Потребител:
Парола:
Регистрация | Забравена парола
Запомни моята идентификация
И лекарите започват стачка от септември
Отиди на страница:
Добави мнение   Мнения:78 Предишна Страница 3 от 4 1 2 3 4 Следваща
vetov
12 Авг 2010 11:29
Мнения: 2,780
От: Bulgaria
Дай идея как да го решим циганскио вопроз,

Oт всяка социална помощ - 25% в НОИ и 25% в НЗОК, директно.
Muktadasaxkoburgidiotski
12 Авг 2010 11:31
Мнения: 14,528
От: Mali
Какви лимити , бе хора ! Аз просто ви обяснявам че няма толкова индикации за инвазивни лечения , колкото се пишат !!! В медицината ако те боли гъзо - лекува ти се гъзо , не ушите ! Не може да се измислят стентирания и да се друсат по 5 бона от Касата парчето , вие говорите за "лимити" ... Самата медицина си има индикации , показания , контраиндикации и т.н. Тука всичко това се манипулира , ако не вредят на пациентите , то поне в много случаи не им и помагат с фалшивките... а за това текат пари ! За това ви говоря !
Чарли Дарвин
12 Авг 2010 11:34
Мнения: 8,816
От: Bulgaria
Коренът на злото е поставянето на здравеопазването на финансови релси, превръщането му в търговска дейност, в административна бумащина и самоцелен бюджетизъм.
Лекарите станаха търговци, чиновници и бизнесмени, и по-малко лекари.
Принципа парите да следвали пациента, може да звучи добре на пръв поглед, но отваря широки врати за всякакви злоупотреби. А заплащането за дейност обрича на хроничан финансов недостиг системата - колкото и пари да се наливат, те ще се оттичат в повишени цени на лекарства, лекарски труд, консумативи, режийни и прочие.
Чарли Дарвин
12 Авг 2010 11:38
Мнения: 8,816
От: Bulgaria
Аз просто ви обяснявам че няма толкова индикации за инвазивни лечения , колкото се пишат !!! В медицината ако те боли гъзо - лекува ти се гъзо , не ушите ! Не може да се измислят стентирания и да се друсат по 5 бона от Касата парчето , вие говорите за "лимити"

Е как иначе да се ограничат фалшивите диагнози и фалшивите и ненужни лечения?
Освен това заради прокрустовото ложе на пътеките и реимбурсните списъци, често лекарите се принуждават да надписват диагнози, за да могат да го лекуват както сметнат за добре, а не както е направена от чиновниците съответната пътека.
vetov
12 Авг 2010 11:40
Мнения: 2,780
От: Bulgaria
Докато лекарите получават заплати, медикаменти, апаратура и консумативи се купуват с пари, плаща се за ток, вода и ремонти пак с пари - здравеопазването няма как да не е на финансови релси.
SINDBAD
12 Авг 2010 11:43
Мнения: 6,430
От: Bulgaria
С което си вярно твърдение закръгляш диспута към мнението, изказано от мен в блога! "Не е луд този.." И още- който търпи да бъде унижаван и изстискван!
Чарли Дарвин
12 Авг 2010 11:47
Мнения: 8,816
От: Bulgaria
vetov
12.8.2010 г. 11:40:43
Ти толкова ли не разбираш че става въпрос за заплащане за дейност или за заплащане за издръжка. на първия принцип е в САЩ, на втория в Канада. Поинтересувай се какви са разходите за едно и също нещо в двете страни.
Гойко Горисов
12 Авг 2010 11:49
Мнения: 2,639
От: Bulgaria
Чарли Дарвин е прав, че се плащат вноски , които не покриват всички разходи на здравната система - но не трябва ли да е така?Ако плащахме голяма вноска, покриваща всичко половината население щеше да реве, че дава пари, а не ползва здравни услуги (те и сега реват на тая вноска).
Вноската , която даваме сега покрива основните разходи на здравната система, а когато ни се наложи, ще доплащаме.Справедливо е - плащаме само когато трябва.


vetov
12 Авг 2010 11:56
Мнения: 2,780
От: Bulgaria
Ти толкова ли не разбираш че става въпрос за заплащане за дейност или за заплащане за издръжка.


