Потребител:
Парола:
Регистрация | Забравена парола
Запомни моята идентификация
Емигрантите са пратили у нас 300 млн. евро по-малко за година
Отиди на страница:
Добави мнение   Мнения:96 « Предишна Страница 4 от 5 2 3 4 5 Следваща
Даскал Цеко
19 Сеп 2010 00:32
Мнения: 7,537
От: Tuvalu
rossenf,
Благодаря за баданарката, ама ме е подгонила работата и не ми остава време. Пък и на форума, както и друг път съм заявявал, гледам като на игра на табла - само за кеф, и само когато ми хартиса време.
Бъди здрав.
Даскал Цеко
19 Сеп 2010 01:26
Мнения: 7,537
От: Tuvalu
ivankin: имах късмет да се оженя късно за много добра жена

ivankin, поздравявам те за късметя! Да случиш на читава жена е събитие, съизмеримо по вероятност с това да удариш шестица от тотото.
Аз случих на жена от първия път. Виж, дали тя е случила с мен, е въпрос, на който едва ли би могло да се отговори утвърдително.
ПП: Ние в сряда с едни апапи от конференцията се качихме на Zugspitze, пихме студен Paulaner, аз бях по едно леко сетре, надуха ме вятърът и ми влезе неква гадна бактерия в горните дУхателни пътиша, та затуй сега пия чай от лайкучка, замезвам с антибиотик и кеся във форума.
Бъдете здрави всинцата.
Gozambo
19 Сеп 2010 02:26
Мнения: 7,892
От: 0
"По някой армаган на майка си..." всъщност е още една пенсия. А когато стотици хиляди пенсионери получават от чужбина по още една пенсия във валута, това не е вече армаган, а си е наливане пари в държавата, за които населението в държавата не си е мръднало задника.
Аз силно се съмнявам, че някой емигрант на стари години ще продаде каквото има и с парите ще се върне да си кара старините в България. Причините са няколко. България е убийствено място за пенсионери и според демографските тенденции ще става още по-лошо. Никой няма да се отдели от уредената държава, за да се върне в едно нецивилизовано място, където на всичко отгоре и животът е по-скъп. Пенсионерът в България не може да разчита на медицинско осигуряване, на бърза помощ, на каквато и да е помощ. В България ще се реди по опашки за всяка административна услуга, ще се друса в разбитите пътища, ще плаща два-три пъти по-високи цени за храна, отколкото би плащал в САЩ, за двадесет-тридесет пъти по-некачествени храни. Ще се лиши от общественото хранене и веригите ресторанти, за да отиде в страната на общественото пиене и пушене. Точно когато трябва да получи напълно безплатно здравно осигуряване, той ще отиде в рушветчийска България и ще прави сделки на четири очи с докторите. Ще се откаже от близостта и помощта на децата си, за да получи в замяна едни завистливи съседи. За сигурността и правосъдието пък нямам думи. Сватът се чуди как ще дойде на сватба на дъщеря си, защото е ангажиран всяка нощ да си пази трактора, комбайна и нивата от набези.
Няма, Даскале, няма кой да се върне в България, защото тя се превръща във все по-нецивилизовано и несигурно място.
sluncho6
19 Сеп 2010 02:34
Мнения: 10,597
От: United States
>>><<<
Даскале, нядявам си да си повече по слънчевата плазма отколкото по кръвната... Из аз бях за седмица две до флорида (с малка буква понеже е мноо ниско) Интернета ми бавен и ме изтормози, ама поглеждах из форума и си викам, бе тоя човек да не се е опарил на тая плазма там... Жив, Здрав - Аспарух в семеен мащаб.
Това май ще е лозинката на българите прокудени от държава - мащеха за собствения си народ. ...Пишеш ъъъъ там нещо за подкрепяне на държавата...ня държавата искат да подкрепят емигрантите, а страната и родината. На държавата примка на врата биха сложили.
ivo kunchev
19 Сеп 2010 04:30
Мнения: 5,363
От: United States
А, и не забравяме да се усмихнем доброжелателно на патриотарите - па сигурно и на тях не им е било лесно когато са заминали от село и са им викали "повече да не сте се върнали, майцепродавци, на гражданя ще ми се правите".

