Потребител:
Парола:
Регистрация | Забравена парола
Запомни моята идентификация
Кой е най-успешният университет в България
Отиди на страница:
Добави мнение   Мнения:75 Предишна Страница 3 от 4 1 2 3 4 Следваща
Петко Фенерски
16 Авг 2010 14:13
Мнения: 806
От: Bulgaria
На отсечката преди Драгичево 2 км се минават за 60 минути вечер. Поток за 2 държави и три области се прекарва през 1 лента.

Това е нивото на Правителстовото и НБУ и останалите. А цецко си пече г* с Веселично и пеят песни...

Това е класацията.

(Горното не е инцидент, а диагноза ГЕРБер: На южнтата дъга към младост 5 ленти минават в 1. Няма к'во да се класират. ДЕБИЛИЗЪМ отвсякъде.)



Петко Фенерски
16 Авг 2010 14:16
Мнения: 806
От: Bulgaria
Тази класация е безмислена.

Да "класираш" и да "сравняваш" Химически институт и Геологически институт, или Строителен е глупаво.

А ако преди това си унищожил химическата си промишленост, как отразяваш това?

Игнатов има нужда ба навира НБУ навсякъде. Затова е цялата тая пътардия.

Тоя няма да миряса да рекламира ...
Петко Фенерски
16 Авг 2010 14:21
Мнения: 806
От: Bulgaria
Освен това Бойко Борисов дължи отговор (по таблицата):

3. НБУ 0 47.1

Египтология - абсурдна по актуалност у нас специалност; бивше ДС протеже станало ректор.

Е защо този ДС - свързан -семейно номенклатурчик е министър?

Нали има НУЛА?

Вие мислите ли, че у нас разумен брой студенти ще платят да учат египтология?
Zmeja
16 Авг 2010 14:23
Мнения: 35,948
От: Bulgaria
Колега-форумец беше подал линк към световна класация на университетите, който поне аз не успях да отворя. Ако някой е направил това или има друг линк за това, ще му бъда много благодарен да каже как е класирането на китайските висши училища, не толкова като място в списъка на световните, а по специалности - напр. инженерни, аграномически, строителни и т.н. Известно е, че в Америка, както и у нас, най-престжни са икономическите, финансовите, юридическите, политологическите и др. подобни непроизводителни специалности.
nikolay_rs
16 Авг 2010 14:31
Мнения: 11,720
От: Bulgaria
Опа объркал съм линк и квота , ето я класацията на университети като линк Натиснете тук
XYZxyz
16 Авг 2010 14:38
Мнения: 26,211
От: Antigua and Barbuda
Така съставеният индекс е приложен спрямо четири от най-масовите професионални направления - икономика, администрация и управление, математика и информационни технологии, инженерни специалности, в които са записани над 50% от студентите у нас.
Фуражките не са предмет на това изследване, а и правилно, както по-горе писах, там учат едни по-различни хора.
Както пише в статията тепърва ще се разработва рейтинг на висшите училища и пак както пише в статията "Тази оценка следва да се възприема само като един модул от една комплексна система за оценяване на висшите училища, изтъкват от екипа."Пиша го по повод на хората не прочели статията, но коментират качеството на рейтингите от статията.
mini69
16 Авг 2010 14:51
Мнения: 1,562
От: Bulgaria
Zmeja.
прав си за Военноморското училище(май така му казваха по мое време)подготвеха добри кадри само че за да вземат капитанска диплома или някакъв документ за това май трябваше да савършат и ВИНС(имах двама такива колеги)-говоря за 80-те години на миналия век!А за моряшките жени си беше незлобна популярна закачка от това време и не съм искал да обидя никой моряк!
Автоцензор
16 Авг 2010 15:00
Мнения: 1,824
От: Bulgaria
Интернационалните класации на университети са безполезни. Те се основават върху съпоставими, но незначителни данни - главно брой нобелови лауреати и брой цитирания в определен кръг специализирани научни списания. Това е свехотворно. Почти няма университети по света със задачата да произвеждат авангардни откриватели, изследователи и теоретици за науката. Масовият студент се готви да прилага знания и методи, а не да ги открива и създава. Това, че само СУ попада в тези класации показва, че като най-старо заведение у нас то има повече научни контакти. А че попада след първите 200 или 300 не показва нищо друго, освен това, че повечето му публикации са на славянски езици, които изобщо не се реферират. Така че забравете за т.нар. "световни класации".
Братя Стругацки
16 Авг 2010 15:17
Мнения: 6,644
От: Russian Federation
"Те се основават върху съпоставими, но НЕЗНАЧИТЕЛНИ данни - главно брой нобелови лауреати".
beagle
16 Авг 2010 15:22
Мнения: 20,732
От: Bulgaria
mini69 мили , ,
Нямаш проблем , Приятелю - сваляш чалмата и всичко става в по-лесно . Обективният критерий тук не е в друго , а във всякак "продукцията" по линията на всякак "рода" , че и дано не ми излиза пак , в прекалено иносказателно ...

Редактирано от - beagle на 16/8/2010 г/ 15:24:17

Zmeja
16 Авг 2010 15:43
Мнения: 35,948
От: Bulgaria
mini69,
Ако 69 ти е годината на раждане, незнанието ти е простено. Никакъв друг институт не се иска за да станеш капитан или шеф механик. Задължително обаче трябва да имаш определен плавателен стаж. Това са международни изисквания, свързани с безопасността на екипажа, пътниците, товара и кораба. Може да си академик или професор по двигатели с вътрешно горене, не можеш без плавателен стаж да заемеш длъжност по-висока от трети механик. Така е и с капитаните. Принципи!
Капитанът на кораба в открито море е едновременно представетел и на изпълнителната и на съдебната власт, което го натоварва с допълнителни отговорности. Той да не е министър или премиер, та току тъй да може да заеме длъжност без трудов стаж! Естествено и капитанът на кораба и премиерът на Републиката са законни представители на своята страна, но капитанът освен това е и ОТГОВОРЕН ПРЕДСТАВИТЕЛ и в това е разликата.

