Потребител:
Парола:
Регистрация | Забравена парола
Запомни моята идентификация
Лошото е, че и нашето поколение взе да забравя ужасите на соца
Отиди на страница:
  Мнения:735 « Предишна Страница 6 от 37 4 5 6 7 8 Следваща »
hamel
09 Окт 2010 09:03
Мнения: 65,681
От: Bulgaria
По време на социализма избуяха почти всички плевели, чийто плодове берем и днес....
Удобна логика. Аз викам да я приложим и за соца - мекогръбначните тарикати от преди 44-та, се загнездиха в соца и пак те избуяха днес.
Тъмно пиво
09 Окт 2010 09:04
Мнения: 13,758
От: Canada
E6, не се ядосвай! Някои помним какво беше тогава! Другите се припознават в нашите спомени!
E6
09 Окт 2010 09:05
Мнения: 29,550
От: 0
Обстановката е изключително тежка

КАКВО ли значи това
хунвейбин
09 Окт 2010 09:17
Мнения: 9,895
От: Bulgaria
Приликата между политика и изкуственият човек на изкуството , много силно личи в тяхната обща философия-отношението към народа .
Какво представлява народа , за тези факири на човешката душа , които отработват националният характер и националната култура..
, , Масите сами по себе си са суровина.Да се формоват и да се изстискват от тях онези сили , които събарят системи и изграждат нови светове…Истинският политик е в крайна сметка един добър художник.Кака както скулпторът дяла суровият мрамор , чука и дълбае , така държавникът формова от суровият материал народ.”-твърди Гьобелс.
Когато пък анализира това единство , между политиците и изкуствените хора –на изкуството , Канети ще достигне до извода.
, , Най щастливият човек на земята е палачът.”този извод прави Канети в своите размишления и остава читателя да размишлява и сам да реши , колко струва този свят , изграден върху философията на хищника и жертвата , на естественият подбор , в който най щастливи и най уютно се чувстват палачите.
ivo kunchev
09 Окт 2010 09:19
Мнения: 5,363
От: United States
Обществото след така наречената промяна не само се промени, то "избуя" в най-отвратителната си форма. Това беше и целта на хората, които държаха и държът икономиката и власта в това населено място.Благият и равен социализъм стана еднакво омразен, както на обикновенните люде, така и на управленците.Регулярните "човекоединици" завиждаха на корекома, Определящите завиждаха на колегите зад завесата.И тяхната завист беше стократно по-силна.Вече бяха кусали от хубавото и този "строеж за новият живот" се бе превърнал в кошмар.Да имаш пари , власт и най-вече връзки, а да не можеш да живееш като "на запад"...Защо?? Само заради някаква си скапана идеология, умряла безвръзвратно някъде през 70-те? Промяна! И те я направиха...А вие плачете за сладките години когато билетчето за трамвая струваше 2ст....Те никога не са били за нас, тези години. Те са подготовката на Прехода. Едно половин вековно първоначално натрупване на капитала...
Mrx++
09 Окт 2010 09:19
Мнения: 20,876
От: Bulgaria
Въпросът за ИСТИНАТА се решава от логиката Според класическата логика ( от Аристотел насам) истината е или вярно[/i] или [b]невярно. Това е и Булевата логика, с която оперират компютрите. В живота, обаче в сила е размитата (fuzzy) логика, разработена от математика Задех (от ирански произход). При нея нещо може да бъде в някакъв процент вярно, а в друг процент невярно. Както за живота преди 1989г., така и за живота сега трябва да се използва именно една такава логика. Защото тогава имаше и добри неща имаше и лоши. За сега може да се каже същото. Важен е процентът на доброто и лошото. Аз ще съм последният, който да твърдя, че тогава нещата са били идеални.Един тест, обаче, може да бъде мнението на мнозинството от хората. А те са със сигурност недоволни от сегашното положение. Тук има, обаче, нещо друго. Когато се правят такива революционни преобразования трябва да доведат до нещо по-добро от това което беше. Теорията преди 1989г. беше, че всички тези недостатъци и ограничения са функция на икономическото развитие. Когато ние станем икономически развита държава, тогава и демокрацията по естествен път щеше да се възстанови и ограниченията ще отпаднат. В съгласие с тази теория основните усилия бяха да се изгради силна икономика. И една голяма част от населението беше готово да приеме тези ограничения в името на изграждането на такава силна икономика. След 1989г. първата жертва, която падна беше икономиката. Тя беше бастардисана от сбърканяци, като по-горната. Тогава имаше повици "Дайте да разрушим всичко, което е построено от комунистите", и беше разрушена икономическата база, на която можеше да стъпят всички надстройки. И затова сега всичко е сбъркано и пенсионна система и заплащане на труда и здравна система и образование и самата демокрация. пак да напомня, тогава се редяхме между 20-то и 26-то място и бяхме част от Вторият свят - сега сме след 65-то място и се редим с африканските държави, т.е. сме част от Третият свят. В Третия свят такива неща, като демокрация, здравна, пенсионна система, образование, наука и т.н., не могат да виреят нормално.
Това е основното. А инак ние можем да се дърлим и до утре като изтъкваме отделни недостатъци и за тогава и за сега.
Simplified Solutions
09 Окт 2010 09:21
Мнения: 35,462
От: Bulgaria
Ужасите...хммм.