Хе!
babavijaga
19 Сеп 2010 04:40
Мнения: 2,119
От: Bulgaria
Прав е оня, дето каза, че на чиляка му трябва здраве; хубава работа, по мерак, добре платена; добра жена; двама - трима приятели и нищо друго. Другото се нарежда само.
За носталгията: няма носталгия по някое място, има носталгия по това място в дадено време. Тъй като времето не се връща, и да се върне някой в БГ, само ще се разочарова. Аз не съм го изпитвал, понеже не съм отивал от 10 години в БГ, но мои приятели ми казват.
Има емигранти и емигранти. Аз съм от тези, за които един приятел руснак каза: "Аз и без да ми плащат щях да правя това, което правя (понеже е интересно), пък тъй като и плащат (и то добре), за какво повече може да се мечтае?". Има емигранти с носталгия, има и емигранти без капчица носталгия (като моя милост).
Има хора, които ще се върнат в БГ един ден, има хора, които няма да се върнат никога (като моя милост и като дъщеря ми). А аз искам да ме погребат тук и да напишат: "Тук лежи един човек, благодарен на държавата която го прие и се превърна в негова Родина". Амин!
ivo kunchev
19 Сеп 2010 05:43
Мнения: 5,363
От: United States
babavi... , така е, всеки си знае...С един доста по-възрастен приятел си говориме и той казва : Мисля да продам каквото имам тук и да отида в България. Да си умра там...
Човека си живее предоволно тук, вече двадвсет години, децата му с образование и кариера, той самият осигурен. Но иска да умре в България...И съвсвем сериозно подготвя пътуването.Последното... А, ДЕ?
ivo kunchev
19 Сеп 2010 05:46
Мнения: 5,363
От: United States
А иначе под епитафията, която си написал си слагам и аз името.
Foton Gyuro
19 Сеп 2010 06:13
Мнения: 1,744
От: Bulgaria
Както се каза вече, много хора са намерили други пътища за поддържане на близките си в България извън банковите преводи. От доста години домашните ми си имат собствени карти и си теглят направо от автомата - от появата на първите автомати то стана бърз и удобен начин всеки да оперира с парите както му е удобно. Майката му е да преглътнеш комисионната. Ограничението от 400 лева е тъпо, но доходно за банките. Макар че и на това му се видя края откакто магазините, в които можеш да пазаруваш направо с каратата покриха цялата страна. Как и кой ще сметне тези пари?


на ново Велико Народно Събрание, на нова Конституция и на Програма "Европейски Съюз, България"!
ivo kunchev
19 Сеп 2010 06:22
Мнения: 5,363
От: United States
Фотон, така е - най добре е да им изпратиш карта. Иначе чарджат $50 за превод.Е, вярно без значение каква е сумата...
Foton Gyuro
19 Сеп 2010 07:06
Мнения: 1,744
От: Bulgaria
Като изчетох коментарите докрай разбрах, че темата ударила през просото...
Не ми се чепкат емигрантите. Описани са добре и участниците в този форум са запознати с въпроса.
Очудва ме, че някой напада форума, защото не му харесали писанията ни. Ами не чети, бе. Затвори си екранчето и край.
Този форум не се крепи на омраза, а на привързаност и любов към общуването, макар и виртуално. Да обидят и наранят останалите участници си позволяват само хора, никога не разбрали докрай кое ни отличава от животните.
Сбърка ли Господ къде допусна да се смесят човеците?
Аз съм си отговорил на този въпрос, не искам след толкова години да ме плюят като злосторник, защото съм пожелал да запазя място в сърцето за Родината си, такава каквато аз си я знам, любя и тача.
Не съм емигрант. И няма да бъда. Гурбета ми изпи времето. От хубост ли? От бивш колега разбрах, че пак са останали без заплати с месеци наред. А с тази професия всеки от тях би живял разкошно в десетки държави в този свят. Аз си харесвам работата. Умрях от гордост, когато разбрах, че платформата, която построихме, е ударила капака на разлива в Мексиканския залив. Това е незаменимо усещане - да знаеш, че там, колко една прашинка макар и ти си дал нещо на този свят!