Т.е. и в двата случая става въпрос за заплащане (финансови релси), а спорът е как да го правим. Дали за свършена работа или за прекарани часове в болницата. Не казвам (в случая) кое по-доброто, но и при двете може да се краде и надписва.

Редактирано от - vetov на 12/8/2010 г/ 11:58:02

Dedovec
12 Авг 2010 12:36
Мнения: 3,803
От: Bulgaria
Което става в здравеопазването е просто поредната скъсана нишка от въжето обвързващо в едно компонентите на обществения договор или каквото е останало от него, у нас. Погрешно е да се делят зрителите на драмата на леви и десни. Грешката е изначална, още от времето когато някой/и реши/ха, че у нас чрез мизерия ще се решат проблемите на прехода. Националната мизерия беше и продължава да си е много изгоднен джоинт-венчър м/у една шепа политици и финансисти. Поредните дивотии за реформи чрез допълнителни рестрикции в здравеопазването са просто резултат от безкрайно сбъркания бюджет скалъпен непрофесионално от многоумния финансист. Лекарите са абсолютно прави, че 30-40% намаление на финансирането независимо от повода, окончателно срива системата. Дали обаче ще им стигне кураж да си признаят и собствените кривици и забежки, е въпрос. Така незаконността на спирането на държавните плащания по средата на годината най-вероятно пак ще си остане неотбелязана, така както стана с плащанията към бизнеса в края на миналата година.
Иначе много интересна идея на Лянча за контролен орган в здравеопазването по подобие на ДКЕВР.
Doctora
12 Авг 2010 13:28
Мнения: 19,503
От: Bulgaria
Хиляди пъти обяснявам и пак се пишат глупости...


Оставете настрани (ФРЗ) фонда работна заплата. Като изключим някои привилегировани клиники, навсякъде заплатите са в рамките на 10-20% от заплатите на лекарите в ЕС по съпоставими показатели. Ние сме най-бедните лекари в ЕС. И лекуваме най-бедния народ в ЕС.


Огромният проблем е инсуфициентното финансиране на основни дейности. Както често ви пиша "здравеопазването е много скъпа играчка". Пример като за олигофрени (каквито са тези в парламента):


Ако става дума за каквото и да е производство - всеки отделен продукт от една марка или серия (хляб, гащи или плазмени телевизори) има една и съща цена. От първия до последния по поточната лента. Тук икономическият анализ е елементарен.
Обаче вземаме 10 пациента на една и съща възраст, с едно и също социално положение, с приблизително сходен здравен статус. Те са приети в един ден за лечение в болница с една и съща вирусна пневмония на едно и също място - върхово, в десния бял дроб. Това описание иска да ви поясни, че всички предварителни условия са еднакви.


Сега, еврейската система смята: ще ги лекуваме 7 дни. Въпреки, че едно такова заболяване изисква поне двойно по-дълъг период. Да го наречем еврейско недофинансиране 1
Цената за хотел х 35 лева дневно ...10 х 7 х 35 = ..... лв.
Цената за изследвания 150 лева ....10 х 150 = ....лв
Цената за медикаменти 900 лева ....10 х 900 = ....лв
Цената за труд 10 х 7 x 30 = ....лв
Тегли се чертата и се казва колко плаща НЗОК по тази пътека.


И тук започва кошмара. От тия 10 болни, двама се оправят без проблеми, трима се налага да им се направят допълнителни изследвания, трима имат непоносимост към антибиотиците (или бактериалните щамове са резистентни), трима внезапно зазляват, а един на шестия ден умира.
Всички тези галиматии (както и неограничен брой други варианти) променят първоначалната сметка. Естествено с посока "нагоре". Ето извора на еврейско недофинансиране 2


Всичко добре, но пациентите вече се лекуват, а в сметките на болницата не са постъпили средствата от НЗОК - ето ви еврейско недофинансиране 3


Бих могъл да ви опиша и други безброй варианти, но е излишно. Тези са достатъчни дори идиот да схване, че с трици маймуни не се ловят.


