,140
От: Bulgaria
И няма ли кой да каже на гусин министъра, че да налага насила подобни модели заради едните циганчета (щото турчетата, ако не сте наясно с положението, ще ги учат учителки - етнически туркини, та трудно ще научат български), е просто малоумие. За тях има социални служби, които да констатират, а това е сигурно, че за децата не се полагат необходимите грижи, и да се отворят едни предварителни, подготвителни или както щете ги наречете, забавачки, та хем да понаучат нещо, хем да са по-добре гледани и нахранени. Макар че упражнението си е предварително обречено и безнадеждно на фона на цялостната картинка. Пък и циганите са си най-сигурният електорат, та едва ли някой ще ги пипне.
SvSophia
27 Юли 2010 16:28
Мнения: 36,140
От: Bulgaria
Има, Здравка, кадри - в повечето университети се подготвят (и не зле) бакалаври по специалност "Предучилищна и начална училищна педагогика". Обаче при това заплащане и тези условия повечето завършили не искат да работят тази работа. За които искат, трудно се намират места, защото в големите градове през 90-те закриха много градини (под предлог, че раждаемостта е ниска) и ги направиха кметства, поликлиники (частни) и пр. Затова сега няма достатъчно градини. Щото се мисли в не по-далечна от половин година перспектива.
len
27 Юли 2010 16:49
Мнения: 5,045
От: Bulgaria
Даа, една китайска мъдрост казваше, че който строи училище мисли за 100 години напред... Пък при нас.... Мила родна картинка....
Здравка
27 Юли 2010 17:52
Мнения: 16,150
От: Bulgaria
SvSofia, не знам ти от къде си. Може би ника е защото си родена, расла и живееш в столицата? На североизток, когато аз учех във ВУЗ, дереджето беше следното - един ВПИ - Шумен, всичко останало - полувисши институти - в Толбухин /сега Добрич/ за детски учителки, в Силистра - за прогимназиални...Във всички тези "ковачници" за педагогически кадри - квоти за момичета и момчета от турското малцинство. /Така беше и в медицинските институти на североизток, между другото/. Нямам никакъв хабер, дали е възможно за едни 5-6 семестъра / професионален бакалавър с колежанска диплома както е днес - същата работа/ да те научат на правоговор и правопис при спецификата на турския език и как учителка с майчин език турски учи на правилен български език децата в детската градина, или преподава БЕЛ на ученици от нейното малцинство Който знае, да сподели.
Извън Варна -град във всички области/ Шумен, Добрич, Разград, Търговище, Силистра/ не само е висока безработицата, тя е една от най-високите в страната, така, че няма как да са неатрактивни учителските професии при липса на каквато и да е работа.

Редактирано от - Здравка на 27/7/2010 г/ 17:57:52

SvSophia
27 Юли 2010 18:23
Мнения: 36,140
От: Bulgaria
Не съм от София, Здравка, от голям областен град съм и работя в системата на висшето образование вече повече от две десетилетия, а сега и като зам.-декан имам доста наблюдения. Вече няма квоти за никого, а част от студентите ни, етнически турци, са доста по-старателни от много български студенти. Проблемът е обаче, че педагогическите специалности не са особено търсени (модни са "маркетинг", "стопанско управление", "бизнес администрция" и пр.) и това се отразява на подбора. Въпреки това много студенти започват да харесват работата си в последните години на следването и наистина работят като учители. За съжаление, поради ниското заплащане и непрестижността, професията все по-безнадеждно се феминизира. А и, както обясних по-горе, няма много свободни места. Но в близките 3-4 години предстои масово пенсиониране. Лошото с турските села е, че покрай политиката на ДПС, българските турци много се капсулираха, българите - учители, лекари, бяха изместени постепенно. И българският език става все по-недостъпен за тези деца.
Здравка
27 Юли 2010 19:35
Мнения: 16,150
От: Bulgaria
Извинявай, ама от 450 до 700 лв нето за "простосмъртна" учителка при безработицата в регионите, които изредих... Не знам колко от мъжете там се реализират като специалисти в мениджмънта и маркетинга, но съпругите им едва ли биха печелили повече от горепосочените суми, 12 месеца в годината, с отглеждане на тютюн "Бърлей''.
Здравка
27 Юли 2010 19:44
Мнения: 16,150
От: Bulgaria
Виж, за феминизирането си права - сумите в предния ми постинг не са за "мъжка" заплата.

Редактирано от - Здравка на 27/7/2010 г/ 19:45:08

Добави мнение   Мнения:48 Предишна Страница 3 от 3 1 2 3