Спомен от гимназията. Дойде модата на дългите до глезена поли. Предупредиха ни, че не е подходяща за училище, но с миди минавахме. Обаче, като прекалихме, директорът вбесен саморъчно скъси палтото на една бунтарка. Възмутително, какво посегателство!
Мнооого по-късно разбрахме, че на запад добрите училища си имат дрес код, който се спазва безпрекословно.


Друг спомен. 81-ва, август, екскурзия до Париж. В ресторанта на хотела ни поднасят купи с плодове - банани и ябълки. Бананите изчезват на мига и нашите искат още, което предизвиква изумление сред персонала. Мааалко по-късно на улична сергия виждам цените - бананите са най-евтини, ябълките в пъти по-скъпи.
У нас сега е точно така. И о, ужас - много, ама мнооого рядко купувам банани. Мдам.
Тъмно пиво
09 Окт 2010 09:23
Мнения: 13,758
От: Canada
Хуне, добре са ви обучавали в идеологическите отдели! Сигурно Др. Лильов ти е чел лекциите.
E6
09 Окт 2010 09:26
Мнения: 29,550
От: 0
Хамеле,
Аз не помня преди Девети какво е било....
Знам какво беше по мое време. А, не беше добре. Двойнственост във всичко. Едно мисиш - друго говориш, трето и четвърто правиш....
Демагоия, безпринципност и лицемерие.
Да си спомним ли за Чернобилската авария и призивите (няколко дни след това), че всичко е безопасно, няма радиация и "хрупайте зеленчуци на воля"?? А за Русе спомня ли си някой?? А за дискотеките - два часа с ток и два без?? А за постоянните "суши и киши" в последните гдини и увеличаването на цените??
Нещо (тогава) по радио?? По телевизия??
А! Да не забравя... А "втората" и "третата" вълна политици (включая и тогавашната опозиция), които проведоха "реформата" къде са възпитавани?? В частни пансиони в Швейцария ли?? Как бяха избрани хората с куфарчетата, недосегаеми и до днес?? А за вездесъщата Държавна сигурност - чудовището пръкнало се от социализма, създало мафията и подчинило държавата на нея, ще си говорим ли??
Тъмно пиво
09 Окт 2010 09:28
Мнения: 13,758
От: Canada
Друг спомен. 81-ва, август, екскурзия до Париж.
Мдаааа, това можеха да си го позволят САМО някои по-равни! Щото иначе всички бяхме равни!
Manrico
09 Окт 2010 09:31
Мнения: 31,153
От: Bulgaria
Хубаво ви било при соц-а и жалите, а? Ще се връща ли пак хубавото? Май няма да е скоро, а? Вийте и плачете тогава, белким ви олекне

_______________________
Покажи неуважение към георги първанов (гоцэ), пиши името му с малка буква!
Блогът на Манрико
Тъмно пиво
09 Окт 2010 09:34
Мнения: 13,758
От: Canada
Помни ли някой "смяната на парите" през 1962 година? Смяна, направена с една-единствена цел. Познайте от три пъти каква беше целта на цоциалистите!
Тъмно пиво
09 Окт 2010 09:36
Мнения: 13,758
От: Canada
Преди тази смяна една вафла беше 5 стотинки. След смяната цената на вафлата остана 5 стотинки!
Бармалей
09 Окт 2010 09:38
Мнения: 15,926
От: Bulgaria
A, бе...Приказвате си вие, мъ аз помня и добро нещо - бях млад