на ново Велико Народно Събрание, на нова Конституция и на Програма "Европейски Съюз, България"!
paragraph39
19 Сеп 2010 08:59
Мнения: 80,095
От: Bulgaria
/:/ Емигрантите са пратили у нас 300 млн. евро по-малко за година "
......................................... ......................................... ............
Ем`, ясно!
Да му мислят българите в България, които си нямат роднини и/или близки-емигранти!!! А, които си имат, просто ще получават по-малко пари от Чужбина!
Берия
19 Сеп 2010 09:32
Мнения: 999
От:
Интересна е гледната точка на държавата ни, която очевидно разглежда емигрантите си (били те емигранти и гурбетчии) като дойни крави и се тревожи, че млеконадоят бил спаднал и "емигрантите били превели по-малко пари".
.
Ами емигрантите, най-общо казано, нямат задължение да превеждат НИЩО, така че каквото е дошло и колкото е дошло - берекет версин, дето се вика (или пък, ако държавата смята, че има някакво задължение - ами да е била така добра да го формулира, да го поиска и да си го събере) .
.
Изпращаното от емигрантите в никакъв случай не е толкова много, че да се стига от залитания от рода на "емигрантите хранят България", каквито имаше; но съвсем не е и толкова малко, че да не се почувства, когато "чушмето" почне да секва.
.
Нещо повече - държавата ни полека (ама с доста бърз темп всъщност) трябва да започне да се подготвя за това не емигрантите да са й в услуга, ами тя да е в услуга на емигрантите си. Защото, колкото и диво да звучи за средното форумно ухо и за българската администрация, държавата ни е длъжник на емигрантите си. Утре част от тези емигранти ще влязат в пенсионна възраст (други вече са влезли). И какво?
.
Мнозина във форума са вероятно на мнение, че схемата за разплащане с тези емигранти за времето, което са работили в България, ще е на принципа "пий една студена вода", т.е. те няма да придирят за пенсии у нас. Или пък - ако вземат да придирят, ще бъдат сложени на място като "майцепродавци", които всъщност дължат на държавата (за образование, носталгични спомени и какво ли не още); да де, ама просто ще повторя - ако държавата смята, че има или е имало някакво задължение - ами да е била така добра да го формулира, да го поиска и да си го събере. То не отменя другите й задължения.
.
Та, значи - емигрантите си имат права за времето, което са работили в България, и са в правото си да ги отстояват. Това е толкова банално, че даже не би си заслужавало да се пише - но с учудване установявам, че за България понякога най-баналните истини са обект на дискусия не само в този форум...
.
Благодарение на влизането на България в ЕС нещата около пенсионирането на емигрантите, живеещи и/или работили в страните на ЕС (плюс Норвегия, Шевйцария и Исландия) са, поне по принцип, ясно фиксирани - ето, например, как изглежда информационната страница на ЕС по въпроса Натиснете тук. Доколко българската администрация е на висотата на така действащите правила в ЕС е отделен въпрос, но поне на хартия нещата са фиксирани и правата са ясни.
.
Нещата за емигрантите в останалите страни по света обаче са решени адекватно само в случаите, когато страната ни е подписала двустранни споразумения за социалната сигурност. Страницата на НОИ ни информира по въпроса
Натиснете тук в раздела "Евроинтеграция и международни договори". Оттам следва, че в момента такива двустранни договори има със следните страни: Албания, Югославия (прилага се със Сърбия, Черна гора, Босна и Херцеговина) , Либия , Турция , Украйна , Македония , Хърватия, Израел и Молдова .
.
Та тук си идвам обратно на думата за задълженията на държавата към емигрантите - липсват споразумения с такива страни като Русия, САЩ, Канада, Южна Африка, Австралия, Нова Зеландия, цяла Южна Америка - в които има значителна българска емигрантска общност (или поне така се смята). Така че е редно тези споразумения да излязат на по-преден план в плановете на държавата, ако въобще някакви планове в това отношение съществуват.
.
А ако трябва да си мечтаем - то бихме могли да си представим, че на сайта на НОИ информацията не излиза в едно прозорче с формат на стара снимка 13х18 см (това за всички, не само за емигрантите) , ами е оформена както следва да е една такава страница в днешно време - ето, да речем, страницата на немското пенсионно осигуряване Натиснете тук в раздела си за работещите в чужбина.
.
На тези, които пак биха ревнали, че всъщност емигрантите дължат на държавата, а не обратно, бих казал следното: навремето, казват, Кенеди бил рекъл "преди да питаш какво е направила държавата за теб, попитай се ТИ‌ какво си направил за държавата". Хубав лаф. У нас, при тази постоянно освобождаваща се от задълженията си към гражданите държава, неизпълняваща дори елементарните си задължения и неспазваща сама собствените си закони следва да е в сила точно обратното, да го наречем Обратният принцип на Кенеди: "преди държавата да пита какво си направил за нея, да бъде така добра да си изпълни първо задълженията към теб".
haibul
19 Сеп 2010 11:12
Мнения: 224
От: Bulgaria
Считам, че е по-правилно да направят сметка на изнесените пари. И Софийска вода и електроразпределителните дружества, банки и др. изплащат големи възнаграждения, които се изнасят, не се харчат в България.Затова няма пари.
Ку-Ку
19 Сеп 2010 12:21
Мнения: 4,128
От: Bulgaria
След някоя и друго поколение и България ще има нормални емигранти, такива като гърците, поляците, ирландците, евреите, сърбите и хърватите. Просто сега е време на комплексираното поколение от късния соц, дето си гълташе езиците по корекомите и което смята, че самото общуване с чужденци е голяма работа. Като гледам с каква упоритост дращят и се доказват тука стигам до извода, че не са много щасливи. Има разбира се и много способни хора, за които България е тясна, ама не вярвам да си губят времето да се обясняват по туземските форуми.
Mars Attack
19 Сеп 2010 13:41
Мнения: 12,996
От: Bulgaria
"За авантата на една шепа управници и измекяри-предатели, цял един народ беше сторен курбан".