Редактирано от - Zmeja на 16/8/2010 г/ 15:50:06

Inniskilling
16 Авг 2010 16:05
Мнения: 101
От: France
Не искам никого да засегна, НО В БГ ИСТИНСКИ УНИВЕРСИТЕТИ НЯМА, а, без обида, Морското във Варна не би трябвало въобще да обсъждаме тук. World's Best University Ratings се правят от години по точно определени критерии (тапнете го в Гоогле за подробности). Като изключим ОБ , за 2010 най-добрите Европейски си делят едва 20 място. Става дума за елитни заведения като Swiss Federal Institute of Technology и University of Edinburgh , a Heidelberg е едва на 57 място, дайте си сметка за каква конкуренция иде реч.
*
А с тия измислени критерии, в които и дума не става за наука, само поощряваме балканската посредственост на висшите училища в БГ, повечето от които пропиляват дарбата и трудолюбието на младите. Срамно е не, ами позорно.
Inniskilling
16 Авг 2010 16:06
Мнения: 101
От: France
ОБ да се чете Oxbridge
XYZxyz
16 Авг 2010 16:23
Мнения: 26,211
От: Antigua and Barbuda
Зависи за каква класация става дума. Едно е международна класация на университетите по НЕЩО СИ. Друго е класация на българските ВУЗ-ове пак по НЕЩО СИ. Трето е класация като тази от статията и тя по НЕЩО СИ. В случая е смислено да се коментира само последната класация, а за втората може само да пожелаем тя да стане в скоро време. За първата - международната класация, хубаво ще е и там да се появим на добри позиции, но там смисъла е друг.
Можеше хората правили изследването да включат и пети раздел в изследването - фуражките, но по тази логика трябва и шести раздел - лекарите, седми раздел - .... до безкрайност. Хората разумно са се спрели на 4 групи специалности, в които се обучават повече от половината студенти в България. Неразумното е, че изследването става безмислено. И без анкетиране може да се напишат какви ще са резултатите. Всеки знае, че в икономическите специалности води софийския, пред варненския и свищовския. Всеки знае, че в областа на математиката водят СУ и ПУ. Всеки знае, че сред инж.специалнсти пръв е ТУ/МЕИ/. като за пръв опи - добре.
Inniskilling
16 Авг 2010 16:33
Мнения: 101
От: France
Драги X, колко години трябва да чакаме за да се прилагат международните критерии, не само в образованието, ами във всичко? 20, 200, повече?
*
И би трябвало именно от висшите училища да се започне, там е бъдещето на страната. Пак некой умник е тръгнал да открива топлата вода, пак дилетантщина...
*
Пак успехи че отчитаме...
Zmeja
16 Авг 2010 16:34
Мнения: 35,948
От: Bulgaria
Да, бе! Лекарите били по-малко важни от счетоводителите. А фуражките ги зарежи, они са ми през... Ние носехме барети.
--------------
Освен това "Трима от флота - цяла пехота!" - казваше Големият морски, лека му пръст.

Редактирано от - Zmeja на 16/8/2010 г/ 16:43:27

beagle
16 Авг 2010 17:05
Мнения: 20,732
От: Bulgaria
Чеда сме ние на морето , а парите - на брега ...

Редактирано от - beagle на 16/8/2010 г/ 17:06:23

Автоцензор
16 Авг 2010 17:06
Мнения: 1,824
От: Bulgaria
Братя Стругацки, Inniskilling,
Не ставайте жертва на селски снобизъм. Не може да се съди например за науката на една държава по брой изстреляни космонавти. Германия е без космонавти, но имаме ли повече наука от нея?
Колко нобелови лаурати има между архитектите, мениджърите, режисьорите, актьорите, рекламистите, технолозите, генералите по света? Между тях има хора, които печелят десетки и стотици милиони годишно - много повече от който и да било нобелист - но нобелисти няма. Те не са учили за изследовател, експериментатор, теоретик, а за практици. И почти всички студенти се учат и почти всички университети обучават именно за това. Когато искаш да си добър в нещо, се готвиш именно за това нещо, а не за друго, макар да звучи престижно. Опазил ме Господ от зъболекар-импресионист!
Zmeja
16 Авг 2010 17:12
Мнения: 35,948
От: Bulgaria
Не си прав Автоцензор,
Зигмунд Йен (Sigmund Jä hn) е първият (и единствен) германец летял в космоса. Носител на званията Герой на Съветския Съюз и Герой на ГДР.

Бармалей
16 Авг 2010 17:22
Мнения: 15,926
От: Bulgaria
Мно'о на длибоко сте съ вторачили...Азъ пак да попитам: Защо на сий матриал ни съ сложили лого "ПЛАТЕНА ПУБЛИКАЦИЯ"? Разбирам чи септември - ей гу дей, мъ все таки ни мой да засилваме кандитат-нобелистите ей тъй - на акеря

***
Лъжата, която прилича на истина, не е по- добра от истината, която прилича на лъжа - <Кабус Наме>
Добави мнение   Мнения:75 Предишна Страница 3 от 4 1 2 3 4 Следваща