Резултат:
- и лекарите и болните псуват системата.
- болните псуват и лекарите и системата
- на системата и дреме на сайдера за болните и за лекарите.


Ето за това протестират лекарите (колкото ги има). И както върви, когато нашият курсус магнус се пенсионира, а младите си бият камшика на запад от сръбската граница, тук ще останат да ви лекуват шаманите и лекарското гюбре, защото дори пакистанец няма да дойде.Ще предпочете Обединеното кралство.
За това, по аналогия с онзи стар филм "Подкрепете местния шериф", мога да ви посъветвам едно: "Подкрепете българския лекар".


P.S.Предварително се извинявам за действията на лекарското гюбре и за някои колеги, които са се клели на Мамона, а не на Хипократ. Макар да нямам никаква лична вина.

Редактирано от - Doctora на 12/8/2010 г/ 13:37:22

Чарли Дарвин
12 Авг 2010 13:47
Мнения: 8,816
От: Bulgaria
Докторе, много хубаво си га написал, само това "инсуфициентното финансиране" - недостатъчно финансиране е на нашенски (въпреки че и аз горе съм употребил "реимбурсиране" вместо доплащане, но то е по-често употребявано)
KZB
12 Авг 2010 13:49
Мнения: 6,560
От: Bulgaria
Току що в Александровска се разпространи вътрешна заповед според която от понеделник се спира плановия прием. От септември всички лекари и мед. сестри минават на минимална заплата и ще работят само по спешност. От септември следва и 30% съкращение на легла и персонал.
Не е ясно как ще се осъществява учебно преподавателската дейност. Не е ясно защо лекари и сестри трябва да работят и да получават колкото ако са безработни. За пръв път от почти 100 г. си съществуване Александровска болница затваря вратите си за пациенти, студенти, специализанти. Такова нещо не се е случвало дори по време на войната....
Muktadasaxkoburgidiotski
12 Авг 2010 13:58
Мнения: 14,528
От: Mali
За да сме лингвистично точни - "реимбурсиране" не е точно "доплащане" , а "връщане обратно" , разплащане , връщане на дълг , възстановяване на авансови разходи... Това "доплащане" влезе в употреба , и на упраУленците май им отървя смислово да манипулират плебса ...
Чарли Дарвин
12 Авг 2010 14:02
Мнения: 8,816
От: Bulgaria
vetov
12.8.2010 г. 11:56:59
за заплащане за дейност или за заплащане за издръжка.
----
Т.е. и в двата случая става въпрос за заплащане (финансови релси), а спорът е как да го правим.

Ти явно не схващаш, та по-подробно на тебе ще обясня.
:
Финансови релси ще рече когато една дейност е поставена да се движи строго в коловоза на финансовия интерес, на всеки етап от случването й.
когато се заплаща за дейност, и тоя който върши дейността има лична, пряка, и непорсредствена във времето изгода от това дали ще свърши или не дейността, и по какъв точно начин ще я свърши - тогава дейността е на финансови релси.
Това е случаят със заплащане на клинични пътеки.
Така се стига и до случаи примерно някой алчен лекар с непълна заетост да ти направи ненужна операция, за случай лечим и с неинвазивно лечение, само защото лекарят има свободно време, и гледа да вземе парите които касата ще му плати за пътеката.
:
Когато дейността, незовисимо по какъв начин ще се свърши, и дали ще се свърши, не носи пряка, непоследствена във времето и лични фининсова изгода на тоя дето я върши - тогава няма фининсови релси - извършващият дейността не се движи по коловоза на личния си финансов интерес.
Това е случаят със заплащане на издръжка.
В тоя случай болниците получават определени пари годишно, съответно лекарите имат някакви определени заплати. Може да има и някакви бонуси/малуси в края на годината, и/или повишаване/понижаване финансирането за следващата година, според отчетената все пак дейност на болницата, и личната заетост на всеки лекар, но те са като някакъв усреднен измерител, и не са непосредствени във времето.
Така с пъти се снижава мотивацията на недобросъвестните лекари да мамят и системата и пациентите.
Чарли Дарвин
12 Авг 2010 14:07
Мнения: 8,816
От: Bulgaria
Muktadasaxkobu rgidiotski
12.8.2010 г. 13:58:08
За да сме лингвистично точни - "реимбурсиране" не е точно "доплащане" , а "връщане обратно"