Много точно и кратко казано !


Ку-ку,


Що така "с рого напред", колега-форумецо ? ... Всеки има право да направи своя (си) житейски избор, да се изнесе (кога, как, с кого, къде, и т.н.), или да остане. "Всеки знае него си", нали така ? Някой ще се върне на стари години, друг - не, едни си идват често (било по работа, било в отпуск), други не стъпват с години и не им тежи - "шарен свят". Моето мнение е, че никой не си напуска страната (Родината) от кеф, напуска се държавата, която ти е станала (по един или друг начин) мащеха и те мачка, както турчин не ни е гнявил. Т.е., родният башибозук е основаната причина, а не, защото си мразим страната (прави разлика между страна и държава, различни неща са ! Едното е от Господ, другото ние самите си го правим, тия дето ги избираме и хрантутим).


Та, да се съдят другите е най-лесно, но не е правилно (както и те да те съдят теб - нито ти знаят положението, нито могат да бъдат на твое място). Не от всяка "семка" става емигрант (имам приятели, които си го казват направо; и за тия 20 г., дето съм навън, си останахме приятели, но те се състариха и скапаха доста повече, защото са всеки ден в блатото, и това не може да не им се отрази; и нас ни боли, но отдалече не е същото).

Такива ми ти работи, Ку-ку ...

Редактирано от - Mars Attack на 19/9/2010 г/ 13:42:18

Manrico
19 Сеп 2010 13:54
Мнения: 31,153
От: Bulgaria
Mарсе, аз отдавна си имам теория защо се тръгва "с рого напред" и към емигранти, и към други хора. Защото човек трябва да си даде отговор пред себе си на въпроса "е що той е успял, а аз не съм?". И има три възможни отговора:
1. Защото той може, а аз не мога - ами много кофти звучи и никак не е лесно и приятно да си го признаеш.
2. Лъже, че е успял, всъщност мие чинии или разнася пици.
3. Успял е, защото е кофти човек (майцепродавец, безродник, крадец...), само такива успяват, а аз съм добър човек и затова не съм успял.

_______________________
Покажи неуважение към георги първанов (гоцэ), пиши името му с малка буква!
Блогът на Манрико
Mars Attack
19 Сеп 2010 14:10
Мнения: 12,996
От: Bulgaria
Manrico,


Спектърът на вариантите е доста широк, не може да се обхванат всичките причини за подобно "обругаване" ... Затова казвам, че всеки е свободен на взема решение и няма причина да бъде осъждан като предател или майцепродавец. По тази елементарна логика, трябва да обвиним Левски, Ботев и др. хъшове за същото. Тогава сме били под турско робство, сега сме роби на родния башибозук, пръкнал се след 1989. Не, че между нас ще се роди нов Ботев или нов Левски, други са времената, но образно казано ...


Както писах по-горе, мои приятели, много умни и способни хора, които тук веднага биха намерили работа, не могат да живеят навън, казвали са ми го в разговори, аз приемам техния избор, а не им казвам, че са пъзльовци или скапаняци и няма да се оправят тук. Става дума за една минимална толерантност към избора на другия, нищо повече.
Dinain
19 Сеп 2010 15:08
Мнения: 18,280
От: Bulgaria
Manrico
San De Cannes
19 Сеп 2010 15:19
Мнения: 2,778
От: United States
За Лянчино,
Аз се идентифицирам с точка 2 и 3 на предложенията манрикови.
Отркаднах от Бъглария ... чинии и сега ги мия като емигрант. Звучи правдиво и някак си успокоително.
Добави мнение   Мнения:96 « Предишна Страница 4 от 5 2 3 4 5 Следваща