***
Лъжата, която прилича на истина, не е по- добра от истината, която прилича на лъжа - <Кабус Наме>
E6
09 Окт 2010 09:44
Мнения: 29,550
От: 0
И кои са били тези хубави неща, че не мога да се сетя?? Дори и плахите опити за създаване на нещо бяха помрачавани от комунистическите изгъзици. Винаги издънки, винаги фалове и една фалшива показност, достигнала космически висоти днес в България.
Всичко се изкривяваше в опит да се докаже и покаже нещо, което не е така. Копираше се неумело Запада, но не се даваше вид, а се изтъкваха успехи....
Имаше официален валутен курс на банкта, имаше и черен (трикратно по-голям), манифестираше се с грейнали лица, но имаше самоотлъчки, за който не идеше. Плюеше се Западът, но не се даваха документи на никой за да отиде, потребностите бяха задоволени напълно, но се чакаше по 15 години за кола. Нова "Лада" струваше около 10 000, а пет годишна струваше 15 000 (интересен физичен закон).
Непрекъснато се изтъкват успехи....
А ако 45 години в България НЕ БЕШЕ комунизъм, социализъм, марксизъм ли каквото му викат, пък дето накрая не било и това, ами нещо друго - какво щеше да стане???
Някой наема ли се да прогнозира???
vetov
09 Окт 2010 09:45
Мнения: 2,780
От: Bulgaria
Защо редакцията е турнала това заглавие на статията не е ясно, ама "Жалба за младост" съвсем точно ще отговаря за заглавие на коментарите под нея.
Mrx++
09 Окт 2010 09:46
Мнения: 20,876
От: Bulgaria
Промяна! И те я направиха...А вие плачете за сладките години когато билетчето за трамвая струваше 2ст....Те никога не са били за нас, тези години. Те са подготовката на Прехода.
Първо тук пак развиваш теорията за конспирацията. Все едно, че в Политбюро са замислили в края на 70-те години да правят капитализъм. Кои са тези ТЕ. Промяната се направи в СССР от Горби и хората около него Яковлев, Шевернадзе. Луканов, като кариерист и няколко члена на Политбюро се присламчиха към тях срещу Тодор Живков. Но всичко това се осъществяваше в края на 80-те години, а не в края на 70-те както твърдиш, при развихрила се Перестройка и когато беше вече ясно, че Горби разрушава социализма. Но главно от вторият ешелон се възползваха от нея. Именно те бяха стигнали своят таван, който им позволяваше социализма и искаха капитализъм, не членовете на ЦК и Политбюро не им трябваше капитализъм. Ако погледнеш много са малко или почти няма от тогавашния висш ешелон сега олигарси. Повечето са били директори или кметове или такива от по-нисшия ешелон.Там е работата, че ако искаш да имаш капитализъм трябва да имаш капиталисти. А един Директор, който е с 350 лв. заплата не може да стане капиталист без да забогатее по незаконен начин. А ти какво рИвеш. Хем искаш капитализъм, хем рИвеш, че някой е станал капиталист. Тебе ли да поканят да станеш капиталист. Съвсем друго щеше да е ако бяха запазени големите структурно определящи предприятия за държавата, търговията с оръжие със суровини да беше оставена в ръцете на държавата, а на тези които искаха и можеха да направят фирми да се позволеше това.
Caravaggio
09 Окт 2010 09:52
Мнения: 13,610
От: Italy
Виж ти, колко страсти около несвързаните словца на тази захилена, хм, девойка...
Задокеанското хергеле отново тропа оглушително от първите редици. Което потвърждава хубавата българска поговорка - "Краставите магарета слепи ги раждат".
хунвейбин
09 Окт 2010 09:56
Мнения: 9,895
От: Bulgaria
, , Някой наема ли се да прогнозира???”-пита Е6.Икономисаният под текст е , ако е нямало 45 години социализъм.

На какво разчита с този елементарен въпрос.След 20 години капитализъм , тази виртуална прогноза е най лесното нещо.Пък е и излишна , след филмовите материали от хеликоптерите?
----------------------------------------- --
Огледалото е инструмент за обратно виждане или за наблюдаване на собственият ти образ , което практически е едно и също.
Този бръснаро –фризьорски мироглед , при които , като бръснеш Господ , а му предлагаш собственото си изображение , като отражение на народи , общества , строеве , политики , идеологии и разни други безобразия , практически е нефелен.
Да твърдиш , че хората нямат памет , е равносилно на това да ги обявиш за животни.
А да твърдиш , че можеш да мислиш вместо хората , това вече е бръснарите –забърсващи народа , да ги направиш началници на Господ.

E6
09 Окт 2010 10:00
Мнения: 29,550
От: 0
Ти ПАК нищо не си разбрал.....
Горби НЕ е подкопавал социализма.
Социализмът беше тръгнал по нанадолнището, след ерата на застоя при Брежнев. СССР просто не мжеше вече да подържа своите сателити...
На Горби му беше ясно накъде отива работата и той се постара да предпази цялата система от едновременен колапс. Той просто хвърли цяла Източна Европа на "капиталистите" (интересно ТИ какво би направил, след като границата между двете Германии се отвори, макар и индиректно през Австрия и Унгария и онези започнаха да се изнасят на "голяма екскурзия" от Изток на Запад) опитвайки се да запази империята "Съветски съюз", с цената на големи демократични отстъпки, икономически реформи и сближаване на контактите със Запада - твърде късно както се оказа.....
Това е...
Всички приказки за предателство и не знам какво си, просто са останали в някои епизоди на "На всеки километър"....
  Мнения:735 « Предишна Страница 6 от 37 4 5 6 7 8 Следваща »