Мукти, по принцип си прав, но от пациентска гледна точка си е точно доплащане - в аптеката пациента плаща по-малко за съответното лекарство, а разликата се поема от касата.
За аптеркарската гледна точка ти ще го обясниш - нали тъкмо аптекар беше доколкото помня.

Редактирано от - Чарли Дарвин на 12/8/2010 г/ 14:23:01

Muktadasaxkoburgidiotski
12 Авг 2010 14:17
Мнения: 14,528
От: Mali
За да продължа мисълта на Чарли , всеки , който е в системата на Здравеопазването - лекар , сестра или санитар - малко или много си харесва професията , а все още има и една група такива , които са мечтали да бъдат лекари или сестри. Т.е. - въпреки Управниците , въпреки безумната деградация последните 20 години на Здравеопазването , все още мотивация на работещите има. Все още. Така че , ако съсловието получи едни що-годе условия за работа - поддръжка , техника , консумативи и лекарства ... заплати - достойни и твърди на месец , сегашната малоумна мотивация да се работи за лудо от само себе си ще изчезне Кой хирург ще приеме 20 пациента за планови операции днес /от тях 15 = ФП /фалшива пътека// и останалите 5 - реално 3-те могат да минат без хирургично лечение , а примерно на хапчета при ОПЛ , но в момента ще се направи една "лапаротомиа експлоратива" , ще се опише някаква ала-бала диагноза , присъстваща в списъка с пътеките , ако може - и по-добре платена Вместо да се бори да докара месечната си заплата на 1000 лв /500 заплата + 500 от пътеки по така описания начин/ - ако на същия този хирург се даде твърда заплата от 2000 лв месечно, в Система на плащане на болниците на издръжка , той ще донесе много по-голяма икономия на Системата. Защото ще ограничи приема само до истински нуждаещите се пациенти , ще си включи мозъка на "медицинска вълна" и ще отсява по медицински критерии. Ще гледа да работи по-малко като обем и количество , но по-качествено , да си "изпипва" пациентите в рамките на фиксираното си работно време. Това са такива базисни мотивационни фактори в медицината , които трябва да се погледнат право в очи.
Muktadasaxkoburgidiotski
12 Авг 2010 14:22
Мнения: 14,528
От: Mali
Нямам аптекарска гледна точка , тъй като съм лекар - болничен специалист и в момента си работя по специалността в болница. А преди работих известно време във Фармабизнеса...
Born
12 Авг 2010 14:25
Мнения: 1,994
От: Bulgaria
Горепосочените заключения са чисто теоретически. Човешкото око е ненаситно, така че ако заплатите се вдигнат на 2000 лв. след някоя и друга година ще има стачки, на които ще се искат заплати от 5000 евро. Така че подобни мерки не могат да решат проблема. Що се отнася пък до фармацевтичните фирми ми се струва, че печалбата, с която работят е над 100 %. Дай Боже всекиму, но не и от здравето на хората.
Чарли Дарвин
12 Авг 2010 14:26
Мнения: 8,816
От: Bulgaria
Добре, с погрешно впечатление съм останал, но защото помня преди време надълго и широко обясняваше нещо за аптеките, отдавна, преди години беше.
Но щом си лекар, още по-добре.
Добави мнение   Мнения:78 Предишна Страница 3 от 4 1 2 3 4 Следваща